2012

Kolędnicy z 3a

Nasi Czytelnicy z klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku, bohaterowie pamiętnej NOCY DUCHÓW w MBP, przyszli dziś wraz z wychowawczynią, Agnieszką Polańską, by złożyć pracownikom biblioteki życzenia świąteczne. Nie tylko śpiewali, dzielili się opłatkiem i składali życzenia, ale także podarowali Oddziałowi dla Dzieci własnoręcznie wykonaną szopkę (na zdjęciu). Serdecznie dziękujemy!

Hej, kolęda…

„Hej, kolęda, kolęda…” – to tytuł nowej wystawy, przygotowanej z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Wystawa przenosi nas w niepowtarzalny klimat najpiękniejszych świąt oraz przybliża zwyczaje i obrzędy bożonarodzeniowe. Ekspozycja prezentowana jest w holu biblioteki na parterze. Serdecznie zapraszamy. (edb)

Zimowe pejzaże Chełmońskiego

„Zima w malarstwie Józefa Chełmońskiego” – wystawę pod takim tytułem można oglądać w holu biblioteki na I piętrze. Na wystawie zaprezentowano twórczość Józefa Chełmońskiego (1849-1914) – jednego z najwybitniejszych twórców malarstwa realistycznego w Polsce. Chełmoński – malarz wszystkich pór roku, szczególnie pięknie przedstawiał uroki zimy. Zapraszamy w świat nastrojowych pejzaży, polskich dworków, sanny… (edb)

„Ekonomikowe” Mikołajki

4 grudnia w Szpitalnej Mini Biblioteczce odbyły się „Mikołajki” dla chorych dzieci z Odziału Dziecięcego w Sanoku. Przygotowali je uczniowie sanockiego „Ekonomika” – w większości uczniowie klas pierwszych – „L” i „Ż”, a także drugiej „L”, pod opieką pań: Elżbiety Grzeszczak i Agnieszki Kutiak. Przedstawienie „Anioły są wśród nas”, mikołajkowy drobiazg dla każdego dziecka, wspólne śpiewanie, czytanie bajek, a także… ciasteczka upieczone na tę okoliczność przez szkolną kuchnię – za wszystko dziękujemy w imieniu dzieci! Warto dodać, że przedświąteczna atmosfera udzieliła się nie tylko samym zainteresowanym, ale i personelowi szpitala, który niezwykle życzliwie przyjął młodych wykonawców wraz z całym towarzyszącym wydarzeniu zamieszaniem:)
5 grudnia przedstawienie powtórzone zostało w Czytelni Oddziału dla Dzieci MBP, a publicznością były dzieci z Przedszkola nr 1. Się działo!:) Przybył prawdziwy Mikołaj, były cukierki, ciasteczka, przedszkolaki pochwaliły się świątecznymi piosenkami, których się właśnie uczą i zaprosiły wszystkich na przedstawienie w ich wykonaniu. Czekamy z niecierpliwością! Więcej zdjęć z obu imprez można obejrzeć na naszym profilu na Facebooku – biblioteka.sanok.pl.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

Do udziału w konkursie W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE zapraszamy przedszkolaki, uczniów szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną oraz dorosłych czytelników i przyjaciół biblioteki. Aby wziąć w nim udział należy wykonać kartkę świąteczną (techniką dowolną) z życzeniami świątecznymi, ułożonymi przez uczestnika konkursu bądź wykonać witraż (techniką dowolną) z motywami świątecznymi (szopka, anioły, św. Mikołaj, choinka itp.). Termin składania prac z podaniem imienia i nazwiska uczestnika i opiekuna oraz adresu szkoły upływa 21 grudnia br. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród i otwarcie wystawy prac zaplanowane jest na 10 stycznia 2013 r. (hm)

A w bibliotecznej filii na Dąbrówce…

28 listopada br. naszą filię biblioteczną odwiedziła grupa dzieci z Centrum Aktywności Dziecięcej „Przedszkolaczek” z ul. Piastowskiej. Na wycieczkę do biblioteki dzieci wybrały się z Joanną Drozdalską-Szeligą, kierownikiem przedszkola i wychowawczyniami: Anną Fedak i Anną Kuną. Było to pierwsze, integracyjne spotkanie maluchów w bibliotece, które dobrze czuły się w otoczeniu książek, a szczególnie literatury dziecięcej i pluszowych misiów, których święto obchodziliśmy kilka dni temu. Dzieci wysłuchały opowiadania o Kubusiu Puchatku „Niezawodny przyjaciel”, a na pamiątkę spotkania otrzymały pisemko „Miś Pluszek”. (hm)

„Gorzka wolność” – prezentacja publikacji

28 listopada w MBP odbyła się prezentacja „Gorzkiej wolności” – pozycji wydanej przez IPN – O/Rzeszów, reprezentowany na spotkaniu przez Krzysztofa Kaczmarskiego. W spotkaniu wzięła udział także Elżbieta Rączy – redaktorka książki i Romuald Zwonarz – syn Józefa Zwonarza z Leska, człowieka, który podczas okupacji ukrywał żydowską rodzinę. „Gorzka wolność” to zapis rzeczywistości okupacyjnej, widzianej oczami rodziny Wallachów, który ukazuje, jak daleko może sięgać granica ludzkiej wytrzymałości, gdy trzeba podjąć walkę o życie własne i najbliższych. Zapis tym ciekawszy, że dotyczy spraw i ludzi związanych z naszym najbliższym regionem. Polecamy!

Odszedł ks. Adam Sudoł – kapłan wielkiej odwagi

„Wraz ze śmiercią księdza Sudoła zamknął się jeden z ważniejszych etapów historii Sanoka, bo odszedł człowiek, który tę historię tworzył.” (Andrzej Romaniak)

Ks. prałat Adam Sudoł urodził się 7 kwietnia 1920 r. w Lipnicy, zmarł 14 listopada br. w Sanoku. Święcenia kapłańskie przyjął 30 grudnia 1944 r. w Starej Wsi. W 1967 r. został administratorem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Sanoku, od 1971 r. do 1995 r. dziekan dekanatu Sanok Zachód, w 1978 r. otrzymał nominację na prałata i został członkiem Kapituły Brzozowskiej. Prześladowany przez władze komunistyczne. W 1993 r. odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Kapelan Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i Związku Sybiraków w Sanoku, Honorowy Członek NSZZ „Solidarność”, Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka. Autor m. in. wspomnień „Polska ojczyzna moja” oraz dwutomowego wydania „Kazań i przemówień”. Zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu głównym biblioteki poświęconej pamięci ks. prałata Adama Sudoła. (edb)

Testujemy ibuka!

Miło nam poinformować Czytelników, że od 5 listopada Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku uzyskała testowy dostęp do elektronicznych wersji blisko 4500 publikacji z bazy ibuk.pl. Serwis ibuk.pl to pierwsza i największa czytelnia on-line podręczników akademickich i książek naukowych w języku polskim. W serwisie znajdziemy publikacje naukowe z zakresu humanistyki, teologii, nauk społecznych, ekonomicznych, matematyczno-przyrodniczych, prawnych, medycyny i informatyki publikowanych przez najważniejsze polskie wydawnictwa naukowe, m.in. Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne. Do dyspozycji czytelników pozostają także leksykony, słowniki oraz publikacje w języku angielskim i niemieckim. Wersja testowa dostępna jest w Czytelni Głównej oraz w czytelni Filii nr 3 przy ul. Traugutta. Dla czytelników naszej biblioteki, którzy są zainteresowani korzystaniem z serwisu ibuk.pl na komputerach domowych, przygotowane są do odbioru hasła do zdalnego logowania. Liczba haseł dostępowych jest ograniczona. Test czytelni ibuk.pl potrwa do 9 grudnia. Po tym terminie hasła przestaną być aktywne. Zapraszamy. (edb)

Literacka Nagroda Nobla 2012

11 października przyznano najbardziej prestiżową międzynarodową nagrodę literacką na świecie. Laureatem Nagrody Nobla został chiński pisarz Mo Yan wyróżniony za „halucynacyjny realizm” języka jego powieści. Mo Yan jest autorem powieści i opowiadań, niektóre z nich doczekały się adaptacji filmowej jak np. powieść „Klan czerwonego sorga”. W Polsce ukazały się przekłady dwóch powieści Mo Yana wydanych przez wydawnictwo W.A.B. „Kraina wódki” (2006) oraz „Obfite piersi, pełne biodra” (2007). Wszystkich zainteresowanych postacią pisarza zapraszamy do obejrzenia wystawy „Mo Yan – laureat literackiej Nagrody Nobla 2012” prezentowanej w holu biblioteki na I piętrze. (edb)

Lekcja historii w bibliotece

14 listopada br. naszą Filię nr 1 na Dąbrówce odwiedziła grupa uczniów z klasy I SP nr 7 wraz z wychowawczynią Ewą Chudziak. W zaduszkowej atmosferze wspominaliśmy bohaterskich sanockich harcerzy, którzy brali udział w działaniach zmierzających do odzyskania niepodległości przez Sanok, a po jej odzyskaniu pełnili służbę porządkową i łącznościową w pierwszych tygodniach niepodległości w 1918 roku. W zdobyciu informacji posłużyliśmy się albumem, który został wydany w 2011 roku z okazji jubileuszu 100 lat sanockiego harcerstwa. Na jego kartach znaleźliśmy także fotografie i informacje o Wielkich Harcerzach: Prezydencie RP Ryszardzie Kaczorowskim, Teresie Walewskiej-Przyjałkowskiej, ks.prałacie Zdzisławie Peszkowskim, ks. prałacie Adamie Sudole, ks. kapelanie Wiesławie Siwcu, którzy odeszli już na wieczną wartę. Przekonaliśmy się też, że pierwszakom harcerstwo niestraszne – uczniowie Michał Kopiec i Filip Świder są już zuchami.

Fotograficy wystawili

https://youtu.be/MoDc5OTT1FE

Konkurs „Spacerkiem po Skansenie” rozstrzygnięty!

11 października br. na terenie Miasteczka Galicyjskiego odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie konkursu wakacyjnego „Spacerkiem po Skansenie”, którego organizatorem były Filie nr 1 i 4 MBP w Sanoku, a Honorowy Patronat nad jego przebiegiem objął dyrektor MBL Jerzy Ginalski. W piękne jesienne południe do zrekonstruowanego Budynku Konferencyjnego z Jaślisk przybyli: gospodarze Galicyjskiego Miasteczka nad Sanem, dyrektor Jerzy Ginalski, Hubert Ossadnik i Marcin Krowiak z Działu Promocyjno-Oświatowego, Jerzy Wojtowicz z Pracowni Konserwatorskiej; organizatorzy i pracownicy MBP wraz z dyrektorem Leszkiem Puchałą oraz goście: ks. dziekan Andrzej Skiba, proboszcz sanckiej Fary, a także członek Rady Muzealnej przy MBL, Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu i uczestnicy konkursu z opiekunami a wśród nich uczniowie Szkół Podstawowych Nr 1,6 i 7,Gimnazjum Nr 1 i 3, Specjalnego Ośrodka – Szkolno Wychowawczego, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Sanoku, Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu. W konkursie udział wzięło 108 uczestników, którzy wykonali 90 prac pod opieką 12. nauczycieli, a zadanie konkursowe polegało na pisaniu, rysowaniu, malowaniu, przeprowadzeniu wywiadu lub wykonaniu fotoreportażu. Komisja konkursowa w składzie: Jerzy Wojtowicz i Marcin Krowiak z MBL oraz Izabela Dmitrzak-Skowrońska z MBP wyłoniła zwycięzców w poszczególnych kategoriach. I tak: w kategorii: list z zaproszeniem 1. miejsce zdobyli: Natalia Bednarz z SP 7, Wiktoria Ruebenbauer z SP 1,Elżbieta Kawałek z WTZ,a w grupie dorosłych Teresa Żywicka. W kategorii: wywiad z przewodnikiem lub osobą pracującą w Skansenie 1. miejsce zdobyli: Uczniowie Świetlicy przy SP7, Klaudia Dmitrzak z SP1. Za fotoreportaż 1. miejsce przyznano Emilii Dusznik z SP 7, uczniom Klasy III z SP 7, Konradowi Strusiowi z SP 6, Angelice Pypeć z SP 1, Sabinie Czarnik z G.3, a wśród dorosłych Grażynie Bartkowskiej. Za prace plastyczne nagrody za 1. miejsce odebrali: Adam Buczek z SP 7, Marika Kulczycka z SP 1, Wiktoria Ruebenbauer z SP 1, Aleksandra Kędra z G.3, Uczniowie kl. II i III Gimnazjum SOSW, Daniel Krajewski z WTZ. Pozostałym uczestnikom przyznano 2. i 3. miejsca oraz wyróżnienia. Na duże uznanie zasługują prace podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu. Szczególną nagrodę w postaci lekcji muzealnej w Skansenie przyznano Szkole Podstawowej Nr 7. Wszystkim uczestnikom konkursowego spotkania dyrektor MBL przy współpracy z Galerią u Tesi zorganizowali przejażdżkę po Skansenie powozami konnymi. Jak się okazało, była to dla dzieci nie lada atrakcja. Gdy jedni uczestnicy podziwiali w ten sposób uroki jesieni w Skansenie, pozostali mogli zwiedzać z przewodnikiem Galicyjski Rynek, min. zakład zegarmistrzowski, aptekę, pocztę, kręgielnię. Można było także zrobić pamiątkowe zdjęcie oraz obejrzeć wystawę prac konkursowych w zrekonstruowanym budynku ekspozycyjnym ze Starej Wsi. Wszystkich odwiedzających Skansen zapraszamy do jej obejrzenia, naprawdę warto. (hm)

Noc duchów w bibliotece!

https://youtu.be/FqZEa57ZZS0

W pierwszej „Nocy duchów” w naszej bibliotece uczestniczyli uczniowie klasy 3a ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Polańską. Zabawa była bardzo emocjonująca. Rozpoczęła się prezentacją multimedialną „Duszki są wśród nas” przygotowaną przez organizatorkę imprezy, pracownika Oddziału dla Dzieci, Elżbietę Ciupak. Dzieci z zapartym tchem śledziły losy Brunhildy i innych filmowych duchów oraz poznały legendarne zjawy związane z różnymi polskimi zamkami, np. z zamkiem Sobień. Wprowadzeni w odpowiedni nastrój uczniowie rozpoczęli poszukiwanie „duszków książkowych” w różnych działach biblioteki. Zadanie wcale nie było łatwe, gdyż duszki ukryły się w różnych zakamarkach, a w budynku panowały egipskie ciemności. Dodatkowo wokół rozlegały się niepokojące odgłosy, a w świetle latarek nagle ukazała się biała zmora. Najwięcej duszków zebrali: wśród dziewczynek Dominika Kmietowicz, a wśród chłopców Łukasz Pilecki. Kolejne zadanie związane było z rozwiązywaniem zagadek kryminalnych inspirowanych opowiadaniami Grzegorza Kasdepke z książki pt. Detektyw Pozytywka. Przedstawiono je w formie krótkich inscenizacji przygotowanych przez uczestniczki Dyskusyjnego Klubu dla Młodzieży, który działa od roku w Oddziale dla Dzieci. Nie zabrakło też zajęć twórczych. Podzieleni na grupy uczestnicy „Nocy duchów” malowali pastelami portrety strrrrrrasznych potworów, oraz posługując się papierem toaletowym wykonywali mumie. Podczas krótkiego relaksu oglądali bajeczki o duszku Kacperku. O północy przyszedł czas na odpoczynek. Zmęczone dzieci ułożyły się w śpiworach i do snu słuchały czytanych bajek. Na efekt nie trzeba było długo czekać – szybko zasnęły, a ich sen był tak głęboki, że nie zakłóciły go żadne biblioteczne duchy. Rano na dzieci czekały soczki i słodkie bułeczki. Trzecioklasiści opuszczali bibliotekę z przekonaniem, że tak niesamowite spotkanie koniecznie należy powtórzyć. I to jak najszybciej! (ec)

Oddział dla Dzieci pracuje nad teledyskiem!

https://youtu.be/qMgsFgh5jhg

„Oblicza Najjaśniejszego Pana”, czyli 68 lat bez 11 dni

„[…] Dlaczego taki temat [wystawy]? Tak jak znawcy historii, obyczajów, antropolodzy kultury, literaci, nie mogą się nadziwić tzw. „fenomenowi Galicji”, tak do dziś powszechnie znany jest mit dobrego cesarza, Franciszka Józefa I. Dlaczego? Jaka była przyczyna takiej popularności tego władcy, w końcu reprezentanta jednego z trzech państw zaborczych? Trzeba tu wspomnieć o niezwykłych działaniach aparatu administracyjnego i propagandowego Monarchii, mających zjednoczyć ludy Monarchii wokół dynastii Habsburgów i osoby Najjaśniejszego Pana. Zamierzenia te odniosły skutek w sferze kultury powstaniem wyobrażenia Franciszka Józefa I – doskonałego monarchy, idealnego władcy, ojca narodów…” (fragm. artykułu Artura Pałasiewicza, organizatora corocznych, sanockich spotkań miłośników Austro-Węgier). Wystawa czynna będzie do 28 września br. w godzinach pracy biblioteki.

„Zasłuchane w Sanu szumie”

Czytelnia zaprasza do obejrzenia wystawy w holu głównym biblioteki prezentującej piękno rzeki San i jej otoczenia. Mottem wystawy są słowa zaczerpnięte z wiersza „Rodzinne bory” Januarego Poźniaka. Na ekspozycji zaprezentowano albumy „San” z fotografiami Tadeusza Budzińskiego i tekstem Tomasza Jurasza oraz „Błękitny San” z fotografiami Adama Krzykwy i z tekstem Dominiki Leszczyńskiej. „San to nie tylko rzeka, to cała południowo-wschodnia Polska” napisał we wstępie do albumu T. Jurasz. I tak właśnie przedstawiają San autorzy – urodę i zmienność rzeki oraz miejsca, przez które przepływa – od źródeł Sanu, przez malownicze Bieszczady, zabytkowe miasta aż do Wisły. (edb)

Sanoczan i przyjezdnych zapraszamy na wystawę!

Od 24 lipca (wtorek) br. w MBP będzie można oglądać wystawę „Janusza Szubera prosta przypowieść o egzystencji” zorganizowaną z okazji 65. urodzin sanockiego poety. Prezentujemy na niej archiwalne zdjęcia, wiersze, co celniejsze fragmenty recenzji i opracowań twórczości i biografii, część poetyckiej korespondencji ze Zbigniewem Herbertem, Marianem Pankowskim, Czesławem Miłoszem, Wisławą Szymborską, rękopisy charakterystyczną „szuberzycą” i wiele innych niepublikowanych nigdzie indziej do tej pory dokumentów. Zapraszamy wielbicieli poezji i samego poety, sanoczan i przyjezdnych, wzruszenie – murowane!
Janusz Szuber o swojej twórczości i o sobie na esanok.pl

Wakacyjny konkurs SPACERKIEM PO RYNKU GALICYJSKIM

Filie: Dąbrówka i Olchowce zapraszają do udziału w konkursie dzieci ze szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ze szkół ponadgimnazjalnych, przyjaciół Biblioteki oraz miłośników Skansenu. Patronat nad konkursem objął dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Jerzy Ginalski. Zadanie polega na: (temat do wyboru)
napisaniu listu do kolegi lub koleżanki, w którym zawarte będzie zaproszenie do odwiedzenia Galicyjskiego Miasteczka
przeprowadzeniu wywiadu z przewodnikiem lub inną osobą pracującą w Skansenie i sporządzeniu pisemnej relacji
wykonaniu fotoreportażu z imprezy odbywającej się na terenie Skansenu ze szczególnym uwzględnieniem Galicyjskiego Rynku ( praca nie może być w formie elektronicznej)
– przedstawieniu w formie plastycznej uroków Galicyjskiego Miasteczka.
Prace konkursowe z podaniem adresu i telefonu wykonawcy należy składać do organizatora konkursu w dniach i godzinach otwarcia filii do dnia 28 września 2012 r. Godziny otwarcia bibliotek można znaleźć na stronie: www.biblioteka.sanok.pl Uroczyste zakończenie konkursu, wręczenie nagród wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się ok. 10 października br. na terenie Rynku Galicyjskiego. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie! (hm)

„Prosta przypowieść o egzystencji” – benefis Janusza Szubera

Za nami przygotowywany od dawna, połączony z promocją 2. wydania „Mojości” benefis Janusza Szubera. Fotoreportaż z imprezy (a nawet z przygotowań do niej) można oglądać na bibliotecznym koncie na Facebooku – biblioteka.sanok.pl. Zapraszamy do internetowego archiwum Tygodnika Sanockiego, gdzie znajdą Państwo szczegółową relację z imprezy!

„Oczytane Małolaty” – rozstrzygnięcie konkursu

Filie i wyłoniły zwycięzców konkursu na najbardziej oczytanych młodych czytelników roku szkolnego 2011/2012. Na Dąbrówce zwycięzcami okazali się: Michał Kopiec (I miejsce), Bartosz Żyłka (II zmiejsce) i Jan Koczera (III miejsce). Wyróżnienia zdobyli: Marika Dydio, Rafał Oleniacz, Kamil Izdebski i Zuzannna Tomczewska. Na Olchowcach zwycięzcą okazał się Adam Szczupaczyński – uczeń SP Nr 3, który przeczytał 53 książki. Na wyróżnienie zasługują Aleksandra Kuczma, Amelia Kopiec i Zuzanna Dżugan z SP6 oraz Eden Dejena i Martyna Kopiec z SP1. Wszystkie dzieci w nagrodę otrzymały bajeczki. Naszym najmłodszym czytelnikom i ich rodzicom gratulujemy.

Wystawa reprodukcji obrazów Tadeusza Czarneckiego

Czytelnia Główna zaprasza do obejrzenia wystawy w holu biblioteki na I piętrze prezentującej reprodukcje obrazów Tadeusza Czarneckiego przedstawiające kościoły i cerkwie Doliny Osławy. Reprodukcje pochodzą z wydawnictwa „Bieszczadzkie Sacrum. Obrazy z teki Tadeusza Czarneckiego. Teka I: Dolina Osławy”, wydanej w 2010 r. przez Powiat Sanocki. Tadeusz Czarnecki – malarz, grafik, fotograf. Urodził się w 1960 r. w Końskich. Studia plastyczne ukończył w Instytucie Wychowania Artystycznego UMCS w Lublinie. Dyplom uzyskał w 1987 r. Studia doktoranckie w latach 1999 – 2003 odbył w Uniwersytecie Opolskim na Wydziale Historyczno – Pedagogicznym. Stopień naukowy doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki obronił w 2007 r. Dorobek twórczy prezentował na wystawach indywidualnych m.in. w Kielcach, Krakowie, Tomaszowie Mazowieckim, Toruniu, Warszawie, Kassel, Weimarze, Moskwie, Kijowie, Rydze. Waldemar Kozub w słowie wstępnym do wspomnianej publikacji napisał: Twórczość malarska Tadeusza Czarneckiego wymyka się ze zdecydowanego klasyfikowania jej do jakiegoś rodzaju. Jego obrazy z łatwością identyfikowane są na wystawach, gdyż mieszczą w sobie osobistą stylistykę, koloryt i poetykę. (edb)

Klub Malucha na bezludnej wyspie

23 czerwca br. w Klubie Malucha odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. „Przygody na bezludnej wyspie” – zorganizowane z myślą o dzieciach, które chciałyby zostać podróżnikami poznającymi różne kontynenty, kulturę żyjących tam ludzi i obyczaje. Podczas zajęć dzieci przebierały się, bawiły się w zabawy w skojarzenia, integracyjne i ruchowe: „Ciuchcia”, „Samolot”, „Burza na morzu”, „Rybki”, „Ukryty skarb”, szukały sposobów na przetrwanie na bezludnej wyspie oraz ratowały afrykańską wioskę przed czarami złego czarodzieja i walczyły z okrutnymi piratami. (az)

Edward Zając – historyk Sanoka

Edward Zając urodził się w 1931 r. w Tarzymiechach. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 1957 r. rozpoczął pracę w Powiatowym Archiwum Państwowym w Sanoku. W 1970 r. objął funkcję dyrektora Muzeum Historycznego w Sanoku. Po przejściu na emeryturę w 1991 r. powrócił do badań nad historią regionalną. W 1997 r. wyróżniony został Nagrodą Rady Miasta Sanoka za popularyzację wiedzy historycznej o Sanoku. Autor kilkunastu opracowań (m.in. dwutomowe „Szkice z dziejów Sanoka”, „Obywatele Honorowi Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka”, „100 lat Towarzystwa Upiększania Miasta Sanoka”, „Kościół Przemienienia Pańskiego w Sanoku”, „Sanockie biografie”, „Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Sanoku”) oraz około 700 artykułów z zakresu historii miasta i regionu opublikowanych w czasopismach. Edward Zając przekazał sanoczanom – jak to napisała prof. Małgorzata Dąbrowska w recenzji pierwszego tomu „Szkiców z dziejów Sanoka” – „klucz do pamięci”. Czytelnia Główna zaprasza do obejrzenia wystawy przygotowanej na parterze w holu biblioteki prezentującej sylwetkę autora oraz jego najważniejsze publikacje.
(edb)

Rozstrzygnięcie konkursu poezji śpiewanej – „Poezja – motyli śpiew”

11 czerwca br. odbył się konkurs poezji śpiewanej pod hasłem „Poezja – motyli śpiew”. Organizatorami konkursu był Oddział dla Dzieci MBP, Filia nr 1 na Dąbrówce i Filia nr 4 na Olchowcach. Szczegóły na stronie Oddziału dla Dzieci, a galeria zdjęć na naszym koncie na Facebooku.

O poezji i prozie – z Jackiem Mączką i Adamem Wiedemannem

W tę sobotę, 2 czerwca odbyło się spotkanie „O poezji i prozie. Jacek Mączka – Adam Wiedemann”. Obaj autorzy zaprezentowali swoje najnowsze książki: Jacek Mączka tomik poezji „Tupot, świst, chrzęst”, a Adam Wiedemann „Odpowiadania”. Gość sanockiego poety podbił serca publiczności swoją spontanicznością i bezpośredniością, natomiast Jacek Mączka zapowiedział kontynuację cyklu spotkań z polskimi poetami współczesnymi.

Poezja we wczesnej edukacji

4 maja w naszej bibliotece odbyły się warsztaty dla bibliotekarzy zatytułowane „Praca z poezją we wczesnej edukacji”, a prowadziła je prof. Alicja Ungehauer Gołąb. Więcej zdjęć na bibliotecznym koncie na Facebooku – podejrzyjcie, warto:)

Mini Biblioteczka w szpitalu już działa!

30 maja oficjalnie otworzyła swoje podwoje przed małymi pacjentami Oddziału dla Dzieci sanockiego szpitala Mini Biblioteczka – wspólne dzieło Miejskiej Biblioteki Publicznej i SPZOZ. Inicjatorką i koordynatorką przedsięwzięcia jest Elżbieta Ciupak – bibliotekarka MBP Sanok, której udało się przekonac do swojego pomysłu zarówno szefów obydwu instytucji – Leszka Puchałę – dyrektora MBP Sanok i Adama Siembaba – dyrektora SPZOZ, jak i zmobilizować darczyńców. Warto podkreślić, że ogromny wkład w powstanie księgozbioru miały dzieci z Przedszkola nr 1 w Sanoku, które podzieliły się swoimi książeczkami z chorymi rówieśnikami. Znaczącą pomoc ofiarował także starosta sanocki, Sebastian Niżnik, a także osoby prywatne – wszystkim serdecznie dziękujemy! Dwa razy w tygodniu w szpitalnej Mini Biblioteczce odbywać się będą zajęcia dla małych pacjentów – wspólne czytanie, spektakle w wykonananiu zaprzyjaźnionych wolontariuszy i wychowanków Bursy Sanockiej. Miejmy nadzieję, że choć w ten sposób pomożemy chorym dzieciom przetrwać trudny czas choroby.

Rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą imprezę czytelniczą w Tygodniu Bibliotek 2012

W MBP w Sanoku już po raz drugi został ogłoszony konkurs dla Bibliotek Gminnych Powiatu Sanockiego na najlepszą imprezę czytelniczą zorganizowaną w Ogólnopolskim Tygodniu Bibliotek, który trwał od 8-15 maja pod hasłem „Biblioteka ciągle w grze”. Główną nagrodę w konkursie – nagrodę rzeczową i pamiątkowy dyplom – otrzymała Pani Joanna Dyląg z Biblioteki Gminnej im. Jerzego Harasymowicza w Komańczy za przeprowadzenie akcji promującej czytelnictwo wśród dzieci „Komańcza czyta dzieciom”. (ik)

Rok Korczakowski 2012

„Mów dziecku, że jest dobre, że może, że potrafi” Oddział dla Dzieci zaprasza do obejrzenia wystawki w holu biblioteki na II piętrze, poświęconej lekarzowi, pedagogowi, pisarzowi, publicyście, działaczowi społecznemu – Januszowi Korczakowi. Janusz Korczak przede wszystkim kochał dzieci i walczył o ich prawa, bo uważał, że powinny być traktowane jak dorośli. W Warszawskim Domu Sierot realizował innowacyjny program wychowawczy. W czasie II wojny światowej Niemcy przenieśli Dom Sierot za mury warszawskiego getta. Doktor mógł wydostać się z getta i uniknąć śmierci. Uważał jednak, że musi zostać do końca ze swoimi wychowankami. Zginął wraz z nimi w komorze gazowej w obozie zagłady w Treblince. (az)

W krainie smerfów

2 czerwca w Klubie Malucha odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. ” W Krainie Smerfów”, na których można było potańczyć w rytm najlepszych smerfnych hitów i pobawić się w różne smerfne zabawy. A niektórzy śmiałkowie mogli wypić miksturę o dziwnym smaku i zostać prawdziwymi smerfami. (az)

Zabawy ze Smokiem

5 maja odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. „Zabawy ruchowe ze Smokiem”, na których dzieci stworzyły scenografię do przedstawienia kukiełkowego o Smoku Wawelskim i przedstawiły wesołą historię o żarłocznym smoku według własnego pomysłu. (az)

W DKK dla Młodzieży – „Wielokwiat takosamokwiat”

29 maja odbyło się spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży z Anną Strzelecką, autorką książek dla dzieci i młodzieży, która mieszka i tworzy w Sanoku. Tematem spotkania była książka „Wielokwiat takosamokwiat”, która poprzez bliską młodym ludziom fabułę, a także to, że opowiada o realiach między innymi sanockich, przypadła do gustu zgromadzaonym licznie klubowiczkom. (ec)

Ale to był piknik!

Wyjątkowo udaną imprezą zorganizowaną w ramach II Nocy Kultury Galicyjskiej był Piknik Literacki w Zielonej Czytelni MBP, na który zaprosiliśmy pisarza Jacka Komudę i poetę Jana Tulika. Nie dość, że Czytelnicy mieli mozliwość zdobycia przedpremierowych egzemplarzy najnowszej ksiązki Jacka Komudy „Zborowski”, to pan Jacek przybył z braćmi szlachtą… Oj, działo się! A tu szczegóły:

https://youtu.be/bTFe9SGyaTU

DKK-i: spotkanie z Barbarą Kosmowską

23 maja w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku odbyło się spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie to odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyła w nim młodzież klas trzecich sanockich gimnazjów wraz z klubowiczkami DKK. Pisarka opowiedziała między innymi o początkach swojej przygody z pisaniem, która zaczęła się, jak sama stwierdziła, dość późno, a także o tym, iż jej książki, zanim trafią do czytelnika, podlegają ostrej cenzurze jej córki Iwy (tłumaczki na stałe mieszkającej w Helsinkach). W drugiej części spotkania uczestnicy zadawali pytania. Młodzież pytała o twórczość, o współpracę z wydawnictwami, o tytuły nowych pozycji oraz o inne zainteresowania autorki. Twórczość Barbary Kosmowskiej bardzo przypadła im do gustu, a spotkanie okazało się tym ciekawsze, że z klubowiczkami DKK całkiem niedawno rozmawiałyśmy na temat książki „Samotni pl.” Na zakończenie jedna z nich podziękowała pisarce za spotkanie, wręczając bukiet kwiatów, a dyrektor MBP obdarował członkinie DKK dla Młodzieży ostatnio wydaną książkę Barbary Kosmowskiej pt. ” Dziewczynka z parku”, z dedykacjami autorki. Spotkanie możemy zaliczyć do bardzo udanych – młodzież bardzo cieszyła się, iż mogła osobiście poznać pisarkę, którą lubi i czyta jej książki, a która okazała się kimś doskonale znającym i rozumiejącym ich i ich problemy. (ec)

Nagroda Literacka NIKE 2012. Nominacje

Nagroda NIKE to jedna z najważniejszych nagród literackich w Polsce. Przyznawana jest nieprzerwanie od 1997 r. najlepszej książce wydanej w roku poprzedzającym daną edycję. Zwycięzca wyłaniany jest w trzech etapach. Pierwszy etap to 20 nominacji ogłaszanych w maju. We wrześniu ogłoszona zostaje lista siedmiu finalistów, a ostateczny werdykt poznajemy tradycyjnie w pierwszą niedzielę października. Wybór laureata dokonywany jest przez jury na posiedzeniu w dniu wręczenia nagrody. Statuetkę NIKE otrzymali: Wiesław Myśliwski (1997, 2007), Czesław Miłosz (1998), Stanisław Barańczak (1999), Tadeusz Różewicz (2000), Jerzy Pilch (2001), Joanna Olczak-Ronikier (2002), Jarosław Marek Rymkiewicz (2003), Wojciech Kuczok (2004), Andrzej Stasiuk (2005), Dorota Masłowska (2006), Olga Tokarczuk (2008), Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (2009), Tadeusz Słobodzianek (2010), Marian Pilot (2011). W tym roku nominacje do nagrody NIKE ogłoszono na Warszawskich Targach Książki. Wśród 20 nominowanych książek znalazły się: 4 reportaże, 4 książki eseistyczne, 4 poetyckie i 4 beletrystyczne – 2 zbiory opowiadań i 2 powieści, a także 4 biografie. Po raz pierwszy w historii przyznawania nagrody wśród dwudziestu tytułów znalazły się aż cztery pozycje biograficzne. W holu biblioteki prezentowana jest wystawa promująca wszystkie nominowane w tym roku do nagrody NIKE tytuły. (Oprac. edb)

Dzień Mamy w Klubie Malucha

W sobotę, 26 maja, stali bywalcy Klubu Malucha przyprowadzili ze sobą swoje mamy, aby wraz z nimi świętować jeden z najwspanialszych dni w roku – Dzień Matki. Z tej okazji przygotowano dla wszystkich słodki poczęstunek. Dzieci malowały dla nich laurki i wręczały im bukieciki. Wspólnym zabawom nie było końca. Najwięcej emocji towarzyszyło jednak zabawie, która polegała na tym, że każda z mam miała rozpoznać swoje dziecko – nie patrząc, a jedynie dotykając twarzy kolejno ustawionych dzieci. Wszystkie wesołe chwile uwiecznione zostały na pamiątkowych zdjęciach. (az)

A na scenie – przedstawienie

24 maja br. dzieci z Gr. II i III z Przedszkola Nr 1 i klasa pierwsza z SP Nr 2 miały okazje obejrzeć przedstawienie pt. „O rybaku i złotej rybce” w wykonaniu dzieci z klasy III c z SP nr 1 pod kierunkiem p. Katarzyny Witkiewicz. Widzowie z uwagą śledziły losy biednego rybaka i jego niewdzięcznej żony, bardzo podobała się gra młodych aktorów, piękne stroje i kolorowa scenografia. (az)

Z pierwszą przedszkolacką wizytą

22 maja odwiedziła nas grupa przedszkolaków. Tym razem były to dzieci z Przedszkola nr 2 z grupy IX z panią Agnieszką Zając. Przedszkolaki zwiedziły wszystkie działy biblioteki. Najdłużej zatrzymały się w Oddziale dla Dzieci. Tu, polegując na pufach, poznały księgozbiór oddziału. Była to pierwsza wizyta tej grupy w bibliotece i chyba nie ostatnia. (ec)

Młodzi twórcy – pędzlem i piórem

17 maja w Filii nr 3 MBP w Sanoku miał miejsce wernisaż wystawy malarskiej dwojga młodych twórców – Katarzyny Terchy i Ariela Kowalczyka. Obydwoje są absolwentami filologii polskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Jana Grodka w Sanoku – obecnie w trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Rzeszowskim. Ich pasją jest malarstwo i poezja. Prezentowali twórczość własną – obrazy i wiersze – o której Katarzyna Tercha mówi miedzy innymi:

Swoje prace traktuje jako drogę do obranego celu lub próbę odpowiedzi na zdawane sobie pytania o sens cierpienia, życia, miłości. Prace nie mają od razu przedstawić gotowej odpowiedzi. Wręcz przeciwnie, niektóre z nich poprzez sprzeczności nasuwają kolejne pytania. Istotną rolę odgrywają sprzeczności i odcienie szarości. Szary świat tworzony jest na zasadzie kontrastów. Obok czerni pojawia się biel, obok świeżości demoniczność, miłości – nienawiść.
Dla samej autorki najważniejsza jest symbolika zawarta w obrazach, bo to ona wyraża myśli, których nie potrafi ująć słowami. Ariel Kowalczyk w swojej twórczości podejmuje temat wielkiej nadziei, ale i zamierzonego celu. Budzi siłę do szukania prawdy, w myśl słów: „jedyna prawda to moje doświadczenia”. Na pamiątkę spotkania podarowali swoje tomiki poezji: „Sanocki almanach poetycki” i „Zapiski powracającego człowieczeństwa”. Do obejrzenia wystawy zapraszamy codziennie w godzinach pracy biblioteki do końca maja.
Marek Jaklik

W ramach Tygodnia Bibliotek…

14 maja br. na niecodzienną wycieczkę do Muzeum Historii Naturalnej, ale odbywającą się w bibliotece wybrały się dzieci ze świetlicy szkolnej przy SP 7 na Dąbrówce wraz z wychowawczynią Panią Ewą Studnicką. Tę wyprawę mogły przeżyć, dzięki specjalnie wydanej książce pt. „Zadziwiający świat zwierząt”, a sprawiły to wysuwane zakładki w każdej ze stron, dzięki którym dzieci mogły zobaczyć jak ożywają szkielety zadziwiających zwierząt, np.: wieloryba, orła, krokodyla i słonia. Dowiedziały się także, które zwierzę jest najgłośniejsze, dlaczego trąba jest dla słonia taka ważna, jak wysoko nad ziemią orzeł buduje gniazdo i usłyszały wiele innych ciekawych historii ze świata zwierząt i przyrody. Spotkanie odbyło się w ramach obchodów IX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Publicznych „Biblioteka ciągle w grze!”.

Warsztaty teatralne dla bibliotekarzy

21 i 28 kwietnia w MBP w Sanoku odbyły się warsztaty teatralne dla bibliotekarzy, w których wzięło udział kilkanaście osób pracujących w bibliotekach gminnych powiatu sanockiego. Program warsztatów obejmował pracę z tekstem dramaturgicznym, ćwiczenia praktyczne z mowy ciała, gestu, mimiki i emisji głosu. Prowadzący zajęcia Sławomir Woźniak – teatrolog i pedagog – w sposób jasny i profesjonalny przybliżył uczestnikom takie zagadnienia, jak publiczne wystąpienia, świadomość ciała, dyscyplina pracy aktora, dialog i działanie z partnerem na scenie, metody pracy nad postacią i jej charakterystyczność, metody interpretacji tekstu, emisja głosu i technika mowy – czyli wiedzę, która przyda się w pracy z dziećmi i młodzieżą, w kołach teatralnych lub przy przygotowywaniu okolicznościowych przedstawień. (ik)

Spotkanie z Krecikiem

14 maja 2012 r. Filię nr 3 MBP w dzielnicy Wójtostwo odwiedziły dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku wraz z opiekunką Lucyną Sawicką. Nasi goście zwiedzili bibliotekę i wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Spotkanie z Krecikiem – bawcie się z nami, śmiejcie i weselcie!”. Celem lekcji było poznanie historii Krecika – postaci wymyślonej i spopularyzowanej przez czeskiego reżysera filmów animowanych Zdenka Milera. Mimo że od premiery pierwszego filmu o Kreciku minęło już ponad 50 lat, w dalszym ciągu powstają nowe serie filmów o tej barwnej postaci. Krecik zdobył popularność wśród dzieci w ponad 60 krajach. Jest rozpoznawany na całym świecie, stał się także bohaterem książeczek dla dzieci. Nauka płynąca z każdej opowieści jest nie do przecenienia, przekazywane treści działają rozwijająco i uczą pozytywnego nastawienia do świata.
W czasie lekcji bibliotecznej zostały odczytane fragmenty kilku książeczek: „Krecik mój przyjaciel”, „Krecik i bałwanek”, „Krecik i mama zajączków”.
Uczestnicy dobrze radzili sobie z rozwiązaniem bardzo prostych zagadek, związanych z bohaterem bajek. Dobrze też odpowiadali na pytania związane z przeczytanym tekstem jak również pięknie kolorowały postacie z bajek o Kreciku. Lekcja przebiegała w bardzo sympatycznej atmosferze, bo nic tak nie wywołuje uśmiechu na twarzy jak spotkanie z bohaterem ulubionej bajki. Była też możliwość zrobienia pamiątkowego zdjęcia. Na koniec został rozstrzygnięty mini-konkurs plastyczny pt. „Krecik mój przyjaciel – twoje spotkania z NIEZRÓWNANYM KRECIKIEM!”. Komisja konkursowa wyłoniła 6 prac, które nagrodzono drobnymi upominkami.

Odwiedziny przedszkolaków

11 maja odwiedziła nas grupa przedszkolaków z grupy V sanockiej „Jedynki” z panią Jolantą Ipnar-Pacanowską. Dzieci zwiedziły wszystkie działy bibliotek. Oczywiście w Oddziale dla Dzieci zatrzymały się dłużej, obejrzały bajeczki, zapoznały się z księgozbiorem oddziału, wystąpiły na scenie. Na zakończenie była mała niespodzianka od pań bibliotekarek, czyli to, co przedszkolaki lubią najbardziej – słodycze! (ec)

„Oskar i Róża” w Oddziale dla Dzieci

10 maja w Oddziale dla Dzieci MBP mieliśmy okazję obejrzeć wzruszający spektakl „Oskar i Pani Róża” na podstawie książki Erica Emmanuela Schmitta, w wykonaniu uczniów z Gimnazjum nr 4 w Sanoku pod kierunkiem Stanisława Koniecznego. To historia, która w piękny, mądry, momentami humorystyczny sposób pokazuje, jak pokonać strach i nie poddać się w obliczu nieszczęścia, jednocześnie akceptując nieuchronność śmierci. Główny bohater sztuki to Oskar – dziesięcioletni chłopiec umierający na białaczkę, który pod wpływem tajemniczej pani Róży zaczyna pisać listy do Boga. Postanawia także, że każdy kolejny dzień z tych niewielu, które mu pozostały, będzie oznaczał 10 lat z jego życia. Chłopiec mało wie o Bogu, ale szybko odnajduje w Nim wiernego słuchacza i przyjaciela. Główny bohater umiera, ale historia uświadamia wszystkim, że życie to coś, czego nie można zmarnować. W rolę poszczególnych bohaterów wcielili się uczniowie Pani Róża – Julia Gaweł, Oskar – Oliwier Szwast, Bekon – Weronika Baran, Peggy Blue – Jessica Krawców, głos Doktora – Diana Gondek, głos Rodziców – Klaudia Krawecka. Trudny i bardzo ważny temat przedstawienia sprawił, że gra aktorów wzbudziła podziw zgromadzonej publiczności – uczniów z Gimnazjum nr 2 w Sanoku. Trudny i bardzo ważny temat przedstawienia sprawił, że gra młodych aktorów wzbudziła podziw zgromadzonej publiczności – uczniów z Gimnazjum nr 2, która w podziękowaniu nagrodziła ich gromkimi brawami. (az)

Regionalne nowości wydawnicze

Prezentowana w holu biblioteki wystawa przedstawia książki związane tematycznie z Sanokiem, ziemią sanocką i Bieszczadami, które ostatnio ukazały się na rynku wydawniczym. Promuje również wydawców i instytucje, które publikują współczesną literaturę regionalną. Zwiedzenie wystawy to świetna okazja do zapoznania się z publikacjami, które popularyzują wiedzę na temat naszego regionu, jego walorów kulturowych, historycznych, turystycznych oraz kulturalnych. Wszystkie eksponowane na wystawie książki znajdują się w Czytelni Głównej MBP. (edb)

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

We wtorek 8 maja w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku w ramach DKK dla młodzieży odbyło się spotkanie dzieci z klas drugich i trzecich sanockich szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 ze znanym autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke. W spotkaniu uczestniczyły również klubowiczki DKK. Pisarz opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, która trwa już ponad 10 lat, a także, iż jego książki zanim trafią do czytelnika podlegają ostrej cenzurze jego syna Kacpra. W żartobliwy sposób przedstawił swoją twórczość – między innymi mówił o przygodach detektywa Pozytywki, perypetiach bliźniaków Kuby i Buby. Odczytywał również fragmenty swoich książek. Taka prezentacja tej twórczości bardzo podobała się dzieciom, które żywo reagowały na słowa pisarza. Druga część spotkania przybrała formę konferencji prasowej. Dzieci wcieliły się w dziennikarzy zadających autorowi pytania, które dotyczyły sfery osobistej, zawodowej, zainteresowań pisarza, jego preferencji muzycznych, literackich oraz planów pisarskich. Na zakończenie Grzegorz Kasdepke opowiedział o swojej najnowszej książce pt. „Horror, czyli skąd się biorą dzieci” Po burzy pytań pan Grzegorz rozdawał autografy i podpisywał książki zakupione przez dzieci podczas kiermaszu, który trwał równolegle ze spotkaniem. (ec)

Rysunkowy konkurs dla najmłodszych!

Oddział dla Dzieci MBP w Sanoku we współpracy z Księgarnią „Nova Duo” ogłaszają konkurs rysunkowy o Koszmarnym Karolku dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Uczestnicy konkursu mają za zadanie wykonać portret Koszmarnego Karolka lub ciekawą ilustrację do książek Francesca Simona. Prace należy dostarczyć do 21 maja do Oddziału dla Dzieci MBP w Sanoku przy ulicy Lenartowicza 2. Zapraszamy do udziału w konkursie – czekają atrakcyjne nagrody! (az)

„Poezja – motyli śpiew…” – konkurs poezji śpiewanej

Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza na konkurs poezji śpiewanej, który odbędzie się 11 czerwca w Zielonej Czytelni MBP w Sanoku przy ulicy Lenartowicza 2. Adresatami konkursu są uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych. Komisja będzie oceniać sposób zaprezentowania utworu wg podanych kryteriów: bezbłędność wykonania, utworu – 10 pkt., dykcja – 10 pkt., emisja głosu – 10 pkt., aranżacja utworu – 10 pkt., wrażenie artystyczne – 10 pkt., właściwy dobór materiału repertuarowego – 10 pkt. Uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować jeden utwór w języku polskim (mogą być teksty obcojęzyczne tłumaczone na język polski), czas występu nie może przekroczyć 6 minut. Kartę zgłoszeniową uczestnictwa w konkursie będzie można odebrać w Oddziale dla Dzieci MBP w Sanoku i dostarczyć do 8 czerwca. Na laureatów konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody. W trakcie konkursu odbędą się również występy zaproszonych gości. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy! (az)

Zabawa w teatr

Na zajęciach edukacyjno-plastycznych „Potyczki ze smokiem” najmłodsze dzieci w Klubie Malucha razem z mamusiami bawiły się w różne „smocze” zabawy i przedstawiały legendę o Smoku Wawelskim za pomocą kukiełek, a także tańczyły do piosenki „Krakowiaczek jeden”. (az)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Żeby go uczcić, można dziś przeczytać książkę, kupić e-booka albo – jak nasi młodzi czytelnicy ze Szkoły Podstawowej w Pisarowcach – przyjść do sanockiej biblioteki na lekcję biblioteczną dotyczącą tematu czytelnictwa (przy okazji zaś wręczyć bibliotekarzom dyplom za ciepłe i miłe przyjęcie w światowym Dniu Książki i Praw Autorskich – dziękujemy!). (ec)

Zapraszamy na wystawę

Do 10 maja zapraszamy na wystawę zatytułowaną „Relacje” – prac Katarzyny Bryt i fotografii Mariana Kraczkowskiego.

Dzieci listy piszą

Kolejna grupa dzieci obejrzała prezentację multimedialną „Przyjście wiosny”. Tym razem były to przedszkolaki grupy III i IV z zaprzyjaźnionego z biblioteką Przedszkola nr 1. Po zakończeniu prezentacji przedszkolaki z grupy III wręczyły prowadzącej lekcję biblioteczną Elżbiecie Ciupak list do dzieci ze szpitala, z prośbą o odczytanie go podczas otwarcia szpitalnej Mini Biblioteczki. W liście tym życzą chorym kolegom i koleżankom szybkiego powrotu do zdrowia i mają nadzieję, że umożliwi to także lektura książek, w zbieraniu których nie tak dawno uczestniczyły. (ec)

Potyczki ze Smokiem

Klub Malucha zaprasza 21 kwietnia (w sobotę) br. na zajęcia edukacyjno-plastyczne „Potyczki ze Smokiem Wawelskim” – będziemy czytać najsłynniejszą legendę związaną z Krakowem, bawić się w smocze zabawy, przedstawiać historię o Smoku Wawelskim za pomocą kukiełek oraz tworzyć kolorową scenografię do spektaklu. Od godz. 10.00 do 11.30 zapraszamy dzieci w wieku 2-3 lat, od 12.00 do 13.30 dzieci w wieku 4-6 lat. Prosimy o zabranie na zajęcia napojów dla dzieci! (az)

Śpiąca Królewna na łyżwach

W sanockiej Arenie nagrodzeni uczestnicy konkursu plastycznego „Dookoła Wielkanocnego Jaja” wraz z opiekunami obejrzeli spektakl „Śpiąca Królewna” wg Charlsa Perraulta, zrealizowany przez Rosyjski Teatr na Lodzie i ALEKO z Moskwy.

Promocja 5. numeru wydawnictwa „Acta Pancoviana” oraz książki Piotra Krupińskiego o pisarstwie Mariana Pankowskiego

W kwietniu ukazał się kolejny numer wydawnictwa „Acta Pancoviana”. Na I piętrze w holu biblioteki przygotowana została wystawa prezentująca poszczególne zeszyty tego wydawnictwa, a 13 kwietnia odbyła się promocja najnowszego numeru oraz książki Piotra Krupińskiego „Ciało, historia, kultura. Pisarstwo Mariana Pankowskiego i Leo Lipskiego wobec tabu”. Z czytelnikami spotkali się znawcy twórczości Mariana Pankowskiego: dr hab. Krystyna Latawiec, dr Piotr Krupiński, prof. dr hab. Andrzej Sulikowski, dr Tomasz Chomiszczak – redaktor naczelny publikacji „Acta Pancoviana” oraz Janusz Szuber. Na parterze w holu biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona Pisarzowi. (edb)

MY WIDZIMY DZIECI!

Klub Malucha, Dyskusyjny Klub Książki dla młodzieży, akcja „Cała Polska czyta dzieciom”, do tego liczne konkursy, zabawy, wizyty w przedszkolach i lekcje biblioteczne – Oddział dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej dwoi się i troi, żeby zapewnić swoim Czytelnikom jak najwięcej atrakcji. Nasze hasło brzmi: MY WIDZIMY DZIECI! Wszystkie niezapisane jeszcze do biblioteki maluchy, które chciałyby z nami poznawać świat bajek, serdecznie zapraszamy, a na zachętę filmik – po jego obejrzeniu na pewno nie zgubicie się w bibliotece:)

https://youtu.be/vophvdOA9mM

Holenderskie komputery w sanockiej bibliotece

Dzięki pośrednictwu sanoczanina pracującego w Holandii – Sebastiana Biskupa, i jego przyjaciela Tadeusza Wysockiego nasza biblioteka wzbogaciła się o osiem komputerów – sprzęt, który niezwykle przyda się w codziennej działalności, zwłaszcza czytelnikom. Komputery pochodzą od Holendra Rieksa Liewesa, który – jak się okazuje – związany jest z Sanokiem od ponad 20 lat – tyle bowiem czasu pomaga i współpracuje on z sanockim Domem Dziecka (podczas tegorocznych odwiedzin 20 komputerów otrzymała również ta placówka). W ramach podziękowań gościom z Holandii pokazaliśmy sanocki skansen, gdzie szczególne wrażenie zrobił na nich rynek galicyjski, mieli również okazję przyglądać się ćwiczeniom helikoptera ratunkowego. Już wkrótce podarowany bibliotece sprzęt zastąpi wysłużone, od dawna domagające się emerytur, biblioteczne komputery.

Dar z Brukseli

Książki, pierwodruki z czasopism, rozprawy krytycznoliterackie po zmarłym przed rokiem w Brukseli Marianie Pankowskim wzbogaciły zbiory naszej biblioteki. Córka pisarza – Danielle Pankowski – przekazała w darze wydawnictwa, które zgodnie z życzeniem jej ojca powinny znaleźć się w sanockiej bibliotece, dzięki czemu będą one po opracowaniu dostępne dla osób zainteresowanych twórczością pisarza.

Wśród przekazanych publikacji znalazły się m.in.: dwa pierwsze tomiki poezji Pankowskiego: „Pieśni pompejańskie” (Bruksela, 1946), „Wiersze alpejskie” (Bruksela, 1947), antologia poezji polskiej w wyborze i tłumaczeniu Pankowskiego „Anthologie de la poésie polonaise du quinzieme au vingtieme siecle” (Aalter, 1961) oraz obcojęzyczne edycje książek pisarza. W darze znajdują się również wybrane numery kwartalnika literacko-artystycznego „Oficyna Poetów” wydawanego w Londynie przez Oficynę Poetów i Malarzy, w których opublikowano premierowe utwory Mariana Pankowskiego. Otrzymaliśmy także rozprawy krytycznoliterackie M. Pankowskiego zamieszczane w m.in. wydawnictwach „Journée des slavisants” i „Annuaire de l’Institut de Philologie et d’Histoire Orientales et Slaves” wydawanych przez Université Libre w Brukseli. W zbiorze są też książki polskich autorów wydane na Zachodzie pochodzące z biblioteki pisarza (m. in.: Tadeusz Borowski, Stanisław Dygat, Witold Gombrowicz, Marek Hłasko, Sławomir Mrożek, Tadeusz Różewicz). Zgodnie z wolą Mariana Pankowskiego część jego spuścizny, m. in. rękopisy, przejęła Biblioteka Narodowa w Warszawie. Pani Danielle Pankowski dziękujemy za przekazany dar, dzięki któremu sanocka biblioteka stanie się ośrodkiem dysponującym obszernym zbiorem publikacji związanym z biografią i twórczością Mariana Pankowskiego. (edb)

To chyba już wszystko. Zielnik oparty o Zamek zamykam… Marian Pankowski 1919-2011

W związku z przypadającą 3 kwietnia 1. rocznicą śmierci Mariana Pankowskiego w holu biblioteki przygotowana została wystawa prezentująca wydawnictwa dotyczące życia i twórczości pisarza, wydania jego utworów, które ukazały się w Polsce oraz na Zachodzie w języku francuskim oraz ich przekłady w języku niemieckim i holenderskim. Na ekspozycji znalazły się również opracowania Mariana Pankowskiego dotyczące literatury polskiej.

Na wystawie zaprezentowano także listy i karty pocztowe pisane przez Mariana Pankowskiego do Janusza Szubera. Prezentowane wydawnictwa pochodzą m.in. z daru Mariana Pankowskiego i jego córki Danielle Pankowski dla Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Zgodnie z wolą zmarłego pisarza część jego spuścizny przejęła Biblioteka Narodowa w Warszawie, część zaś trafiła do sanockiej biblioteki. Marian Pankowski – urodził się 9 listopada 1919 r. w Sanoku, zmarł 3 kwietnia 2011 r. w Brukseli – polski poeta, prozaik, dramaturg, krytyk literacki i tłumacz. W 1938 r. rozpoczął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które przerwał wybuch II wojny światowej. Uczestnik kampanii wrześniowej, w 1942 r. aresztowany przez Gestapo za przynależność do ZWZ. Więzień niemieckich obozów koncentracyjnych. Po wojnie osiadł w Belgii. Pracował jako wykładowca literatury polskiej oraz lektor języka polskiego na Université Libre w Brukseli. Wydał m.in. kilka zbiorów wierszy, tom prozy poetyckiej, opowiadania, powieści oraz dramaty. (edb)

W DKK dla młodzieży o „Weronice”

30 marca odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczkami DKK, tematem którego była książka Paula Coelho „Weronika postanawia umrzeć”. Książka ta opowiada o młodej kobiecie, która znudzona monotonnym życiem postanawia odejść z tego świata i popełnić samobójstwo. Jest to jednak nieudana próba, która sprowadza ja do szpitala psychiatrycznego, gdzie szaleństwa jest w nadmiarze. Tu jednak Weronika odżywa na nowo, zakochuje się w młodym człowieku i jej życie nabiera kolorów. Jest to książka o poszukiwaniu sensu życia i chociażby małego w nim szaleństwa. Warto ją przeczytać, ponieważ każdy z nas bywa przytłoczony codziennością, monotonią życia i wciąż na nowo musi podejmować próbę radzenia sobie z tymi przeciwościami losu. (ec)

Prezentacja dla najmłodszych: „Przyjście wiosny”

28 marca w Oddziale dla Dzieci uczniowie klasy 2a ze Szkoły Podstawowej nr 2 wzięli udział w lekcji bibliotecznej, której tematem było „Przyjście wiosny”. Podczas zajęć wykorzystano prezentację multimedialną, z której dzieci dowiedziały się, jakie kwiaty przebijają sie przez śnieg jako pierwsze, które są pod ochroną i jakie ptaki wracają do nas z przyjściem wiosny. Na zajeciach dzieci uczyły się korzystania z księgozbioru podręcznego, wyszukiwały informacje zs słowników i encyklopedii. W zajeciach wzięło udział 27 osób wraz z wychowawczynią panią Agnieszką Polańską. Były to już kolejne takie zajęcia gdzie wykorzystano prezentację multimedialną, która to forma zajęć – o czym mieliśmy się okazję przekonać – bardzo podoba sę dzieciom. (ec)

Światowy Dzień Ziemi – konkurs Filii na Posadzie

Filia nr 2 Posada ogłasza konkurs na kartkę lub plakat związany ze Światowym Dniem Ziemi. W Polsce dzień ten obchodzony będzie pod hasłem „Dobra energia dla wszystkich”. Format prac nie może być większy niż A2 (42×60 cm), technika wykonania dowolna. Prace należy składać w Filii nr 2 Posada do dnia 25 kwietna 2012 r. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 30 kwietnia 2012 r. (rż)

Spotkanie z s. Dawidą Ryll

20 marca w Oddziale dla Dzieci MBP, przy współpracy filii w Olchowcach i na Dąbrówce, odbyło się spotkanie z s. Dawidą Ryll ze Zgromadzenia Sióstr św. Michała Archanioła, autorką powieściowo skonstruowanej biografii Służebnicy Bożej Matki Anny Kaworek, „Dom w cieniu skrzydeł” oraz kilku tomików wierszy: „Małe wędrowanie”, „Przestrzeń ofiarowana”, „Bez poziomek ścieżki niedalekie”.

Wiosenny teatrzyk

17 marca (w sobotę) w Klubie Malucha odbyły się zajęcia plastyczno-edukacyjne pt. „Wiosenny teatrzyk”, podczas dzieci przygotowywały inscenizację do wiersza Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”. Szczegóły wkrótce.

Dziękujemy przedszkolakom!

W dniu wczorajszym dyrektor MBP Leszek Puchała i inicjatorka akcji „Książka dla szpitala” Elżbieta Ciupak oficjalnie podziękowali dzieciom z Przedszkola nr 1 w Sanoku (gr. III, IV i VI), ich wychowawczyniom: Agnieszce Wojtowicz, Magdalenie Paszcie, Marii Gagatko i dyrektor przedszkola Elżbiecie Ziajce za efekty i sprawne przeprowadzenie akcji „Książka dla szpitala”. Dzieci otrzymały dyplomy, słodycze, a do mini biblioteczki szpitalnej trafiły kolejne bajeczki, albumy i kolorowanki. Dziękujemy!

Wymarzona biblioteka – zdaniem najmłodszych Czytelników

W Oddziale dla Dzieci odbyły się nietypowe zajęcia pt. „Moja wymarzona biblioteka” dla uczniów z klas drugich ze SP nr 2 pod opieką Bernadetty Florek. Dzieci miały okazję wyobrazić sobie bibliotekę, w której dzieją się różne dziwy i czary – „żeby się do niej wchodziło złotymi drzwiami, okna były z cukru a szyby z gumy balonowej, w prawym kącie kącik Harrego Pottera – aby w nim usiąść, trzeba by było mieć magiczną czapkę…” W czasie tych zajęć odbyły się również w formie zabawy konkursy dotyczące twórczości Jana Brzechwy, rozwiązywano zagadki i łamigłówki. (az)

„Cudowny użytek z prostego zdania…”

W holu biblioteki prezentowana jest wystawa poświęcona zmarłej 1 lutego w Krakowie wybitnej polskiej poetce Wisławie Szymborskiej – eseistce, felietonistce, krytykowi literackiemu, tłumaczce, w końcu laureatce Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1996). „[…] chyba nikt inny w polskiej poezji nie potrafił zrobić tak cudownego użytku z prostego zdania, z małego paradoksu, ze zwyczajnych zdziwień, codziennych namysłów. Nikt tak nienachalnie nie ubierał ich w finezyjny, precyzyjny koncept, nikt tak konsekwentnie, z urokiem nas nie zaskakiwał. Nikt nas tak serio nie traktował, nikt z nami nie rozmawiał w ten sposób, nikt w tak oszczędnej formie nam o nas nie powiedział tak wiele.” Agnieszka Wolny-Hamkało (edb)

„Zimowe impresje” – wystawa fotografii Doroty Stafij

„Fotografowanie to dla mnie tworzenie obrazów, zatrzymywanie ulotnych wrażeń…” Dorota Stafij nie ma ulubionej tematyki, wszystko, co zachwyca, zaciekawia lub zwraca uwagę jest przez nią utrwalane na fotografii. Zdobywała nagrody w ogólnopolskich konkursach fotograficznych. Prace publikowała na łamach „Foto” i „Przyrody Polskiej”, prasie lokalnej i zagranicznej. Swoje zdjęcia przyrodnicze i krajobrazowe prezentowała na wystawach w Sanoku i Rzeszowie. Dorota Stafij jest członkiem Klubu Fotografików Sanockich. Niewielką wystawę jej prac poświęconych tematyce zimowej można oglądać na I piętrze w holu MBP. (edb)

Stęsknieni za wiosną – z wizytą w szkole

Wiosna to niewątpliwie najpiękniejsza pora roku, która stała się ciekawym tematem do zajęć w świetlicy SP nr 2 dla drugoklasistów, z którymi wspólnie czytaliśmy o wesołych przygodach Kruka Skarpetki i tworzyliśmy barwne prace plastyczne, które zostaną wystawione w holu Oddziału dla Dzieci w MBP w Sanoku. (az)

Niejedna „Mądra główka”

O tym, że dzieci potrafią myśleć można się było przekonać w Klubie Malucha na zajęciach edukacyjno-plastycznych – pt. „Mądra główka”, na których przeprowadzono liczne konkursy na myślenie – rozwiązywano zagadki, łamigłówki i rebusy oraz malowano po śladzie.

Nawet najmłodsi włączają się w akcję „Książka dla szpitala”

Relacja Elżbiety Ciupak: Wyjątkowe było ostatnie spotkanie w przedszkolu nr 1. Jak co miesiąc wybrałam się do zaprzyjaźnionych przedszkolaków, aby poczytać im książeczki i wspólnie spędzić czas. A tu niespodzianka! Dzieciaki już nie mogły się mnie doczekać, zaglądały do okien, pytały wychowawczynie, kiedy się wreszcie zjawię… Dlaczego? Otóż przywitała mnie cała gromadka z grupy III, IV i VI – wszyscy mieli książeczki dla chorych dzieci! Przedszkolaki bardzo aktywnie zaangażowały się akcję którą prowadzi Oddział dla Dzieci MBP „KSIąŻKA DLA SZPITALA”. Zebrały całe mnóstwo książeczek, które zasilą powstającą biblioteczkę w szpitalu na Oddziale dla dzieci. Wszystkie bajeczki oddały z dobroci serca, wiedząc, że trzeba się dzielić z innymi. Niektóre bajeczki były ich najulubieńszymi, z którymi ciężko im się było rozstać, inne zaś nowiutkie, dopiero co kupione przez rodziców w księgarni. Dziękujemy Wam przedszkolaki za ten dar serca!

W DKK dla młodzieży – o „Karolinie”

Kolejny raz spotkałyśmy się w Dyskusyjnym Klubie Książki aby porozmawiać o twórczości Marty Fox i jej książce pt.: „Karolina XL”. Powieść autorki wprowadza w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją i miłością. Tym razem rzecz o Karolinie XL i jej nastoletnich problemach, wynikających nie tylko z nadwagi. Odważna, momentami ostra, ale i ciepła opowieść o dziewczynie, walczącej o własną godność, poszukującej akceptacji dla inności. Także o dojrzewaniu w dobie kultu ciała i o tym, jak trudno żyć jak wygląda się nieco inaczej niż wszyscy, gdzie każdy chciałby zabłysnąć i odnieść sukces.

W mediach lansuje się tylko piękne i szczupłe kobiety, zapominając o tych które wyglądają inaczej. Jest to kolejna powieść pisarki, której sposób pisania jest lekki, ciepły, pełen humoru i trafia do młodych odbiorców. To opowieść nie tylko dla młodzieży ale i dla dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego potrzebuje wsparcia. Spotkanie to miało nieco inny przebieg niż zwykle – najpierw miała miejsce rozmowa na temat książki , a potem wspólnie wzięłyśmy udział w spotkaniu z pisarzem Jackiem Komudą – autorem powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku, który gościł w MBP w Sanoku. No i… bardzo cieszy fakt, iż klubowiczek przybywa. I na spotkaniu pojawiły się nowe twarze. Wciąż zapraszamy wszystkich zainteresowanych! (ec)

Jacek Komuda w MBP

24 lutego odwiedził naszą bibliotekę JACEK KOMUDA – pisarz zafascynowany historią Rzeczypospolitej szlacheckiej, autor powieści i opowiadań historycznych osadzonych w realiach XVII wieku.

Obrazki przez słomkę w Klubie Malucha

Dzieci, choć nie mają zaczarowanych różdżek, to i tak potrafią wyczarować niesamowite obrazki, łącząc różne techniki plastyczne, czego dowodem jest wystawa pt. „Podmuchowe obrazki” autorstwa naszych najmłodszych Czytelników z Klubu Malucha. Jeśli nie wierzysz, przyjdź do biblioteki i przekonaj się sam! (az)

Ferie 2012 w Oddziale dla Dzieci

https://youtu.be/660LpP9HpgA

Zlot czarownic i krasnoludków, przygotowanie inscenizacji „Jasia i Małgosi”, wielka premiera, „Bal na sto dwa” ze smokiem Novusiem – to tylko niektóre z atrakcji tegorocznych ferii. Jeśli nie było Cię z nami – obejrzyj film i zapraszamy za rok!
Relacja z ferii na stronie Oddziału dla Dzieci

O Lechu, Czechu i Rusie

Hu-hu-ha, nasza zima zła, szczypie w nosy, szczypie w uszy… ale pomimo dużego mrozu (minus 25 stopni!) dzielne dzieci z klasy 2a SP 2 z panią Agnieszką Polańską dotarły dzisiaj do Oddziału dla Dzieci na spotkanie z Lechem, Czechem i Rusem, aby uczestniczyć w spektaklu o powstaniu państwa polskiego. Wspólnie z braćmi dzieci przeżyły dużo przygód, świetnie się bawiły i sporo nauczyły. A wszystko to za sprawą aktorów ze Studia Małych Form Teatralnych ART-RE w Krakowie. (ec)

Książka dla szpitala

Szpital to miejsce, gdzie każdy chory, a szczególnie dziecko, przeżywa swoje małe i wielkie tragedie. Jako pracownicy MBP postanowiliśmy zainicjować akcję mającą na celu ulżenie dzieciom w ciężkich chwilach i założyć mini-bibliotekę na Oddziale Pediatrycznym sanockiego szpitala. Wszystkich, którym nieobce jest cierpienie i samotność w chorobie prosimy o przyłączenie się do naszej inicjatywy. Pomagajmy małym pacjentom w miarę naszych możliwości, choćby przez czytanie bajek, zbieranie książek dla dzieci, a tym samym uprzyjemnianie dzieciom trudnego okresu pobytu w szpitalu. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Elżbietą Ciupak z Oddziału dla Dzieci MBP w Sanoku. (ec)

„Bal na sto dwa!” za nami

Inscenizacja „Jasia i Małgosi”, tańce przy muzyce na żywo, konkursy, nagrody, wizyta Smoka Novusia, sesja zdjęciowa ze smokiem i czarownicami – tak właśnie wyglądało zakończenie ferii 2012 w Oddziale dla Dzieci MBP Sanok. Więcej zdjęć na Facebooku – zapraszamy!

  1. rocznica śmierci Adama Fastnachta – historyka ziemi sanockiej

W związku z przypadającą w lutym br. 25. rocznicą śmierci Adama Fastnachta w holu biblioteki przygotowana została wystawa prezentująca materiały dotyczące jego życia i twórczości naukowej.
Adam Fastnacht (ur. 27 lipca 1913 w Sanoku, zm. 16 lutego 1987 we Wrocławiu). W Sanoku ukończył Państwowe Gimnazjum im. Królowej Zofii. Studiował historię i geografię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. Po ukończeniu studiów został na uczelni jako asystent-wolontariusz w Zakładzie Historii Społecznej i Gospodarczej. Podczas II wojny światowej należał do ZWZ a następnie do Armii Krajowej. Po zakończeniu wojny uzyskał na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie tytuł doktorski za pracę „Osadnictwo ziemi sanockiej w latach 1340-1650”. W 1946 r. podjął pracę naukową we Wrocławiu w Bibliotece im. Ossolińskich. Autor kilkudziesięciu prac naukowych. W 1987 r. imię Adama Fastnachta otrzymało Muzeum Regionalne w Brzozowie. (edb)

Grzegorza Kopacza „Światłocienie umysłu”

Rzadko w galerii MBP goszczą rysownicy. Tym bardziej zapraszamy Państwa na spotkanie z Grzegorzem Kopaczem – rysownikiem, który – jak w katalogu wystawy pisze Marlena Makiel Hędrzak – „jest zakorzeniony w tradycji wielkich mistrzów, żeby przywołać choćby Boscha czy Rembrandta”. Tytuł wystawy to „Światłocienie umysłu” – co może wydać się szczególnie ciekawe, kiedy wie się, że autor jest praktykującym lekarzem psychiatrą… Wystawa czynna do 16 marca br. w godzinach pracy biblioteki.

Książki Roku 2011 „Magazynu Literackiego Książki”

Od 2003 roku redakcja tego czasopisma przyznaje Nagrody „Magazynu Literackiego Książki”. Zespół redakcyjny pod przewodnictwem Krzysztofa Masłonia wybiera cztery tytuły, które zasługują na szczególną uwagę czytelnika ze względu na swoje wartości poznawcze, literackie czy artystyczne. Wyróżnione pozycje otrzymują tytuł Książki Miesiąca. W ten sposób przez cały rok powstaje lista 48 tytułów. Spośród książek miesiąca zostaje wybranych pięć najważniejszych tytułów, które otrzymują tytuł Książki Roku. W 2011 r. nagrody główne przypadły wydawcom następujących książek: Wydawnictwo Marginesy za: „Mała matura” Janusza Majewskiego (książka stycznia, kategoria „proza polska”), Wydawnictwo Prószyński Media za: „Pola Negri” Mariusza Kotowskiego (książka kwietnia, kategoria „biografie, wspomnienia”), Wydawnictwo Sonia Draga za: „Wolność” Jonathana Franzena w tłumaczeniu Witolda Kurylaka (książka października, kategoria „proza obca”), Dom Wydawniczy Rebis za: „Ostatni krzyk” Barbary Stanisławczyk (książka listopada, kategoria „reportaż”), Wydawnictwo Biały Kruk za: „Polska. Panoramy” Adama Bujaka (książka listopada, kategoria „albumy”).
W holu biblioteki prezentowana jest wystawa przedstawiająca wyróżnione książki. (edb)

W DKK dla młodzieży „Samotni.pl”

Relacja Elżbiety Ciupak: Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki już za nami. W miłej atmosferze rozpoczynających się ferii rozmawiałyśmy o samotności, która dotyka coraz większą grupę społeczeństwa nie omijając młodzieży. Wiele spraw nam umyka, życie przyspieszyło. Coraz mniej umiemy się z sobą komunikować, choć mamy do tego najnowsze narzędzia. Ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie, coraz trudniej o zaufanie drugiego człowieka. Tematem tym doskonale zajęła się Barbara Kosmowska, autorka książki „Samotni.pl”. Jest to poruszająca, ciepła historia o wrażliwości, uśmiechu często przez łzy, o poznawaniu i akceptacji samego siebie oraz problemach samotności, z którymi zmaga się coraz więcej młodych ludzi. Bohaterami książki są ludzie samotni z wyboru lub konieczności. Zdaniem autorki z samotnością można sobie poradzić, wystarczy rozejrzeć się wokół i znaleźć podobną do siebie osobę, która jest w stanie nam pomóc. Książka ta jest nie tylko obyczajowym obrazkiem, ale także rodzajem niosącej pocieszenie terapii. Niezwykle głęboka, wzruszająca, a przy tym wolna od taniego sentymentalizmu. Polecamy ją zwłaszcza młodzieży, która często jest zagubiona i szuka bratniej duszy.
Zapraszamy na nasz profil na Facebooku: biblioteka.sanok.pl – tam oprócz bieżących zaproszeń i relacji z naszej działalności znajdą Państwo także zdjęcia z organizowanych przez poszczególne działy imprez i innych atrakcji dla Czytelników.

„Czary-mary, hokus-pokus”

5 lutego (sobota) w Klubie Malucha odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. „Czary-mary, hokus-pokus”. Mogliśmy przekonać się, że czarodziejskie zabawy, czytanie książek o czarownicach – to coś, co dzieci naprawdę lubią! (az)

Mali projektanci mody

21 stycznia w Klubie Malucha dzieci tworzyły stroje z wykorzystaniem gazet, szarego papieru, bibuły, odbył się także pokaz mody, podczas którego prezentowano wykonane podczas zajęć kreacje. (az)

Dziewczynka z zapałkami – wystawa prac

13 stycznia 2012 r. w Oddziale dla Dzieci MBP odbyły się zajęcia edukacyjno-plastyczne pt. „Dziewczynka z zapałkami”, w których uczestniczyła klasa III b ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku. Dzieci opowiadały treść baśni i zastanawiały się nad tym, jak one pomogłyby biednej dziewczynce, gdyby ją spotkały na swojej drodze. Uczniowie w grupach rozwiązywali krzyżówki nawiązujące do świąt Bożego Narodzenia, a także każda z grup miała za zadnie wykonać kolaż przedstawiający jedno pragnienie dziewczynki: ciepło z żelaznego piecyka, suto zastawiony stół, pięknie ubraną choinkę, spotkanie z babcią. Dzięki tym zajęciom powstały piękne prace, które można obejrzeć w holu naszej biblioteki! (az)

Przedszkolaki w bibliotece

Relacja Elżbiety Ciupak: Tym razem zaprzyjaźnione przedszkolaki gr IV i VI z Przedszkola nr 1 przyszły posłuchać bajeczek do Oddziału dla Dzieci. Przy dźwiękach kolęd czytałam książeczki o zimie, której tak wszystkim dzieciom bardzo brakuje, o bałwanku, który bardzo chciał się ogrzać przy wielkim żeliwnym piecu (z jakim skutkiem? Wszyscy się domyślają). Na to spotkanie przygotowałam również baraadzo poważną literaturę (encyklopedie, atlasy geograficzne i wiele innych książek) mówiącą o tym, w jakich warunkach żyją ludzie i zwierzęta na obu biegunach południowym – Antarktydzie i północnym – Arktyce. Dzieciom najbardziej podobały się ilustracje z pingwinami przypominającymi swoim wyglądem angielskiego policjanta. Dowiedziały się także, jak Eskimosi chronią się przed zimnem, co jedzą i czym się zajmują podczas długich zimowych dni. Po czym – pokrzepione małym co nieco maluchy – udały się do przedszkola.