2011

Na naszym literackim podwórku

2011 pod względem obfitości wydawnictw nie był może wyjątkowy, ale ukazały się m.in.:
– Janusza Szubera „Powiedzieć. Cokolwiek” (tomik poezji),
– Jacka Mączki „Zwarzone mrozem czyżnie” (tomik poezji),
– Jana Januarego Sokołowskiego „Poezje XIV” i „Poezje XV” (tomiki poezji),– Jana Januarego Sokołowskiego i Roberta Ziobro: „Z niewidzialności” (teka fotograficzno-poetycka),
– Anny Strzeleckiej „Miastowy” (powieść dla młodzieży),
– Jana Jarosińskiego „Błękitny krzyż na połoninach. Monografia Grupy Bieszczadzkiej GOPR 1961-2011”,
– X tom Rocznika Sanockiego,
– „Foto Beksiński”, oprac. merytoryczne, teksty i wybór fotografii Wiesław Banach,
– „Bieszczady. Natura – kultura”, pod red. Haliny Kosętki, Renaty Gadamskiej-Serafin, Jolanty Mazur-Fedak,
– Andrzeja Romaniaka „Sanok. Fotografie archiwalne”, t. 2 (Wydarzenia, uroczystości, imprezy),
– „140 lat Podkarpackiego Banku Spółdzielczego”, tekst Grzegorz Kubal,
– „Zeszyty Naukowe PWSZ”, nr 7, pod red. Urszuli Ordon, Agaty Kwaśnickiej-Janowicz,
– Roberta Lipelta: „Chów zwierząt gospodarskich w Galicji w dobie autonomii”.

Nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie ukazała się także wydana w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza książka „Miłosz listy pisze”, pod red. Jana Wolskiego, w której wykorzystano skany oryginalnych listów Noblisty do – między innymi – sanoczan: Jacka Mączki i Janusza Szubera, a także związanych z naszym regionem: Jana Wolskiego, Ryszarda Ziemby, Stanisława Dłuskiego, Janusza Pasterskiego i Andrzeja Topczyja. Ponadto w książce zamieszczono teksty autorstwa Adresatów listów, wyjaśniające okoliczności korespondencji prowadzonej z Poetą oraz ich osobiste refleksje i fascynacje Jego twórczością.

W 2011 r. zmarł sanocki poeta Ryszard Kulman i pisarz Marian Pankowski.

Przedświąteczne odwiedziny

Relacja Latającej Bibliotekarki Elżbiety Ciupak:

Z kolejną wizytą do zaprzyjaźnionego przedszkola udałam się do dzieci z grupy IV – była to wizyta przedświąteczna. Tradycyjnie wydrukowałam kolorowanki, tym razem z pięknymi świątecznymi motywami. Książeczki, które z sobą zabrałam z biblioteki, również były o tematyce bożonarodzeniowej. Było to kilka Franklinków, oraz „Krecik i Boże Narodzenie”. Dzieciaki były zachwycone, zwłaszcza książeczką o kreciku i jego przygotowaniach do świąt Bożego Narodzenia. Wspólnie ustaliliśmy, że zła wrona, która zniszczyła świąteczną choinkę krecika, poniosła zasłużoną karę, a święta w lesie i tak i tak się odbyły i wszyscy byli bardzo zadowoleni. Dzieciaki z dużym zaangażowaniem uczestniczyły w dyskusji po przeczytaniu książeczki – a na koniec obiecały mi, że odwiedzą bibliotekarzy tuż przed świętami z jasełkami i pomogą ubrać choinkę w Oddziale dla Dzieci. Do zobaczenia.

„Na strunach duszy” – spotkanie z s. Bogumiłą Zamorą z Komańczy

15 grudnia br. był dniem szczególnym dla dzieci SP1 w Sanoku, SP w Załużu i młodzieży z G4 w Sanoku, którzy przyszli na spotkanie autorskie z siostrą Bogumiłą Zamorą, nazaretanką z Komańczy. S. Bogumiła z wielkim zaangażowaniem opowiadała o życiu Prymasa Tysiąclecia w Komańczy, miejsca jego internowania. Podkreślała, że ten wielki Polak jest wzorem do naśladowania dla dzieci i młodzieży. Namawiała do przeczytania swoich książek o kardynale.

Z wielkim zachwytem mówiła o miłości do ojczyzny.”Sursum corda!” „W górę serca!” – tak należy wołać do dzieci narodu polskiego. Ciepłe słowa siostry Bogumiły przywoływały istotę świąt Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie i dzielenie opłatkiem, a także pięknie przeczytane wiersze o świętach przez Radosława Mazgaja, ucznia G2 w Sanoku, stworzyły atmosferę radości i wzajemnej życzliwości. Spotkanie z niezwykłą nazaretanką z Komańczy poruszyło niejedno serce. Internowany w klasztorze Sióstr Nazaretanek Prymas Tysiąclecia, zasłuchany w ciszę lasu, pewnego razu… podróżnym kosturem wskazał pajęczyny, rozciągnięte pomiędzy drzewami, na których lśniły, jak brylanty, kropelki rosy. Patrzcie – rzekł – co za misternie tkane firanki… – Po chwili dodał: – A jakich rzeczy może dokonać Duch Boży w człowieku, jeśli ten na to zezwoli! (az)

„Nam wieczna w polszczyźnie rozróba”, czyli Pankowski mówi

9 grudnia br. w BWA Galerii Sanockiej odbyła się promocja książki Piotra Mareckiego „Nam wieczna w polszczyźnie rozróba” – wywiadu-rzeki z Marianem Pankowskim. Goście mieli możliwość obejrzenia filmu dokumentalnego poświęconego pisarzowi, pt. „Kozak brabancki” (scenariusz i realizacja: Grzegorz Gajewski), po którym odbyło się spotkanie z Piotrem Mareckim – autorem książki (Korporacja Ha!art, Uniwersytet Jagielloński), które poprowadził Tomasz Chomiszczak, a jego gośćmi byli także: Janusz Szuber, Marek Kusiba (Fundajca Turzańskich, Toronto), Grzegorz Jankowicz (Korporacja Ha!art), Joanna Ostrowska (Uniwersytet Jagielloński).

Zapraszamy do Dyskusyjnego Klubu Książki dla młodzieży!

2 grudnia br. rozpoczął w naszej bibliotece działalność Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży. Tematem pierwszego spotkania była twórczość Ewy Nowak, a konkretnie książka pt: „Bardzo biała wrona”. Na kolejne spotkania zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, których pasją jest czytanie. W DKK rozmawiać będziemy o ważnych i poruszających sprawach: przyjaźni, miłości, kłopotach w szkole, problemach z rodzicami, rówieśnikami, z samym sobą. Książki na kolejne spotkania – będące pretekstem do tych rozmów – uczestnicy DKK będą otrzymywać w Oddziale dla Dzieci. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów! Koordynator spotkań – Elżbieta Ciupak, pracownik Oddziału dla Dzieci

Laurki dla św. Mikołaja

5 grudnia br. dzieci ze świetlicy szkolnej przy SP 7 wraz z wychowawczynią p. Ewą Studnicką w dzielnicy Dąbrówka, odwiedzając po sąsiedzku naszą filię biblioteczną nr 1, przyniosły laurki z życzeniami dla św. Mikołaja, które same wykonały dla tego patrona dobroci i życzliwości. A oto, co życzyły dzieci świętemu:

Adaś – by fabryka zabawek nigdy nie została zamknięta, aby renifery były zawsze posłuszne i odnalazły drogę do wszystkich grzecznych dzieci, aby też kiedyś św. Mikołaj dostał prezent i zobaczył jakie to jest przyjemne i by na zawsze zapamiętał gdzie mieszkam, Damian – życzył Mikołajowi dużo, dużo śniegu,

Natalka – by Mikołaj był tak szczęśliwy jak wszystkie dzieci na ziemi w dniu 6 grudnia,

Bartosz – życzył Mikołajowi dużo sił i zdrowia oraz dużego worka pieniążków, aby wystarczyło na prezenty dla wszystkich dzieci.

W nastrój mikołajkowego święta wprowadziło uczestników spotkania opowiadanie pt. „Wielka zadyma z Mikołajem” autorstwa Wiesława Drabika, które przeczytała Pani Ewa Studnicka. Na zakończenie wszyscy otrzymali mikołajkowe niespodzianki.(hm)<

Przedświąteczny Klub Malucha

Uwaga! Zajęcia w Klubie Malucha w dniu 3 grudnia br. nie odbędą się, natomiast zapraszamy na zajęcia edukacyjno-plastyczne w SOBOTĘ 17 GRUDNIA br.: dzieci w wieku od 2 do 3 lat od godz. 10.00 do 11.30 i od 4 do 6 lat od godz. 12.00 do 13.30. Będziemy czytać książki na temat zwyczajów i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem, malować świątecznie kartki, wykonywać ozdoby na choinkę oraz rozwiązywać zagadki dotyczące okresu świątecznego. Zapraszamy! (az)

Dzień Pluszowego Misia

Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija, bo „czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś!”. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy świat bez Pluszowego Misia. Jest towarzyszem dzieci i dorosłych w świecie beztroskiej zabawy oraz przyjacielem – powiernikiem największych sekretów i tajemnic. O Dniu Pluszowego Misia, w naszej filii bibliotecznej przedszkolaki z Oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 na Dąbrówce rozmawiały z p. Katarzyną Lassotą, kierownikiem Działu Udostępniania Zbiorów MBP w Sanoku, która przedstawiła im „Misiowe Bajeczki” oraz przeczytała bajkę pt. „Złotowłosa i trzy niedźwiadki”. Na pytanie, czy święto Misia jest potrzebne, uczestniczące w spotkaniu dzieci wraz z wychowawczynią p. Aliną Kurasz, odpowiedziały głośno i wesoło: „Oczywiście, że tak!”

Halina Martowicz

Spotkania „w kręgu Światła”

Właśnie ukazały się dwa tomiki poezji Jana Januarego Sokołowskiego: „Poezje XIV” i „Poezje XV”. Jak w posłowiu do tomiku „Poezje XV” napisała Renata Gadomska-Serafin, „poeta nieustannie przypomina czytelnikowi o obecności transcendencji, która zachwyca, niepokoi i frapuje człowieka. […] Jego wyobraźnia poetycka została bez wątpienia ukształtowana przez ciągłe obcowanie z ikoną i ewokowaną przez nią sferą sacrum. […] Stylizowana na staroświecką, może celowo nieco archaiczna w swym języku i swych tęsknotach, wyraża jednak prawdy ponadczasowe.

Januarego Sokołowskiego pociąga uniwersalizm, filozofia i teologia oraz bogactwo niesionych przez nie treści i znaczeń. Do problematyki tej przystaje forma wierszy: January znajduje upodobanie w wyliczaniu kunsztownych metafor, które budują rytmiczny, jakby litanijny ton jego liryków”.

Warto podkreślić, że „Poezje XIV” ilustrowane są doskonale współgrającymi z tekstem pracami Anny Czerwińskiej-Barnuś,„Poezje XV” – Marleny Makiel-Hedrzak, natomiast świetne projekty okładek to dzieło Sabiny Pęcak-Wydry.

50-lecie powstania Grupy Bieszczadzkiej GOPR

Na zdjęciu autor „Błękitnego krzyża na połoninach” Jan Jarosiński podpisuje swoją książkę czytelnikom. Wystawę dokumentującą historię grupy będzie można oglądać w bibliotece do końca listopada.

W poszukiwaniu kresów Europy

15 listopada odbyło się ostatnie ze spotkań organizowanych w ramach projektu Czytanie Europy. Bibliotekę odwiedził Aleksander Strojny – podróżnik, autor książek publikowanych przez wydawnictwa Pascal, Bezdroża czy Hachette. Spotkaniu towarzyszyła także prezentacja multimedialna pt. „W poszukiwaniu kresów Europy”.

Urwisowe Czytulisko zaprasza!

Sala Zabaw „Urwis” w Sanoku zaprasza na imprezę dla dzieci, rodziców i… pluszaków! Wystarczy mieć ze sobą ulubionego misia, by wziąć udział w zabawach muzyczno-ruchowych, przeciąganiu liny, zabawie w gorące krzesełka, w konkursie na najładniejszy portret misia czy w loterii fantowej. Gwoździem programu będzie URWISOWE CZYTULISKO – Goście Specjalni (pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku) wprowadzać będą wszystkich milusińskich w tajemniczy świat bajek i baśni. Na dzieci czekają także słodkie upominki. A wszystko to w piątek, 25 listopada o godzinie 16.00 w Sali Zabaw Urwis. Serdecznie zapraszamy!

Spotkajmy się w DKK

W Dyskusyjnym Klubie Książki działającym przy naszej bibliotece rozmawiamy zazwyczaj o literaturze współczesnej, zarówno polskiej, jak i obcej. Uczestnicy DKK książki będące tematami kolejnych spotkań otrzymują w Wypożyczalni Głównej, tam też odbywają się spotkania. Terminy uzgadniamy tak, by w posiedzeniach DKK mogli brać udział wszyscy zainteresowani. Koordynatorką spotkań jest Joanna Kijowska, pracownik Wypożyczalni Głównej. W najbliższym czasie planujemy także uruchomienie DKK dla młodzieży. Osobą koordynującą jego prace jest Elżbieta Ciupak, pracownik Oddziału dla Dzieci.

Jeśli więc szukasz nowości i możliwości porozmawiania o nich – czekamy! O najbliższych terminach spotkań będziemy informować na bieżąco.

Adepci fotografii „W dolinie Sanu”

Zapraszamy do biblioteki na wystawę „W dolinie Sanu” zorganizowaną w ramach projektu „Czytanie Europy”. Jest ona pokłosiem warsztatów fotograficznych, które odbyły się pod kierunkiem Wacława Kozioła (prezentowana praca jest jego autorstwa), a trwać będzie do 19 listopada.

Człowiek w krajobrazie – wystawa sanockich fotografików

19 października w MBP odbył się wernisaż wystawy „Człowiek w krajobrazie” Klubu Fotografików Sanockich, na której swoje prace prezentują: Władysław Szulc, Wacław Kozioł, Marian Kraczkowski, Dorota Stafij, Barbara Czernek, Maria Kępa, Iwona Niezgoda, Danuta Geldner, Anna Padamczyk i po raz pierwszy w tym gronie: Bernadeta Andruszko. Wystawa trwać będzie do 5 listopada br. Zapraszamy!

O kulturze dawnych Karpat – z fachowcem

20 października br. w ramach projektu „Czytanie Europy” gościliśmy w bibliotece człowieka zafascynowanego Karpatami, przewodnika górskiego i pilota wycieczek Wojciecha Wesołkina. Przygotowana przez niego prezentacja Pogranicze kultur wschodu i zachodu na starej fotografii – zawierająca ponad 400 fotografii z tych terenów, a do tego fachowo podana informacja – historyczna, ale i turystyczna, z pewnością stanowiły świetne podsumowanie kończącego się w już październiku projektu.

„Rocznik Sanocki” – po raz dziesiąty

17 października br. Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej zorganizowało w MBP prezentację X tomu „Rocznika Sanockiego”. Poprowadził ją prezes TPSiZS Waldemar Och, przybliżając zebranym historię i wydawnicze losy tego jedynego w swoim rodzaju sanockiego wydawnictwa. O pracy nad wydanym właśnie tomem X mówił jego redaktor Robert Lipelt, a autor jednego z artykułów, Andrzej Romaniak, przybliżył zebranym efekty swoich badań nad historią sanockiej „tarczy legionów”. Na spotkaniu stawili się niemal wszyscy autorzy artykułów zamieszczonych w „Roczniku”, nie zabrakło osób zainteresowanych historią naszego miasta, przybyli także burmistrzowie: Wojciech Blecharczyk i Marian Kurasz.

X tom „Rocznika” zawiera artykuły i rozprawy autorstwa Stanisława Sroki (Jan Grodek z Sanoka jako profesor i rektor Uniwersytetu Krakowskiego), Jarosława Serafina (Jan Herburt, kasztelan sanocki), Piotra Kotowicza („Wampir” z ulicy Zamkowej 20 w Sanoku), Roberta Lipelta (Stosunki rolne w osiemnastowiecznym Sanoku w świetle metryki józefińskiej), Leszka Puchały (Początki gimnazjum w Sanoku. 60-letnie starania Sanoka o założenie państwowej szkoły średniej), Andrzeja Romaniaka (Sanocka Tarcza Legionów; Zapomniani rzeźbiarze: Stanisław i Stanisław Jan Piątkiewiczowie – szkic do portretu), Andrzeja Olejko (Działania wojenne armii słowackiej na ziemi sanockiej latem 1941 r.), Tomasza Chomiszczaka (Od gimnazjalnej stalówki do literackiego pióra. Segal i Pankowski: koledzy ze szkolnej ławy), Jolanty Mazur-Fedak (Gawęda o Jerzym Harasymowiczu – bardzie karpackim; Jan Szelc – człowiek i poeta. Wspomnienie), Marcina Smotera (Próby reaktywacji Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” w Sanoku w latach 1945-1949), Renaty Gadamskiej-Serafin (Tradycje sanockie Zygmunta Kaczkowskiego), Krystyny Chowaniec (Patron sanockiego harcerstwa – ksiądz harcmistrz Zdzisław Peszkowski), Wojciecha Dąbrowskiego (Pamiętnik od czasu wyjazdu z domu – pamiętnik autora pisany od września 1939 r. do lutego 1942 r., do druku przygotowany przez Wojciecha Wesołkina), Romana Daszyka (90 lat Polskiego Czerwonego Krzyża; 90 lat Towarzystwa Przyjaciół Dzieci), Wojciecha Wydrzyńskiego (20 lat Publicznych Służb Zatrudnienia w Sanoku). „Rocznik Sanocki” jest już do kupienia w sanockich księgarniach.

Młodzi ilustratorzy

13 października w Oddziale dla Dzieci uczniowie klas piątych ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Sanoku wzięli udział w zajęciach edukacyjno-plastycznych, podczas których tworzyli kolorowe ilustracje do wierszy z książki Małgorzaty Strzałkowskiej „Wiersze, że aż strach”. A oto lista naszych ilustratorów: Ernest Albigowski, Elwira Buczek, Karol Magusiok, Joanna Naczyńska, Angelika Najdecka, Olaf Pelc, Wiktoria Wiśniowska, Karolina Nowak, Julia Brewka, Aleksandra Trybała, Natalia Piekut. (az)

Po Europie ze Stasiukiem

14 października, w BWA Galerii Sanockiej, odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Czytanie Europy”, podczas którego mieliśmy okazję wysłuchać koncertu zespołu Matragona Orkiestra Jednej Góry. W spotkaniu wziął udział także Janusz Szuber, który mówił o twórczości Andrzeja Stasiuka – sam autor, niestety, odwołał swój przyjazd do Sanoka, za co na jego prośbę przybyłych na spotkanie czytelników – przepraszamy.

Filie proponują: jubileuszowy konkurs prymasowski

Zapraszamy Czytelników i Mieszkańców naszego miasta do udziału w JUBILEUSZOWYM KONKURSIE PRYMASOWSKIM „SOLI DEO”. Konkurs organizowany jest w 110. rocznicę urodzin, 30. rocznicę śmierci i 55. rocznicę uwolnienia Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia, z internowania w klasztorze ss. Nazaretanek w Komańczy.

Na filmowo w Oddziale dla Dzieci

W Oddziale dla Dzieci MBP w dniach 5-7 października odbyły się Warsztaty filmu animowanego – BWA-Galeria Sanocka zorganizowane w ramach projektu PROVINCJA ART, przy Wsparciu Finansowym MKDiN w Ramach Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Edukacja Kulturalna. Prowadziła je Aniela Lubieniecka, reżyser, scenarzysta, scenograf, wykonawca, realizator filmów animowanych, autor projektów graficzno-malarskich oraz filmów dla dzieci, na stałe współpracująca z TV Studiem Filmów Animowanych w Poznaniu. W ramach warsztatów przeprowadziła trzy sesje: I – Animacja dowolnych postaci zaprojektowanych przez dzieci (brały w niej udział dzieci klas od III do V SP3 w Sanoku), II – Pory roku w Sanoku (dzieci klas V z SP 3), III – Bohaterowie książek (dzieci klas V z SP4). Dzięki zaangażowaniu prowadzącej oraz wytrwałej pracy dzieci na naszych warsztatach powstały naprawdę ciekawe filmy animowane. Gratulujemy uczestnikom! (az)

Polska – przeczytana

W ramach projektu „Czytanie Europy”, 30 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku „czytaliśmy Polskę”, a dokładnie gościliśmy Michała Olszewskiego, autora książki „Zapiski na biletach”.

O „Bieszczadzie” i Bieszczadach

23 września odbyła się kolejna impreza organizowana w ramach projektu „Czytanie Europy” – wykład redaktora Andrzeja Szczerbickiego na temat wydawnictwa „Bieszczad” połączony z otwarciem wystawy jego fotografii prezentujących dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego w Bieszczadach. Wystawę będzie można oglądać do 14 października w godzinach pracy biblioteki.

„Fiołki ojca Pio”

23 września br. w Zielonej Czytelni rozstrzygnęliśmy konkurs literacko-plastyczny Oddziału dla Dzieci i filii MBP na Olchowcach i Dąbrówce „Fiołki ojca Pio”, którego organizatorem były: Oddział dla Dzieci i filie biblioteczne na Dąbrówce i w Olchowcach. Do konkursu zostały zaproszone dzieci ze szkół podstawowych klas IV-VI oraz młodzież gimnazjalna klas I-III. Uczestnicy mogli wybrać własną kategorię lub sprawdzić się we wszystkich konkursowych zadaniach. W obecności zaproszonych gości: ks. dziekana Andrzeja Skiby, proboszcza sanockiej Fary, który pielgrzymował do Sanktuarium św. o. Pio w San Giovanni Rotondo we Włoszech, p. Elżbiety Irger, założycielki Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio przy Parafii Przemienienia Pańskiego w Sanoku, p. Haliny Więcek, sanockiej poetki, która przewodniczyła komisji konkursowej oceniającej prace, przedstawicieli wolontariatu, przyjaciół biblioteki oraz licznie zebranej młodzieży szkolnej ze wszystkich sanockich szkół, biorących udział w konkursie, wychowanków WTZ z opiekunami odbyło się podsumowanie konkursu literacko-plastycznego, wręczenie nagród zwycięzcom i losowanie nagród dla uczestników konkursu, którzy prawidłowo rozwiązali quiz dotyczący życia i działalności św. Ojca Pio.

Apetyt na „Gulasz z turula”

15 września w bibliotece sanockiej gościliśmy Krzysztofa Vargę – polskiego pisarza węgierskiego pochodzenia i dziennikarza, który opowiadał o swojej nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE 2009 książce „Gulasz z turula”. Spotkanie poprowadził dr Tomasz Chomiszczak, a odbyło się ono w ramach projektu „Czytanie Europy”, realizowanego przez MBP w Sanoku od kwietnia do końca października br., dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Nasze filmiki na portalu Książki.TV

Z przyjemnością informujemy Państwa, że filmiki ze spotkania Janusza Szubera z Aleksandrem Fiutem, poświęconego osobie i twórczości Czesława Miłosza, zrealizowane przez biblioteczny Dział Wydawnictw i Promocji, zostały zamieszczone na portalu Książki.TV. To spore wyróżnienie dla amatorskich produkcji, dlatego też wspominamy o tym i podajemy namiary: „Miłosz. Tak zwane widoki ziemi”. Zobaczcie!

Przeczytajmy Europę razem

Począwszy od kwietnia Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku stała się miejscem, w którym „czytaliśmy Europę”, głównym bowiem założeniem realizowanego przez MBP projektu pod nazwą „Czytanie Europy” była popularyzacja ciekawych zakątków naszego kontynentu poprzez sztukę. Zainteresowani literaturą podróżniczą i reportażem mogli spotkać się ze znakomitymi gośćmi – pisarzami, podróżnikami, reporterami, a także z wydawcami, fotografikami i malarzami. Gościem biblioteki był więc Michał Kruszona, autor książki „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”, aktor Tadeusz Chudecki („Wspaniałe podróże na każdą kieszeń”), prezentowano bieszczadzkie motywy w malarstwie Andrzeja Kijowskiego, a także zorganizowane zostały warsztaty fotograficzne „W dolinie Sanu”, które poprowadził sanocki fotografik Wacław Kozioł. Gościem biblioteki był także Mariusz Surosz, autor głośnej książki „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów” oraz Krzysztof Varga – autor nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE książki „Gulasz z turula”. A co przed nami? 23 września biblioteka sanocka zaprasza na wykład Andrzeja Szczerbickiego na temat wydawnictwa „Bieszczad” połączony z otwarciem wystawy jego fotografii prezentujących dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego w Bieszczadach, a 30 września na spotkanie z Michałem Olszewskim, autorem książki „Zapiski na biletach”. Natomiast 14 października odbędzie się prezentacja napisanej wspólnie z Jurijem Andruchowyczem książki Andrzeja Stasiuka „Moja Europa”, wówczas też zagra dla Państwa zespół „Matragona”. Na temat pogranicza kultur Wschodu i Zachodu prezentację multimedialną przedstawi Wojciech Wesołkin (20 października), a ostatnim punktem projektu, który warto polecić, będzie wystawa prac uczestników warsztatów fotograficznych „W dolinie Sanu” (wernisaż: 27 października). Organizator – Dział Informacyjno-Bibliograficzny Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku – ma nadzieję, że w tak szerokiej ofercie każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy więc do biblioteki na wrześniowe i październikowe spotkania z Europą – przeczytajmy ją razem! Projekt „Czytanie Europy” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Tydzień Zakazanych Książek

Już niedługo, w dniach 24 września-1 października 2011 obchodzimy Tydzień Zakazanych Książek. Obchody co roku organizowane są przez American Library Association. Jest to święto wolnosci czytania, które ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienie wolności intelektualnej i niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą ograniczanie dostępu do informacji. Część spośród wielu tytułów – zakazanych w jakimś czasie, miejscu, z powodów określonych przeważnie kontekstem społeczno-politycznym, zaprezentowaliśmy w holu biblioteki na parterze. Zaskoczenie budzi fakt, że wiele z nich to dziś klasyka, a autorów niejednokrotnie honorowano literacką Nagrodą Nobla. Na zasadzie anegdoty można przytoczyć przykład zakazania swego czasu w Kalifornii bajki „Czerwony Kapturek” braci Grimm! Dlaczego? Jako propagującej alkoholizm oczywiście! W końcu co mała dziewczynka niosła w koszyku dla chorej babci? Wino! Więcej: bibliosfera.net.

„Sprawiedliwi” w Sanoku

Od 12 do 21 września w MBP oglądać można było wystawę rzeszowskiego oddziału IPN „Sprawiedliwi wśród Narodów świata”. Wernisaż wystawy zainteresował przede wszystkim starsze pokolenie – świadków, a niejednokrotnie uczestników tamtych wydarzeń. Współorganizatorem sanockiej wystawy był Piotr Mazur. Więcej o wystawie na portalu Onet.pl.

Klub Malucha już 17 września!

Zapraszamy na zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. „Wesoła farma”. Przyjdź i pobaw się z nami! Na farmie jest tak wesoło: świnki kwiczą, kurki dziobią ziarno, owieczki beczą, kaczki kwaczą „kwa-kwa-kwa”, kózki skaczą po trawce, koniki rżą dziko. Od godz. 10.00 do 11.30 – zapraszamy dzieci w wieku 2-3 lat, od 12.00 do 13.30 – dzieci w wieku 4-6 lat.

„Tak mnie pan sobie wyobrażał?”

W czerwcu w naszej bibliotece mieliśmy zaszczyt gościć profesora Aleksandra Fiuta – historyka literatury, miłoszologa, autora wielu książek o Czesławie Miłoszu. Spotkanie poprowadził poeta, sanoczanin Janusz Szuber. Zapis tej niezwykle interesującej rozmowy udostępniamy w pięciu częściach na naszym kanale na Youtube.pl. Odcinek pierwszy zatytułowany jest „Tak mnie pan sobie wyobrażał?”, kolejne to: „Między herezją a ortodoksją”, „Znałem Miłosza 25 lat…”, „Tak zwane widoki ziemi”, „O Miłoszu… i o jego pierwszych wierszach”. Zapraszamy!

Można już pooglądać grafiki Tyrsusa Wenhrynowicza

Na naszym kanale na YouTube.pl znalazła się trzecia i ostatnia z serii prezentacji albumu „Łemkowszczyzna Wenhrynowiczów” – cieszącego się dużą popularnością wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej z roku 2007. Przypominijmy, że pierwsza z prezentacji zawierała przedwojenne zdjęcia Łemowszczyzny wykonane przez Stepana Wenhrynowicza, druga – jego zdjęcia Sanoka i okolic, natomiast trzecia – cerkwie w grafice syna Stepana, Tyrsusa. Wszystkich, którzy nie zdążyli nabyć albumu, a chcieliby zapoznać się z unikatowymi pamiątkami po tej sanockiej rodzinie, zapraszamy na Youtube.pl. Grafika powyżej przedstawia cerkiew w Czerteżu.

Wielki Letni Bal Przebierańców za nami

Tak bajecznie kolorowo było w Oddziale dla Dzieci na Letnim Balu Przebierańców. Na chwilę można było się przenieść do świata wróżek, księżniczek, motyli, kowbojów, piratów i niegroźnych wampirów.

„Nie jestem emigrantem”, czyli okołonowojorskie rozważania Vasyla Machno

Początkiem lipca w Miejskiej Bibliotece Publicznej gościł Wasyl Machno – mieszkający w Ameryce poeta, Ukrainiec, w wyraźny sposób zaznaczający już swoją obecność w międzynarodowym obiegu literackim. W Polsce znamy go z przekładów Bohdana Zadury i Andrzeja Nowaka, w Sanoku – zjawia się na bibliotecznych spotkaniach dzięki uprzejmości Janusza Szubera, z którym łączy go długoletnia przyjaźń. Tym razem Wasyl Machno prezentował swój świeżo wydany tom poezji „Nitka” – dwujęzyczny, polsko-ukraiński, wybór wierszy.

Wakacyjna wystawa ekslibrisów

Do końca wakacji w naszej bibliotece można oglądać wystawę ekslibrisów Zbigniewa Kubeczki – czeskiego artysty, który twórczości poświęcił prawie 40 lat życia. Zajmował się fotografią reportażową i artystyczną, kolażem, scenografią, plakatem i innymi formami sztuki użytkowej, ale w jego dorobku główną rolę ogrywają ekslibrisy. Znaki książkowe Zbigniew Kubeczka wykonuje od 1964 roku i regularnie prezentuje je na wystawach krajowych i zagranicznych. Jest mocno związany ze środowiskiem polskim, które darzy go wielką sympatią i ceni jego prace graficzne – zachwycają one najwybredniejszych znawców i kolekcjonerów. Do obejrzenia kolekcji ekslibrsów Zbigniewa Kubeczki zapraszamy codziennie, w godzinach pracy biblioteki.

„Wakacyjna przygoda z książką” – konkurs na najlepszą recenzję

Ogłaszamy wielki wakacyjny konkurs na najlepszą recenzję książki. Nawet jeśli nie jesteś pożeraczem książek (choć to świetna duchowa strawa – polecamy!) ani molem książkowym (niektórzy przedstawiciele homo sapiens mają taką owadzią przypadłość) i potwornie nudzisz się przez wakacje w domu, to ten konkurs jest adresowany właśnie do Ciebie. Każdy ma ulubioną książkę, Ty także!

Co zrobić, by wziąć udział w konkursie? Wystarczy napisać recenzję ulubionej książki (zgodnie z zawartymi w regulaminie wytycznymi), wysłać pracę do 1 września 2011 roku e-mailem na adres: dzieci@biblioteka.sanok.pl albo zostawić wydrukowaną w Oddziale dla Dzieci. Co można zyskać? Nagrodę i sławę recenzenta, gdyż nagrodzone prace opublikujemy na naszej stronie internetowej.

Regulamin:

  1. Recenzję należy podpisać imieniem i nazwiskiem.
  2. Autorzy prac powinni pamiętać o właściwej kompozycji oraz poprawności językowej, ortograficznej i interpunkcyjnej.
  3. Każdy uczestnik może napisać maksymalnie dwie recenzje.
  4. Prace konkursowe muszą być napisane przez uczestnika konkursu. Nie mogą być ściągnięte. Ewentualne plagiaty, czyli prace przepisane, zostaną odrzucone.
  5. Nagrodami w konkursie będą ciekawe książki oraz publikacja recenzji na stronie internetowej Biblioteki.
  6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 16 września 2011 r.
  7. Wręczenie nagród odbędzie się podczas imprezy czytelniczej.

ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KONKURSIE! (az)

O „Pepikach” i nie tylko

W ubiegły piątek w MBP odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Czytanie Europy”. Tym razem naszym gościem był Mariusz Surosz – autor książki „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”. Spotkanie prowadził Tomasz Chomiszczak, którego wywiad z Mariuszem Suroszem zamieścimy wkrótce. Mariusz Surosz (ur. w 1963 r.) jest absolwentem historii i filozofii. Pracował w kilku wydawnictwach, był rzecznikiem prasowym MKS Cracovia. Publikował m.in. w Gazecie Wyborczej, Tygodniku Powszechnym, Polityce, Newsweeku i Dzienniku Polskim. Debiut książkowy „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów ”to efekt wieloletniego zainteresowania kulturą i historią naszych południowych sąsiadów. Surosz napisał nie tylko alternatywny podręcznik historii Czechosłowacji, złożony z wnikliwych portretów, ale stanął do walki ze stereotypami. W siedemnastu esejach poświęconych ważnym, choć w większości mało znanym w Polsce postaciom, opowiada o ludzkich losach, ukazuje dramaty i tragedie, jakich wielka historia nie skąpiła Czechom w XX stuleciu. Spotkanie zorganizowane jest w ramach projektu Czytanie Europy realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Zmarł Ryszard Kulman

Poeta, podróżnik, zdobywca wielu nagród i wyróżnień literackich, w tym także Złotego Pióra Związku Literatów Polskich w w Rzeszowie za rok 2009, autor świetnie przyjętego przez krytykę tomu wierszy „Wszystkie kobiety” i wielu innych nie żyje. Miał 64 lata.

„Jedzie pociąg z daleka” – podróże z książką po najpiękniejszych miastach w Polsce

Ten kojarzący się z wakacjami nagłówek to tytuł zajęć wakacyjnych dla dzieci ze szkół podstawowych organizowanych przez Oddział dla Dzieci naszej biblioteki. Ich celem jest zapoznanie z ważniejszymi miastami Polski, rozbudzenie w dzieciach zaciekawienia legendami polskimi, wzbogacenie słownika dzieci o nowe wyrazy, kształcenie twórczej wyobraźni dzieci i pomysłowości poprzez stwarzanie możliwości eksperymentowania słowem, doskonalenie sprawności manualnej rąk, doskonalenie umiejętności pracy w grupie. (az)

Coraz liczniej w Klubie Malucha

Cześć! Jestem Marysia, Nadia, Pawełek, Dawid, Bartuś, Michał, Jaś, Mateusz… tak witały się dzieci w Klubie Malucha w sobotę, 18 czerwca. Uczyły się zawierać przyjaźnie, pokonywać nieśmiałość, miały też okazję posłuchać piosenek, potańczyć, pobawić się, wystąpić na scenie, pogadać o słoniach, pomalować swoje słonie i je nazwać – Bimbalski, Benio, Maxiu, Trąbalski… Na kolejne spotkania zapraszamy od września! (az)

„Łemkowszczyzna Wenhrynowiczów” na YouTube.pl

„Łemkowszczyzna Wenhrynowiczów” to albumowe wydawnictwo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, które powstało z inspiracji twórczością i zbiorami grafika Tyrsusa Wenhrynowicza. To właśnie poprzez jego osobę dotarliśmy do bardzo ciekawej kolekcji ikonograficznej dokumentującej dziedzictwo kulturowe Łemkowszczyzny. Album ma kilka części, ale unikalnym materiałem są zwłaszcza autentyczne fotografie Łemkowszczyzny autorstwa ojca Tyrsusa, Stepana Wenhrynowicza, wykonane w latach 30. i 40. XX wieku. Ze względu na ogromne zainteresowanie niedostępnym już do nabycia albumem, na naszym kanale na Youtube.pl zamieściliśmy część tego wyjątkowego materiału, opatrzonego muzyką w wykonaniu zespołu WIDYMO: Angeli Gaber i Zuzanny Jary. Do obejrzenia tej i innych prezentacji oraz filmów z działalności biblioteki zapraszamy na kanał mbp sanok na Youtube.pl!

Z prof. Aleksandrem Fiutem o Miłoszu

17 czerwca br. w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z prof. Aleksandrem Fiutem, znawcą i badaczem twórczości Czesława Miłosza, autorem wielu książek poświęconych nobliście. Spotkanie, podczas którego profesor dzielił się wspomnieniami o wyjątkowej, zmieniającej życie przyjaźni, która lączyła go z poetą, poprowadził Janusz Szuber, a odbyło się ono w ramach 6. Bieszczadzkiego Lata z Książka.

O czytaniu dzieciom – seminarium dla bibliotekarzy

Sfera literacka wczesnego dzieciństwa – to tytuł wykładu prof. dr hab. Alicji Ungeheuer-Gołąb z Uniwersytetu Rzeszowskiego, która 15 czerwca br. odwiedziła naszą bibliotekę w związku z seminarium dla bibliotekarzy poświęconemu literaturze dla dzieci.

Miłosz listy pisał

Ostatnio nakładem Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie ukazała się wydana w ramach obchodów Roku Czesława Miłosza książka „Miłosz listy pisze”. Wykorzystano w niej skany oryginalnych listów Noblisty do między innymi sanoczan: Jacka Mączki i Janusza Szubera, a także związanych z naszym regionem: Jana Wolskiego, Ryszarda Ziemby, Stanisława Dłuskiego, Janusza Pasterskiego i Andrzeja Topczyja. Ponadto w książce zamieszczono teksty autorstwa Adresatów listów, wyjaśniające okoliczności korespondencji prowadzonej z Poetą oraz ich osobiste refleksje i fascynacje Jego twórczością. — Miłosz listy pisze / red. Jan Wolski; il. Grzegorz Frydryk. – Rzeszów: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna, 2011

„Eksperymenty” Katarzyny Bryt

Od 13 czerwca w MBP będzie można oglądać (ale i dotykać!) prace Katarzyny Bryt – plastyczki z SOSW w Sanoku, którą nasi Czytelnicy i mieszkańcy Sanoka znają z corocznych, organizowanych w bibliotece z okazji Dnia Dziecka, wystaw jej podopiecznych. Tym razem pani Kasia postanowiła zaprezentować twórczość własną, o której mówi między innymi: Tematem moich prac jest otaczająca nas rzeczywistość, ale ujęta wycinkowo, sprowadzona do faktur. W procesie tworzenia fascynuje mnie niepowtarzalność, więc chętnie eksperymentuję z różnymi materiałami, takimi jak klej, gips, piasek, które łączę z farbami akrylowymi. Zależy mi, by moje obrazy poruszały nie tylko zmysł wzroku, ale i dotyku, by każdy mógł odebrać je na swój własny sposób. To, co robię, nie jest żadną wielką sztuką, wciąż poszukuję, uczę się, ale myślę, że jeśli tak mnie to cieszy, to znaczy, że obrałam dobry kierunek i muszę iść dalej … Wystawa Katarzyny Bryt będzie czynna do końca czerwca, w godzinach pracy biblioteki. Zapraszamy!

Ruszył Klub Malucha

W sobotę, 4 czerwca, w Oddziale dla Dzieci ruszył Klub Malucha. Dzieci bawiły się wspaniale – czytano książki, odgadywano zagadki, była nawet recytacja wierszy na deskach oddziałowej sceny. Następne spotkanie odbędzie się 18 czerwca (sobota). Maluchy – zapraszamy!

Konkurs na najlepszą imprezę czytelniczą rozstrzygnięty!

29 maja odbyło się rozstrzygnięcie Konkursu na najlepszą imprezę czytelniczą zorganizowaną w ramach VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło brzmiało: „Biblioteka zawsze po drodze, nie mijam – wchodzę”. Celem konkursu była popularyzacja biblioteki i czytelnictwa w środowisku lokalnym oraz zachęcenie do odwiedzania biblioteki nie tylko po to, aby wypożyczyć książkę, ale także, by spotkać się tam z ciekawymi ludźmi i przyjemnie spędzić czas wolny. W konkursie wzięły udział Biblioteki Gminne Powiatu Sanockiego, organizując wiele imprez czytelniczych i spotkań z ciekawymi ludźmi, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Komisja konkursowa składająca się z przedstawicieli Starostwa Powiatowego i MBP w Sanoku oceniła realizację imprez, biorąc pod uwagę m.in. ich oryginalność, zgodność z hasłem i założeniami programowymi Tygodnia Bibliotek, liczebność i różnorodność uczestników, zaangażowanie pracowników bibliotek oraz rezultaty z imprez osiągnięte w środowisku lokalnym. Główną nagrodę w konkursie zdobyła Dorota Radożycka z GBP w Bukowsku – Filia w Nowotańcu, która zorganizowała ciekawy cykl imprez dla dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Nowotańcu. Były to m.in.: konkursy czytelnicze i plastyczne, zabawy językowe, prezentacje multimedialne, lekcje pięknego czytania oraz lekcje biblioteczne i wystawy. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród odbyło się 29 maja podczas Nocy Kultury Galicyjskiej w sanockim skansenie. Nagrody i pamiątkowe dyplomy wręczali starosta sanocki Sebastian Niżnik oraz dyrektor MBP w Sanoku Leszek Puchała. (I. Krawczyk)

Inauguracja Zielonej Czytelni

27 maja odbył się konkurs recytatorski „Pod skrzydłem anioła”, który zainaugurował otwarcie Zielonej Czytelni. Pomysł czytania w plenerze legł u podstaw zagospodarowania niewykorzystanego dotychczas bibliotecznego ogrodu. Otoczono go ozdobnym ogrodzeniem, wyprofilowano teren i wykonano chodniki dla pieszych, przy których zamontowano drewniane ławki. Stanęła tam nawet altana. Na czas pierwszej czytelniczej imprezy w ogrodzie wystawione zostały rzeźby aniołów autorstwa Antoniego Łuczki, znanego bieszczadzkiego rzeźbiarza. W konkursie wzięli udział uczniowie klas szóstych ze Szkoły Podstawowej Nr 1 oraz uczniowie z Gimnazjum Nr 1, Gimnazjum Nr 2, Gimnazjum Nr 3 i Gimnazjum Nr 4. W jury zasiadły panie: Halina Więcek, Izabella Dmitrzak-Skowrońska i Joanna Kłopotowska-Per. Oceniały uczestników według: doboru repertuaru, interpretacji utworu, kultury słowa i ogólnego wyrazu artystycznego.

Wśród uczniów szkoły podstawowej dwa trzecie miejsca zajęli Dawid Kurek i Dominika Lisiewska, natomiast wyróżnienia otrzymały: Ewa Burnatowska, Julia Hańska i Gabriela Widota.

Wśród gimnazjalistów I miejsce zajął Radosław Mazgaj z Gimnazjum Nr 2, II miejsce – Magdalena Tarnawska z Gimnazjum Nr 4, II miejsce przypadło w udziale Szymonowi Mołczanowi z Gimnazjum Nr 2. Wyróżnienia otrzymały Magdalena Lisowska i Aleksandra Kędra. Natomiast nagroda specjalna – rzeźba pięknego anioła wręczona osobiście przez bieszczadzkiego „aniołkarza” – powędrowała do Szymona Mołczana.

Imprezie towarzyszyły występy uczniów z Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. O aniołach śpiewały uczennice Moniki Brewczak: Katarzyna Jezior, Wiktoria Maślanka, Klaudia Kita i Kasia Stach. świetny koncert dała także orkiestra dziecięca pod batutą Elżbiety Przystasz. Wyjątkowo udana inauguracja Zielonej Czytelni pozwala z optymizmem przygotowywać się do kolejnych tego typu wydarzeń. Imprezy plenerowe w bibliotecznym ogrodzie – jeśli tylko nagłośnienie i pogoda dopisują – to strzał w dziesiątkę. Tymczasem wszystkim przybyłym i uczestnikom konkursu „Pod skrzydłem anioła” gorąco dziękujemy!

Nędza galicyjska – mit czy fakt?

Zarząd Polskiego Towarzystwa Historycznego Oddział w Sanoku i Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zapraszają na wykład „O micie nędzy galicyjskiej i o Stanisławie Szczepanowskim”, który wygłosi prof. dr hab. Krzysztof Zamorski (Instytut Historii UJ). Zapraszamy do naszej biblioteki 27 maja 2011 r. (piątek), o godz. 18.00.

Tadeusza Chudeckiego podróże za 100 euro

Jak podróżować na koniec świata za 20 groszy? Czy „Europa za 100 euro” to mit? Czy egzotyczne podróże są w zasięgu zwykłych zjadaczy chleba? Jak kalkulować, żeby zobaczyć kawałek świata, nie pogrążając się w długach? O tym i wielu innych sprawach mówił 23 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej Tadeusz Chudecki – znany aktor i podróżnik. Podczas spotkania w MBP prezentował swoją książkę „Wspaniałe podróże na każdą kieszeń, czyli Europa za 100 euro” i jej kontynuację „Dalej w drogę”, w których w barwny sposób przedstawia wiele krajów naszego kontynentu. Opisy przeplatają się w nich z wątkami wspomnieniowymi, anegdotami, praktycznymi informacjami oraz pięknymi fotografiami. Tadeusz Chudecki, znany również z planu popularnej telenoweli „M jak miłość”, sam o sobie mówi: Podróżuję ciągle i często, bo lubię, żeby było – jak mówią Hiszpanie – „bueno, bonito e barato”, czyli dobrze, pięknie i tanio. Cieszę się, że mieszkam w wolnym kraju, z którego można swobodnie wyjeżdżać, a Europa jest dostępna niemal na każdą kieszeń. Spotkanie zorganizowane w ramach projektu „Czytanie Europy”, realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zadziwiają i inspirują – jak zwykle

Można powiedzieć, że wystawy wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku odbywające się rokrocznie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku to już dobrze zakorzeniona sanocka tradycja. Dzięki zapałowi ich głównej organizatorki, nauczycielki Katarzyny Bryt, niejednokrotnie mieliśmy okazję przekonać się o wysokim poziomie pracy sanockiego ośrodka. Tegoroczna, ósma już, prezentacja prac wychowanków SOSW zatytułowana „Kwietnik” to plon działań artystycznych klas trzecich Szkoły Przysposabiającej do Pracy w czasie zajęć ze sztuki użytkowej. Na wystawę składają się obrazy na płótnie, przedstawiające piękne kolorowe kwiaty. Jak zwykle – pokazane w sposób nieoczywisty i inspirujący. A także tradycyjnie wywołujące niedowierzanie oglądających – czy to naprawdę zrobiły dzieci?

– W przyszłym roku nadal chcielibyśmy kontynuować naszą przygodę z farbami akrylowymi – mówi Katarzyna Bryt. – Technika ta wyjątkowo przypadła do gustu naszym uczniom. Niestety, nie jest najtańsza. Mam nadzieję, że prezentacja tych prac przyczyni się do tego, że znajdą się osoby wrażliwe na piękno, które pomogą nam kupić potrzebne materiały – podobrazia, farby, nowe pędzle, by młodzi artyści nadal mogli rozwijać swoje umiejętności. W czasie wystawy zostanie także otwarta ekspozycja pt. „30 drobiazgów”. Będą to prace z drewna i metalu wykonane podczas zajęć z rękodzieła artystycznego prowadzonych przez Stanisława Makarczaka. Wystawy będzie można oglądać codziennie, w godzinach pracy biblioteki, do 10 czerwca br.

Meldujemy się na YouTube.pl

Nasza biblioteka jest już obecna w serwisie YouTube.pl. Na kanale MBP Sanok znajdą Państwo krótkie filmiki z organizowanych i współorganizowanych przez nas imprez, a także z codziennej działalności. Zapraszamy do oglądania i subskrypcji!

Telewizyjny Turniej Miast Sanok-Bolesławiec: Reaktywacja

To duże wydarzenie rozrywkowo-kulturalne organizowane jest z okazji przypadającej w kwietniu 25. rocznicy teleturnieju, a składać się na nie będzie m.in. wystawa pamiątek, promocja albumu oraz odtworzenie w całości na dużym ekranie oryginalnej relacji z Telewizyjnego Turnieju Miast Sanok-Bolesławiec zrealizowanej przez TVP2. Imprezę poprowadzą: Maria Czubaszek i Artur Andrus. Zainteresowanych zapraszamy do BWA Galerii Sanockiej 27 maja, o godz. 19. Organizatorzy: Urząd Miasta Sanoka, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, BWA Galeria Sanocka oraz Muzeum Historyczne w Sanoku.

Kolorowy zawrót głowy

Dzisiaj do Oddziału dla Dzieci zawitały przedszkolaki gr. II z Przedszkola nr 1 w Sanoku. Z zapałem odgadywały bajkowe zagadki, kolorowały postacie z bajek i oglądały książki z kolorowymi ilustracjami. Przedszkolaki śpiewały wesołe piosenki na naszej scenie, podziwiały kolorowe bańki mydlane, a na do widzenia dostały w prezencie zakładki do książek. Było naprawdę kolorowo!

Biblioteka – zawsze po drodze

W ciągu minionego tygodnia (8-15 maja) wiele imprez bibliotecznych odbywało się pod hasłem Tygodnia Bibliotek: Biblioteka zawsze po drodze. Nie mijam – wchodzę. Między innymi na niecodzienną wycieczkę po zamku, ale odbywającą się w bibliotece, zostały zaproszone dzieci ze świetlicy szkolnej przy SP 6 wraz z opiekunem p. Anną Dyjach. Tę „wyprawę” mogły przeżyć dzięki specjalnemu wydaniu trójwymiarowej książki z makietą pt. „Życie na zamku”. Dzięki niej dzieci mogły zobaczyć jak wygląda wnętrze zamku: dziedziniec, sala rycerska, kuchnia i jadalnia, królewska sypialnia oraz kaplica, a także kto mieszkał na zamku i czym się zajmował. Spotkanie odbyło się 12 maja br. w filii nr 4 Olchowce, a uczestniczące w nim dzieci otrzymały na pamiątkę pisemko „Zaczarowany ołówek” i słodki poczęstunek.

13 maja filię biblioteczną MBP na Dąbrówce odwiedziły Przedszkolaki z Oddziału „0” wraz z wychowawczynią Aliną Kurasz. W bibliotece czekała na nich bogata oferta czytelnicza klasycznych bajek z rozkładanymi ilustracjami, które tworzą trójwymiarowe sceny i wspaniale działają na wyobraźnię dziecka. Uczestniczące w spotkaniu dzieci wysłuchały bajki pt. „Dzielny ołowiany żołnierzyk”, a największe wrażenie zrobiła na nich trójwymiarowa książka z makietą pt. „Życie na zamku”.

10 maja br. Filię MBP na Olchowcach odwiedziły Przedszkolaki z Oddziału „0” Szkoły Podstawowej nr 6 wraz z wychowawczynią Małgorzatą Poziomkowską. Dzieci zwiedziły bibliotekę, zapoznały się z księgozbiorem i bogatą ofertą czytelniczą skierowaną szczególnie do małego czytelnika. Wysłuchały także opowiadania o przygodach Franklina i jego przyjaciół pt. „Franklin i książka z biblioteki”, jak się później okazało, tą książką był poradnik, jak wykonać latawiec. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, a na pamiątkę dzieci otrzymały kolorowanki i zostały zaproszone do korzystania z naszej biblioteki.

Natomiast 11 maja br. Filię MBP na Dąbrówce odwiedziły dzieci ze świetlicy Szkolnej przy SP nr 7 wraz z opiekunem p. Ewą Studnicką. Uczniom SP 7 biblioteka jest zawsze „po drodze”, gdy wracają ze szkoły do domów. Oprócz tradycyjnych zabaw literackich, recytowania wierszy i śpiewania piosenek uczestniczące w spotkaniu dzieci wysłuchały kilku wierszy „łamiących języki” autorstwa Mariana Piechala ze zbiorków „Trudne słowa”, a także miały także możliwość obejrzenia bajek z trójwymiarowymi ilustracjami. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i wręczeniem pamiątkowych zeszytów z kolorowankami i zagadkami. (Halina Martowicz)

W DKK: „Droga”

13 maja (piątek) o 17.15 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone książce „Droga” Cormaca Mc Carthy’ego. Powieść ta – połączenie powieści drogi, powieści przygodowej oraz horroru – jest uznawana za największe osiagnięcie tego autora. Przez wiele tygodni była bestsellerem „New York Timesa”, przyjęto ją także do Klubu Książki Oprah Winfrey, została również wyróżniona najstarszą angielską nagrodą w dziedzinie fikcji – The Tait Black Memorial Prize.

Wszystkich zainteresowanych, także tych dotychczas „niezrzeszonych” w DKK – serdecznie zapraszamy do dyskusji!

Kim jest sanocki poeta? Wykład o Januszu Szuberze

13 maja br. w auli PWSZ w Sanoku odbył się wykład prof. Andrzeja Sulikowskiego „Janusz Szuber. Kim jest sanocki poeta dla poezji polskiej?”. Andrzej Sulikowski jest autorem książki pt. „Epos sanocki Janusza Szubera” – monografii o twórczości sanockiego poety, będącej pokłosiem lektur, ale i wieloletniej przyjaźni. Bezpośrednią przyczyną spotkania – jak napisał we wstępie Andrzej Sulikowski – stała się Sesja Harasymowiczowska w Sanoku, podczas której poznałem pisarza, znanego mi dotąd wyłącznie z rozmów telefonicznych i z zabawnych opowiadań Jana Józefa Szczepańskiego. Ten – głęboko poruszony życiem literackim i umysłowym Sanoka oraz Leska – zachęcał do podtrzymywania kontaktów z tamtejszym, niewielkim, lecz oryginalnym środowiskiem twórczym. Wspominał sesję o pisarstwie Juliana Stryjkowskiego (1997) i wracał parokrotnie do swej podróży na nieodległy wschód. Publikując tę monografię, spełniam poniekąd duchowy testament Jana Józefa Szczepańskiego […].

„Pod skrzydłem anioła” – konkurs

„Pokonam trudy, mozoły, czy będzie gorzej czy lepiej – uświęcę słowem, anioły, one pomogą mi wzlecieć…”

Już 27 maja, o godz. 13.00 w Oddziale dla Dzieci odbędzie się konkurs „Pod skrzydłem anioła”. Zapraszamy na recytacje wierszy lub prozy o aniołach, piosenki o aniołach i wystawę anielskich rzeźb autorstwa Antoniego Łuczki.

Z okazji Dnia Bibliotekarza – w bibliotece… straszył smok!

Z okazji Dnia Bibliotekarza na scenie Oddziału dla Dzieci mali aktorzy z Przedszkola nr 1 w Sanoku przedstawili spektakl pt. „O wawelskim smoku”. Przedstawienie obejrzeli wszyscy pracownicy biblioteki, podziwiając dzieci w pięknych, barwnych strojach, które prezentowały swoje umiejętności aktorskie i taneczne. Młodych artystów publiczność nagrodziła gromkimi brawami i kolorowymi lizakami. (az)

„Pejzaż” Andrzeja Kijowskiego

4 maja br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy malarstwa „Pejzaż” autorstwa Andrzeja Kijowskiego – wieloletniego wykładowcy i dyrektora Uniwersytetu Ludowego we Wzdowie. Wystawę zorganizowano w ramach projektu „Czytanie Europy” realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas wernisażu można było posłuchać występu Angeli Gaber z zespołem Tygiel Folk Banda.

Zapraszamy do Andaluzji!

Orzechy w masie migdałowej, migdały w karmelu, sok pomarańczowy, a do tego fotografie egzotycznej, gorącej Andaluzji – tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku rozpoczęła się wystawa prac Barbary Czernek. Zaprezentowane fotografie to plon podróży i osobistych zainteresowań autorki, która o odwiedzeniu tego regionu Hiszpanii marzyła już jako nastolatka. – Wreszcie na emeryturze mam czas na spełnianie marzeń – powiedziała podczas wernisażu. Wszystkich, którzy chcieliby choć przez chwilę poczuć hiszpańskie klimaty i podejrzeć Andaluzję oczami Barbary Czernek, zapraszamy do biblioteki, do 30 kwietnia br.

Na pierwszy ogień: Rumunia

11 kwietnia br.w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z Michałem Kruszoną, autorem książki „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” – pierwsze z cyklu spotkań orgaznizowanych w ramach projektu „Czytanie Europy”.

Rumunia, która wyłania się z opowieści Kruszony to unikalny kulturowy i narodowościowy tygiel, gdzie mieszają się magia, mistycyzm i cywilizacja bizantyńsko-łacińska. Gdzie spotkać można współczesne reinkarnacje demona Drakuli, ale i przede wszystkim ludzi niezwykle otwartych i przyjaznych, zwłaszcza dla nas, Polaków. Co ciekawe, Rumunia to kraj wbrew powszechnym opiniom bezpieczny. Kraj, do którego chce się wracać – sam autor wracał tam kilkadziesiąt razy i wciąż ma ochotę na więcej.

Spotkaniu, którego moderatorem był dr Tomasz Chomiszczak, towarzyszyła okolicznościowa wystawa zdjęć z Rumunii, którą oglądać będzie można do końca przyszłego tygodnia w holu na parterze biblioteki. Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Czytanie Europy” realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Średniowieczne i nowożytne fortyfikacje Sanoka – wykład PTH

Polskie Towarzystwo Historyczne O. Sanok zaprasza do biblioteki na na wykład Marii Zielińskiej i Piotra Kotowicza zatytułowany „Mit i rzeczywistość. Średniowieczne i nowożytne fortyfikacje Sanoka w świetle najnowszych badań archeologicznych”. Zainteresowanych zapraszamy 8 kwietnia (piątek) na godz. 17.00.

Czytamy Europę

11 kwietnia br., o godz. 18.00 zapraszamy na spotkanie autorskie Michała Kruszony, którego moderatorem będzie dr Tomasz Chomiszczak. W programie: prezentacja książki „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła” i wystawa fotografii Michała Kruszony „Rumunia”. Spotkanie zorganizowane jest w ramach projektu „Czytanie Europy” realizowanego przez MBP w Sanoku. Projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zmarł Marian Pankowski

Marian Pankowski, urodził się w 1919 r. w Sanoku. Był poetą, prozaikiem, krytykiem literackim i tłumaczem. Od 1938 r. studiował filologię polską na UJ. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939, w 1942 r. aresztowany przez Gestapo za przynależność do ZWZ; od kwietnia 1945 więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wyzwoleniu osiadł w Belgii, w 1950 r. ukończył studia orientalistyczne i slawistyczne na Universite Libre w Brukseli, został lektorem języka polskiego i wykładowcą literatury polskiej XX wieku na tejże uczelni. Od 1980 – kierownik katedry tej literatury. Związany z Londyńską Oficyną Poetów i Malarzy oraz paryskim Instytutem Literackim, od 1958 r. publikował także w kraju. Pisał w języku polskim i francuskim, tłumaczył poezję polską na francuski oraz wiersze francuskie i niemieckie na polski. W twórczości swej, zwłaszcza w powieściach, Pankowski – rekonstruując typowe biografie Polaków – demitologizował historię Polski, rozprawiając się z patriotyczno-martyrologiczną hagiografią historyczną, przeciwstawiając romantycznemu wizerunkowi ojczyzny pospolitą Kartoflanię lub siermiężną Macierzyznę. W sztukach poddawał demistyfikacji mity znamienne dla zrutynizowanej kultury europejskiej, z uporem dążąc do określenia własnej tożsamości. Utwory Pankowskiego cechuje plastyczność, bujność i jaskrawość języka, eksperymentowanie zasobami leksykalnymi polszczyzny w celu dotarcia do pierwotnego znaczenia wyrazów, zagubionego w utartych zwrotach. Jako krytyk ogłosił szkice o Leśmianie (Leśmian. La revolte d’un poete contre les limites, Bruksela 1967) oraz przełożył jego rosyjskie wiersze, pisał też o twórczości S. Wyspiańskiego i W. Rolicza-Liedera. Opracował (przekłady, artykuł wprowadzający) nr „Le journal des poetes” poświęcony współczesnej poezji polskiej (1957). Jego książka „W stronę miłości” została nominowana do Nagrody Literackiej NIKE 2002. W roku 2003 otrzymał nagrodę Stowarzyszenia Kultury Europejskiej (SEC). W ostatnich latach wydał książki: „Bal wdów i wdowców” (2006), „Ostatni zlot aniołów” (2007), „Była Żydówka, nie ma Żydówki” (2008), „Niewola i dola Adama Poremby”(2009), „Tratwa nas czeka” (2010). Zmarł w wieku 92 lat 3 kwietnia 2011 r.

„Czytanie Europy” – projekt Czytelni Głównej MBP

Celem projektu „Czytanie Europy” jest promocja i popularyzacja współczesnego polskiego reportażu oraz polskiej literatury podróżniczej. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy już 11 kwietnia na spotkanie autorskie z Michałem Kruszoną połączone z prezentacją książki „Rumunia. Podróże w poszukiwaniu diabła”. W maju z czytelnikami spotka się Tadeusz Chudecki, autor książki „Wspaniałe podróże na każdą kieszeń”. W tym samym miesiącu zapraszamy również na wernisaż wystawy malarstwa Andrzeja Kijowskiego. Zaprezentowane na wystawie obrazy przeniosą nas w pejzaż bieszczadzki, nieskażony jeszcze działalnością człowieka. Także w maju odbędą się warsztaty fotograficzne „W dolinie Sanu”, które poprowadzi sanocki fotografik Wacław Kozioł. W lipcu w sanockiej bibliotece gościć będzie Mariusz Surosz, autor książki „Pepiki. Dramatyczne stulecie Czechów”. We wrześniu zaplanowaliśmy dwa spotkania autorskie, z Michałem Olszewskim, autorem książki „Zapiski na biletach” oraz z Krzysztofem Vargą, autorem książki „Gulasz z turula”. Również we wrześniu zapraszamy na wykład Andrzeja Szczerbickiego na temat wydawnictwa „Bieszczad”. Odbędzie się także wernisaż wystawy fotografii wykonanych przez Andrzeja Szczerbickiego prezentujących dziedzictwo kulturowe pogranicza polsko-ukraińskiego w Bieszczadach. W październiku odbędzie się spotkanie z Andrzejem Stasiukiem. Zaprezentowana zostanie książka Andrzeja Stasiuka i Jurija Andruchowycza „Moja Europa”. W październiku zapraszamy także na występ zespołu „Matragona”. W tym samym miesiącu odbędzie się prezentacja multimedialna na temat pogranicza kultur Wschodu i Zachodu opracowana i przedstawiona przez Wojciecha Wesołkina. Spotkania autorskie z Michałem Kruszoną, Mariuszem Suroszem, Michałem Olszewskim, Krzysztofem Vargą poprowadzi Tomasz Chomiszczak, natomiast spotkanie z Andrzejem Stasiukiem – Janusz Szuber. Warsztaty fotograficzne „W dolinie Sanu” przeznaczone dla młodzieży prowadzić będzie Wacław Kozioł. W październiku odbędzie się wernisaż wystawy fotografii wykonanych przez uczestników warsztatów fotograficznych. Projekt „Czytanie Europy” został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (Koordynator projektu: Ewa Drwięga-Bąk)

„Wiosna w poezji” – rozstrzygnięcie konkursu

30 marca w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku odbył się konkurs recytatorski pt. „Wiosna w poezji” zorganizowany przez bibliotekę Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku i Oddział dla Dzieci MBP. Uczestnicy konkursu (15 osób) to uczniowie klasy III i IV oraz spora grupka kolegów z tych klas dopingująca wykonawców. Jury konkursu w składzie: dyrektor MBP Leszek Puchała, pracownik Oddziału dla Dzieci Elżbieta Ciupak oraz panie z SP1 Małgorzata Wojtoń i Diana Szuryn przyznało: I miejsce Natalii Koczeń z kl. 3c, II miejsce Oliwii Radwańskiej z kl. 3c i III Michałowi Kandorowi uczniowi kl.3a. Wyróżniena otrzymały Ola Banach z kl. 3d i Natalia Sobolak z kl. 3a. Pozostali uczestnicy Konkursu otrzymali dyplomy. (Elżbieta Ciupak)

DKK: spotkanie z reportażem

http://biblioteka.sanok.pl/img/20lat.jpg1 kwietnia o 17.15 w naszej bibliotece odbędzie się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone jednej z najnowszych pozycji wydawnictwa Czarne „20 lat nowej Polski w reportażach według Mariusza Szczygła”. Jak pisze autor, jest to „26 (a nawet więcej) historii, zapisanych przez najlepszych polskich reporterów. […] osobisty wybór reportaży o tym, gdzie zaczęła się i dokąd doszła nowa Polska. Nie ta, którą widzimy w Sejmie, ani ta z pierwszych stron gazet. Raczej Polska, która musiała ‚mentalność sobie w jeden dzień zrobić’”. Wśród autorów: Irena Morawska, Joanna Sokolińska, Joanna Wojciechowska , Karol Podgórski, Włodzimierz Nowak , Wojciech Staszewski, Edyta Gietka, Ewa Winnicka, Witold Szabłowski, Marcin Kołodziejczyk, Anna Fostakowska, Wojciech Bojanowski, Paweł Piotr Reszka, Jacek Antczak, Artur Pałyga, Lidia Ostałowska, Tomasz Kwaśniewski, Katarzyna Surmiak-Domańska, Paweł Smoleński, Jacek Hugo-Bader, Grzegorz Sroczyński, Wojciech Tochman. Zapraszamy do dyskusji.

„Droga” w piętnastu odsłonach

„Pasją wg św. Mateusza” w wykonaniu Chóru im. św. Cecylii pod dyrekcją Elżbiety Przystasz rozpoczął się wernisaż prac rzeszowskiej fotografki Agnieszki Szafirskiej zatytułowany „XV. Fotograficzna medytacja nad drogą”. Czarno-białe, ascetyczne w wyrazie prace, stanowią oryginalną formę rekolekcji wielkopostnych i są nienachalną zachętą do oderwania się od zgiełku codzienności i znalezienia czasu na refleksję – nad drogą, jej celem i kresem. Do obejrzenia wystawy zapraszamy do 5 kwietnia, kiedy to odbędzie się jej finisaż, połączony z pokazem prezentacji multimedalnej.

Spotkanie z Lidią Miś

24 marca 2011 r. odwiedziła nas Lidia Miś – autorka książek dla dzieci. Spotkanie z nią odbyło się w Oddziale dla Dzieci i okazało się również spotkaniem z trollami, nimfami, czarownicami i skrzatami, o których pisze autorka „Serca lasu”…

Pod skrzydłem anioła

Oddział dla Dzieci ogłasza nabór do konkursu recytatorskiego „Pod skrzydłem anioła”. Konkurs odbędzie się 27 maja 2011 r. (piątek) o godz. 13.00 w Zielonej Czytelni Oddziału dla Dzieci przy ulicy Lenartowicza 2. Do udziału w konkursie zapraszamy uczniów klas VI szkół podstawowych oraz uczniów klas I-II gimnazjów. Uczestnicy mają przygotować dowolny fragment prozy lub wiersz o tematyce związanej z aniołami. (przygotowane teksty można odebrać w Oddziale dla Dzieci). Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie swojego udziału do końca marca w Oddziale dla Dzieci MBP w Sanoku (liczba miejsc ograniczona). Uczestnicy konkursu wezmą udział w warsztatach zorganizowanych przez Sławomira Woźniaka, kierownika BWA – Galerii Sanockiej które odbędą się w dniach 5,12,19 maja od godz.16.00 do 18.00. Dla uczestników konkursu przewidziane atrakcyjne nagrody.

Zmarł Krzysztof Kmieć

Naukowiec, podróżnik, ekslibrisista – zawitał do Sanoka i naszej galerii po raz pierwszy przed ośmiu laty. Katalog przygotowany przez nas na jego wystawę tak mu się spodobał, że jeszcze w tym samym roku wydaliśmy kolejny, tym razem z pracami o tematyce farmaceutycznej. Od tego czasu gościliśmy go na kilku wernisażach i za każdym razem był jedną z najmilszych i bardzo oczekiwanych osób. Dusza towarzystwa, tryskający humorem, jednocześnie skromny i bezinteresowny, podbił nasze serca. Twórczość tego kipiącego energią autora, pełna inwencji i erudycji, stała się prawdziwą ozdobą Sanockiej Galerii Exlibrisu. Tym bardziej poczuliśmy się zaszczyceni, że właśnie w Sanoku, w naszej bibliotece, Krzysztof Kmieć świętował w zeszłym roku swoje jubileusze: 60. rocznicę urodzin, 35-lecie pracy naukowej i 25-lecie pracy twórczej.

Spotkanie kierowników bibliotek gminnych powiatu sanockiego

22 lutego br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku odbyło się spotkanie kierowników bibliotek gminnych powiatu sanockiego z dyrektorem MBP w Sanoku Leszkiem Puchałą oraz instruktorem metodycznym ds. bibliotek gminnych Iwoną Krawczyk. Na spotkaniu omówiono stan czytelnictwa w powiecie sanockim za 2010 r., stan komputeryzacji oraz perspektywy zakupu bibliotecznych programów komputerowych dla bibliotek gminnych, programy pomocowe dla bibliotek (m.in. programy MKiDN, Program Rozwoju Bibliotek, programy „Równać szanse” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności), a także regulamin konkursu dla bibliotek gminnych powiatu sanockiego na najlepszą imprezę czytelniczą zrealizowaną w Tygodniu Bibliotek (08-15.05.2011 r.).

Recytowali aż miło

22 lutego w Oddziale dla Dzieci odbył się 12. Świetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Kaczka Dziwaczka i Przyjaciele” w którym wzięli udział uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku. Jury konkursu w składzie: dyrektor SP 2 Maria Harajda, Urszula Pelc, dyrektor MBP Leszek Puchała oraz Elżbieta Ciupak trudno było ocenić występy 16 uczestników ze względu na wyrównany poziom i bardzo dobre przygotowanie uczestników pod kierunkiem Elżbiety Gruby. Komisja przyznała 3 nagrody pierwsze, 3 drugie, 3 trzecie oraz siedem wyróżnień. Każdy z uczestników dostał dyplom oraz drobną nagrodę. Ponadto Anita Kokoszka odebrała także przyznaną przez dyrektora biblioteki Leszka Puchałę nagrodę specjalną w postaci książki Stefana Stefańskiego „Kartki z dziejów Sanoka” za najlepszą interpretację wiersza. (Anna Cybulska)

PTH zaprasza na wykład o Bardiowie

Sanocki oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego zaprasza na wykład: „Kontakty Bardiowa z miastami małopolskimi w średniowieczu”, który wygłosi prof. dr hab. Stanisław A. Sroka (Instytut Historii UJ), 25 lutego 2011 r. (piątek), o godz. 17.00, w MBP w Sanoku. Wykład połączony zostanie z prezentacją książki autora pt. „Średniowieczny Bardiów i jego kontakty z Małopolską”.

„Kaczka Dziwaczka i Przyjaciele ”

22 lutego w Oddziale dla Dzieci MBP odbędzie się w 12. Świetlicowy Konkurs Recytatorski pod hasłem „Kaczka Dziwaczka i Przyjaciele”. Uczestnikami konkursu będą uczniowie klas drugich Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sanoku. Chętnych do wysłuchania zmagań recytatorów zapraszamy do naszej biblioteki na godz. 13.30!

O audiobookach w MBP

Z Izabelą Zirpel-Tworak, pracownikiem Działu Multimediów MBP w Sanoku rozmawia Aneta Wielgosz („Kurier Podkarpacki”)

Czym różni się publikacja elektroniczna, audiobook, od tradycyjnych książek?

Różnica jest zasadnicza – audiobook to książka nagrana na płycie CD, czytana przez określoną osobę, zazwyczaj aktora bądź lektora. Bywa, że jest to pełen tekst książki, a bywa, że skrót. Lektury szkolne nagrywane są z dodatkami takimi jak komentarze lub opisy. Do odtworzenia audiobooka potrzebny jest komputer z programem Windows Media Player bądź przenośny odtwarzacz płyt kompaktowych w formacie mp3. W takim formacie zakupywane są audiobooki dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Czy istnieje zagrożenie, że audiobooki staną się bardziej popularne od drukowanych książek i czytelnicy chętniej będą z nich korzystać?

Trudno tu mówić o zagrożeniu. Jest tak, że na rynku książek pojawiły się inne nośniki treści, musimy wszyscy to zaakceptować, tak jak akceptujemy powszechne „zelektronizowanie” życia codziennego. A więc są komputery, jest telefon komórkowy, dzięki Internetowi nie ma barier odległości. W takim środowisku audiobook zaczyna żyć życiem samodzielnym obok książki. Ponieważ są tradycjonaliści, ale i osoby uwielbiające nowości, dlatego wciąż istnieją książki tradycyjne i audiobooki.

Czy MBP w Sanoku stawia na audiobooki?

Tak. MBP w Sanoku nowości czytelnicze wprowadza także na płytach CD. Liczymy się z faktem, że do takich zmian muszą przyzwyczaić się również czytelnicy. Uwzględniamy zainteresowania wszystkich, a gromadzenie płyt CD na obecną chwilę jest bardzo wygodne i komfortowe w udostępnianiu. Podsumowując, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do odwiedzenia naszego Działu Multimediów, w którym mieści się wypożyczalnia audiobooków, a także na naszą stronę: www.biblioteka.sanok.pl oraz na Facebooka, skąd czerpać mogą Państwo informacje na temat najnowszych zakupów i wszelkiego rodzaju przedsięwzięć bibliotecznych.

Muzyczny spacer z Leszkiem Cesarczykiem

Na rynku wydawniczym pojawiło się nowe opracowanie dotyczące gitary. I być może nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że autorem ksiązki „Gitara od A do Z” wydanej przez prestiżowe polskie wydawnictwo muzyczne PWM jest Leszek Cesarczyk – sanoczanin, gitarzysta, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie oraz wieloletni wykładowca New York University. 16 lutego br. w MBP miał miejsce recital gitarowy Leszka Cesarczyka będący jednocześnie promocją tej książki. Mielismy okazję uczestniczyć w muzycznym spacerze przez wieki, a utwory charakterystyczne dla poszczególnych etapów rozwoju instrumentu prezentował sam autor, jednocześnie racząc słuchaczy opowieściami i anegdotami. Książka „Gitara od A do Z” to kompendium wiedzy na temat budowy i historii instrumentu, techniki gry oraz środowiska muzycznego gitarzystów. Leszek Cesarczyk przedstawił szczegółowo historyczny rozwój gitary w różnych częściach świata, a co szczególnie istotne – zrobił to z uwzględnieniem ostatnich dwudziestu lat. Pod tym względem to obecnie jedyne takie opracowanie, z pewnością nie powinno go zabraknąć w bibliotece każdego gitarzysty i melomana.

„Bezpieczne ferie” – konkurs rozstrzygnięty

14 lutego br. w Oddziale dla Dzieci MBP jury w składzie: Tomasz Mistak (BWA), Joanna Szostak (BWA), Anna Strzelecka (MBP) oraz Dawid Bach (przedstawiciel firmy VOTUM SA) przyznało nagrody i wyróżnienia w konkursie „Bezpieczne ferie” mającym na celu propagowanie zdrowego i bezpiecznego sposobu spędzania wolnego czasu, a zorganizowanym przez MBP w Sanoku i firmę VOTUM SA.

I miejsce zajęła Liwia Pytlowany (kl.3 SP 3), II miejsce – Mateusz Adamski lat 7 (grupa plastyczna z BWA), III miejsce – Aga Prusiecka (kl.3 SP 3), IV miejsce – Natalia Zajdel (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy). Jury wyróżniło też prace: Julii Pelczar (kl. 3 SP 2, świetlica), Pawła Baszaka (kl.1 SP 2, świetlica), Oli Banach (kl.3 SP 1), Ali Leszczak (lat 7, BWA), Patrycji Adamskiej (lat 7, BWA), Mileny Ryby (lat 5, BWA), Dominika Bodziaka kl.3 SP 3), Wiktorii Husak (lat 8,5, ODK Gagatek), Klaudii Józefek (kl.3 SP 3), Natalii Niżnik (lat 7, BWA). Uroczyste rozdanie nagród i wyróżnień odbędzie się w najbliższy piątek, 18 lutego, o godz. 17, w czytelni Oddziału dla dzieci. Wszystkie przysłane na konkurs prace będzie można oglądać na wystawie towarzyszącej wręczeniu nagród.

Biblioteka zamiast szkoły

W ubiegły wtorek uczniowie klasy 2 a SP 1 w Sanoku zamienili klasę szkolną na czytelnię Oddziału dla Dzieci, gdzie spędzili kilka godzin lekcyjnych. Nauka w nowym otoczeniu to ciekawe doświadczenie zarówno dla dzieci, jak i dla nas, bibliotekarzy. Młodzi czytelnicy nie tylko poznali zasady korzystania z biblioteki, ale także samodzielnie buszowali pośród regałów w poszukiwaniu ciekawych pozycji, a posiadacze kart bibliotecznych mogli wypożyczyć nowe książki. W części „lekcyjnej” opiekun dzieci, pani Magdalena Sałaciak, omówiła wyniki testu na znajomość lektury „Karolcia” autorstwa Marii Kruger, poza tym dzieci rozwiązywały krzyżówkę związaną z omawianą lekturą i wyszukiwały informacje na temat autorki książki.

Zapraszamy na wieczór gitarowy

16 lutego 2011 r. (środa), o godz. 17 zapraszamy na „Wieczór gitarowy Leszka Cesarczyka”. W programie promocja książki Leszka Cesarczyka „Gitara do A do Z” oraz mini recital gitarowy w wykonaniu autora książki (m.in. utwory Bacha, Sora, Granadosa, Brouwera i innych).

Bezpieczne ferie – weź udział w konkursie!

VOTUM S.A. i Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zapraszają do udziału w konkursie „Bezpieczne ferie”. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów. Warunkiem udziału jest wykonanie pracy o formacie A3 wybranymi technikami plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika itp.). Prace przyjmowane będą od 1 do 11 lutego br. w Oddziale dla Dzieci MBP ul. Lenartowicza 2. Szczegóły: Oddział dla Dzieci MBP, tel. 013 46 45 750. Patronat medialny nad konkursem objął „Tygodnik Sanocki”.

Ech, jak Rosją powiało

Skończyło się o 20. Trwało 3 godziny, ale mogło kolejnych pięć. Lepsze niż kolejny Bond, Terminator czy Maczeta. Spotkanie z Jackiem Hugo Baderem – „szybkim i wściekłym” (trzymając się filmowej metaforyki:) polskiego reportażu. Niech żałują ci, którzy nie byli. Ci zaś, którzy dotarli, na deser mogli przeczytać to, co na pulpicie laptopa Jacka Hugo Badera wpisał jego syn, Michał: MÓJ TATA JEST NAJBARDZIEJ WYPASIONYM KOZAKIEM I NIKT NIE ZAPRZECZY. My na pewno nie:)

We wtorek, w bibliotece „korespondent z Polszy”

25 stycznia br. (wtorek) na godz. 17 zapraszamy do biblioteki na wieczór autorski Jacka Hugo Badera – podróżnika i reportażysty Gazety Wyborczej, specjalizującego się w tematyce rosyjskiej. – Spotkanie odbędzie się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy MBP, ale zapraszamy na nie wszystkich chętnych – mówi Joanna Kijowska, koordynatorka sanockiego DKK. – Będzie możliwość zakupu książek naszego gościa: bardzo szeroko komentowanej „Białej gorączki” oraz nominowanej do Nike „W rajskiej dolinie wśród zielska” – obu w cenach promocyjnych. Spotkanie poprowadzi Alicja Wosik. Jacek Hugo Bader – reporter Gazety Wyborczej. Uwielbia Rosję i byłe kraje Sojuza, w których w sumie spędził prawie cztery lata. Na rowerze pokonał całą Azję środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet, a jezioro Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku. Jechał ruskim łazikiem. Jest autorem książki „W rajskiej dolinie wśród zielska”, nominowanej do Nagrody Literackiej NIKE, i współautorem filmu dokumentalnego „Jacek Hugo-Bader. Korespondent z Polszy”. Dwukrotnie został uhonorowany nagrodą Grand Press (1999, 2003) i głównymi nagrodami Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

Zaprosili nas…

We wciąż jeszcze trwającej atmosferze kolędowania czytelnicy z Koła Przyjaciół Biblioteki w Olchowcach, a także pracownicy MBP obejrzeli jasełka w wykonaniu uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej od lat wpółpracujących z sanocką biblioteką i jej filiami.

Biblioteka na targach edukacji

Na zorganizowanych w środę w Zespole Szkół nr 3 w Sanoku Targach Edukacji swoją ofertę wystawiła także nasza biblioteka. Zaprezentowaliśmy wydawnictwa Oficyny Wydawniczej MBP, a także materiały promocyjne naszych zasobów. Szczególnym powodem do bibliotecznej dumy jest Sanocka Biblioteka Cyfrowa, skupiająca bezcenne źródła dotyczące dziejów Sanoka i ziemi sanockiej (dostępne do niedawna jedynie w Lwowskiej Bibliotece Naukowej im. Stefanyka oraz Centralnym Państwowym Archiwum Historycznym Ukrainy we Lwowie). Warto dodać, że sanocka „cyfrówka” – także ze względu na unikatowość zbiorów – jest w tej chwili jedną z bardziej liczących się tego rodzaju baz w kraju. Do dyspozycji czytelników oddajemy także sukcesywnie aktualizowane inne elektroniczne bazy danych, takie jak: Bibliografia Województwa Podkarpackiego, Bibliografia Sanoka i powiatu sanockiego, system informacji prawnej LEX, archiwum Rzeczpospolitej i Gazety Wyborczej, bibliografie osobowe (m.in. Grzegorz z Sanoka, Marian Pankowski, Zdzisław Peszkowski), bibliografie specjalne (m.in. Sanok 1945-2005, Łemkowie, Huculi) czy bazę twórców regionalnych. Korzystanie z nich jest oczywiście bezpłatne i z tą właśnie ofertą pragnęliśmy dotrzeć do naszych nastoletnich czytelników. Cieszy, że targi edukacyjne w ZS nr 3 zyskują coraz większy rozmach i zasięg. W tym roku udział w nich wzięli nie tylko wystawcy lokalni, ale i uczelnie wyższe z regionu i spoza niego. Byli przedstawiciele szkół z Przemyśla, Jasła, Lublina, Krosna, Rzeszowa i in. Sanocka młodzież ma wreszcie realną możliwość wyboru między profesjonalnie przygotowanymi ofertami. Od teraz – wszystko w jej rękach.

Ferie w bibliotece? Baw się razem z nami!

W pierwszym tygodniu, od wtorku do czwartku, w godz. 10-12, prowadzić będziemy zajęcia zatytułowane „Łamigłówki dla młodej i mądrej główki” – dzieci rozwiązywać będą zagadki, szarady, grać w gry planszowe i układać puzzle.

W drugim tygodniu ferii pobawimy się w teatr i wystawimy sztukę pod tytułem „Bajkowy bałagan”. UWAGA – na ten tydzień zapraszamy dzieci z klas 1-5 i prosimy o wcześniejsze wpisanie się na listę uczestników (w Oddziale dla Dzieci), ponieważ liczba miejsc jest ograniczona. Zajęcia w drugim tygodniu ferii również odbywać się będą od godziny 10 do 12, ale zaczną się w poniedziałek, a zakończą w piątek. Plan: poniedziałek (24.01) – spotkanie organizacyjne, poznajemy się nawzajem, czytamy sztukę, dokonujemy wstępnego podziału ról. Wtorek (25.01) przygotowujemy dekoracje i stroje. Środa (26.01) – prowadzimy próby z tekstem. Czwartek (27.01) – próba generalna. Piątek (28.01) – finał, premiera sztuki.

Święto małych rekordzistów

W piątek, 7 stycznia br., w Oddziale dla Dzieci mieliśmy przyjemność gościć naszych małych czytelniczych rekordzistów. Najbardziej aktywni, najczęściej nas odwiedzający czytelnicy zostali nagrodzeni za miłość do słowa pisanego drobnymi upominkami w postaci książek i słodyczy, które wreczył dyrektor biblioteki Leszek Puchała. Rodzice przybyli na uroczystość podkreślali bardzo dobry wpływ czytania na rozwój dzieci i ich postępy w nauce. Gratulujemy wyróżnionym w tym roku i mamy nadzieję, że nasi rekordziści znajdą nowych naśladowców. Na zdjęciu najmłodszy z czytelników Tymoteusz Pietryka z mamą Joanną.

Nagrody dla najaktywniejszych

Pracownicy Oddziału dla Dzieci MBP w Sanoku wytypowali najaktywniejszych czytelników roku 2010. W grupie najmłodszych byli to: dwulatek Tymoteusz Pietryka, odwiedzający systematycznie bibliotekę wraz z mamą Joanną (79 pożyczonych książek), Patryk Jakimiak (5 lat, 67 książek), Alicja Zarzyka (6 lat, 83 książki). Rekordzistką została Gabrysia Domaradzka z klasy III SP1 (186 książek), w tej grupie wiekowej wyróżniła się także Zuzanna Zarzyka (III klasa SP 2, 75 książek), a wśród gimnazjalistów Oliwia Capik (73 wypożyczenia). – Oczywiście podziękowania należą się nie tylko dzieciom, ale także rodzicom, którzy – tak jak choćby Joanna Pietryka, mama dwulatka Tymoteusza – przyporowadzają dzieci do biblioteki, oswajają z miejscem, paniami, książkami – mówi Anna Cybulska, p.o. kierownika Oddziału dla Dzieci. – Na szczęście mimo powszechnego braku czasu są tacy rodzice, którzy go jednak znajdują i rozwijają pasję czytelniczą u swoich dzieci – a jak wiadomo, czym skorpuka za młodu nasiąknie… Cieszy nas fakt, że pomimo ogólnych tendencji spadku czytelnictwa, wciąż są tacy, dla których czytanie książek jest nadal nie tylko atrakcyjną formą spędzania czasu, ale także inwestowaniem w intelektualną przyszłość dziecka.

Swoich najaktywniejszych czytelników biblioteka zaprasza na uroczystość, podczas której młodzi bibliofile otrzymają nagrody – oczywiście książkowe, a która odbędzie się w Oddziale dla Dzieci MBP w Sanoku, 7 stycznia, o godz. 12.