2013

„Kamienica” – świadek czasów

3 stycznia w Muzeum Historycznym odbyła się promocja książki Stanisława Dobrowolskiego pt. „Kamienica. Edelheitowie – Trendotowie – Jankowscy w Sanoku” (Ruthenus, 2013). Opowiada ona o dziejach budynku, który znajduje się w Sanoku, przy ulicy Jana III Sobieskiego 12, ale przede wszystkim o losach trzech tytułowych związanych z nim rodzin. Niezaprzeczalnym atutem książki są świetne zdjęcia – te z Sanoka, z ulicy Jana III Sobieskiego, a także te z wielu innych miejsc (Bircza, Baligród, Rzeszów, Kraków) w które los rzucił bohaterów. Autorem niektórych sanockich zdjęć był Zdzisław Beksiński, zaprzyjaźniony z rodziną Trendotów. Jak mówi Agnieszka Junosza-Jankowska, spiritus movens całego przedsięwzięcia, „w publikacji tej udało się, poprzez opowieść o losach trzech rodzin, pokazać wielokulturowość społeczeństwa polskiego, które mimo wielu przeciwności losu trwa i będzie trwało. Część książki, zawierająca wspomnienia i relacje, pozwala nam lepiej poznać przemiany jakie zachodziły w rodzinach Edelheitów, Trendotów i Jankowskich oraz w otaczającym ich świecie, przybliżając nie tylko świat materialny, ale i duchowy”. Promocja książki związana jest także z wystawą prac plastycznych Krystyny Trendoty, którą można oglądać w naszej bibliotece. Galeria zdjęć z obydwu wydarzeń na bibliotecznym koncie na Facebooku. Zapraszamy!

„Zerówkowe” jasełka

A w Oddziale dla Dzieci MBP odbyły się JASEŁKA. Grupa zerówkowa B z Przedszkola nr 1 w Sanoku wraz z wychowawczynią Barbarą Izdebską wystawiła je dla rodziców, dziadków i pracowników MBP. Cała galeria pięknych zdjęć, jak zawsze do obejrzenia na bibliotecznym koncie na Facebooku.

„Intryga niemal doskonała”

Równolegle do jesienno-zimowych spotkań z kryminałem w Bibliotece, w PWSZ odbywały się warsztaty „Intryga niemal doskonała”, które w grupie pracującej pod kierunkiem Tomasza Chomiszczaka miały charakter tłumaczeniowo-pisarski. Punktem wyjścia była tu oryginalna wersja amerykańskiego opowiadania sensacyjnego pt. „Deadlock” Sary Paretsky. Uczestnicy zajęć tłumaczyli z angielskiego początek tekstu i kilka późniejszych, wyznaczonych przez prowadzącego fragmentów, natomiast wszystko, co „pomiędzy”, a także dalszy ciąg historii i rozwiązanie zagadki kryminalnej wymyślali już sami, posiłkując się pewnymi schematami, ale też wykazując przy tym ogromną pomysłowość i poczucie humoru. Elementem obowiązkowym pracy warsztatowej było też oswajanie realiów: należało spolszczyć wszystkie nazwy własne, a samą akcję przenieść do… Sanoka.
Wybrane rezultaty mamy właśnie przed sobą. Gotowe do przeczytania są trzy różne teksty warsztatowe, napisane przez trzy panie: studentkę (Magdalena Kalisz),
licealistkę (Joanna Hotloś), oraz osobę pracującą (Agata Wolanin). A efekty wspólnej zabawy – każdy może ocenić samodzielnie. Miłej lektury!

Literacki Nobel 2013

To jedna z tych współczesnych pisarek, którą czytać się będzie i za sto lat.
„Atlantic Monthly”

Tegoroczną laureatką literackiego Nobla została jedna z najbardziej uznanych na świecie pisarek, uważana za mistrzynię krótkich form prozatorskich – kanadyjka Alice Munro. Pisarka otrzymała wiele nagród i wyróżnień, w tym – trzykrotnie – Governor General’s Award, najważniejszą kanadyjską nagrodę literacką. Za swoją ostatnią – jak sama twierdzi – i najbardziej osobistą książkę „Drogie życie” autorka otrzymała prestiżową nagrodę Trillium Book Award. Wystawę prezentującą twórczość Alice Munro można oglądać w holu biblioteki na I piętrze. Zapraszamy. (edb)

„Magiczna noc” dla przedszkolaków

W środę na scenie Oddziału dla Dzieci naszej biblioteki gościli uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych (z klasy 2L, 1Ż, 1A) z przygotowanym pod kierunkiem opiekunek: Agnieszki Kutiak i Magdaleny Zając przedstawieniem „Magiczna noc”. Na widowni zasiadły przedszkolaki z gr. 3 i 6 Przedszkola nr 1 w Sanoku i z przejęciem oglądały przygody świątecznych prezentów, studiowały „Kodeks dobrych manier”, a także wspólnie razem ze starszymi kolegami śpiewały kolędy. Wiemy, że przedstawienie oglądały już także dzieci z innych sanockich placówek edukacyjnych – cieszy więc, że jak co roku „Ekonomik” trzyma rękę na przedświątecznym pulsie. GRATULUJEMY! Więcej zdjęć na bibliotecznym koncie na Facebooku.

Pozytywnie zakręcona pani Irena

Za nami kolejne spotkanie w ramach cyklu „Człowiek pozytywnie zakręcony”, które odbyło się w Filii nr 1 na Dąbrówce. Jak twórcze i ciekawe może być życie na emeryturze, zaprezentował nasz kolejny gość – pani Irena Wojnarowska z dzielnicy Olchowce. Pani Irena, spotykając się 11 grudnia br. z naszymi czytelnikami – uczniami SP nr 7 oraz ich wychowawczynią Ewą Studnicką – bardzo inspirująco opowiadała dzieciom, jak przyjemnie i pożytecznie wykorzystuje wolny czas. Poza czytaniem książek, które od zawsze było jej pasją, odkryła u siebie talent plastyczny. Jej wyroby rękodzielnicze to kwiaty z bibuły od fiołków i przebiśniegów, piękne róże i „gwiazdy betlejemskie”. Ponadto haftuje – metodą krzyżykową – wszystkie wzory, które wpadną jej do ręki: kwiaty, anioły, portrety i pejzaże. Na szydełku dzierga kurczątka, bałwanki, a nawet choinki. Robi pisanki „faberge” i bombki na choinkę. Od niedawna tworzy z koralików biżuterię i ozdoby choinkowe. A od wiosny do jesieni zajmuje się ogrodem przy domu, gdzie kwitną zawsze piękne kwiaty i krzewy – inspiracja do twórczości rękodzielniczej przez cały rok. Przez długie lata angażowała się także w działalność Koła Gospodyń Wiejskich w Olchowcach, a teraz spotyka się w Klubie Seniora, gdzie uczestniczące osoby dzielą się swoimi doświadczeniami i osiągnięciami. Jej prace można było już nieraz oglądać na wystawach organizowanych w sanockim Klubie Górnika. Spotkanie w bibliotece było okazją do zorganizowania warsztatów, podczas których dzieci pod okiem pani Ireny, wykonywały bombki na choinkę. Na zakończenie spotkania pani Irena częstowała dzieci pysznymi piernikami w kształcie Mikołaja, które oczywiście sama upiekła. Tym sposobem w naszej bibliotece zapachniało świętami. (hm)

Mikołaj w szpitalnej mini-biblioteczce

W naszej mini-biblioteczce w sanockim szpitalu tradycyjnie odbyło się przedstawienie mikołajkowe. Tym razem chorym dzieciom uprzyjemniali pobyt wychowankowie Bursy Szkolnej w Sanoku pod opieką p. Elżbiety Siwińskiej. Dzieciaki odwiedził również św. Mikołaj z II LO, który obdarował wszystkich słodyczami, a prezentami zasilił szpitalną Mini-Biblioteczkę. Wszystkim „pomocnikom” świętego bardzo dziękujemy!

Wokół Pankowskiego

11 grudnia Krakowska Fundacja Korporacja Ha!art, nasza biblioteka i BWA Galeria Sanocka zorganizowały spotkanie poświęcone publikacji „Nastka, śmiej się! Opowiadania” Mariana Pankowskiego. W roli gości wystąpili Jan Bińczycki i Tomasz Charnas.

Kryminalny czwartek z Bartłomiejem Rychterem

Dla mnie książka jest biletem do świata wyobraźni. Za jej pośrednictwem chcę przenosić czytelnika w realia, których bez powieści nie mógłby poznać.
B. Rychter

12 grudnia odbyło się spotkanie z Bartłomiejem Rychterem. Rozmowę z pisarzem poprowadził dr Tomasz Chomiszczak.
Bartłomiej Rychter – (ur. 1978) jest prawnikiem. Mieszka w Sanoku. Jego debiutancka książka, „Kurs do Genewy” (W.A.B. 2007), była nominowana do Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej i sensacyjnej roku 2007, została również uznana za „wyjątkowo udany debiut”. Ukazał się przekład duński, niemiecki i angielski. Następnie Wydawnictwo W.A.B. wydało kolejne powieści Rychtera: „Złoty wilk” (2009), „Ostatni dzień lipca” (2012), „Czarne złoto” (2013). (oprac. edb)

Dzień wolontariatu

5 grudnia obchodziliśmy Światowy Dzień Wolontariatu, święto wszystkich tych, których pasją jest pomoc innym i chęć dzielenia się sobą. Może nie wszyscy wiedzą, ale także w bibliotece charytatywnie działają osoby, których zaangażowanie sprawia, że praca staje się przyjemnością, a nowe pomysły na kolejne działania sypią sie jak z rękawa. Szczególne podziękowania należą się zwłaszcza Paulinie Fedio, Justynie Galant, Martynie Kopczak, Andrei Sawickiej, Patrycji Słomianej, Edycie Tomoń, Idze Woźniak, Joasi Grządziel, Ani Lewek – to właśnie dzięki nim sprawnie przeprowadziliśmy między innymi akcję zbiórki funduszy na operację Gabrysi Kuczmy, to z ich pomocą organizujemy przedstawienia dla dzieci w szpitalu, przedszkolach, możemy na nie liczyć także podczas ferii i wakacji. Prawdę mówiąc… choć kibicujemy im w nauce, z żalem odliczamy dni, kiedy zostaną studentkami – jednocześnie mając nadzieję, że znajdą godne siebie następczynie. Dziewczyny, z całego serca, w tym Waszym dniu – DZIĘKUJEMY!

„Ania z Lalkowego Wzgórza”

Tegoroczny Dzień Pluszowego Misia w naszej filii bibliotecznej miał niezwykła oprawę, a to za sprawą gościa zaproszonego w ramach projektu „Człowiek pozytywnie zakręcony”. 25 listopada br. naszych małych czytelników – uczniów SP nr 7 odwiedziła Anna Gołda, znana nie tylko w Sanoku rękodzielniczka szyjąca ręcznie lalki, tzw. tildy. Pani Ania opowiedziała uczestnikom o swoim hobby i życiowej pasji oraz skąd wzięła się nazwa lalek i styl wzornictwa, z którego czerpie pomysły. Na spotkanie przywiozła gotowe lalki, ale też te w trakcie szycia. Oczywiście szyje je na zamówienie ze specjalnie dobranych tkanin, gładkich albo w charakterystyczne desenie: kropki, paski, różyczki… Lalki i zwierzątka mają starannie dopracowane ubiory: sukienki, fartuszki, kapelusiki, a nawet bieliznę i buciki. Dzieci dowiedziały się, że ten styl wzornictwa rodem ze Skandynawii, czerpiący z folkloru tego zakątka wymyśliła Tone Finnanger, a do Polski zawitał stosunkowo niedawno. Pani Ania o tildowych cudach dowiedziała się z internetu, od razu jej się spodobały i chciała je mieć w swoim domu. Pierwszą maskotką „a la tilda”, którą uszyła, była żyrafa, następną zajaczek, z którym się nie rozstaje. Swoimi cudeńkami zadebiutowała na wystawie świątecznej w grudniu 2011 r. organizowanej przez Gminę Sanok. Uczestniczyła w wielu kiermaszach, nawiązała mnóstwo kontaktów, dostała zaproszenie na wystawy do innych miast i na Słowację. Podsumowując spotkanie z dziećmi, które sprawiło wszystkim wiele radości, wyznała, że tildy podobają się osobom wrażliwym na piękno, których ujmuje ich urok, subtelne kolory, miękkość, niepowtarzalność i dopracowanie w najdrobniejszych szczegółach. Zaprosiła także do odwiedzenia swojego bloga z aranżacjami, który odwiedzają miłośnicy tildy z Polski, Ukrainy, Rosji, Holandii. Sama je fotografuje, a oprócz tego wymyśla związane z nimi historyjki. Jej „sekretny ogród” to prawdziwa kraina łagodności, w którym świetnie czują się bajkowe postaci i ludzie. (hm)

Andrzejkowo w DKK

29 listopada w naszej bibliotece spotkali się członkowie DKK: dla dorosłych (w Wypożyczalni Głównej) i dla młodzieży (w Oddziale dla Dzieci). Starsi wzięli na warsztat książkę Elif Shafak „Czterdzieści zasad miłości”, młodzież „Sycylijczyka” Mario Puzo – w przerwie organizując wieczór wróżb andrzejkowych. Zapraszamy do galerii zdjęć na Facebooku.

Konkurs „Dawny Sanok w obiektywie” rozstrzygnięty!

I miejsce – Sanok, Rynek, święto 11 Listopada 1928 r. (Łukasz Solon)

II miejsce – Sanok, fragm. Rynku, z lewej siedziba Miejskiej Rady Narodowej (Małgorzata Myrdak)

III miejsce – Sanok, Kładka wisząca na Białą Górę, lata 60-te (Janina Trznadel)

26 listopada w MBP – przy udziale przedstawicielek firmy Multimedia SA, sponsora konkursu – miało miejsce wręczenie nagród autorom najlepszych nadesłanych na konkurs zdjęć. Najciekawsze – zdaniem jury i głosujących internautów – zdjęcia nadesłali: Łukasz Solon (I miejsce), Małgorzata Myrdak (II miejsce), Janina Trznadel (III miejsce). Gratulujemy i zapraszamy do kolejnych edycji konkursu!

Kryminalny czwartek z Jakubem Żulczykiem

Zaczęło się sensacyjnie, z poślizgiem (wytrwali nie żałują!) i trwało niemal dwie godziny – spotkanie z Jakubem Żulczykiem, rocznik 1983 – pisarzem niepokornym, poszukującym, prawdziwym. Poniżej: „Żulczyk na wyrywki”, czyli to, co zarejestrowała biblioteczna kamera podczas tego spotkania.

https://youtu.be/2WvT4aRAlbk

„Zakończyliśmy Rok Szulcowski„, czyli o szczególnym wernisażu

W miniony piątek odbył się wernisaż wystawy Klubu Fotografików Sanockich, będącej corocznym przeglądem działań środowiska fotograficznego, podczas którego Władysław Szulc z rąk wicewojewody podkarpackiej Alicji Wosik otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego. „Władysław Szulc to Janusz Szuber sztuk plastycznych” – powiedziała wicewojewoda o sanockim artyście i trudno nie zgodzić się z tą opinią, mając w pamięci choćby poetycko-malarski album autorstwa obydu twórców, czyli dwukrotnie już wydawaną „Mojość”. W dużej mierze właśnie tej książce okolicznościową laudację poświęcił burmistrz Sanoka Marian Kurasz, zwracając uwagę na to, iż odbiła się głośnym echem, zyskując opinię „Pana Tadeusza sanockiej inteligencji i mieszczaństwa”. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Leszek Puchała podkreślił, że wręczenie odznaczenia było akcentem wieńczącym „Rok Szulcowski” w Sanoku, podczas którego obchodziliśmy 80. rocznicę urodzin artysty. Uroczystość zorganizowaną z tej okazji w bibliotece sanockiej uświetniła autorska wystawa prac, przedstawiająca jeden z ukochanych motywów twórczości Szulca – drzewa, a także prezentacja prac i fotografii rodzinnych opatrzona komentarzem „na żywo” samego autora. Ponadto biblioteka przy współudziale Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku przygotowała także film o Władysławie Szulcu pt. „Uzależniony od rzeczywistości” oraz niespodziankę w postaci wydawnictwa, w którym zaprezentowano mniej znane oblicze artysty – rysownika-karykaturzysty. „Szkicownik Sanocki” – zbiór rysunków przedstawiających znanych sanoczan, wykonanych przez Władysława Szulca na przestrzeni ostatnich 20 lat – zgodnie z przewidywaniami rozszedł się w mgnieniu oka. Ponadto w czerwcu tego roku wystawa „zdjęć toruńskich” przygotowana przez Galerię Sanocką BWA została zaprezentowana w Toruniu – mieście, w którym Artysta ukończył studia i do którego wraca do dziś.

Wystawa Klubu Fotografików Sanockich

Za wyjątkowo udaną należy uznać także tegoroczną wystawę prac Klubu Fotografików Sanockich, który wystąpił w znanym już chyba sanoczanom składzie. Swoje prace zaprezentowali: Władysław Szulc, Wacław Kozioł, Dorota Stafij, Marian Kraczkowski, Barbara Czernek, Maria Kępa, Anna Padamczyk-Budzyn, Iwona Niezgoda, Danuta Geldner, Rafał Węgrzyn, ale mogliśmy podziwiać także prace ostatnich „nabytków” KFS: znanej z wystaw „Skład doczepiony” Bernadety Andruszko i bardzo obiecującej – jak zgodnie twierdzą Władysław Szulc i Wacław Kozioł – przyszłorocznej maturzystki Magdaleny Paszko. Wystawa czynna będzie do końca grudnia. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy!

Dla szpitalnej biblioteczki

Zbliżają się Mikołajki, coraz częściej zaczynamy myśleć o obdarowywaniu innych i dzieleniu się tym, co mamy. Dziecięca biblioteczka w sanockim szpitalu wzbogaciła się ostatnio o nowe książeczki, naszymi darczyńcami były rodziny państwa Rudzińskich i państwa Dużych oraz kilka innych, anonimowych osób.
A jeśli to Państwo mają ochotę wspomóc powrót do zdrowia przebywających w szpitalu dzieci, to w tej chwili najbardziej palącą potrzebą są tam przybory rysunkowe – kredki, bloki, farbki, plastelina, a także kolorowanki, które choć na chwilę pozwalają zapomnieć dzieciom o chorobie i rozłące z najbliższymi. Podczas zajęć czytelniczych prowadzonych w szpitalu przez naszego pracownika – bibliotekarkę Elżbietę Ciupak właśnie kredki i bloki zużywane są najszybciej. Przybory rysunkowe można przynosić do Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku (II piętro). Wszystkim, którzy włączają się w naszą akcję, serdecznie dziękujemy!

Zerówkowicze w Oddziale dla Dzieci

W czwartek 21 listopada Oddział dla Dzieci odwiedziła grupa zerówkowa „0 B” z Przedszkola nr 1 w Sanoku pod opieką pań Barbary Izdebskiej i Henryki Bilańskiej. Była to pierwsza wizyta dzieci w naszej bibliotece. Podczas spotkania dzieci poznały zasady korzystania z biblioteki, zapoznały się z księgozbiorem naszego oddziału. Obejrzały przygotowane przez bibliotekarza książki na temat naszego miasta. Poznały jego historię, zabytki i wielkich ludzi. Potem – obowiązkowa chwila relaksu z książką na oddziałowych pufach. Na zakończenie dzieci obiecały, że już wkrótce wrócą, by zapisać się do biblioteki – zapraszamy serdecznie! (ec)

Jesienne „wierszowanie”

O tym, że na jesienne smutki dobra jest poezja, wiedzą nasi czytelnicy będący jednocześnie uczniami SP nr 7. 13 listopada br. po raz kolejny w szkole po sąsiedzku Filii nr 1 na Dąbrówce został zorganizowany konkurs recytatorski „Wierszowanie”, w którym mieliśmy zaszczyt zasiadać w konkursowym jury. W konkursie udział wzięło 17 uczniów, najwięcej punktów zdobyli: Michał Kopiec, Dominik Chiosea i Magdalena Moskal, którzy będą reprezentować szkołę w konkursie recytatorskim organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku. W ramach współpracy Filia nr 1 przyznała specjane wyróżnienie i nagrodę książkową Dawidowi Gibale. Wszystkim uczestnikom i organizatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów. (hm)

Czytamy przedszkolakom

8 listopada br. po raz kolejny Filię nr 1 odwiedziły przedszkolaki z Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1 wraz z wychowawczynią Aliną Kurasz, by kontynuować całoroczny cykl spotkań czytelniczych z „Mądrą Myszą”. Książeczki dla najmłodszych czytelników ukazujące się w tej serii proponuje Fundacja „Cała Polska Czyta Dzieciom”, jako pomoc edukacyjną dla rodziców, dziadków i bibliotekarzy. Ich bohaterką jest tytułowa Zuzia, rezolutna dziewczynka, która towarzyszy rówieśnikom w ważnych w ich życiu momentach takich jak pierwszy dzień w przedszkolu, narodziny rodzeństwa, czy pierwsza wizyta u lekarza. Dzięki Zuzi dzieci mają szansę wcześniej poznać i oswoić nieznane sytuacje z którymi mogą się spotkać. W tym dniu w bibliotece na dzieci czekała także Stanisława Skwarcan z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, która opowiedziała dzieciom o działalności tej organizacji na rzecz dzieci na terenie Sanoka i okolic. Przybliżyła postać Romana Daszyka, długoletniego prezesa TPD, który zmarł we wrześniu br. Pani Stanisława przeczytała przedszkolakom opowiadanie pt. „Zuzia się zgubiła”, a na zakończenie dzieci odebrały nagrodę, którą zdobyły w konkursie organizowanym przez naszą filię „W ogrodzie czasu”. (hm)

Niezwykły świat dinozaurów

O niezwykłych zwierzętach żyjących na Ziemi w czasach prehistorycznych opowiadał dzieciom ze Świetlicy Szkolnej SP nr 7 kolejny „pozytywnie zakręcony” gość Filii nr 1 – Adam Szczupaczyński, uczeń I klasy Gimnazjum nr 3 w Sanoku, który 30 października br. w ramach realizowanego projektu przez naszą filię zaprezentował małym czytelnikom swoje hobby. Na spotkanie przyniósł pokaźną kolekcję miniaturowych figurek dinozaurów, bogato ilustrowane atlasy, albumy i czasopisma o dinozaurach. Uczestniczące w spotkaniu dzieci z zainteresowaniem słuchały starszego kolegi, który ciekawie opowiadał i prezentował dinozaury, zawsze mający ogromny wpływ na wyobrażnię kolejnch pokoleń dzieci, ale i dorosłych. Wspominał także o wakacyjnej przygodzie sprzed dwu lat, kiedy z mamą Marią odwiedził największy w Polsce Park Ruchomych Dinozaurów „Zatorland” w Zatorzu koło Krakowa. Następną wycieczką, jaką planuje, będzie zwiedzenie podobnego miejsca w Inwałdzie i Bałtowie. Jak sam powiedział, jest to pasja której poświęca cały wolny czas, tak samo jak czytaniu książek. Chciałby wiedzieć wszystko o tych niezwykłych gadach i gigantycznych stworzeniach, które zamieszkiwały Ziemię miliony lat temu. Adamowi życzymy udanych wycieczek i rozwijania zainteresowań. (hm)

„Dziady” w MBP

W Oddziale dla Dzieci mieliśmy okazję obejrzeć inscenizację fragmentów „Dziadów cz. II” A. Mickiewicza w wykonaniu młodzieży z klasy 3 Gimnazjum w Długiem pod kierunkiem wychowawczyni, polonistki Justyny Górniak. Widzami tego wyjątkowo udanego przedstawienia byli uczniowie klasy 1d z I LO i uczestnicy DKK dla młodzieży przy Oddziale dla Dzieci MBP. (ec)

Znani mężczyźni o kobietach – spotkanie z Iloną Adamską

18 października w naszej bibliotece z czytelnikami spotkała się Ilona Adamska – pochodząca z Sanoka modelka, dziennikarka, wydawca i redaktor naczelna magazynu „Imperium Kobiet” – prezentując swoją książkę „Ona w jego oczach. Znani mężczyźni o kobietach”, w której trzydziestu pięciu znanych ze świata sportu, filmu, muzyki i sztuki mężczyzn opowiada o kobietach swojego życia. Szczegóły TUTAJ, galeria zdjęć – na bibliotecznym koncie na Facebooku.

Zygmunt Miłoszewski w MBP

W ramach projektu „Kryminalne czwartki w bibliotece” 24 października obyło się spotkanie autorskie z Zygmuntem Miłoszewskim. Spotkanie połączone było z promocją najnowszej powieści autora pt. „Bezcenny”, rozmowę z pisarzem poprowadził dr Tomasz Chomiszczak. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej twórczość Z. Miłoszewskiego, a także na kolejne spotkanie z cyklu „Kryminalne czwartki w bibliotece”, którego bohaterem będzie Jakub Żulczyk, a które odbędzie się 28 listopada. Zygmunt Miłoszewski (ur. 1976 r.) – powieściopisarz. Debiutował w 2005 r. powieścią grozy „Domofon”. Sławę przyniósł mu cykl bestsellerowych kryminałów o prokuratorze Teodorze Szackim. Zarówno „Uwikłanie”, jak i „Ziarno prawdy” zostały uhonorowane Nagrodami Wielkiego Kalibru i uznane za najlepsze polskie kryminały w 2007 i 2011 r. Obie powieści zostały opublikowane w Stanach Zjednoczonych, gdzie zostały bardzo dobrze przyjęte, poza tym książki Miłoszewskiego ukazują się m.in. w Niemczech, Rosji, Francji i Wielkiej Brytanii. „Uwikłanie” zostało sfilmowane przez Jacka Bromskiego, a nad ekranizacją „Ziarna prawdy” pracuje obecnie Borys Lankosz. W czerwcu br. ukazała się kolejna powieść Miłoszewskiego „Bezcenny”. (oprac. edb)

Wspomnienie o Aleksandrze Rybickim

…niemal wszystko co tu jest, to przeszłość. Ja tę przeszłość hołubię, taką mam pasję. Zbieram, kolekcjonuję. Niech wiedzą przyszłe pokolenia, gdzie ich korzenie…
Aleksander Rybicki
14 października minie 30. rocznica śmierci Aleksandra Rybickiego – muzealnika, kolekcjonera dzieł sztuki, opiekuna zabytków, kustosza Muzeum Ziemi Sanockiej, twórcy i pierwszego dyrektora Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W czasie drugiej wojny światowej oficera Armii Krajowej, kuriera i organizatora tras przerzutowych. Zapraszamy do zwiedzenia wystawy przybliżającej niezwykłą postać Aleksandra Rybickiego. Wystawa prezentowana jest w holu biblioteki na I piętrze. (edb)

Przewodnickie zaduszki

Szybko mijający czas zaciera obraz dokonań kilku pokoleń sanockich przewodników, których działalność zasługuje na pamięć i szacunek. Dlatego, aby przypomnieć oraz ocalić ich nazwiska od zapomnienia – w 140-lecie turystyki górskiej i w Roku Przewodników – w Miejskiej Bibliotece Publicznej od wczoraj oglądać można wystawę, którą jest czymś w rodzaju „przewodnickich zaduszek”. Zaprezentowane zostały na niej sylwetki najbardziej zasłużonych dla turystyki sanockich przewodników, takich jak Maria Szuber, Stefan Stefański, Ignacy Zatwarnicki, Zygmunt Keller i wielu innych. Pomysłodawcą i komisarzem wystawy, a także autorem barwnych przewodnickich biogramów, jest długoletni prezes sanockiego Oddziału PTTK Krzysztof Prajzner. Wystawę można oglądać do 19 listopada.Zapraszamy!

Warsztaty biblioterapeutyczne

25 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku odbyły się warsztaty biblioterapeutyczne dla bibliotekarzy z bibliotek publicznych powiatu sanockiego. Warsztaty poprowadziła dr Lidia Ippoldt – wiceprezes Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego, pracownik Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, były wykładowca w Instytucie Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Akademii Pedagogicznej w Krakowie, autorka wielu publikacji z zakresu biblioterapii. W części teoretycznej dr Ippoldt omówiła krótko cele i zastosowanie biblioterapii, typy uczestników biblioterapii oraz funkcję i rolę biblioterapeuty. Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem bajek i literatury młodzieżowej obejmowały m.in. takie zagadnienia, jak: nieśmiałość, adaptacja w środowisku rówieśniczym, przemoc. Wykorzystano m.in. zbiór bajek biblioterapeutycznych napisanych przez pracowników Biblioteki Pedagogicznej w Skawinie, pt. „Magiczne bajki na dziecięce smutki. Bajki pomagajki dla nieco starszych dzieci”.(ik)

Już jesień

20 września przedszkolaki grupy IV i VI z Przedszkola nr 1 w Sanoku wzięły udział w prezentacji multimedialnej pt. Jesienne przygotowania do zimy. Podczas spotkania dzieci dowiedziały się, jak zwierzęta przygotowują się do zimy, dlaczego niektóre zapadają w dlugi zimowy sen wcześniej napełniwszy żołądki, a ptaki odlatują do ciepłych krajów. Dzieci na to spotkanie przygotowały kilka jesiennych piosenek, które zaprezentowały na deskach naszej sceny. Przyniosły również swoje prace pt. Pani Jesień. Wystawkę tych prac można zobaczyć na korytarzu przed Oddziałem dla Dzieci MBP, a więcej zdjęć z imprezy – na bibliotecznym koncie na Facebooku. (ec)

Dawny Sanok w obiektywie – wygraj laptopa!

Celem konkursu organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Grzegorza z Sanoka i firmę Multimedia S. A. jest zainteresowanie Sanoczan historią swojego miasta, publikacja nieznanych fotografii Sanoka do roku 1990, wzbogacenie wiedzy o naszym mieście, tworzenie bazy ikonograficznej dotyczącej Sanoka w Cyfrowym Archiwum Tradycji Lokalnej tworzonym w ramach Sanockiej Biblioteki Cyfrowej.

Celem konkursu jest również wyłonienie najlepszych zdjęć pochodzących z terenu Sanoka, ich publikacja i prezentacja w instytucjach organizatora, w internecie oraz w innych materiałach dla zwiedzających.
Konkurs fotograficzny rozpoczyna się 15 września 2013 r. Termin zgłaszania maksymalnie 5 fotografii: 15 wrzesień 2013 r. – 30 października 2013. Użytkownicy serwisu internetowego esanok.pl, isanok.pl będą mogli oddawać głosy na 10 wybranych przez Jury fotografii. Możliwe jest oddanie jednego głosu z jednego komputera na daną fotografię w ciągu doby w terminie od dnia 10 listopada 2013 r. do dnia 14 listopada 2013. Wybór najlepszego zdjęcia nastąpi 15 listopada 2013 r.
Jury Konkursowe dokona przydziału nagrody głównej Laureatowi kierując się walorami artystycznymi i tematycznymi fotografii. Zwycięzca otrzyma nagrodę główną (laptopa) ufundowaną przez firmę „Multimedia” S. A.
Główny sponsor: firma „Multimedia” S. A.
Partnerzy medialni: Tygodnik Sanocki, esanok.pl, isanok.pl

„Byliśmy tchnieniem milionów”

Do 26 września w Galerii MBP można oglądać wystawę eksponatów pochodzących z I wojny światowej, zorganizowaną w ramach VIII Sanockiego Spotkania Miłosników Austro-Węgier, a zatytułowaną „Byliśmy tchnieniem milionów”.
I Wojna Światowa zmieniła obraz Europy i jej mapę polityczną. Dla Polaków znaczyła wiele – w jej wyniku powstała niepodległa Polska. Zostawiła po sobie liczne ślady – rozsiane wszędzie pojedyncze mogiły, zbiorowe groby, cmentarze. Właśnie temu aspektowi wojny będzie poświęcona wystawa, towarzysząca spotkaniu miłośników Austro-Węgier, które 7 i 8 września odbędzie się w Sanoku.

Poniżej fragment tekstu przygotowanego przez autora wystawy, Tomasza Woźnego z Krakowa:
Po wielkich bitwach i małych potyczkach zostały setki tysięcy poległych. Prowizoryczne, zakładane przy linii frontu albo szpitalach cmentarze i liczne groby tymczasowe, w których koledzy chowali poległych tam, gdzie padli. Dla wielu żołnierzy miejscem ostatniego spoczynku był po prostu kawałek okopu, który – zasypany – stawał się grobem.
Miejsca pochówku porządkowano, a końcem roku 1915 austro-węgierskie Ministerstwo Wojny rozpoczęło akcję budowy stałych cmentarzy wojennych. Największy rozmach i najtrwalsze efekty przyniosła ona na terenach Galicji Zachodniej – w obszarze pomiędzy Krakowem i Zakopanem na zachodzie, doliną Wisłoki na wschodzie, Wisłą od północy i granicą węgiersko-galicyjską na południu. Na tym obszarze powstało ponad 400 cmentarzy wojennych. Na niektórych z nich spoczęły setki, a nawet tysiące żołnierzy, ale bywały i takie, gdzie jako cmentarz wojenny traktowano grób jednego poległego. Wykorzystywano cmentarze, powstałe w czasie działań wojennych, ale też prowadzono szeroką akcję ekshumacyjną z miejsc pochówków tymczasowych.
Poza Zachodnią Galicją akcja budowy grobów wojennych nie przybrała tak wielkich rozmiarów ani nie przyniosła równie trwałych efektów. Skutkiem tego cmentarze i mogiły poległych w Bieszczadach, pomiędzy Karpatami a Przemyślem, obrońców i zdobywców linii Sanu oraz ofiar pierwszych, najbardziej krwawych bitew całej kampanii w rejonie Lwowa – najczęściej nie istnieją. O wielu z nich nawet nie wiadomo, gdzie się znajdują. Gdzieniegdzie tylko zachowały się pojedyncze krzyże albo zarysy mogił.

Na wystawie przedstawione zostaną zdjęcia, pocztówki, prezentujące cmentarze i groby, także zdjęcia współczesne ze zbiorów prywatnych. Zaprezentowane zostaną tzw. Sterbebildy – pamiątkowe obrazki (zazwyczaj rozdawane w czasie mszy za poległego), pochodzące ze zbiorów Roberta Kozłowskiego, udostępnione na naszą wystawę przez Stowarzyszenie „Crux Galiciae”. Pokazując cmentarze Galicji Zachodniej chcielibyśmy zwrócić uwagę na wielki kontrast pomiędzy grobami z pierwszego okresu wojny a miejscami pochówków po powstaniu Wydziału Grobów Wojennych w Krakowie. Mamy nadzieję, że uda nam się zwrócić uwagę oglądających wystawę na ten problem, także na poszanowanie miejsc spoczynku wielu żołnierzy na terenie Bieszczad. Miejsc, przeorywanych przez poszukiwaczy militariów, którzy kości poległych zostawiają na ziemi. Ważnym elementem zacierania śladów pierwszej wojny są także roboty leśne, prowadzone przy użyciu ciężkiego sprzętu – linie okopów, umocnień, niszczone są bezpowrotnie. Zapraszając na otwarcie wystawy, mamy przyjemność poinformować, że przed otwarciem prelekcję na temat galicyjskich cmentarzy wygłosi Roman Frodyma, autor wielu publikacji i popularyzator zagadnienia.

Fredro w Zielonej Czytelni

Zespół Szkół nr 1 ma zaszczyt zaprosić na Wielkie Czytanie Dzieł Aleksandra Fredry, które odbędzie się w Zielonej Czytelni przy MBP w Sanoku 7 września 2013 (sobota), o godz. 16. Natomiast o 18 zapraszamy do Zielonej Czytelni na plenerową projekcję „Zemsty” w reż. R. Polańskiego! W programie ponadto: taniec staropolski w wykonaniu uczniów ZS1, konkurs plastyczny w plenerze, prezentacja sylwetki A. Fredry, „Małpa w kapieli” – scenka w wykonaniu uczniów ZS1, pokaz mody (uczniowie ZS1), inscenizacja „Ślubów panieńskich” (ZS1), czytanie na role fragmentów „Zemsty” w wykonaniu zaproszonych gości.
Uroczystość organizowana jest w związku z włączeniem się w ogólnopolską akcję „Czytanie Narodowe. Aleksander Fredro”, zainicjowane przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego

Wakacyjne spotkania z historią

Relacja Anny Cybulskiej: Zakończyliśmy wakacyjne spotkania z historią naszego miasta i okolic. Zanim jednak zajęliśmy się nią na poważnie, poznaliśmy ciekawy sposób na przybliżanie jej młodym czytelnikom. Pierwsze spotkanie było bowiem poświęcone grom książkowym i książkom paragrafowym. W ich świat wprowadził nas Beniamin Muszyński – autor gier paragrafowych oraz współtwórca strony internetowej Masz Wybór. Zagraliśmy w dwie gry: „Janek.Historia małego powstańca” autorstwa Macieja Słomczyńskiego i Beniamina Muszyńskiego oraz w grę napisaną przez uczestników konkursu „Gry warte świeczki” z Uniwersytetu Dzieci. Książki paragrafowe to bardzo ciekawy sposób spędzenia wolnego czasu – można samemu przechodzić przez poszczególne etapy/paragrafy/ książek, także w kilka osób, co jest dodatkowo okazją do wspólnej zabawy. Zresztą wchodząc TUTAJ sami możecie się przekonać, prezentujemy bowiem taką grę autorstwa Laury Patronik pt. „Kradzież”. Zachęcamy do zabawy! Na kolejne dni zaplanowaliśmy wycieczki do Muzeum Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego. W pierwszy dzień spotkaliśmy w murach sanockiego zamku średniowiecznego rycerza (w tej roli Paweł Skowroński), który opowiedział nam o życiu rycerzy, mieliśmy nawet możliwość przymierzyć niektóre części zbroi – wniosek: nie jest lekko być rycerzem. Drugiego dnia spotkaliśmy się z archeologiem – Karoliną Roszniowską, która oprowadziła nas po dziedzińcu zamkowym, przedstawiła jego historię oraz opowiedziała nam o pracach archeologicznych prowadzonych na placu św. Michała. Obejrzeliśmy ruiny zabezpieczone na placu oraz zwiedziliśmy Kościół Farny, gdzie ślub brał Władysław Jagiełło z Elżbietą Granowską. Kolejny dzień spędziliśmy w Skansenie, gdzie z przewodnikiem Marcinem Krowiakiem poznawaliśmy dzieje miasteczka galicyjskiego, odwiedziliśmy poczmistrza, zegarmistrza, byliśmy między innymi w remizie strażackiej, sklepie kolonialnym oraz w kręgielni. Piątkowe spotkanie w Skansenie pozwoliło nam popracować fizycznie w czasie warsztatów garncarskich „ Nie świeci garnki lepią” prowadzonych przez Anną Pasternak. Na koniec zajęć można było zabrać do domu swoje „dzieła”. Znalazł się także czas na wizytę w kręgielni. Dziękujemy uczestnikom zajęć, że chcieli się z nami spotykać oraz Dyrekcjom i Pracownikom Muzeum Historycznego i Muzeum Budownictwa Ludowego za możliwość zorganizowania zajęć.

Ważne rocznice

Nie zapowiadałem się na poetę (…) zmusili mnie, żebym zaniósł swoje utwory do „Życia Literackiego” i „Twórczości”. Nie sądziłem, że coś z tego wyjdzie.
Zbigniew Herbert
28 lipca minęło 15. lat od śmierci Zbigniewa Herberta. Wszystkich zafascynowanych twórczością Poety, który wprowadził do polszczyzny formułę – przykazanie – słowa „Bądź wierny Idź”, zapraszamy do obejrzenia wystawy w holu biblioteki na I piętrze.

Czemu moje wiersze mieszkają w górach? To znaczy przede wszystkim moja liryka wywodzi się z gór. Czemu? Czy ja wiem? Może dlatego, że duża część mego życia w górach pozostała. Tego życia lepsze i te najbardziej dramatyczne wydarzenia. Karpaty to rzeczywiście był i pozostał mój pokój do pracy, mój dom.
Jerzy Harasymowicz
24 lipca minęła 80. rocznica urodzin Jerzego Harasymowicza. W holu biblioteki na parterze można oglądać wystawę poświęconą pamięci Poety.
Natomiast 2 lipca minęła 90. rocznica urodzin Wisławy Szymborskiej.

Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że urodziny obchodzi z daleka. Te słowa nabrały nowego znaczenia. Obchodzimy te urodziny z daleka, bo poetki już nie ma wśród nas.
Łukasz Grzegorowski
W holu biblioteki na I piętrze zorganizowano wystawę prezentującą sylwetkę i twórczość Poetki – autorki około 350 wierszy, zdobywczyni literackiej Nagrody Nobla (1996 r.). (edb)

Daniela Białowąsa „lynchowanie”

19 lipca w Galerii MBP odbył się wernisaż prac Daniela Białowąsa, uczestnika zajęć plastycznych prowadzonych przez Tomka Mistaka z BWA Galerii Sanockiej. Wystawa trwać będzie do 30 sierpnia. Zapraszamy!

Wakacje czas zacząć!

Ostatnie z zaplanowanych na rok szkolny 2012/13 spotkanie DKK dla Młodzieży odbyło się w Zielonej Czytelni i – jak na dopiero co rozpoczęte wakacje przystało – o książkach rozmawiałyśmy przy grillu i sałatkach. W związku z tym miało ono też nieco zmienioną formułę: tematem nie była konkretna książka, ale te najulubieńsze z dotychczas przeczytanych w ramach spotkań klubowych. Jednogłośnie ukochanym autorem został obwołany Eric Emmanuel Schmitt, którego kilka książek omawiałyśmy w DKK. Dodajmy, że nie dość, iż było to pierwsze spotkanie w plenerze, to aktywnie uczestniczył w nim również pies, choć niestety, nie zdradził nam swoich książkowych preferencji. (ec)

Jubileusz 80-lecia Władysława Szulca

https://youtu.be/dvgJE5lbV7w

Swoje 80. urodziny 25 czerwca br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej obchodził Władysław Szulc, jeden z najważniejszych sanockich artystów. Na spotkanie przybyło liczne grono jego przyjaciół i wielbicieli. Mieszkający w Sanoku od 1964 r. Władysław Szulc, malarz i fotografik, swoje życie zawodowe związał z konserwatorstwem i fotografią, którymi zajmował się najpierw w Toruniu, a potem w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. W subtelny, cichy, właściwy sobie sposób Władysław Szulc przedstawia otaczający go świat, zadziwiając nie tylko tym, co wychodzi spod jego ręki, ale i niezwykłą skromnością. Prace, będące wyrazem zachwytu nad rzeczami ulotnymi, nietrwałymi, w charakterystycznej – stonowanej, zgaszonej gamie kolorystycznej, budzą entuzjazm wśród oglądających je już od kilkudziesięciu lat. To dzięki Władysławowi Szulcowi Sanok może poszczycić się choćby cyklem wyjątkowej urody panoram. Także on, malując i fotografując, ocalił dla nas Sanok dziś już nieistniejący, który możemy podziwiać i poznawać w jego pracach. Warto wspomnieć, że jedna z fotografii przedstawiająca stary Sanok zdobyła uznanie i nagrodę mistrza polskiej fotografii pejzażowej Edwarda Hartwiga, a obydwa nakłady poetyckiego albumu o dawnym Sanoku pt. „Mojość”, wydanego wspólnie z poetą Januszem Szuberem, rozeszły się w kilka tygodni, zdobywając doskonałe recenzje. Nic dziwnego zatem, że znany fotograf zasłużył na wyrazy podziwu i podziękowania za wieloletnią twórczość, wyrażone w szerszym gronie.
Wtorkowy wieczór w sanockiej bibliotece rozpoczął koncert zespołu Matragona, który wystąpił na życzenie solenizanta. Potem odbyła się projekcja filmu o Władysławie Szulcu pt. „Uzależniony od rzeczywistości”, a także prezentacja jego prac opatrzona komentarzem „na żywo” samego autora. Biblioteka na tę szczególną uroczystość przygotowała także niespodziankę w postaci wydawnictwa, w którym zaprezentowano mniej znane oblicze artysty – rysownika-karykaturzysty. „Szkicownik Sanocki” – to zbiór rysunków przedstawiających znanych sanoczan, wykonanych przez Władysława Szulca na przestrzeni ostatnich 20 lat. Ponadto na tę wyjątkową uroczystość artysta przygotował wystawę autorską, przedstawiającą jeden z ukochanych motywów jego twórczości – drzewa.
Podczas uroczystości nie zabrakło gości, życzeń, kwiatów, prezentów i tortu urodzinowego. Serdeczne życzenia w imieniu Burmistrza Sanoka dr Wojciecha Blecharczyka złożył wiceburmistrz Marian Kurasz, twierdząc, że podziwia nie tylko twórczość solenizanta, ale i rzadko obecnie spotykaną cechę charakteru, jaką jest jego wyjątkowa skromność. Na wniosek Burmistrza Sanoka Władysław Szulc został uhonorowany najważniejszym odznaczeniem miejskim – „Zasłużony da Miasta Sanoka”, które przyjął z rąk wiceburmistrza Mariana Kurasza oraz Waldemara Ocha, prezesa Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej.
Życzenia Pan Władysław odebrał także od Tadeusza Pióro – członka Zarządu Województwa Podkarpackiego, Tadeusza Majchrowicza – zastępcy przewodniczącego Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” i sanockich władz Solidarności, przedstawicieli Sanockiego Klubu Fotografików oraz sanockiego PiS-u.
Agnieszka Frączek, rzecznik Urzędu Miasta

„W ogrodzie czasu”

Biblioteka i jej filie na Dąbrówce i Olchowcach zapraszają do udziału w konkursie wakacyjnym „W ogrodzie czasu”, nad którym Honorowy Patronat objął Dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku, Wiesław Banach. Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych z terenu Sanoka i okolic i polega na (temat do wyboru) napisaniu pracy pisemnej (opowiadania) pt. „Mój Sanok za 100 lat” (2 strony formatu A4), wykonaniu pracy plastycznej „Drzewo genealogiczne Królów Polskich lub mojej rodziny” (dowolna technika i format) lub wykonaniu pocztówki z Sanoka – z uwzględnieniem zamku lub ulicy o królewskiej lub historycznej nazwie (technika dowolna, format A4). Prace konkursowe należy składać u organizatora konkursu do 30 września br. z załączoną metryczką (imię i nazwisko, klasa, szkoła, opiekun, telefon). Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbędzie ok. 15 października br. na sanockim zamku. (hm)

Wycieczka do kamiennych olbrzymów i…

Od Przełęczy Łupkowskiej aż po koronę Halicza, bieszczadzkie połoniny, Pogórze Dynowskie i Beskid Niski, przez Duklę, Bóbrkę, Odrzykoń, Sanok i Lesko aż po prastary Przemyśl i okolice a dalej Rzeszów, Baranów i Łańcut przetrwały niesione wiatrem przeszłości legendy i podania. Osiadły one na strychach starych wiejskich chat, przydrożnych zmurszałych kapliczkach, w konarach rozłożystych, szumiących polskością drzew. Przezimowały niejeden okres w ceglanych, przysypanych sadzą kominach, wiejskich przypieckach, komodach i kufrach babuni, w zwojach papieru lub starych oprawianych skórą księgach ukrytych w szufladach dworów i zamków. Ale najwięcej przetrwało ich w pamięci starych ludzi, a dzięki pisarzom i pamiętnikarzom, którzy z gawędziarską pasją zebrali te opowieści, powstały zbiory podań,legend i baśni z których korzystaliśmy, realizując w naszej filii program „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”. Na ostatnie spotkanie z legendarnymi i historycznymi miejscami w okolice Krosna do ruin Zamku w Odrzykoniu i Rezerwatu Przyrody „Prządki” wybraliśmy się 19 czerwca br. wycieczką, zabierając uczestników bibliotecznych zajęć, naszych czytelników, uczniów SP nr 7 i ich wychowawczynię Ewę Chudziak. Po spotkaniu z kamiennymi olbrzymami i zwiedzeniu ruin Zamku Kamieniec wyruszliśmy do Bóbrki, by tam zwiedzić Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowego im. Ignacego Łukasiewicza. W drodze powrotnej udało się nam jeszcze zwiedzić Muzeum Misyjne oraz Izbę Pamięci Bł. Jana Pawła II, które mieszczą się w Domu Zakonnym ss. Michalitek w Miejscu Piastowym. Wszystkie atrakcje i wrażenia mogły dzieci przeżyć dzięki sponsorowi wycieczki, a był nim Sanocki Oddział PGNiG. Fotorelacja z wycieczki na bibliotecznym Facebooku. Zapraszamy. (hm)

„Przekazuję to, co mam w głowie i w sercu”. Stefan Stefański 1914-1998

W związku z przypadającą 2 czerwca 15. rocznicą śmierci Stefana Stefańskiego, w holu biblioteki na I piętrze przygotowana została wystawa prezentująca sylwetkę sanockiego historyka-regionalisty oraz wybrane publikacje Jego autorstwa. W czasie swojej pracy był czołowym organizatorem muzealnictwa na terenie Sanoka, inicjował akcję gromadzenia i ratowania dzieł sztuki Ziemi Sanockiej, opracowywał zbiory, prowadził działalność badawczą, rozwijał wiedzę krajoznawczą, był autorem publikacji historycznych i turystycznych z zakresu Sanoka i regionu. Zapraszamy do obejrzenia wystawy przypominającej postać Stefana Stefańskiego – „człowieka zakochanego w swoim rodzinnym mieście, który dla młodszych pokoleń był niewyczerpaną kopalnią barwnych historii o Sanoku i jego mieszkańcach”. (oprac. edb)

Wieeelka rzepa w szpitalnej mini-biblioteczce

W ramach współpracy biblioteki ze szpitalem, z okazji Dnia Dziecka zaprosiliśmy do naszej szpitalnej mini-biblioteczki młodych aktorów sanockiej Bursy pod opieką pani Eli Siwińskiej. Tym razem młodzież przygotowała dla dzieci inscenizację wiersza Juliana Tuwima „Rzepka”. Największe poruszenie wśród małych pacjentów wzbudziła ogroooomna rzepa przyniesiona przez młodych aktorów, będąca głównym elementem scenografii spektaklu. A po przedstawieniu… zaprosiliśmy dzieci na słodki poczęstunek:) (ec)

Rewolucja w bibliotece!

Dyrektor MBP, Leszek Puchała: Właśnie ogłoszono wyniki I naboru do programu „Biblioteka+. Infrastruktura bibliotek” na rok 2013. Projekt zgłoszony przez naszą instytucję znalazł się na 11 z 80 miejsc, w związku z czym w bibliotece nastąpią wreszcie długo oczekiwane zmiany! Modernizację całego obiektu zaczniemy od budowy windy, zmieni się także wysłużone wyposażenie wypożyczalni i czytelni, sali wystawowej natomiast przybędzie profesjonalne nagłośnienie.
Na realizację projektu mamy dwa lata, w czasie których… oj, będzie się działo! Szczegóły wkrótce.

Marionetki i „brzechwałki” zaczarowały dzieci

Zimno i deszcz nie przeszkodziły bibliotekarzom z Oddziału dla Dzieci w zorganizowaniu Dnia Dziecka zaprzyjaźnionym przedszkolakom z „Jedynki”. Zaproszeni na ten dzień goście z powodu brzydkiej pogody udali się do przedszkola. Najpierw wystąpił Henryk Hryniewicki i jego marionetki z przedstawieniem „Cyrk Hrynek”. Przedstawienie bardzo podobało się rozbawionym przedszkolakom, a pan Henio i jego podopieczni zdobyli ich ogromną sympatię. Kolejnymi gośćmi byli słuchacze Państwowego Pomaturalnego Studium Kształcenia Animatorów Kultury i Bibliotekarzy z Krosna.

W ich wykonaniu dzieci obejrzały inscenizacje wierszy Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Twórczość klasyków – doskonale znana dzieciom – wpłynęła na ich żywiołową reakcję. Dziękujemy wszystkim zaproszonym gościom za wspaniałe chwile! (ec)

Noce Kultury Galicyjskiej – spotkanie z pisarkami

Dziś (piątek), w bibliotece, o godz. 18, w ramach Nocy Kultury Galicyjskiej, odbędzie się spotkanie z pisarkami: Joanną Jodełką, Magdaleną Zimniak, Anną Łaciną-Zgierun i Agnieszką Gil. Zapraszamy!

Papieska majówka z leśnikiem – finał konkursu

20 maja br. w Filii bibliotecznej nr 1 odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie 8. edycji konkursu papieskiego „Jan Paweł II – Orędownik Wiary”, którego organizatorem były Filie Nr 1 i 4 MBP w Sanoku. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 352 uczestników i 26 nauczycieli i katechetów ze Szkół Podstawowych nr 1,3,6 i 7 oraz Prusieka, Gimnazjum nr 1 i 3, SOSW (Szkoła i Internat), WTZ przy ul. Robotniczej, ŚDS z Zagórza, Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1 oraz dorośli czytelnicy i mieszkańcy naszego miasta. Konkurs polegał na (temat do wyboru) rozwiązaniu quizu o Janie Pawle II, którego prawidłowo rozwiązane hasło brzmiało „Blask Wiary i Siła Umysłu” lub wykonaniu pracy plastycznej, którą była laurka dla Papieża. W obecności uczestników konkursu, ich opiekunów i zaproszonych gości: Józefa Kosiby, nadleśniczego z Nadleśnictwa Lesko, Czesławy Kurasz, prezes PCW, Stanisławy Skwarcan z TPD i Janiny Starakiewicz – dyrektor SP nr 7, wręczono nagrody zwycięzcom za prace plastyczne i rozlosowano 40 nagród książkowych, albumowych i pamiątkowych o bł. Janie Pawle II, dla uczestników którzy prawidłowo rozwiązali quiz papieski. Nagrody za zdobycie 1. miejsca za laurkę odebrali: Oddział „O” Filii Przedszkola nr 1, Julia Jurczak, Oliwia Gunia i Karolina Buczek z SP 1, Karolina Brewka z SP 3, Katarzyna Witka z Gimnazjum nr 1, Sabina Czarnik z Gimnazjum nr 3, z SOSW (przedszkolaki i Gimnazjum), Monika Miętus z ŚDS w Zagórzu. Przyznano także 2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia. W atmosferę konkursowych emocji wprowadzili nas uczniowie z SP nr 7 i Gimnazjum nr 1, którzy recytowali wiersze w hołdzie Papieżowi Janowi Pawłowi II, a Nadleśniczy Józef Kosiba zajmująco opowiedział o Dębach Papieskich, których historia sięga 2003 roku, kiedy to leśnicy podjęli decyzję, że zbiorą jesienią żołędzie z najstarszego polskiego dębu „Chrobrego” i zawiozą do Watykanu w czasie pielgrzymki leśników polskich w kwietniu 2004 roku. W czasie spotkania Ojciec Święty Jan Paweł II poświęcił i pobłogosławił nasiona dębu, które następnie w warunkach laboratoryjnych w ilości ponad 500 sztuk zostały wysadzone w szkółce leśnej na Śląsku, a po osiągnięciu 2 lat każda sadzonka dębu otrzymała certyfikat z kolejnym numerem. Wtedy podjęto decyzję, że Dęby Papieskie będą sadzone na terenie całej Polski w miejscach szczególnie związanych z Ojcem Świętym. RDLP w Krośnie otrzymała 29 takich sadzonek i drzewa można teraz podziwiać m.in. w Pastwiskach, Desznie, Miejscu Piastowym, Dukli, Krośnie, Jasieniu i Kalwarii Pacławskiej. Majówkę z leśnikiem zwieńczyło uroczyste zasadzenie młodych dębów – na wzór papieskich – na terenach zielonych należących do naszej filii, przedszkola i Szkoły Podstawowej nr 7 w dzielnicy Dąbrówka. Na pamiątkę dzieci otrzymały także od naszego gościa pamiątkowe gadżety i materiały edukacyjne o życiu lasu i jego mieszkańców. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do udziału w konkursie za rok. A jak bawiliśmy się na tegorocznej „majówce” – można się przekonać, oglądając galerię zdjęć na bibliotecznym profilu biblioteki na Facebooku. (hm)

Przedszkolaki na Dzień Bibliotekarza

Przedstawienie „Calineczka” dzieci z grupy VI Przedszkola nr 1 w Sanoku zaprezentowały dziś bibliotekarzom MBP, przy okazji wręczając laurki z okazji niedawnego święta. Było jak zwykle – z wdziękiem, kolorowo, wesoło i sympatycznie, o czym można się przekonać oglądając galerię zdjęć na naszym facebookowym profilu. Dziękujemy!

Spotkanie z Barbarą Gawryluk

Pisarka, dziennikarka, tłumaczka literatury szwedzkiej Barbara Gawryluk 14 maja spotkała się w Oddziale dla Dzieci MBP z uczniami klasy IV B ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku i klasy piątej ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach. Pasjonujace historie, które usłyszeliśmy od tej znanej pisarki dla dzieci, takie jak choćby wzruszająca historia psa Dżoka czy Balitica, a także świetnie przygotowane do spotkania dzieci złożyły się na wyjątkowo udane półtorej godziny z książkami i ich autorem.

8 maja – Dzień Bibliotekarza

https://youtu.be/zdA2vYsS0l0

https://youtu.be/AC80uArMVhY

8 maja – branżowe święto! Na tę okoliczność wracamy do sanockich pionierów bibliotekarstwa:) Przeprowadziliśmy rozmowy z dwiema bibliotekarkami, które między innymi organizowały bibliotekę miejską w Sanoku – panią Jadwigą Górnisiewicz i Alicją Tormą. Opowiadają o czasach, kiedy nie było Internetu, Googli i katalogów online i o sensie wykonywanej przez lata pracy. Zapraszamy do oglądania!

Nasze wydawnictwa – wystawa

W 1990 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku wydała pracę zbiorową Pisarska rozróba. W 70-lecie urodzin Mariana Pankowskiego. W kolejnych latach biblioteka była wydawcą wielu publikacji związanych tematycznie z Sanokiem i ziemią sanocką, promowała również autorów związanych z naszym regionem, wydawała katalogi wystaw Sanockiej Galerii Ekslibrisu. Książki ukazywały się m. in. w seriach Biblioteka Sanocka, Biblioteka Poetów. Zapraszamy do obejrzenia wystawy prezentującej publikacje wydane przez naszą bibliotekę. Wystawę oglądać można w holu biblioteki na parterze.

Książki o regionie

Natomiast w holu na I piętrze prezentujemy wybrane regionalne nowości wydawnicze, które pojawiły się na rynku wydawniczym w ciągu ostatniego czasu. Zapraszamy do lektury. (edb)

Dzień Flagi w Oddziale dla Dzieci

2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi. W Oddziale dla Dzieci dowiedziało się o tym każde z odwiedzających nas dzieci – tego dnia bowiem razem z książkami otrzymywały chorągiewki. Więcej zdjęć można znaleźć, jak zawsze, na naszym profilu na Facebooku.

Zapraszamy do udziału w konkursie papieskim!

Filia na Dąbrówce i Filia na Olchowcach zapraszają do udziału w tegorocznej edycji konkursu papieskiego. Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru): – rozwiązaniu Quizu o bł. Janie Pawle II, pytania konkursowe można pobrać w dniach i godzinach otwarcia filii nr 1 i 4 – wykonaniu laurki dla Bł. Jana Pawła II z zamieszczoną dedykacją (np. podziękowanie za Pontyfikat). Najładniejsze prace zostaną wysłane do Muzeum Archidiecezjalnego z pamiątkami po Janie Pawle II w Przemyślu. Praca nie może przekraczać formatu A4. Rozwiązane quizy oraz prace plastyczne z podaniem imienia i nazwiska uczestnika i opiekuna, adresu szkoły lub zamieszkania należy składać u organizatora konkursu do dnia 14 maja br. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród za prace plastyczne (w trzech kategoriach wiekowych), oraz losowanie nagród za prawidłowo rozwiązany quiz przez grupy wiekowe odbędzie się 20 maja br. w Filii nr 1 w dzielnicy Dąbrówka, w obecności zaproszonych gości. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie! TU do pobrania quiz. (hm)

„Dary Katsy” – dyskusja w DKK dla młodzieży

O tym i o wielu jeszcze innych cechach głównej bohaterki książki Kristin Cashore pt. „Wybrańcy” dowiedzieleśmy się na piątkowym spotkaniu w DKK dla Młodzieży. Młodzież jak zwykle nie zawiodła – świadczy o tym 90-procentowa frekwencja! W piękne wiosenne popołudnie spotkałyśmy się, aby porozmawiać o twórczości K. Cashore, a szczególnie o przygodach głównej bohaterki – Katsy, dziewczyny obdarzonej darami – między innymi darem czytania w myślach i darem walki. „Wybrańcy” to zupełnie inny rodzaj literatury niż ta, którą zajmowałyśmy się ostatnio. Świat, w którym toczy się akcja, jest światem fantasy stworzonym przez autorkę. Jest to niewątpliwie książka dla młodzieży, która w czasach współczesnych coraz częściej sięga po taką tematykę – jak wynikało z dyskusji – najczęściej po to, by oderwać się od codzienności i jej problemów, z którymi często nie jest w stanie sobie poradzić. (ec)

O literaturze dla dzieci i młodzieży

16 kwietnia 2013 r. w naszej bibliotece odbyło się szkolenie dla bibliotekarzy z udziałem p. dr Zofii Brzuchowskiej. Zofia Brzuchowska jest pracownikiem Zakładu Literatury Polskiej XX w. na Uniwersytecie Rzeszowskim, specjalistą w zakresie literatury kobiecej i literatury dla dzieci i młodzieży. Zebrani wysłuchali wykładu pt. „Powieść dla dziewcząt dawniej i dziś”, w którym dr Brzuchowska poruszyła wiele ciekawych zagadnień, począwszy od percepcji literatury przez dzieci i młodzież na poszczególnych etapach ich rozwoju, poprzez rozwój powieści dla dziewcząt wywodzącej się z literatury kobiecej, aż do wartości, które niesie współczesne pisarstwo dla dzieci. Wykład cieszył się dużym zainteresowaniem słuchaczy, a na koniec wywiązała się krótka dyskusja. (ik)

Światowy dzień książki

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO jako doroczne święto, którego jednym z celów jest promocja czytelnictwa. Przypada on na 23 kwietnia i jest bardzo hucznie obchodzony na całym świecie, a szczególnie w Katalonii, gdzie zrodziła się ta tradycja. Święto Książki w naszej bibliotece uczciły już wczoraj, wspólnie z bibliotekarzami Oddziału dla Dzieci, przedszkolaki z grupy 3 z Przedszkola nr 1 w Sanoku. Jak widać na załączonym (nieustawianym!) zdjęciu – książka, mimo wszystko – wciąż rządzi:)

„Cienie” – twórczy dialog

15 kwietnia br. odbył się wernisaż wystawy prac Marleny Makiel-Hędrzak i Janusza Hędrzaka pt. „Cienie”. Wystawa, będąca dialogiem artystycznego, znanego w środowisku twórczym naszego regionu, małżeństwa, zgromadziła przyjaciół i wielbicieli ich twórczości. Marlena Makiel-Hędrzak jest wykładowcą w Zakładzie Rysunku na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, na stanowisku profesora nadzwyczajnego. Zorganizowała kilkanaście indywidualnych wystaw rysunku i malarstwa, brała udział w kilkudziesięciu wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. Zarówno ona, jak i jej mąż – Janusz Hędrzak zajmują się rysunkiem, malarstwem i grafiką projektową, ponadto oboje są autorami tomików poezji: Marlena Makiel-Hędrzak – tomu poezji „Linia” (Kraków 2000), Janusz Hędrzak – tomu poezji „Wnętrze” (Krosno, 1997). Wystawa czynna będzie do 11 maja br. Zapraszamy!

Wielki finał Wielkiej Ligi

W sobotę 6 kwietnia odbył się finał „Wielkiej Ligii Czytelników” – międzyszkolnego konkursu czytelniczego zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Szkołę Podstawową Numer 1 w Sanoku. Do finału przystąpiło 36 uczestników, uczniów szkół podstawowych z Sanoka oraz ze szkoły w Niebieszczanach. Finaliści z grupy młodszej (klasy 1-3) odpowiadali na pytania dotyczące książki Astrid Lindgren ”Dzieci z Bullerbyn”, natomiast starsza grupa (klasy 4-6 ) zmagała się z książką Roalda Dahla „Charlie i fabryka czekolady”.

Przedstawiamy zwycięzców:
Grupa młodsza
I miejsce: Weronika Tomczewska kl.2a, Julia Kopczak kl.2c, Jagoda Kopczak kl.3a – SP 4
II miejsce: Zofia Filipowicz kl.3a, Kamila Karczyńska kl.3a, Weronika Twardy kl.3a – SP 4
III miejsce: Weronika Skrzeszewska kl.2d, Martyna Gibała kl.2d, Zofia Frączek kl.2c – SP 1
Grupa starsza
I miejsce: Magdalena Morawska kl.5, Anita Kot kl.5, Jowita Sokół kl.5 – SP Niebieszczany
II miejsce: Aleksandra Jaklik kl.5a, Laura Patronik kl.5a, Michał Kukurka kl.5c – SP 2
III miejsce: Nikodem Szwast kl.5d, Julia Pierz kl.4a, Jakub Kłodowski kl.4a – SP 4
Gratulujemy wszystkim uczestnikom finału wysokiego poziomu wiedzy i świetnej znajomości lektur!

Wielkanoc na starej pocztówce i w malarstwie

Zapraszamy do obejrzenia wystaw związanych z tematyką Świąt Wielkanocnych. Na parterze w holu biblioteki przygotowaliśmy wystawę prezentującą zbiór wielkanocnych kartek pocztowych pochodzących z kolekcji Muzeum Historycznego w Sanoku. Wysyłane od ponad stu lat wielkanocne pocztówki odzwierciedlają tradycję i zwyczaje związane z tymi świętami. Na zdjęciu kartka wielkanocna z 1910 r.

Natomiast wystawę prezentującą zwyczaje i obrzędy wielkanocne w malarstwie polskim można oglądać w holu na I piętrze (reprodukcja powyżej: Piotr Stachiewicz, Dziewczyna z baziami). (edb)

Konkurs wielkanocny rozstrzygnięty!

W piątek 22 marca br. przed Niedzielą Palmową, już w świątecznej atmosferze, w filii biblioteki w dzielnicy Dąbrówka odbył się uroczysty finał konkursu wielkanocnego „Oczekując na Radosne Alleluja!”, który po raz piąty zorganizowały filie nr 1 i 4 MBP w Sanoku. W obecności zaproszonych gości: p. Czesławy Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu, p. Stanisławy Skwarcan, emerytowanej dyrektor Przedszkola nr 4, aktywnie działającej od lat w Towarzystwie Przyjaciół Dzieci, oraz nagrodzonych uczestników konkursu wraz z opiekunami rozdano nagrody laureatom.

W konkursie udział wzięło prawie 400 uczestników z Sanoka i okolic oraz 46 nauczycieli i katechetów, między innymi: dzieci z Przedszkola Samorządowego w Bukowsku i nr 3 w Sanoku, a także z Oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 przy ul. Piastowskiej, uczniowie Szkół Podstawowych nr 1, 3, 6 i 7 w Sanoku i SP w Falejówce, młodzież z Gimnazjum nr 3, uczniowie SOSW z Brzozowa i Sanoka, mieszkańcy Bursy Szkolnej przy ul. Szopena, podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Zagórzu, a także dorośli mieszkańcy naszego miasta i okolic. Prace konkursowe zostały ocenione w trzech kategoriach (pisanka, palma i kartka), a w każdej przyznano nagrody uczestnikom, grupując ich wg wieku (przedszkolaki, ucz. SP kl. I-III, ucz. SP kl. IV-VI, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna, dorośli). Konkursowe jury miało niełatwe zadanie wyłonić zwycięzców, ale dzięki hojności i życzliwości sponsorów udało się nagrodzić bardzo dużą grupę konkursowiczów. Na spotkanie z uczestnikami przybyła także zaproszona przez organizatorów p. Małgorzata Gierula z Posady Zarszyńskiej, która z pasją opowiadała o tradycjach rodzinnych „wydrapywania” wielkanocnych pisanek. Młodzi artyści z zachwytem podziwiali pisanki, na których przedstawione były motywy religijne, zwierzęta i kwiaty, a każda z nich miała swoją historię, o czym interesująco opowiadała p. Małgorzata – z wielkim zacięciem i zapałem kontynuująca tradycje rodzinne babci i mamy. Przywiozła nawet ze sobą swój „warsztat pracy”, żeby pokazać jak powstają cudeńka do wielkanocnego koszyka. A o radościach Wielkanocy recytowały wiersze i śpiewały piosenki przedszkolaki z Oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 przy ul. Piastowskiej, którzy gościli nas w swoich pomieszczeniach. Z prac konkursowych zorganizowano wystawę w bibliotece, a po jej zakończeniu prace zostaną przekazane do Powiatowego Centrum Wolontariatu na cele dobroczynne. Wszystkim uczestnikom konkursu, a przede wszystkim zwycięzcom, gratulujemy, a słowa podziękowania kierujemy do rodziców, nauczycieli i katechetów za życzliwość i współpracę. Z radosnym „Alleluja!” zapraszamy do konkursu za rok. (hm)

Toponomastyka, oronimy… brzmi uczenie

Mimo to wykład „Skąd się wzięła nazwa Bieszczadów i Beskidów. Próba interpretacji archeologicznej” zgromadził w MBP nadspodziewanie wiele osób zainteresowanych problematyką językoznawczą. Wyjaśnijmy, że toponomastyka to dział onomastyki (nauki o nazwach własnych), której przedmiotem są geograficzne nazwy miejsc — toponimy. A oronimy to nazwy górskie. W kręgu tych tematów z wielką swadą i swobodą poruszał się nasz gość – prof. dr hab. Michał Parczewski z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Wiedzieliście, że Beskid i Bieszczad to słowa wywodzące się od wspólnego przodka – który na dodatek niewiele wspólnego ma z „biesami”, a związany był raczej z „działem” czy „zasłoną”? Albo że pierwszy raz nazwa „Beskid” (oczywiście w innej, archaicznej postaci) zapisana została w XIII w.? I że występuje wielokrotnie wzdłuż grzbietu Karpat począwszy od Czarnohory aż po Morawy?

Jaś i Małgosia – ekologicznie

Pogoda nie sprzyja wędrówkom po mieście, dlatego też dziś – zamiast na scenie Oddziału dla Dzieci MBP – w Przedszkolu nr 1 w Sanoku odbyło się przedstawienie przygotowane przez młodzież z Zespołu Szkół nr 1 pod opieką profesorek: Elżbiety Grzeszczak i Magdaleny Zając. Dzieci z grupy VI i IV obejrzały „Jasia i Małgosię – wersja proekologiczna”. Było krótko i na temat, a przedszkolaki z pewnością zapamiętają, czego nie wolno robić w lesie, by nie narazić się Matce Naturze:) A ponieważ w jednej z grup przedszkolnych trwa Tydzień Księżniczek i Rycerzy – stąd barwne stroje publiczności.

W DKK dla Młodzieży John Green i „Gwiazd naszych wina”

Relacja Elżbiety Ciupak. Ostatnie spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży odbyło się 15 marca. Klubowiczki jak zwykle dopisały, frekwencja była stuprocentowa, a sprawił to John Green – wspaniały, młody pisarz, autor książek dla młodzieży. „Gwiazd naszych wina” przyniosła mu ogromną poczytność i splendor. Jej bohaterką jest szasnastoletnia Hazel, która choruje na raka. Leczenie przedłużyło jej życie o kilka lat, ale nie doprowadziło do remisji.

Na jednym z zajęć grupy wsparcia pojawia się Augustus – chłopiec, również chory, który bez pamięci zakochuje się w Hazel i wcale nie przeszkadza mu to, że dziewczyna ciąga za sobą butlę z tlenem, co trzyma ją przy życiu. „Gwiazd naszych wina” to piękna powieść o miłości dwojga nastolatków – miłości zaskakująco dojrzałej. Po przeczytaniu tej książki klubowiczki jedomyślnie stwierdziły, że do rzadkości należy pisanie o śmiertelnej chorobie w taki sposób – motywem przewodnim nie jest tu bowiem śmierć sama w sobie i ból towarzyszący utracie bliskich, lecz walka o swoje własne „ja” sprzed choroby. Książka jest magiczna i godna polecenia każdemu, bez względu na wiek. Czytając ją, na przemian można płakać i śmiać się do łez. Pozwala zrozumieć, czym jest miłość w obliczu nieuchronnego losu. Już dawno w DKK nie czytałyśmy tak pięknej i przejmujacej lektury.

Krzysztofowi Woźniakowi – AD MEMORIAM

22 lutego br. w MBP miał miejsce wernisaż wystawy prac grafika i rzeźbiarza Krzysztofa Woźniaka. Tłumnie przybyli przyjaciele, znajomi i wielbiciele talentu zmarłego rok temu Artysty. Można było posłuchać ich wzruszających wspomnień, a spotkanie uświetnił występ grupy „Soul” Moniki Brewczak (zaprezentowana pieśń poświęcona była pamięci Krzysztofa Woźniaka, tekst napisał Jan January Sokołowski).
Wystawa czynna będzie do 22 marca br., w godzinach pracy biblioteki – zapraszamy!

Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą

4 marca br. po raz kolejny spotkaliśmy się w Filii nr 1 z uczniami kl. I-III SP nr 7 i Ewą Studnicką, nauczycielką, a także szkolną bibliotekarką, aby kontynuować rozpoczętą po wakacjach biblioteczną podróż po Polsce z użyciem wyobraźni, fantazji i marzeń. W realizacji tego zamierzenia pomagają nam książki Marioli Jarockiej pt. „Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą”.

Także i tym razem dzieci bardzo chętnie wybrały się w tę niezwykłą podróż po dawnych polskich dziejach, by poznać bohaterów najpiękniejszych polskich baśni i legend. Zaprzyjaźniły się z królem Beskidem, poznały legendy naszego regionu, m.in. tę o powstaniu nazwy Bieszczady, dowiedziały się, jak legenda opisuje powstanie Tatr i Wisły, posłuchały o Smoku Wawelskim, Warsie i Sawie oraz Bazyliszku. Czytając legendy „Złoty warkocz” i „Pierścień Orlicy”, razem z naszymi czytelnikami dotarliśmy na Warmię i Mazury, gdzie prawda miesza się z legendą, a fikcja literacka przeplata ze światem rzeczywistym. Uczniowie wykonali mapę Polski i zaznaczyli na niej miejsca, które odwiedziliśmy oraz zamieścili podobizny bohaterów i informacje, co ciekawego można w danym mieście zobaczyć. Natomiast 8 marca br. nasi biblioteczni turyści z SP 7 zawędrowali do Torunia, miasta Mikołaja Kopernika, znanego także ze smacznych pierników. Dzieci dowiedziały się, że w biężacym roku obchodzimy 540. rocznicę urodzin i 470. rocznicę śmierci wybitnego astronoma, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, a jego słynne dzieło „O obrotach sfer niebieskich” można zobaczyć w Muzeum Mikołaja Kopernika. Miasto Toruń słynie także nie tylko w Polsce, ale i za granicą, z Zakładów Cukierniczych „Kopernik”, które wypiekają pyszne pierniki, a w 2006 roku powstało w tym mieście Muzeum Piernika, w którym można zobaczyć arcydzieła z piernikowego ciasta. Uczestnicy spotkania wysłuchali legendy Marii Kruger, pt. „Toruńskie Pierniki”, a na zakończenie zajadali oczywiście pierniki. Naszym bibliotecznym turystom życzymy niezapomnianych przygód i wytrwałości w realizacji tego projektu. (mh)

Filie 1 i 4 zapraszają do udziału w konkursie wielkanocnym!

Wielkimi krokami zbliża się Wielkanoc – najradośniejsze, najbardziej wiosenne, kwitnące i pachnące Święta. To wspaniała okazja by zabrać się za wykonywanie ozdób, które w ludowych zwyczajach wiążą się z okresem poprzedzającym Święta Zmartwychwstania Pańskiego. Warto podtrzymywać tą piękną tradycję i w związku z tym zapraszamy do udziału w konkursie przedszkolaków, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dorosłych i Przyjaciół Biblioteki.

Zadanie konkursowe polega na: (temat do wyboru)
• wykonaniu pisanki dowolnymi technikami plastycznymi z użyciem różnorodnych materiałów dekoracyjnych
• wykonaniu palmy wielkanocnej
• wykonaniu kartki świątecznej z motywami wielkanocnymi.
Prace konkursowe z podaniem adresu i telefonu wykonawcy oraz opiekuna należy składać u organizatora konkursu w dniach i godzinach otwarcia filii bibliotecznych do dnia 15 marca 2013 r. Uroczyste zakończenie konkursu i wręczenie nagród wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się ok. 22 marca br. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie (hm)

Zmarła dr Krystyna Ruta-Rutkowska

Przykro jest nam powiadomić wszystkich czytelników i sympatyków twórczości Mariana Pankowskiego, że 1 lutego br. zmarła przedwcześnie dr Krystyna Ruta-Rutkowska, na co dzień zatrudniona na stanowisku docenta w Zakładzie Poetyki, Teorii Literatury i Metodologii Badan Literackich na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Przez nas, sanoczan, będzie już zawsze pamiętana jako Autorka szczególna, która pozostawiła po sobie aż trzy książki poświęcone sanocko-brukselskiemu pisarzowi. Dziś są one lekturą obowiązkową dla literaturoznawców zainteresowanych tą tematyką. Przypomnijmy tytuły: to monografia „Dramaturgia Mariana Pankowskiego. Problemy poetyki dramatu współczesnego”, wywiad rzeka „Polak w dwuznacznych sytuacjach” oraz zbiór artykułów „Szkice o twórczości Mariana Pankowskiego”.
Dr Krystyna Ruta-Rutkowska uchodziła za znakomitą znawczynię i interpretatorkę twórczości Pankowskiego nie tylko w Polsce. Trudno byłoby zliczyć poświęcone mu teksty Jej autorstwa zamieszczane w prasie, periodykach i literaturze fachowej. Poczytujemy sobie za wielki zaszczyt, że jednym z tych wydawnictw były także sanockie „Acta Pancoviana”, do których regularnie pisywała. Z pewnością należała do grona przyjaciół Ośrodka „Pancovianum”, z czego jesteśmy bardzo dumni.
Kiedy w kwietniu zeszłego roku przygotowywaliśmy sanocką promocję kolejnego zeszytu naszej serii, Pani Krystyna przepraszała za odwołanie przyjazdu, dodając jednocześnie: „będę z Wami sercem, umysłem i duchem :)”. Dziś pozostaje nam już tylko zapewnić Panią Doktor o odwzajemnieniu tej życzliwości. Zachowamy Pani osobę w naszych serdecznych wspomnieniach, pomni aforystycznie wyrażonego zachwytu naszego wspólnego mentora Mariana Pankowskiego: „Pamięć – jakaż fascynująca zdolność!”.

Książki Roku 2012 „Magazynu Literackiego Książki”

W 2012 r. nagrody główne przyznano następującym wydawcom:
– Wydawnictwo Literackie za: „Dom pod Lutnią” Kazimierza Orłosia (kategoria „proza polska”)
– Dom Wydawniczy Rebis za: „Pakt Ribbentrop-Beck” Piotra Zychowicza (kategoria „historia”)
– Wydawnictwo Prószyński i S-ka za: „John Lennon. Listy” w opracowaniu Huntera Daviesa w tłumaczeniu Tomasza Wilusza (kategoria „literatura faktu”)
– Wydawnictwo Jedność za: „Itinerarium” Jakuba Skiby (kategoria „esej”)
– Wydawnictwo Biały Kruk za: „Wiara” Adama Bujaka ( kategoria „religia”)
W holu biblioteki prezentowana jest wystawa przedstawiająca wyróżnione książki. Zapraszamy. (edb)

Zdjęcia z szuflady

…mają wartość historyczną. Ostatnimi czasy głośno o inicjatywie archiwów społecznych, można poczytać o niej choćby tu: http://www.polskieradio.pl/9/1364/Artykul/762808,Zdjecia-z-szuflady-maja-wartosc-historyczna. My przekonujemy o tym nie od dziś, m.in. wydając pamiętniki czy albumy sanoczan, a także zapraszając do współpracy wszystkich mających do opowiedzenia ciekawe historie o czasie minionym czy mogących udostępnić archiwalne fotografie związane z ziemią sanocką, naszym miastem i jego mieszkańcami, które moglibyśmy zdigitalizować i umieścić w zasobach Sanockiej Biblioteki Cyfrowej. Jak dotąd odzew jest… umiarkowany, ale może nagłośnienie sprawy archiwów społecznych przez radiową Trójkę coś zmieni? Albumy w garść i zapraszamy do sanockiej biblioteki!

Co babcia i dziadek czytali, kiedy byli mali?

Na to pytanie próbowaliśmy odpowiedzieć razem z dziećmi ze świetlicy szkolnej przy SP nr 6, które w Dniu Dziadka (22 stycznia br.) odwiedziły filię biblioteczną na Olchowcach wraz z wychowawczynią Renatą Handermander. Odpowiedzi szukaliśmy w bogato ilustrowanej pozycji książkowej, zawierającej ciekawe informacje dla dzieci małych i dużych pt. „Kocham Polskę” autorstwa Joanny i Jarosława Szarków.

Uczestniczące w spotkaniu dzieci opowiadały o tradycjach czytania w ich domach i o tym, jaki udział mają w tym dziadkowie. Wspólnie doszliśmy do wniosku, że stare baśnie i bajki, wierszowane utwory oraz opowiadania znane były od bardzo dawna i wychowało sie na nich wiele pokoleń, a przykładem może być chociażby słynna bajka „Z popielnika na Wojtusia iskiereczka mruga…”. Po przyjściu do domu dzieci miały zapytać swoje babcie i dziadków, czy znają i pamiętają tytuły i autorów książek, o których rozmawialiśmy w bibliotece. Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały zimowe kolorowanki i zakładki. (hm)

Odwiedził nas miś Gustaw:)

Miś Gustaw wędruje po Podkarpaciu. Był już w Rzeszowie, Krośnie, Rymanowie i Iwoniczu Zdroju, zwiedzał podkarpackie lasy, a ostatnio zajrzał do Sanoka. O książeczkach, będących efektami jego podróży, opowiadał w MBP w Sanoku Maciej Penar, który spisuje przygody misia. Każdej z wierszowanych książeczek towarzyszą zdjęcia miejsc odwiedzanych przez misia Gustawa. – Przeznaczone są one dla dzieci powyżej 4 roku życia – mówi autor. Szybko i łatwo się je czyta, między wierszami przewija się historia miast, zabytki i inne ważne obiekty. Do niedawna pisanie tekstów było moim hobby. Regularnie od kilku lat na rynku, głównie na łamach „Rozrywki”, pojawiają się moje prace wierszowane i trochę większe formy, czyli szarady. Teraz pisanie powoli staje się zawodem – mówi Maciej Penar, współwłaściciel wydawnictwa Armagraf.

Powstanie Styczniowe 1863-1864

W 150. rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2013 ogłoszono Rokiem Powstania Styczniowego – powstania narodowego przeciwko Rosji trwającego od 22 stycznia 1863 r. do połowy 1864 r. W związku z tą rocznicą w holu biblioteki na parterze przygotowana została wystawa prezentująca Powstanie Styczniowe w literaturze i malarstwie. Zapraszamy. (edb)

Rozstrzygnięcie konkursu bożonarodzeniowego

Niemal 300 prac napłynęło na konkurs „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbyło się 16 stycznia w Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej w Sanoku. Imprezie towarzyszły jasełka w wykonaniu uczestników warsztatów. Szczegóły na stronie Filii nr 1 (Dąbrówka), a na naszym profilu na Facebooku do obejrzenia galeria zdjęć z tej wyjątkowej (przekonajcie się sami!) imprezy. Zapraszamy!

Zdążyć z pomocą

Gabrysia Kuczma ma trzy i pół roku, urodziła się z poważną wadą serca. W zeszłym roku zainicjowaliśmy akcję pomocy dla dziewczynki – zebraliśmy ponad 14 tys. zł. Wciąż jej kibicujemy.