2009

Antonycz Morrisonem? Konferencja w MBP

12 grudnia w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku odbyła się konferencja popularno-naukowa zatytułowana: „Czym żyła Galicja i Region Karpacki w okresie Bohdana Ihora Antonycza (1909-1938)? Kraków – Nowica – Gorlice – Sanok – Lwów. W stulecie narodzin poety”. W programie znalazł się m.in. wykład Leszka Puchały „Środowisko ukraińskie w Sanoku w okresie międzywojennym”, Michała Wawrzonka „Dlaczego Bohdan Ihor Antonycz nie został Jimem Morrisonem? Na marginesie Dwunastu stacji Jurija Andruchowycza”, a także wystąpienia dr. hab. Bazylego Nazaruka i prof. dr. hab. Włodzimierza Mokrego.
Spotkanie w sanockiej bibliotece jest częścią większej całości – podobne wykłady odbyły się także w Krakowie i Gorlicach.
Organizatorzy konferencji to Katedra Ukrainoznawstwa Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, Fundacja św. Włodzimierza Chrzciciela Rusi Kijowskiej w Krakowie, Zjednoczenie Łemków, Łemkowska Fundacja Oświatowa im. Jana Krynickiego i Miejska Biblioteka Publiczna im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku.

Projekt „Pasja tworzenia…” – zakończony!

Uroczystym podsumowaniem zakończył się trwający od maja br. projekt Oddziału dla Dzieci i Młodzieży „Pasja tworzenia – droga książki od pisarza do czytelnika”. Spotkanie zgromadziło uczniów obydwu biorących w nim udział klas wraz z opiekunami i dyrektorami szkół. Było ono doskonałą okazją do podzielenia się wrażeniami i doświadczeniami zdobytymi w trakcie jego trwania, a także do podziękowania nauczycielom i ich podopiecznym za cały trud i pracę, jaką włożyli w realizację projektu. Podczas podsumowania zaprezentowane zostały efekty kilkumiesięcznych działań – napisane przez uczniów, a wydane przez bibliotekę książki, a także fotodokumentacja projektu – w formie filmu, który był okazją do przypomnienia kolejnych etapów, które pokonuje książka zanim trafi do rąk czytelnika. Ostatnim punktem związanym z realizacją projektu były warsztaty dla nauczycieli-bibliotekarzy, którym zaprezentowano sprawozdanie z realizacji projektu i podzielono się zdobytym doświadczeniem.

Spotkanie DKK

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy naszej bibliotece odbędzie się w 26 listopada br. (czwartek) o godz. 17.15 w Wypożyczalni dla Dorosłych. Tematem dyskusji będą „Bieguni” Olgi Tokarczuk. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

„Jan Grodek z Sanoka” – wykład prof. Stanisława Sroki

Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Sanoku i Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zapraszają na wykład prof. dra hab. Stanisława Sroki „Jan Grodek z Sanoka. Profesor i rektor Akademii Krakowskiej”. Wykład odbędzie się 12 listopada 2009 r., tj. w czwartek, o godz. 17.00 w MBP w Sanoku (sala nr 20), ul. Lenartowicza 2. Zapraszamy!

Jubileusz Mariana Pankowskiego

6 listopada do Polski przyleciał z Brukseli pisarz Marian Pankowski. Autor 9 listopada będzie obchodził swoje dziewięćdziesiąte urodziny. Temu wydarzeniu towarzyszy szereg imprez – premiera najnowszej powieści – „Niewola i dola Adama Poremby”, udział w Krakowskich Targach Książki, nagranie reportażu dla TVP Kultura, wystawienie adaptacji powieści „Była Żydówka, nie ma Żydówki” w Teatrze 38 w Krakowie. 8 listopada o godzinie 14.30 Marian Pankowski będzie podpisywał swoją najnowszą powieść podczas krakowskich Targów Książki (stoisko Ha!art Korporacja – B92).
9 listopada o godzinie 19.00 zapraszamy na spotkanie z Marianem Pankowskim, promujące jego najnowszą książkę Niewola i dola „Adama Poremby”, w Klubie pod Jaszczurami.
9 listopada o godzinie 20.00 zapraszamy na spektakl „Była Żydówka, nie ma Żydówki”, który odbędzie się w Teatrze 28 (Rynek Główny 8).
Podczas obchodów 90 urodzin Mariana Pankowskiego będzie realizowany telewizyjny film dokumentalny. Producentami są Narodowy Instytut Audiowizualny i TVP Kultura, autorami filmu: Marta Dzido i Piotr śliwowski. Premierowa emisja filmu na antenie TVP Kultura w cyklu Rozmowy Istotne już w grudniu. (Informacja za Korporacja Ha!Art)

Sokola wieczornica

7 listopada w MBP odbyła się wieczornica patriotyczna poświęcona 120. rocznicy utworzenia Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku. Spotkaniu towarzyszyła wystawa materiałów archiwalnych sanockiego „Sokoła”i koncert uczniów PSM w Sanoku. Wystawę oglądać można do końca listopada na parterze MBP. Zapraszamy!

Spotkanie dyrektorów bibliotek

W dniach 15-16 października br. odbyła się w Sanoku konferencja dyrektorów bibliotek powiatowych, bibliotek miejskich i miejsko-gminnych realizujących zadania powiatowe, zlokalizowanych w siedzibach powiatów na terenie woj. podkarpackiego. Konferencja pod hasłem „Biblioteki powiatowe – założenia a rzeczywistość” została zorganizowana przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną w Rzeszowie, Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich – Zarząd Okręgu w Rzeszowie.

Bibliotekarze z Podkarpacia we Wrocławiu

W dniach 21-22 października 2009 r. odbył się, zorganizowany przez Dział Instrukcyjno-Metodyczny WiMBP w Rzeszowie, dwudniowy wyjazd studyjny bibliotekarzy Podkarpacia do Wrocławia, w którym wzięło udział 45 uczestników – pracowników publicznych bibliotek dziecięcych woj. Podkarpackiego. Celem wyjazdu organizowanego w ramach współpracy z Dolnośląską Bibliotekę Publiczną we Wrocławiu było zapoznanie bibliotekarzy pracujących z dziećmi funkcjonowaniem współczesnych bibliotek przystosowanych do młodego czytelnika.

Artur Andrus prezentuje

Ostatnim spotkaniem zrealizowanym w ramach projektu „Pasja tworzenia – droga książki od pisarza do czytelnika”, było – poświęcone umiejętności autoprezentacji – spotkanie z Arturem Andrusem. Tajniki tej trudnej sztuki nie są z pewnością obce komuś, kto na co dzień pracuje jako dziennikarz, artysta kabaretowy i konferansjer, tak więc Artur Andrus (niegdyś sanoczanin) szybko zdobył sympatię młodej widowni, która zasypała go prawdziwym gradem pytań. Przypomnijmy, że spotkanie było nagrodą dla zwycięzców konkursu na najlepszą książkę w projekcie Oddziału dla Dzieci „Pasja tworzenia”.

80 lat sanockiego PTTK

W tym roku sanocki Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Wśród licznych inicjatyw towarzyszących jubieluszowi znalazło się też miejsce dla wystawy zorganizowanej wspólnie z Miejską Biblioteką w Sanoku, a zatytułowanej „80 lat tradycji – od Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego”. Na wystawie zaprezentowane zostały pamiątki z działalności Oddziału – zdjęcia, dokumenty, księgi pamiątkowe, odznaczenia, a także zabytkowy już niemal sprzęt turystyczny. Ekspozycja czynna będzie do 24 paądziernika w godzinach pracy biblioteki. Szkoły zainteresowane jej zwiedzaniem w towarzystwie przewodnika PTTK proszone są o kontakt z Działem Wydawnictw i Promocji MBP (013-4645750). Zapraszamy!

Harasymiada 2009

W piękny sposób Gmina Komańcza, a zwłaszcza obchodząca w tym roku jubileusz 60-lecia Biblioteka Gminna w Komańczy, uczciły 10. rocznicę śmierci Jerzego Harasymowicza. Trzydniowe święto poświęcone poecie, z udziałem jego żony, przyjaciół, lesników i władz gminy rozpoczęło się konferencją popularno-naukową, a zakończyło wspólną biesiadą w Woli Michowej, w słynnej Latarni Wagabundy. Centralnym punktem „Harasymiady” było nadanie Bibliotece w Komańczy imienia Jerzego Harasymowicza i odsłonięcie poświęconej mu tablicy. W międzyczasie odbywały się także koncerty (m.in. Elżbiety Adamiak i Julii Doszny), oraz rozstrzygnięcia konkursów poświęconych tematyce gór: poetyckiego i fotograficznego.

„My, cesarskie dzieci”

Już po raz czwarty w Sanoku spotkali się miłośnicy Austro-Węgier. W naszej bibliotece 5 września odbyło się otwarcie wystawy zatytułowanej „My, cesarskie dzieci. Piechota Austro-Węgier na starej pocztówce” ze zbiorów Artura Pałasiewicza, połaczonej z ekspozycją zbiorów Krzysztofa Kopańskiego i Zenona Barczaka „Okruchy wojny”. Wystawa czynna będzie do 22 września w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy!

„Malowane słońcem” – wakacyjne fotografowanie

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży zakończyły się zajęcia „Malowane słońcem – moje miasto Sanok, czyli warsztaty fotograficzne w Bibliotece”, Część teoretyczną poprowadził znany sanocki fotografik Władysław Szulc. Młodzi adepci fotografii zdobytą wiedzę wykorzystywali póąniej w praktyce – na ulicach Sanoka, pod okiem Mieczysława Kenara. Kolejnym krokiem był wybór zdjęć do wystawy, w czym pomagał znany sanocki fotografik Wacław Kozioł. Naprawdę ciekawą wystawę można już podziwiać na wystawie w holu MBP (parter). Zapraszamy!

Zapraszamy do sklepu ze starociami!

Zapraszamy do biblioteki na wystawę „101 drobiazgów” zorganizowaną wspólnie ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno – Wychowawczym w Sanoku. Prezentowane na niej eksponaty to efekt rocznej pracy uczniów SOSW – wychowanków Katarzyny Bryt i Stanisława Makarczaka – piękne wyroby rękodzieła artystycznego, obrazy, ikony, kwiaty, a wszystko w ciekawej aranżacji Katarzyny Bryt stylizowanej na sklepik ze starociami. Ta naprawdę niezwykła wystawa trwać będzie do 6 czerwca br.

Uwaga!!! Wielkie osiedlowe malowanie!!!

Warsztaty plenerowe pt. „Moje marzenia” prowadzą pracownicy BWA i Oddziału dla Dzieci i Młodzieży MBP
Terminy:
2 lipca (środa)
boisko przy SP Nr4 (ul. Sadowa) godz. 9.30
3 lipca (czwartek)
boisko przy SP Nr1 (ul Al. Szwajcarii) godz. 9.30
4 lipca (piątek)
plac obok Biblioteki (ul. Lenartowicza) godz. 9.30.
Organizatorzy zapewniają materiały plastyczne
Uwaga!!! W razie deszczu zajęcia odbędą się w szkołach lub w Miejskiej Bibliotece Publicznej

We współpracy z aresztem

Rozstrzygnęliśmy konkurs na oprawę introligatorską, organizowany przez Areszt Śledczy w Sanoku i MBP. Jury w składzie Anna Pilszak, Zbigniew Osenkowski, Leszek Puchała przyznało następujące nagrody i wyróżnienia: I miejsce – AŚ Łódą, II miejsce – ZK Nowy Wiśnicz, III miejsce – AŚ Słupsk, IV miejsce – AŚ Sanok (poza regulaminem), wyróżnienia: ZK Rawicz, AŚ Warszawa Mokotów, ZK nr 2 Strzelce Opolskie, ZK Czarne, AŚ Szczecin. Na wystawie pokonkursowej do końca czerwca prezentować będziemy prace, które nadeszły z ponad 30 aresztów i zakładów karnych z całej Polski. Podobnie jak w ubiegłym roku, kiedy przestawialiśmy twórczość i obyczajowość więzienną, przedsięwzięciu towarzyszyły dodatkowe atrakcje dla uczniów sanockich szkół: występy teatralne, wykłady dotyczące książki, ekslibrisu, a także warsztaty praktyczne.

Jubileusz grafika

W ubiegłym tygodniu w MBP odbył się wernisaż twórczości Zbigniewa Osenkowskiego zorganizowany z okazji 65 – lecia twórcy. W imprezie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta i goście z zaprzyjaąnionych ośrodków promujących małą formę graficzną w Polsce, a także przyjaciele i znajomi znanego sanockiego grafika. Przedsięwzięciu towarzyszyło wydanie katalogu – albumu twórczości Zbigniewa Osenkowskiego, a także promocja teki grafik artysty pt. „Drewniane cerkwie i kościoły. Dolina Osławy”. Jubileusz swoim występem uświetnił zespół „Widymo” pod kierunkiem Marianny Jary. Wystawa trwać będzie do 17 paądziernika br., a następnie przeniesiona zostanie do Warszawskiej Galerii Ekslibrisu.

„Świat jaki jest” – wystawa fotografii Grzegorza Kołodki

Od 6 do 18 marca br. w MBP będą mieli Państwo okazję oglądać przeniesioną do nas z Galerii Miejskiej w Zakopanem wystawę fotografii, których autorem jest Grzegorz Kołodko. Zapraszamy w godzinach pracy biblioteki.

Zmarł poeta Jan Szelc

Poeta, pedagog i wielki miłośnik Bieszczadów – Jan Szelc z Sanoka – nie żyje. Na dniach nakładem MBP ukaże się jego najnowszy tomik „Łzą żywiczną zalakowane” nad którym autor pracował ponad rok, do samego końca.

„Śladami bohaterów Trylogii”

12 grudnia w MBP odbył się wernisaż wystawy fotografii „Śladami bohaterów Trylogii”. Fotografie wykonane przez Monikę Kowalczyk są efektem objazdu terenowego Bractwa Historycznego działającego przy PWSZ im. Jana Grodka w Sanoku. Organizatorzy podczas spotkania zaprezentowali pokaz multimedialny i prelekcję poświęconą Podolu, którą wygłosił opiekun Bractwa Hubert Ossadnik.

Prawie wszystko o samorządzie

W MBP odbyła się prezentacja 8. Zeszytu Archiwum ZS „Samorząd Miasta Sanoka 1867 – 1990”, w całości poświęconego historii samorządu miejskiego i problemom zarządzania organizmem miejskim Sanoka od czasów austriackich do roku 1990, tzn. do czasu reaktywowania samorządu lokalnego. Zeszyt jest wynikiem pracy zespołowej pod redakcją Franciszka Oberca i zawiera prace historyków sanockich. W programie spotkania znalzały się m.in. wykłady Leszka Puchały: Samorząd miejski Sanoka w literaturze i Roberta Bańkosza Społeczna rola literatury o tematyce lokalnej.

Pory roku w obiektywie

Z kolejną – już szóstą wspólną wystawą – w MBP zaprezentowali się sanoccy fotograficy. Dorota Stafij, Iwona Niezgoda, Barbara Czernek, Maria Kępa, Władysław Szulc, Wacław Kozioł, Marian Kraczkowski, Robert Ziobro i Rafał Węgrzyn tym razem skupili się na temacie pór roku. Różnorodność ujęcia tematu, liczba prac, a także ich walory sprawiły, że wystawa preznetuje się wyjątkowo ciekawie. Do jej oglądania zapraszamy do 21 listopada br.