2014

Oficjalne otwarcie biblioteki po remoncie

W przyszłym tygodniu rozpoczynamy cykl imprez związanych z oficjalnym otwarciem biblioteki po remoncie. W CZWARTEK, 11 grudnia br., o godz. 18.00 odbędzie się prezentacja najnowszych publikacji dr. Tomasza Chomiszczaka dotyczących Mariana Pankowskiego: „Mistrz ceremonii. Marian Pankowski – od filologii do rytuału” i „Lekcje mistrzowskie. Artykuły brukselskie o literaturze”. Na PIĄTEK, 12 grudnia br., na godz. 12, przewidziane jest oficjalne otwarcie biblioteki: monodram „Janusza Szubera prosta przypowieść o egzystencji” w wykonaniu Michała Chołki z Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie, z muzyką Roberta Handermandera, wystąpienie dyr. Leszka Puchały „Od pomysłu do realizacji – prezentacja projektu remontu i rozbudowy MBP w Sanoku” i wykład gościa specjalnego, dyr. Instytutu Książki Grzegorza Gaudena, zatytułowany „Biblioteka+ – coś więcej niż myślisz”. Również w piątek, o godz. 18.00, w naszej Galerii 20 odbędzie się wernisaż malarstwa Oksany Kulczyckiej „Formy ulotne”. W SOBOTĘ, 13 grudnia br. zapraszamy do Strefy dla Dzieci. Zaczynamy o godz. 11.00 – spektaklem teatru marionetek „Cyrk Hrynek” w wykonaniu Henryka Hryniewickiego z Teatru „Maska” w Rzeszowie; potem odbędzie się wykład Małgorzaty Sierżęgi z WiMBP w Rzeszowie „Rola książki i głośnego czytania w życiu dziecka”, a na zakończenie – „Wielkie Zamieszanie”, czyli czym, jak i w co można bawić się po remoncie w Strefie dla Dzieci. Serdecznie zapraszamy!

Mikołajkowe atrakcje w szpitalnej Mini Biblioteczce

Relacja Elżbiety Ciupak: 9 grudnia w szpitalnej Mini Biblioteczce chore dzieci z Oddziału Dziecięcego sanockiego szpitala mogły obejrzeć przedstawienie teatru lalkowego, zatytułowane „Kopciuszek”. Pacynki animowali wychowankowie sanockiej Bursy, pod kierunkiem opiekunek: Elżbiety Siwińskiej i Renaty Rymar. Po spektaklu dzieci odwiedził św. Mikołaj i częstował dzieci – a także panie pielęgniarki – pysznymi cukierkami. Galeria zdjęć – do pooglądania na bibliotecznym Facebooku.

Mikołaj w Strefie dla Dzieci

Relacja Anny Zwolenik: 6 grudnia w Klubie Malucha pojawił się Święty Mikołaj, który zeznawał, że przybył do nas saniami – prosto z Laponii. Przekonał się, że wszystkie dzieci były grzeczne w ciągu ostatniego roku i dlatego rozdał im słodkie prezenty. Mikołaj wspólnie z dziećmi brał udział w różnych konkursach i wesołych zabawach. Na koniec nasz Gość obiecał, że wróci do nas w przyszłym roku i znowu będzie taki szczególny dzień, kiedy wszystkie dzieci będą miały uśmiech na twarzy.

Laurki dla Mikołaja

Słowami wiersza (który poniżej), zamieszczonego na laurce autorstwa Julii Pierożak z kl. II SP nr 7, 5 grudnia rozpoczęliśmy mikołajkowe spotkanie „Świetliczaków” z SP 7 w filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka. Dzieci wysłuchały także opowiadania Elizy Piotrowskiej pt. „Święty Mikołaj z Miry”, z serii Święci Uśmiechnięci. Za prace plastyczne – laurki z życzeniami dla św. Mikołaja – otrzymały upominki, które zostawił im w naszej filii ten Patron dobroci i życzliwości.

Szóstego grudnia – jak dobrze wiecie,
Święty Mikołaj chodzi po świecie.
Dźwiga swój worek niezmordowanie
i każde dziecko prezent dostanie.

A kiedy rozda już prezenty,
wraca do nieba uśmiechnięty.
Choć może czasem przykro świętemu,
że nikt prezentów nie daje Jemu!

(hm)

Wieści ze Strefy dla Dzieci

3 grudnia w Strefie dla Dzieci odbyły się pierwsze zajęcia pt. „Bajkowe ilustracje z tkanin”, w których brali udział uczniowie klas pierwszych Szkoły Podstawowej Nr 2 pod opieką wychowawcy świetlicy p. Bernadetty Florek. Książka pt. „Szmatki z tęczowej szufladki”, ilustrowana prawdziwymi szmatkami, stała się inspiracją do tworzenia bajkowych obrazków z miękkich tkanin o różnych fakturach i kolorach. Wycinanie, klejenie, to umiejętności manualne, które sprawiają, że dziecięcy świat jest pełny ciepła i radości – podpatrzyliśmy więc pomysł i na pewno będziemy do niego wracać. (az)

Dzień Pluszowego Misia

25 listopada swoje święto obchodziła najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Mimo coraz nowocześniejszych i bardziej atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija. 28 listopada br. naszą filię biblioteczną w Dzielnicy Dąbrówka odwiedziły przedszkolaki z Oddziału „0” i uczniowie I klasy SP nr 7 wraz z wychowawczyniami: Aliną Kurasz i Hanną Kusior. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione misie, które na co dzień towarzyszą im w dziecięcych zabawach. W bibliotece na małych gości czekała nasza czytelniczka, mama Oliwii z „zerówki”, pani Ewa Wójcik, która opowiedziała dzieciom o swoim ulubionym misiu z dzieciństwa – był nim Miś Uszatek, bohater opowiadań Czesława Janczarskiego oraz telewizyjnych dobranocek. Pani Ewa przeczytała kilka opowiadań ze zbiorku pt. „Bajki Misia Uszatka”, w których autor głównym bohaterem uczynił misia o „klapniętym uszku”. Na pytanie – czy takie święto jest potrzebne, dzieci jednogłośnie odpowiedziały, że tak! (hm)

Klub Malucha – reaktywacja

Za nami pierwsze po długiej przerwie spotkanie w Klubie Malucha. Na zajęciach dzieci malowały – paluszkami i całymi dłońmi – ilustracje do bajki o królewnie Śnieżce, którą czytała im starsza koleżanka. Potem – za pomocą gestów, min, ruchu i dźwięków – przedstawiały tę bajkę na naszej małej scenie. Były tańce, dużo zabaw edukacyjnych i ruchowych przy muzyce, tak że dwie godziny w Klubie Malucha minęły bardzo szybko i nie było łatwo się rozstać. Ale już niedługo spotkamy się znowu! Odwiedzajcie Strefę dla Dzieci!

„W oczekiwaniu na Boże Narodzenie” – zaproszenie do konkursu

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, Filia nr 1 Dąbrówka, Filia nr 4 Olchowce zapraszają do udziału w III edycji konkursu W OCZEKIWANIU NA BOŻE NARODZENIE. Do konkursu zapraszamy przedszkolaki (oddziały „0”), uczniów szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną i ponadgimnazjalną, wychowanków specjalnych ośrodków i warsztatów szkolno-wychowawczych, oraz dorosłych mieszkańców Sanoka i okolic. Konkurs plastyczny polega na (temat do wyboru): wykonaniu kartki świątecznej (format nie większy niż A4) lub wykonaniu witrażu z motywami świątecznymi (np. choinka, szopka, św. Mikołaj, anioł, kolędnicy). Prace konkursowe, które należy składać u organizatora konkursu do dnia: 19 grudnia br., oceniane będą we wszystkich kategoriach wiekowych. Uroczysty finał konkursu odbędzie się ok. 15 stycznia 2015 r. w skansenie na terenie Galicyjskiego Rynku, gdzie odbędzie się także koncert kolęd i pastorałek oraz wręczenie nagród. Z prac konkursowych zostanie przygotowana wystawa, a po rozstrzygnięciu konkursu zostaną one przekazane do Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku na cele dobroczynne. Honorowy Patronat nad konkursem objął Dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku Jerzy Ginalski. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie! (hm)

Czytelnik Wilkan i jego mama

Dziesięciodniowy Wilkan (na zdjęciu) spod Beska ma dwoje rodzeństwa: 6-letniego brata i 3-letnią siostrę – oboje od najwcześniejszego dzieciństwa są zapalonymi czytelnikami i można powiedzieć, że biblioteczną strefę dla dzieci znają jak własną kieszeń. Przyszła kolej i na Wilkana:) Zapakowany w chustę zawitał dziś do naszej biblioteki razem z mamą. Na zdjęciu-miniaturce: pani Ania wyrabia kartę najmłodszemu w historii biblioteki czytelnikowi:))) a na powiększeniu – pani Ela rozważa, czy w zdominowanym przez płeć piękną Dyskusyjnym Klubie Książki znajdzie się niedługo miejsce dla męskiego rodzynka – zwłaszcza jeśli to rodzynek o tak pięknym, staropolskim imieniu.

Strefa dla Dzieci – Wielkie Otwarcie:)

Dzieci z grup IV i VI Przedszkola nr 1 i uczniowie klasy II B z SP 2 przetestowali wczoraj przydatność i możliwości naszej Strefy dla Dzieci. Było wypożyczanie książek, zabawy w dobudowanej bibliotecznej „świetlicy”, no i w końcu przedstawienie w wykonaniu przedszkolaków – specjalnie przygotowane na Wielkie Otwarcie. Jak wypadł test, można przekonać się oglądając galerię zdjęć z imprezy na bibliotecznym Facebooku – chyba zdaliśmy:) Dziękujemy opiekunkom naszych gości, paniom: Marioli Piróg i Beacie Szul – z przedszkolnej grupy VI, Magdalenie Paszcie i Jolancie Pacanowskiej – z grupy IV oraz pani Agnieszce Polańskiej – wychowawczyni drugoklasistów. Filmik z imprezy – wkrótce.

Zmarł Edward Zając

Edward Zając urodził się w 1931 r. w Tarzymiechach. Ukończył historię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, po czym, w latach 1957-1970, był pracownikiem Archiwum Państwowego w Sanoku, gdzie zajmował się gromadzeniem i porządkowaniem zespołów archiwalnych. W 1970 r. został dyrektorem Muzeum Historycznego w Sanoku i pozostawał nim do 1990 r. W tym czasie przeprowadzono remonty obiektów oraz gromadzono eksponaty, w tym także dzieła artysty-malarza Zdzisława Beksińskiego. W 1996 r. Edward Zając przeszedł na emeryturę. Był członkiem Towarzystwa Rozwoju i Upiększania Miasta Sanoka, jednym z inicjatorów i kierownikiem sekcji wydawniczej „Rocznika Sanockiego”. Publikował w „Tygodniku Sanockim”, „Harcerzu Sanockim”, „Małym Harcerzu Sanockim”, „Sanockich Zapiskach Numizmatycznych”, „Echu Sanoka”, „Gazecie Sanockiej” oraz „Gazecie Bieszczadzkiej”. 29 kwietnia 1998 r. przyznano mu Nagrodę Miasta Sanoka I stopnia za rok 1997 w dziedzinie literatury za popularyzację wiedzy historycznej o Sanoku. Był autorem m.in. opracowania „Jak Sanok wybił się na niepodległość”, dwóch części „Szkiców z dziejów Sanoka”, „Pocztu Obywateli Honorowych Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka”, „Pocztu Burmistrzów Sanoka”, „Sanockich biografii”. Zmarł 19 listopada 2014 r.

Jesienne wierszowanie

Relacja Haliny Martowicz: O tym, że na jesienne smutki dobra jest poezja, wiedzą nasi czytelnicy, będący jednocześnie uczniami SP nr 7. 17 listopada br. po raz kolejny w tej szkole został zorganizowany konkurs recytatorski „Jesienne wierszowanie”, gdzie – jako przedstawiciele bibliotecznej Filii nr 1 – mieliśmy zaszczyt zasiadać w konkursowym jury. Swoje recytatorskie talenty zaprezentowało 28 uczniów, którzy recytowali wiersze, m.in. J. Tuwima, J.Brzechwy, D.Wawiłow. Wszystkie dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy. W ramach współpracy Filia nr 1 MBP przyznała specjalne wyróżnienie i nagrodę książkową Gabrieli Pastuszak, naszej aktywnej czytelniczce. Wszystkim uczestnikom i organizatorom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zapraszamy!

W poniedziałek, 3 listopada, po remoncie, który trwał od wakacji, nasza biblioteka – w całkiem nowym wydaniu – została otwarta. Zmianie uległo niemal wszystko, począwszy od drzwi wejściowych, poprzez wszystkie działy, dzieło zaś zwieńczył montaż windy przystosowanej także dla osób niepełnosprawnych. Oddział dla Dzieci przemianowaliśmy na Strefę dla Dzieci, wygospodarowując miejsce dla zabaw najmłodszych czytelników, całkowitą metamorfozę przeszła Wypożyczalnia, a także Czytelnia (na zdjęciu). Nastąpiły przesunięcia organizacyjne (Multimedia weszły w skład Wypożyczalni dla Dorosłych, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów zajął ich miejsce na parterze). Nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Państwa do korzystania z naszych zbiorów – teraz w sposób zdecydowanie bardziej komfortowy. A zdjęcia z remontu i z tego, jak wygląda biblioteka obecnie, są na naszym koncie na Facebooku. Zapraszamy!

Konferencja „Sanocki ruch wydawniczy”

W sanockiej Galerii BWA odbyło się spotkanie towarzyszące Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Na pograniczach kultur i narodów. Problemy społeczne i przemiany kulturowe”, zatytułowane „Sanocki ruch wydawniczy – fenomen społeczny ostatnich 25 lat”. Impreza zorganizowana została jako panel dyskusyjny, w którym udział wzięli: Władysława Oberc – prezes Fundacji Archiwum Ziemi Sanockiej, dyrektor MBP w Sanoku Leszek Puchała, dyrektor Muzeum Historycznego w Sanoku Wiesław Banach, prof. Robert Lipelt, a prowadził ją dr Tomasz Chomiszczak (PWSZ). Spotkaniu towarzyszyła wystawa i kiermasz publikacji MBP w Sanoku, MBL w Sanoku, MH w Sanoku, Archiwum Ziemi Sanockiej.

Trwa wielki remont

Od ostatniego dużego remontu w bibliotece minęło ponad trzydzieści lat. W czerwcu tego roku zaczęła się przebudowa niemal całego wnętrza MBP. Największe zmiany wymusiła budowa windy (dostosowanej dla osób niepełnosprawnych), ponadto całkowicie przebudowana zostanie Wypożyczalnia, Czytelnia, znacznie powiększy się Oddział dla Dzieci. Ogromne zmiany były możliwe dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do całkiem odmienionej biblioteki mamy nadzieję zaprosić Państwa początkiem października.

biblioteka.sanok.pl – już po liftingu

Nasza strona internetowa w postaci, do której są Państwo przyzwyczajeni, funkcjonowała od zeszłego stulecia:) W dziedzinie tworzenia witryn www zmieniło się od tego czasu niemal wszystko – począwszy od standardów kodowania, poprzez design, po urządzenia, na których można przeglądać internet. Korzystając z remontowej przerwy w funkcjonowaniu biblioteki, postanowiliśmy zająć się jej liftingiem. Było ciężko, chociażby ze względu na liczbę podstron (niemal tysiąc!) wygenerowanych od początku jej istnienia, które trzeba było napisać od nowa – teraz zostało ich około czterystu. Mamy nadzieję, że nowy – prosty i czytelny – layout przypadnie Państwu do gustu. Strona powinna ładować się bez problemów, a przede wszystkim – i to jest największa zmiana – dostosowywać swoją rozdzielczość do urządzeń mobilnych – tabletów i smartfonów. Jeśli chcieliby Państwo podzielić się spostrzeżeniami na ten temat, prosimy je zgłaszać mailowo lub bezpośrednio do Działu Wydawnictw i Promocji.

Ekslibrisy dla Papieża

Przedstawiamy Państwu wyjątkowe dla nas zdjęcie. Papież Franciszek trzyma w rękach – przygotowany i wydany przez Oficynę Wydawniczą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku – album pt. „Święty Jan Paweł II. Ekslibrisy dla Papieża Polaka”. Album powstał z inicjatywy Bolesława Szybista (firma Herb), na bazie katalogu wydanego przez MBP przy okazji wystawy ekslibrisów, którą można było oglądać w naszej Galerii „20” na przełomie kwietnia i maja, a którą zorganizowaliśmy dla uczczenia kanonizacji Jana Pawła II. Poszerzony do prawie stu stron, w powiększonym formacie, album zawiera ekslibrisy wykonane dla naszego papieża przez artystów z całego świata, pochodzące ze zbiorów Zbigniewa Osenkowskiego. Sponsorem wydawnictwa był nieoceniony sanocki mecenas sztuk wszelkich Bolesław Szybist, a delegacji, która wręczyła papieżowi Franciszkowi nasze wydawnictwo, przewodniczył ksiądz Marian Bocho.

Rodzice czytają przedszkolakom

13 czerwca br. naszą filię biblioteczną odwiedziły przedszkolaki z Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1 wraz z wychowawczynią Aliną Kurasz. Na dzieci w bibliotece czekała mama Marcela Biegi, naszego aktywnego czytelnika. Pani Sylwia na naszym przedwakacyjnym spotkaniu przeczytała dzieciom opowiadanie z serii Mądra Mysz pt. „Zuzia jedzie na piknik”. Przez cały rok szkolny „zerówkowicze” poznawali przygody Zuzi, ich rówieśniczki, które poleca Fundacja ABC XXI „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Zachęcamy rodziców, babcie i dziadków do czytania swoim pociechom 20 minut dziennie. Codziennie! A oto co na ten temat pisze Irena Koźmińska, założycielka i prezes Fundacji: „Seria Mądra Mysz to wiele ciekawych historii obrazkowych przeznaczonych głównie dla dzieci, które nie potrafią jeszcze czytać. Pamiętajmy jednak, że czytanie dzieciom powinno trwać jeszcze długo po tym, jak dziecko nauczy się czytać samo. Ważny jest bowiem nie tylko stały kontakt z książką, ale także spędzony razem czas i więź z dzieckiem”. (hm)

Sanocka „kobieta pracująca” – Czesława Kurasz

28 maja br. w naszej filii bibliotecznej na Dąbrówce gościliśmy Panią Czesławę Kurasz, która spotkała się z młodszymi czytelnikami w ramach projektu Człowiek Pozytywnie Zakręcony. Mieszkańcom ziemi sanockiej pani Czesława znana jest z powodu swojej niezwykłej aktywności zawodowej i społecznej. Biblioteczne spotkanie odbyło się tuż po Dniu Matki – nieprzypadkowo, bo pani Czesia jest także super mamą i babcią. W czasie największej aktywności zawodowej świetnie poradziła sobie z wychowaniem szóstki dzieci i rozwinięciem ich talentów muzycznych i innych. Teraz cieszy się wnuczętami, których ma dziewięcioro, a każde a nich – ciekawą pasję i hobby. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali wspomnień z lat dzieciństwa i młodości kiedy chętnie uczestniczyła w życiu szkoły (akademie, występy w chórze, gra na akordeonie i kościelnych organach). Wygrała nawet kasting do Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze. Dlaczego nie kontynuowała tej szansy pozostaje tajemnicą jej mamy i babci. Sama powiedziała – gdybym została w Mazowszu, nie dokonałabym tego co jest moim udziałem w ukochanych Bieszczadach i pewnie nie miałabym tak pięknej rodziny którą wraz z mężem stworzyłam. W rezultacie swój talent realizowała jako „Matka Chrzestna” Zespołu Pieśni i Tańca Bukowianie z Bukowska. Obecnie Pani Czesia przebywa na emeryturze, ale dla niej nie oznacza to biernego wypoczynku po latach pracy zawodowej i społecznej. Można powiedzieć, że dla pani Czesi to czas drugiej czy trzeciej młodości, to przecież „sanocka kobieta pracująca”, która żadnej pracy i wyzwań się nie boi. Świadczy o tym promienny uśmiech, radość i entuzjazm, które udzielają się wszystkim z nią się spotykającym czy współpracującym. To m.in. z jej pomysłu powstał Uniwersytet Trzeciego Wieku przy PWSZ i Powiatowe Centrum Wolontariatu, którego jest prezesem osiągając sukcesy, czerpiąc z tej działalności ogromną satysfakcję. Jej motto życiowe „Śpieszmy się kochać ludzi…” jest motorem, który napędza jej kobiecą i matczyną aktywność i intuicję. Spotkanie było dobrą okazją, by te idee przekazać najmłodszemu pokoleniu, z którego – mamy nadzieję – wyrosną społecznicy i wolontariusze. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało folder z informacjami o wolontariacie i osiągnięciach ponad dziesięcioletniej działalności tej organizacji na terenie powiatu sanockiego, z autografem Gościa specjalnego. Spotkanie było zwieńczeniem cyklu spotkań z ludźmi, którzy mają ciekawe hobby, rozwijają talenty oraz życiową pasję, by owocnie i radośnie przeżyć czas darowany im przez Stwórcę. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji ze spotkania na bibliotecznym Facebooku. (hm)

Oczytane dzieciaki

25 czerwca br. w filii na Dąbrówce wręczyliśmy nagrody zwycięzcom 3. edycji konkursu czytelniczego „Oczytane Małolaty”, który trwał przez cały rok szkolny 2013/14. Laureatami okazali się uczniowie SP nr 7, oto oni: 1. miejsce – Michał Kopiec, 77 przeczytanych książek. 2. miejsce – Dawid Gibała (36), Roksana Lorenc (32). 3. miejsce – Filip Świder (28), Rafał Taraban (23). Wyróżnienia: Róża Adamowicz, Gabriela Gorkowska, Stefan Metrycki, Magdalena Moskal, Aleksandra Miksiewicz, Kornelia Rogowska, Amelia Tretowicz. 26 czerwca br. podsumowaliśmy także 3. edycję tego konkursu w filii na Olchowcach. 1. miejsce zdobyła Sara Dejena z SP nr 6 (na zdjęciu) – 87 przeczytanych książek.
2. miejsce – Eden Dejena, 45 przeczytanych książek.
3. miejsce – Paulina Łagożny, 23 przeczytane książki.
Wyróżnienia: Monika Czaja, Sandra i Wiktoria Fejdasz, Martyna Kopiec.
Nasi Laureaci wyczytali wszystkie nowości, które znalazły się w zbiorach biblioteki, a także sięgali po książki, które czytali w młodości ich rodzice. Wszystkim gratulujemy i zapraszamy do kontynuowania czytelniczej pasji od nowego roku szkolnego.
A trzy dni wcześniej, 23 czerwca br., w filii na Dąbrówce została podsumowana 3. edycja konkursu czytelniczego „Oczytane Maluchy”. Lauteatami okazały się przedszkolaki z Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1, oto oni:
1. miejsce – Kacper Łukaszyk, 37 przeczytanych bajek.
2. miejsce – Wiktor Dziedzic – 30 bajek.
3. miejsce – Marcel Biega – 28 bajek.
Wyróżnienia: Izabela Malik i Gabriela Pastuszak.
Nagrodzone dzieci otrzymały nagrody – oczywiście książkowe i kolorowe zakładki. Gratulujemy i zapraszamy czytelników – tych najmłodszych wraz z rodzicami, babciami i dziadkami – do kontynuowania czytelniczej pasji. (hm)

W DKK dla Młodzieży o „Piątej górze”

9 maja odbyło się kolejne spotkanie w DKK dala Młodzieży. Tym razem tematem spotkania była twórczość Paula Coelho i jego książka Piąta Góra”. Paulo Coelho to jeden z najbardziej znanych współczesnych pisarzy. Dla wielu czytelników ze wszystkich kontynentów stał się prawdziwym autorytetem. Jego książki przetłumaczono na 74 języki. Pomagają one każdemu czytelnikowi w znalezieniu własnej drogi i zrozumieniu współczesnego świata. Autor w swoich książkach zgłębia symbolikę chrześcijaństwa. Sam odwrócił się od wiary, ale pielgrzymka średniowiecznym szlakiem do Santiago de Compostela pomogła mu w powrocie do Boga.

Na zaliczenie:)

Za oknem pełnia lata, wysoka temperatura (wreszcie), a my chcemy wrócić wspomnieniami do ferii zimowych. Otrzymaliśmy materiał filmowy z zajęć dla czytelników, który powstał w ramach praktyk studenckich. Jego autorkami są: Maja Muss, Elwira Turek, Anna Kobylakiewicz.

https://youtu.be/Lk247lXAHd8

Wycieczka do Myczkowiec i…

31 maja br. czytelnicy naszej filii bibliotecznej oraz dzieci z Sanoka wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce krajoznawczo-turystycznej, którą z okazji Dnia Dziecka zorganizowało Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. św. Zygmunta Gorazdowskiego. Dzięki „pozytywnie zakręconemu” Zarządowi Stowarzyszenia, któremu patronuje Święty Sanoczanin, pragnący za życia „być wszystkim dla wszystkich”.

Finał 9. edycji konkursu papieskiego

21 maja br. w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku miał miejsce uroczysty finał 9. edycji Konkursu Papieskiego – Jan Paweł II „Apostoł Bożego Miłosierdzia”, którego organizatorem były Filie nr 1 i 4 MBP, a honorowy patronat nad konkursem objął Andrzej Smolik, dyrektor PSM.

Dzień Dziecka w bibliotece!

Nasi goście: Jacek Mączka i Karol Maliszewski

Spotkanie autorskie Jacka Mączki i Karola Maliszewskiego – krótki fragment dla tych, którzy nie dotarli.

https://youtu.be/uWcIZCCBzVU

Zainspirowani poezją Janusza Szubera – wystawa

Zapraszamy na inspirowaną poezją Janusza Szubera wystawę prac studentów i absolwentów wydziału sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego, z pracowni prof. zw. Stanisława Góreckiego i prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak, zatytułowaną „19”.

Swoje prace prezentują: Agnieszka Blat, Elżbieta Brynecka, Agnieszka Dorosz, Oskar Dziedzic, Małgorzata Górska, Beata Klimkowska, Agnieszka Mazur, Małgorzata Ożóg, Agnieszka Pawlikowska, Paweł Pawlikowski, Marcin Pecka, Grzegorz Porada, Anna Pytlarz, Kamila Rzeszutek, Agata Starczak, Wiktor Steciński, Agnieszka Szczygieł, Tomasz Szwajka i Aneta Wilk. Wystawa czynna będzie do 31 maja br. Z katalogu wystawy: Przedsięwzięcie młodych artystów kojarzy mi się z muzycznym jam session. Oglądamy plastyczne improwizacje, w których znaczenia, obrazy i konstelacje słów są wyrażone poprzez wrażliwość, umiejętności rysunkowe, indywidualny styl każdego z twórców. Istnieje ogólny temat, przewijający się przez „19 wierszy”, który można nazwać medytacją o sprawach fundamentalnych i ostatecznych: miłości, przemijaniu i śmierci. Są to sprawy niezwykle poważne, choć wyrażone i opowiedziane z charakterystycznym dla sanockiego poety dystansem i poczuciem humoru. Skądinąd liryki z tomu „19 wierszy” są bardzo muzyczne, regularne, rymowane i aż proszą się o kompozytora i wykonawcę, który zmieni je w pieśni i piosenki. Słowo, obraz, muzyka… Artyści wszystkich sztuk próbują zamknąć w formę to, co się jej wymyka: niejasne emocje, myśli, wrażenia i przeczucia. Łowią tajemnice i je tworzą. Stale też, zwłaszcza współcześnie, przekraczają umowne granice, które oddzielają od siebie dziedziny duchowej aktywności. Zatem zapraszam do obejrzenia wyjątkowej, wieloczęściowej kompozycji plastycznej do słów „19 wierszy” Janusza Szubera. O, tak!
Magdalena Rabizo-Birek

Przedszkolaki na Dzień Bibliotekarza

9 maja wspólnie z przedszkolakami grupy 7 Przedszkola nr 2 i grupy 4 Przedszkola nr 1 w Sanoku uczciliśmy Dzień Bibliotekarza. Dzieci z grupy 7 wystąpiły na scenie naszego Oddziału da Dzieci, prezentując barwne kostiumy i krótkie scenki z wybranych bajek. Piękne przedstawienie obejrzały przedszkolaki z grupy 4 wspólnie z bibliotekarzami. Na koniec były oczywiście życzenia dla bibliotekarzy z okazji ich święta. (ec)

Pozytywnie zakręcony… dzisięciolatek Maciek

14 kwietnia br. filię nr 1 MBP odwiedził w ramach realizowanego projektu „Człowiek pozytywnie zakręcony”, Maciej Czopor, uczeń III klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku. Dla mieszkańców Sanoka i nie tylko Maciek kojarzy się z szachami. Gra w szachy to jego największa pasja i hobby które realizuje od siódmego roku życia. O swoich osiągnięciach i zasadach gry w szachy opowiedział rówieśnikom ze Szkoły Podstawowej nr 7 którzy wraz z wychowawczynią Ewą Studnicką z zainteresowaniem słuchali mistrza szachowego. Maciek wspominał, że wszystko zaczęło się od kółka szachowego, które w szkole prowadzili nauczyciele Agnieszka i Wojciech Stawarczyk. Już podczas pierwszego turnieju zdobył V kategorię szachową. Ten bardzo dobry wynik sprawił, że Maciek zaczął regularnie trenować po 3- 4 godziny dziennie i w szybkim czasie zaczął odnosić sukcesy. Po pół roku gry zdobył III kategorię szachową jako najmłodszy sanoczanin wtedy rodzice zapisali go do kółka szachowego w ODK „Puchatek”, które prowadzi Daniel Kopczyk, trener Maćka. W 2012 r. na eliminacjach do Mistrzostw Polski w Wierchowli Małej zajął 4 miejsce i jako pierwszy sanoczanin awansował do finałów mistrzostw Polski. Następnie został wicemistrzem Rzeszowa zdobywając II kategorię szachową. W marcu 2013 r. uczestniczył po raz pierwszy w finale mistrzostw Polski i tam zajął 6 miejsce, dzięki czemu został powołany do kadry narodowej. W sierpniu 2013 r. zdobył 6 miejsce w szachach szybkich i 4 w szachach błyskawicznych. Naukę w szkole udaje mu się łączyć z pasją, dzięki swojej wytrwałości oraz uporowi i wysiłkowi rodziców którzy cieszą się razem z synem z jego sukcesów. W marcu tego roku Maciek zdobył złoty medal mistrzostw Polski w Jastrzębiej Górze, który przywiózł na spotkanie. Aktualnie jest najmłodszym w Polsce posiadaczem I kategorii szachowej. We wrześniu tego roku weźmie udział w mistrzostwach świata w Republice Południowej Afryki a w październiku w mistrzostwach Europy w Gruzji. Podczas spotkania zademonstrował jak wygląda trening pamięci i rozegrał partyjkę ze swoim tatą Damianem oraz uczestnikami: Amelką, Michałem i Rafałem. Oczywiście nikt z mistrzem nie miał szans. Maćkowi gratulujemy zdobytych sukcesów i życzymy udanych startów na czekających go zawodach. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji na bibliotecznego Facebooka. (hm)

Wielki Finał Wielkiej Ligi

26 kwietnia odbył się finał 2. edycji międzyszkolnego konkursu czytelniczego Wielka Liga Czytelników. W etapie szkolnym konkursu wzięło udział 75 uczniów z 5 szkół podstawowych, które zgłosiły swój udział w konkursie. Do finału przeszło po 5 trzyosobowych drużyn z poszczególnych grup wiekowych. Testy finałowe dla grupy młodszej dotyczyły treści książki Marii Kruger „Karolcia”, a dla grupy starszej książki Edmunda Niziurskiego „Niewiarygodne przygody Marka Piegusa”. Na rozwiązanie testów przeznaczono godzinę, ale drużyny młodsze wcześniej poradziły sobie z ich rozwiązaniem. Po zakończeniu rozwiązywania testów komisja podsumowywała wyniki , a uczestnicy w Oddziale dla Dzieci przy małym poczęstunku obejrzeli film. Po zakończeniu prac jury konkursu ogłoszono wyniki i wręczono nagrody finalistom oraz uczestnikom Wielkiej Ligii Czytelników.
W grupie młodszej – klasy 1-3 – I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach: Aleksandra Kurek, Patrycja Kurek, Fabian Gacek.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku: Mateusz Gawlewicz, Weronika Skrzeszewska, Martyna Gibała.
III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Sanoku: Martyna Łapiszczak, Sara Dejena.
W grupie starszej – klasy 4-6 – I miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Niebieszczanach: Diana Izdebska, Magdalena Morawska, Jowita Sokół.
II miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku: Julia Pierz, Jagoda Kopczak, Zofia Filipowicz. III miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku: Aleksandra Jaklik, Laura Patronik.
Gratulujemy wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom Wielkiej Ligi Czytelników.
Dziękujemy sponsorom WLC, a byli nimi:
Pani Ewa Granatowska – Firma komputerowa „Merlin”,
Starostwo Powiatowe w Sanoku,
Multimedia Polska S.A.,
Księgarnia „Nova”,
Szkoła Podstawowa Nr 1,
Pan Michał Jadczyszyn z firmy Piekarnia „Jadczyszyn”.
Galeria zdjęć z Wielkiego Finału – do obejrzenia na bibliotecznym Facebooku. (ac)

Zapraszamy na podwójne spotkanie autorskie

Sanoczanie Ojcu Świętmu

Zapraszamy do naszej biblioteki na wystawę „Święty Jan Paweł II. Ekslibrisy dla Papieża Polaka”, na której – dzięki uprzejmości grafika Zbigniewa Osenkowskiego – zaprezentowane zostaną prace z jego zbiorów, autorstwa artystów z całego świata. Wystawa czynna do 7 maja. Galeria zdjęć z wernisażu wystawy – do obejrzenia na bibliotecznym Facebooku. Wernisaz wystawy uświetnił występ grupy Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży „Betania” z parafii Chrystusa Króla w Sanoku.

  1. edycja konkursu o Janie Pawle II

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, Filia nr 1 Dąbrówka, Filia nr 4 Olchowce zapraszają do udziału w 9. edycji konkursu papieskiego „Jan Paweł II – Apostoł Bożego Miłosierdzia”. Honorowy Patronat nad konkursem objął Andrzej Smolik, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku. Do konkursu zapraszamy przedszkolaki z oddziałów „O”, uczniów szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną oraz dorosłych czytelników, mieszkańców i Przyjaciół Biblioteki z Sanoka i okolic. Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru): rozwiązaniu quizu o św. Janie Pawle II lub – w konkursie plastycznym – na wykonaniu laurki dla św. Jana Pawła II z zamieszczoną dedykacją (np. podziękowanie za Pontyfikat). Rozwiązane guizy oraz prace plastyczne z podaniem imienia i nazwiska uczestnika i opiekuna oraz adresu przedszkola, szkoły lub placówki opiekuńczej należy składać u organizatora konkursu do dnia 13 maja br. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu, wręczenie nagród za prace plastyczne w czterech kategoriach wiekowych oraz losowanie nagród za prawidłowo rozwiązany quiz przez grupy wiekowe odbędzie się 21 maja br w Sali Koncertowej PSM w Sanoku w obecności konkursowiczów i zaproszonych gości. Całość zostanie poprzedzona częścią artystyczną i możliwością obejrzenia wystawy prac konkursowych. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie!

Nie żyje Tadeusz Różewicz

W wieku 92 lat zmarł Tadeusz Różewicz, peta, dramaturg, autor „Kartoteki”, którego wymieniano niegdyś w gronie faworytów do literackiej Nagrody Nobla. Urodził się 9 października 1921 w Radomsku. Podczas II wojny światowej, posługując się pseudonimem „Satyr”, walczył w szeregach Armii Krajowej. Jego poetycki debiut przypadł na rok 1947, kiedy opublikował tom „Niepokój”. Po wojnie Różewicz rozpoczął także studia na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego. W późniejszych latach wydawał kolejne zbiory wierszy, pisząc jednocześnie opowiadania i dramaty. Pisarz współpracował także z Kornelem Filipowiczem i Stanisławem Różewiczem, swoim bratem, przy tworzeniu scenariuszy filmowych.

„Jan Paweł II. Droga do świętości” – wystawa

16 października 1978 roku arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II. Kanonizacja papieża Jana Pawła II to wyjątkowe wydarzenie w szczególności dla nas, Polaków. Składając hołd największemu autorytetowi przełomu XX i XXI wieku Filia nr 3 MBP w Sanoku przygotowała w Czytelni biblioteki wystawę pt. „Jan Paweł II. Droga do świętości”. Wystawa powstała z potrzeby serca i chęci wspomnienia naszego Papieża, który uczył nas solidarności, odwagi, pokory. Naszą misją jest dotarcie do najszerszego grona osób i pokazanie im wielkiej osoby Papieża, co może być szczególnie interesujące dla ludzi młodych – którzy nie mieli okazji osobiście zobaczyć czy też poznać Jana Pawła II. Na wystawie eksponowane są książki i zdjęcia z lat młodych księdza Karola Wojtyły oraz z pontyfikatu Jana Pawła II. Można zobaczyć Papieża w podróży, w czasie spotkań, w modlitewnym skupieniu, ale też w czasie zwyczajnych górskich wędrówek. Znajdują się na niej biblioteczne zbiory: encykliki Jana Pawła II, relacje z pielgrzymek do Polski, utwory literackie, relacje ze spotkań z młodzieżą, albumy, czasopisma, prace plastyczne i inne pamiątki związane z Ojcem Świętym. Wystawa jest czynna w godzinach otwarcia biblioteki. Zapraszamy! (aj)

Familie sanockie – Taworscy

W piątek, 12 kwietnia, w MBP odbyła się prezentacja książki autorstwa Tadeusza Taworskiego i Jerzego S. Żukowskiego „Taworscy. Saga rodu”, na którą przybyli autorzy i zaproszeni goście. Obecnie w holu biblioteki na pierwszym piętrze prezentujemy materiały związane z najnowszą publikacją Miejskiej Biblioteki Publiczną w Sanoku. Przodkowie Tadeusza Taworskiego ze strony ojca pochodzą z Przemyśla, ze strony matki z Sanoka. Ich losy, a także losy młodego Tadeusza, jego siostry i kompletu krewnych po mieczu i po kądzieli związane są z Galicją. Blisko 80-letni już Tadeusz, będąc na emeryturze, z ogromną pomocą swego przyjaciela Jerzego Żukowskiego, postanowił dotrzeć do wszystkich możliwych dokumentów, notek i artykułów prasowych, by ocalić od zapomnienia nietuzinkową historię tej familii. Sagę rodu czyta się niemal z wypiekami, a całość robi wrażenie filmu sensacyjnego, na który jako wydawcy serdecznie zapraszamy!
(oprac. edb)

Święty Jan Paweł II – okolicznościowa wystawka

Przedszkolaki z „dwójki” chcą do biblioteki!

2 kwietnia, w rocznicę urodzin Hansa Christiana Andersena, z okazji Dnia Książki dla Dzieci i Młodzieży, zainicjowana została współpraca między Miejską Biblioteką Publiczną a Przedszkolem nr 2 w Sanoku. Dzieci odwiedził dyrektor MBP Leszek Puchała i bibliotekarka z Oddziału dla Dzieci Elżbieta Ciupak, zaproszeni przez przedszkolaki z grupy VII i ich panie: Dominikę Pytlowany i Aleksandrę Brewczak na przedstawienie pt. „Bajkowe zamieszanie”. Dzieci pięknie zaprezentowały sceny i postacie z bajek: Jasia i Małgosię, Babę Jagę, królewnę Śnieżkę, krasnoludki i Kopciuszka. Podczas tej uroczystości przekazały również wcześniej zebrane książeczki, z prośbą, aby zasiliły one szpitalną dziecięcą Mini-biblioteczkę. Poza tym przedszkolaki zapowiedziały swoją wizytę w bibliotece, otrzymaliśmy piękny dyplom dla wszystkich pracowników, sami zaś odwdzięczyliśmy się słodkościami dla maluchów. Więcej zdjęć – na naszym profilu na Facebooku. (ec)

Spotkanie z Niną Opic – autorką książek dla dzieci

Dziś uczniowie klas 1a i 1b z SP1 pod opieką pań: Ewy Bochnowskiej, Haliny Olender i Małgorzaty Wojtoń spotkali się w Oddziale dla Dzieci naszej biblioteki z autorką książek dla dzieci Niną Opic. To była naprawdę wyjątkowa impreza – śpiewaliśmy, tańczyliśmy, bawiliśmy się w konferencję prasową, słuchaliśmy fragmentów książeczek dla dzieci, wymienialiśmy prezenty… zresztą zajrzyjcie do naszej galerii na Facebooku, przekonacie się sami:)

„Kamienica”, czyli o świadku lokalnej historii

„Dwie zasady rodzice powinni przekazać swoim dzieciom: korzenie i skrzydła” – ten cytat J.W. von Goethego świetnie przedstawia to, co najważniejsze dla człowieka […] Korzenie są ważne i dają siłę podczas wichury. Skrzydła są symbolem naszych marzeń – a co to za życie bez marzeń?
Agnieszka Jankowska
W holu biblioteki na I piętrze prezentowana jest wystawa przedstawiająca wydaną w 2013 r. książkę pt. „Kamienica. Edelheitowie – Trendotowie – Jankowscy w Sanoku” Stanisława Dobrowolskiego. Opowiada ona o tytułowej kamienicy, która znajduje się przy ulicy Jana III Sobieskiego 12, ale przede wszystkim o losach trzech rodzin – Edelheitów, Trendotów, Jankowskich. Zapraszamy do obejrzenia wystawy i do lektury książki, która znajduje się w księgozbiorze naszej biblioteki. (edb)

Smacznego jajka! Finał konkursu wielkanocnego

11 kwietnia br., tuż przed Niedzielą Palmową, w atmosferze oczekiwania na Święta Wielkanocne, w Filii Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka miał miejsce uroczysty finał konkursu plastycznego „Oczekując na radosne Alleluja!”, który po raz szósty zorganizowały Filie nr 1 i 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, a w którym udział wzięli nasi czytelnicy z Sanoka, Bukowska, Brzozowa, Zagórza i Uherzec Mineralnych. Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród poprzedziły występy „zerówkowiczów” z przedszkola oraz uczniów Szkoły Podstawowej nr 7, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki o wiośnie, radości i polskich tradycjach Świąt Wielkanocnych. O rodzinnej tradycji wydrapywania wielkanocnych pisanek opowiadała zgromadzonym Agata Zarzyka z Dydni. Uczestnicy konkursowego spotkania mogli zobaczyć, jak z kurzego, gęsiego czy nawet strusiego jaja powstaje „cudeńko” do wielkanocnego koszyka. Wyroby Pani Agaty można co roku podziwiać, a nawet kupić na wystawach organizowanych w Sanockim Klubie Górnika. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 355 uczestników, którzy wykonali 182 kartki świąteczne, 154 pisanki i 19 palm wielkanocnych. Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach wiekowych: przedszkolaki, uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i ponadgimnazjalna oraz dorośli, oddzielnie w każdej kategorii zadania konkursowego. Dzięki życzliwości i hojności sponsorów zostało nagrodzonych 120 uczestników. Z prac konkursowych została zorganizowana wystawa, zaś po zakończeniu imprezy prace zostały przekazane do Powiatowego Centrum Wolontariatu na cele dobroczynne. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, wychowawcom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Zapraszamy do odwiedzenia bibliotecznego Facebooka, gdzie zamieściliśmy fotorelację z tej imprezy. (hm)

Festiwal Literatury dla Dzieci

Od 12 maja do 1 czerwca 2014 r. w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu trwać będzie Festiwal Literatury dla Dzieci – ponad 100 spotkań i wydarzeń towarzyszących, warsztaty i spotkania z autorami książek oraz ilustracji. Wśród kilkudziecięciu znakomitych gości będą: autorzy ze Szwecji – Martin Widmark, Asa Lind, Eva Susso, z Hiszpanii – Vicente Ferrer, Begoña Lobo oraz z Korei – Kim Jin-kyung. Polską literaturę dla dzieci reprezentują m.in. Wojciech Widłak, Maciej Wojtyszko, Andrzej Maleszka, Marcin Szczygielski, Michał Rusinek, Paweł Pawlak, Grzegorz Kasdepke, Iwona Chmielewska, Barbara Gawryluk i wielu innych. W ramach festiwalu odbędą się też wystawy z cyklu Salon Ilustratorów, warsztaty z mistrzami ilustracji, gry miejskie, warsztaty muralowe. Więcej informacji na stronie Festiwalu – http://fldd.pl/

Poznajcie naszych nowych czytelników!

Dzisiaj w naszej bibliotece miała miejsce Bardzo Ważna Uroczystość: PASOWANIE PIERWSZOKLASISTÓW NA PRAWDZIWYCH CZYTELNIKÓW! Do czytelniczej braci dołączyła tym samym klasa 1 a z SP 2 w Sanoku (podopieczni Marioli Brygidyn). Z tej okazji dla starszych kolegów wystąpiły dzieci z gr. VI zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 1, przygotowane przez wychowawczynię Agnieszkę Wójtowicz. Przedstawienie „Cztery pory roku” – jak zwykle kolorowe, spontaniczne, radosne – doskonale uświetniło uroczystość, podczas której legitymacje czytelników rozdała dzieciom uwielbiana przez nie „pani Ela” Ciupak, a pasowania dokonał sam dyrektor MBP – Leszek Puchała. Do galerii zdjęć z bibliotecznej uroczystości zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

Pory roku w Skansenie

Wystawa „Pory roku w Skansenie” jest 9. prezentacją dorobku artystycznego wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku. Podsumowuje dwuletni autorski projekt Katarzyny Bryt i Stanisława Makarczaka, realizowany w czasie zajęć ze sztuki użytkowej, rękodzieła i techniki. Katarzyna Bryt tak mówi o działaniach wychowanków SOSW: W ramach projektu uczniowie brali udział w plenerach malarskich oraz warsztatach fotograficznych prowadzonych przez Mariana Kraczkowskiego. Poza tym w szkolnej ciemni wywoływali stare czarno-białe zdjęcia i odwiedzili Kuźnię Skarbów Agnieszki i Filipa Pasków, gdzie poznali tradycyjne techniki kowalskie. Projekt miał za zadanie przybliżyć wychowankom zabytki znajdujące się w naszym mieście. Skupiliśmy się na pięknym sanockim Skansenie, ponieważ chcieliśmy pokazać ten magiczny, niepowtarzalny klimat który tam panuje. Myślę, że to się nam udało. Serdeczne podziękowania składamy Marianowi Kraczkowskiemu za cenne lekcje fotografowania udzielone podczas realizacji projektu. Na wystawie znajdą się jednak nie tylko fotografie, to także prace malarskie i miniatury obiektów. Prezentowane na wystawie obrazy zostały namalowane farbami akrylowymi na płótnach, a miniatury obiektów zbudowano z drewna i sklejki. Wystawa będzie czynna do 12 kwietnia br. Zapraszamy!

„Pozytywnie zakręcona” pani Ewa

17 marca br. świetlica przy Szkole Podstawowej nr 7 przekształciła się w pracownię plastyczną, a to za przyczyną Ewy Adamskiej, kolejnej osoby, którą Filia nr 1 MBP zaprosiła na spotkanie z czytelnikami w ramach projektu „Człowiek pozytywnie zakręcony”. Pani Ewa jest już na emeryturze, ale nadal aktywnie uczestniczy w różnych zajęciach, rozwijając swoje hobby i talenty, m.in. na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w PWSZ. Mieszkańcy Sanoka i okolic znają ją jako założycielkę i długoletnią kierowniczkę Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej. To pod jej fachowym okiem 20 lat temu powstała placówka wychowawczo-opiekuńcza, która umożliwiła niepełnosprawnej młodzieży z orzeczoną grupą inwalidzką realizowanie się w kilku pracowniach: krawieckiej, dziewiarskiej, plastycznej, tkackiej, stolarskiej, muzycznej i gospodarstwa domowego. A wszystko to w rodzinnej i przyjaznej atmosferze. Ponadto – jak wspomina pani Ewa – działalność terapeutyczna uczestników WTZ to także wycieczki po okolicy, a nawet po Polsce, zabawy (karnawałowe, z okazji świąt czy Dnia Dziecka), występy teatralne (słynne jasełka „Za Jeden Uśmiech”), turnusy rehabilitacyjne, udział w konkursach plastycznych organizowanych także przez naszą bibliotekę. Tradycją jest udział w wystawach rękodzieła organizowanych z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy w sanockim Klubie Górnika. Spotkanie było okazją do zorganizowania warsztatów bibułkarskich, podczas których dzieci pod okiem pani Ewy uczyły się, jak wykonać goździki, kultowe kwiaty minionej epoki. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, że pani Ewa szyje na maszynie, dzierga na drutach i szydełku, haftuje metodą krzyżykową kwiaty, pejzaże i portrety, a nade wszystko mogli odczuć, że robi wszystko, co sprawia jej radość i chętnie dzieli się ze wszystkimi uśmiechem i życzliwością. (hm)

Studenci czytają przedszkolakom

Do zajęć czytelniczych organizowanych dla dzieci w Filii nr 1 (Dąbrówka) dołączyły studentki pedagogiki z PWSZ w Sanoku, które 12 marca br. odwiedziły bibliotekę wraz z przedszkolakami z Oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1 i wychowawczynią Aliną Kurasz. Ania i Małgosia w ramach praktyk z doskonalenia zawodowego w tym przedszkolu znalazły także czas na wycieczkę do biblioteki. Spotkanie było okazją do lektury opowiadań o przygodach Zuzi, rezolutnej rówieśniczki „zerówkowiczów”. (hm)

Kolejna edycja konkursu wielkanocnego

Do udziału w konkursie „OCZEKUJĄC NA RADOSNE ALLELUJA” zapraszamy przedszkolaki – Oddziały „O”, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, dorosłych i wszystkich Przyjaciół Biblioteki. Zadanie konkursowe polega na: (temat do wyboru)
– wykonaniu pisanki dowolnymi technikami plastycznymi z użyciem różnorodnych materiałów dekoracyjnych
– wykonaniu palmy wielkanocnej
– wykonaniu kartki świątecznej z motywami wielkanocnymi.

Prace konkursowe z podaniem adresu i telefonu wykonawcy oraz opiekuna, szkoły lub placówki szkolno-opiekuńczej należy składać u organizatora konkursu w dniach i godzinach otwarcia filii bibliotecznych do dnia 4 kwietnia 2014 r. Uroczyste zakończenie konkursu i wręcznie nagród w czterech kategoriach wiekowych wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się 11 kwietnia br. Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie! (mh)

Finisaż wystawy Jacka M. Szpaka

11 marca, w bibliotecznej Galerii „20” odbył się na finisaż wystawy prac rzeźbiarza, malarza i ceramika Jacka Michała Szpaka, z udziałem Artysty. Do galerii zdjęć – zapraszamy na nasz profil na Facebooku.

W DKK dla młodzieży…

…burzliwa dyskusja wokół ulubieńca dziewczyn Johna Greena i jego „Papierowych miast”:)

Pierwsze odwiedziny w bibliotece

4 marca (wtorek) Oddział dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki gr. VIII z Przedszkola nr 2 w Sanoku. Do biblioteki dzieci przyprowadziły panie Alina Mazur i Monika Biłas. Była to pierwsza wizyta dzieci w bibliotece. Przedszkolaki zwiedziły wszystkie działy naszej biblioteki, ale najdłużej – jak zwykle – dzieci zatrzymały się w oddziale dla najmłodszych. Tu zapoznały się z naszym księgozbiorem, na pufach oglądały bajeczki, a na koniec pani przeczytała im jedną z nich. Dzieciom bardzo podobało się w naszym oddziale i obiecały że będą tu wracać. (ec)

Pozytywnie zakręcony pan inżynier

Kolejnym gościem który w ramach projektu „Człowiek Pozytywnie Zakręcony” odwiedził czytelników naszej filii – uczniów Szkoły Podstawowej nr 7 – był Łukasz Łagożny, alpinista i podróżnik. Pan Łukasz jest absolwentem Wydziału Elektrotechniki i Informatyki na Politechnice Rzeszowskiej. Mieszka i pracuje w Sanoku, a jego największą pasją są góry. Nasz gość z gawędziarskim kunsztem opowiedział uczestnikom o swoim niezwykłym hobby. Już jako kilkuletni chlopiec zaczął zdobywać z tatą okoliczne wzniesienia, później bieszczadzkie połoniny, a następnie z przyjaciółmi tatrzańskie pasma górskie. Od 2009 r. z grupą zapaleńców zaczął wspinać się na szczyty gór wysokich. Z zacięciem realizuje swoje życiowe motto: „Życie trzeba przeżyć, a nie przeczekać”. Do jego największych sukcesów zalicza zdobycie pięciu (z dziewięciu) szczytów Korony Ziemi. Na pierwszą wyprawę wyruszył do Rosji, aby tam wspiąć się Elbrus (5642 m n.p.m.), następnego roku poleciał aż do Argentyny, by stanąć na szczycie góry Aconcagua (6962 m n.p.m.), potem była wspinaczka na Mont Blanc (4810 m n.p.m.) w Alpach Włoskich, kolejny urlop spędził na Alasce, by z kolegami zdobyć Mc Kinley (6194 m n.p.m.). Po tych sukcesach znów uadał się w Alpy, by zdobyć szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.), a w ubiegłym roku wyruszył z grupą alpinistów do Afryki, by stanąć na szczycie Kilimandżaro (5895 m n.p.m.). Pan Łukasz na spotkanie przywiózł prawie wszystko, co zabiera alpinista na wyprawę do plecaka, który waży ok. 30 kg oraz sprzęt do zaprezentowania zdjęć i filmów z wszystkich wypraw. Opowiadał interesująco o swojej pasji i podkreślił, że nigdy by tego nie dokonał, gdyby nie konsekwencja w działaniu i dobrze zaplanowany każdy dzień, w którym – oprócz pracy zawodowej, dodatkowych zajęć i czasu dla rodziny – musi znaleźć czas na bieganie i ćwiczenia kondycyjne. Praktycznie do wyprawy przygotowuje się cały rok, bierze udział w maratonach i ultra-maratonach oraz biegach charytatywnych oraz poszukuje sponsorów, ponieważ jago hobby jest bardzo kosztowne. Zanim zaczął realizować swoje marzenia przeczytał wiele książek, ale jak jest naprawdę, przekonał się, gdy przyszło mu obcować z dziką, groźną i surową naturą gór. Podkreślił, że zawsze walka z napotykanymi przeciwnościami, a nawet z samym sobą, się opłaca, bo nagrodą jest zdobyty szczyt, co do tej pory zawsze mu się udawało. Dzięki niemu „biało-czerwona” i herb Sanoka powiewały na szczytach 4 kontynentów Ziemi. Panu Łukaszowi gratulujemy sukcesów i życzymy realizacji marzeń. W imieniu naszego gościa zapraszamy do odwiedzenia jego strony: www.lagozny.pl. (hm)

Fenomen Beksińskich: Zdzisław

24 lutego br. minęła 85. rocznica urodzin Zdzisława Beksińskiego. Także w lutym nakładem Wydawnictwa Znak ukazała się książka Magdaleny Grzebałkowskiej „Beksińscy. Portret podwójny”, o której Mariusz Szczygieł powiedział: Nieodgadnionych Beksińskich, ojca i syna, spotkało po śmierci coś wspaniałego. Otóż Magdalena Grzebałkowska napisała o nich wielką, głęboką i brawurową książkę reporterską. Złoty kruszec znalazł świetnego wydobywcę. Niech się chowa zmyślenie i powieści. My zapraszamy na wystawę, na której zaprezentowano publikacje poświęcone życiu i twórczości Zdzisława Beksińskiego – malarza, fotografika, grafika, rzeźbiarza urodzonego w Sanoku, wciąż mającego tu przyjaciół, znajomych, przywołujących jego pamięć we wspomnianej książce.

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku. W latach 1948-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Początkowo zajmował się fotografią artystyczną, a następnie od 1955 r. malarstwem, rzeźbą (reliefy w metalu) i grafiką (heliograwiura). Od 1974 r. tylko malował. Zajmował się także grafiką komputerową. 21 lutego 2005 r. artysta został zamordowany w swoim warszawskim mieszkaniu. (edb)

Książki Roku 2013

Przyznano nagrody „Magazynu Literackiego Książki”. Główne przypadły wydawcom następujących książek:
• Wydawnictwo Biały Kruk za „Wielką księgę patriotów polskich” (kategoria „historia”)
• Społeczny Instytut Wydawniczy Znak za „Ostatnie rozdanie” Wiesława Myśliwskiego (kategoria „proza polska”)
• Wydawnictwo Zysk i S-ka za „Legion” Elżbiety Cherezińskiej (kategoria „proza polska”)

  • Wydawnictwo W.A.B. za „Ludzką rzecz” Pawła Potoroczyna (kategoria „proza polska”)
    • Dom Wydawniczy Rebis za „Obłęd`44” Piotra Zychowicza (kategoria „publicystyka historyczna”)
    • Wydawnictwo Agora i Świat Książki za „Za żelazną kurtyną” Anne Applebaum (kategoria „historia”) Tytuł Wydawca Roku 2013 otrzymało Wydawnictwo G+J Książki (teraz Burda Książki) za mistrzowską umiejętność inicjowania wydarzeń edytorskich przekładających się na sukces biznesowy.
    Nagrodę za Wydarzenie Roku redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” przyznała Wydawnictwu Egmont Polska za rozmach i efektywność proczytelniczej akcji „Czytam sobie”. W tym roku przyznano również Nagrodę Specjalną za Najlepszą Publicystykę – otrzymało ją wydawnictwo Biały Kruk za publikację „Oburzeni” pod red. Leszka Sosnowskiego zilustrowaną fotografiami Adama Bujaka.
    W holu biblioteki na I piętrze prezentowana jest wystawa przedstawiająca nagrodzone książki. Zapraszamy. (edb)

Zapraszamy chętnych!

Klub Fotograficzny ZOOM, działający pod patronatem naszej biblioteki, zaprasza wszystkich zainteresowanych fotografią na swoje spotkania. Szczegóły tutaj.

Kolejne atrakcje w „Dziecięcej”!

https://youtu.be/QJ0K7OWUOTY

Chcesz przetestować PlayStation 3? Mamy to!:) W Oddziale dla Dzieci MBP dzieci mogą korzystać z dwóch dostępnych na miejscu gier: „Dance Star Party. Zostań gwiazdą tańca” i „Little BIG Planet 2” (bądź przynieść własne). Za pomoc w rozruchu sprzętu dziękujemy Ani Buczkowicz i Magdzie Kijowskiej!

Pozytywnie zakręcona… emerytka:)

17 stycznia br. uczestnicy bibliotecznych spotkań w ramach projektu „Człowiek pozytywnie zakręcony” spotkali się z Anną Kopiec, emerytką, studentką Uniwersytetu Trzeciego Wieku PWSZ w Sanoku, wolontariuszką, a także miłośniczką turystyki. Pani Ania bardzo szybko nawiązała kontakt z małymi uczestnikami. Na spotkanie przyniosła pamiątkowe zdjęcia, atlasy turystyczne i z gawędziarskim zacięciem opowiadała dzieciom o swoich życiowych pasjach. Dzieci słuchały wspomnień z dzieciństwa i młodości, gdy była harcerką, a w szkole lubiła geografię i wycieczki krajoznawczo-turystyczne. Gdy przeszła na emeryturę, zaczytywała się w książkach przygodowych i podróżniczych. Następnie zaczęła uczestniczyć w zajęciach na Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie jest „wieczną” studentką oraz aktywną wolontariuszką, pomaga w pielęgnowaniu chorych w Olchowieckim Hospicjum i akcjach charytatywnych. Dzieci dowiedziały się także, że zawsze dużo podróżowała. Różnymi środkami lokomocji zwiedziła Polskę, Włochy, Anglię Chorwację, Ukrainę, Słowację, Węgry i Ziemię Świętą w Palestynie. Spotkała wielu ciekawych ludzi i zwiedziła dużo miejsc, poznała wiele kultur i religii. Od kiedy Sanocki Oddział PTTK zaczął organizować wakacyjne piesze wycieczki „Niedziela za miastem z przewodnikiem”, uczestniczyła we wszystkich rajdach jako najstarsza uczestniczka. Przemierzyła w ten sposób całe Bieszczady, zdobyła kilkakrotnie Tarnicę, wszystkie Szlaki Papieskie, łącznie z Turbaczem w Gorcach. Po Ziemi Sanockiej może być przewodnikiem, zna leśne szlaki, przełęcze, pomniki przyrody, zabytki, wie, ile jest bocianich gniazd, gdzie można spotkać żubry, dziki, bobry czy orły bieliki. Dla młodszego pokolenia uczestników wypraw jest „ciocią Anią”. Pod jej opieką dużo dzieci wyruszyło na turystyczne szlaki, by razem podziwiać piękno przyrody, uczyć się reguł pieszych wędrówek w góry w czasie słonecznej pogody, deszczu czy w okresie zimowym, jak czytać znaki turystyczne i gdzie można zapalić ognisko. Spotkanie przerodziło się niemalże w konferencję, każde dziecko chciało zadać jak najwięcej pytań, a odpowiedzi były ciekawe, poparte tzw. historyjkami z „życia wziętymi”. Na zakończenie nasz gość zaprezentował dzieciom jeszcze jedno hobby: jak z bibuły można zrobić krokusy i niezapominajki, oznaki wiosny, tak też się złożyło, że pogoda w dniu spotkania bardziej przypominała tę porę roku a nie rozpoczynające ferie zimowe. (hm)

Przyjemne z pożytecznym

Ostatniego dnia ferii organizowanych przez Oddział dla Dzieci MBP spotkaliśmy się z fachowcami z Banku PKO BP, żeby porozmawiać o oszczędzaniu.

Wójtostwo – ferie zimowe 2014

Filia nr 3 MBP w Sanoku w tym roku również nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach. Na czas zimowego odpoczynku przygotowała różnorodne zajęcia, które odbyły się pod hasłem: „Zimowa Kraina Rozmaitości”. Ferie w bibliotece nie mogły obejść się bez książek, a więc uczestnicy zajęć brali udział w głośnym czytaniu bajek i opowieści o tematyce zimowej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia plastyczne „Zimowe fantazje” – malowanie na folii farbami żelowymi. Młodzi artyści okazali się bardzo kreatywni i stworzyli pełne inspiracji prace: śmieszne bałwanki, niespotykane śnieżynki, choinki pełne kolorowych bombek i światełek. Dekoracje zimowe można podziwiać w bibliotece (codziennie w godzinach pracy Biblioteki). Ponadto w czasie ferii zostały przeprowadzone różne zabawy: „Mówiąca piłka”, „Pudełko zadań”, „Tęcza”, „Kalambury”, „Kto ma więcej piegów”. Dużo śmiechu było przy odgadywaniu zagadek, kalamburów i podczas zabawy „Kto ma więcej piegów” (polegała na tym, żaby przykleić przeciwnikowi jak najwięcej piegów). Był też czas na swobodną zabawę i aktywność taką, na jaką akurat miały ochotę, chętnie też korzystały ze stanowisk komputerowych z dostępem do Internetu. Uczestnicy zajęć mogli spędzić wolny czas w miłym towarzystwie z rówieśnikami, zajęcia sprzyjały również zawiązywaniu nowych przyjaźni. Na pożegnanie wszystkie dzieci otrzymały słodkości – które będą im przypominały czas mile spędzony w bibliotece. Dzięki przygotowanym zajęciom dzieci, spędzające ferie zimowe, mogły wypełnić swój wolny czas twórczą i dobrą zabawą. (aj)

DKK czyta Sapkowskiego

Relacja Elżbiety Ciupak: Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Młodzieży w nowym roku odbyło się 22 stycznia. Klubowiczki jak zawsze stawiły się w pełnym składzie. Tematem mroźnego styczniowego spotkania była twórczość Andrzeja Sapkowskiego, a dokładnie jego ostatnio wydana powieść „Sezon burz”. Opowieść, jak na dobry thriller przystało, zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Postacią łączącą tę powieść z sagą o wiedźminie jest Geralt, który stacza morderczą walkę z drapieżnikiem żyjącym tylko po to, żeby zabijać. Przeżywa także burzliwy romans z rudowłosą Koral, w którego tle rozgrywają się królewskie i czarodziejskie intrygi. Fani Sapkowskiego znajdą w powieści cechy charakterystyczne dla twórczości pisarza (mistrzowskie opisy walk, barwne dialogi, wartką akcję). To wszystko sprawia, że jest to powieść, którą czyta się jednym tchem. Większość klubowiczek jest zafascynowana twórczością Sapkowskiego, dlatego rozmowa na temat powieści była bardzo burzliwa. Wszystkich fanów, ale i tych, którzy dotąd nie są przekonani do Sapkowskiego, namawiamy do lektury „Sezonu burz” – nudy z pewnością nie zazna nikt.

Finał 2. edycji konkursu bożonarodzeniowego

15 stycznia br. w jeszcze trwającej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku miał miejsce uroczysty finał konkursu plastycznego „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”, po raz drugi zorganizowany przez filie MBP na Dąbrówce i w Olchowcach, nad którym Honorowy Patronat objął Dyrektor PSM Andrzej Smolik. Wręczenie nagród zwycięzcom poprzedziły występy przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 2 i 4 oraz duetu akordeonowego, uczniów I LO i PSM Eweliny Wronowskiej i Michała Matuszewskiego.

Koncertu kolęd i pastorałek wysłuchali laureaci konkursu, którzy przybyli z terenu Sanoka i okolic oraz zaproszeni goście: ks. Andrzej Skiba, proboszcz sanockiej Fary, Bolesław Szybist, prezes Firmy HERB i mecenas kultury, Helena Rojek, prezes Stowarzyszenia „Salutaris”, Stanisława Skwarcan z TPD, wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz Leszek Puchała, dyrektor MBP wraz z pracownikami. W konkursie udział wzięło prawie 400 uczestników wraz z opiekunami, a zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki świątecznej lub witraża z motywami bożonarodzeniowymi. Dzięki życzliwości sponsorów nagrodzono ponad 120 uczestników, przyznając kilkanaście równorzędnych pierwszych, drugich i trzecich miejsc w różnych kategoriach wiekowych, a także wyróżnienia. Zwycięzcami w kategorii kartka świąteczna okazali się:
Kategoria Przedszkole Oddział „O”
– Gabriela Pastuszak – Filia Przedszkola nr 1 Dąbrówka
– Gabriela Lutecka – Przedszkole nr 2
– Małgorzata Sieniawska – Przedszkole nr 3
– Antonina Śmiertka i Adrianna Serednicka – Przedszkole nr 4
– Rafał Zadylak – Przedszkole w Bukowsku
Kategoria Szkoła Podstawowa kl. I – III
– Natalia Kozak – SP nr 1
– Klasa III a – SP nr 2
– Eliza Ciępiel – SP nr 3
– Oliwia Krokis – SP nr 6
– Michał Kopiec – SP nr 7
Kategoria Szkoła Podstawowa kl. IV–VI
– Gabriela Kucaba – SP nr 1
– Łucja Pelc – SP nr 3
– Magdalena Bober – SP Łukowe
Kategoria Gimnazjum
– Karol Łukasik – G. nr 3
Kategoria Szkoły Ponadgimnazjalne
– Karolina Latawiec i Magdalena Sarnet – Bursa Szkolna
– Katarzyna Lipka – SPP SOSW
Kategoria dorośli
– Janina Menio – Sanok
– Magdalena Balowska – ŚDS Zagórz
Za witraż nagrody za 1. miejsce odebrali:
Kategoria Przedszkole – Oddział „O”
– Grupa X – Przedszkole nr 2
Kategoria Szkoła Podstawowa
– Aleksandra Marszałek – SP nr 6
– Julia Jarosz – SOSW
Kategoria Gimnazjum
– Dominika Wójtowicz – G. nr 3
Kategoria dorośli
– Agnieszka Tymcio i Andrzej Wronowski – WTZ
Uczestnicy konkursowego finału mieli możliwość obejrzenia wystawy prac nagrodzonych zorganizowanej w Szkole Muzycznej po czym organizatorzy przekazali je na cele charytatywne do Powiatowego Centrum Wolontariatu w Sanoku. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy a rodzicom, katechetom i wychowawcom dziękujemy za życzliwość i współpracę. (hm)

Przeżyjmy to jeszcze raz:)

https://youtu.be/OeCPuTmgN6Y

Ostatni „Kryminalny czwartek”, jeszcze w 2013, nasz gość: Bartłomiej Rychter. To było ciężkie zadanie: z dwugodzinnego spotkania wykroić kilka minut, zwłaszcza że goszczący w bibliotece sanoczanin to wyjątkowo barwna i ciekawa postać – umie i ma o czym mówić. No ale jest: (z konieczności krótki) film o Bartłomieju Rychterze.