2015

Kolędowali w szpitalu

(Inf., fot. Elżbieta Ciupak) 21 grudnia w poniedziałek wspólnie z klasą VI a z Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku i jej wychowawczynią p. Joanną Twardak kolędowaliśmy w sanockim szpitalu na Oddziale Dziecięcym – zabrzmiały tam najpiękniejsze kolędy. Do wspólnego śpiewania włączyli się mali pacjenci oraz personel. Bardzo dziękujemy młodzieży za wspaniałe chwile, które wprowadziły nas w klimat świąt Bożego Narodzenia.

„Dzielna Polka przed nami”

Maria Kurowska, wicemarszałek województwa podkarpackiego, o bohaterce wieczoru autorskiego, który 17 grudnia zorganizowaliśmy w gościnnych murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, powiedziała coś, co zrobiło duże wrażenie na gościach przybyłych na tę uroczystość: „Słyszałam o starościnie Czesławie Kurasz, która była swego rodzaju osobliwością… dawało się zauważyć pewien pazur w jej działalności. Słyszałam też o wielu pięknych społecznych dziełach, które prowadzi w Sanoku, ale nie przypuszczałam, że to bogactwo aż tak wielkie. I że ten wieczór będzie tak niezwykły. Dzielna Polka przed nami. Niezwykła Polka. […] Dziękuję radnemu powiatowemu Damianowi Biskupowi, który mi powiedział, że muszę przyjechać do Sanoka na to spotkanie, bo pani Czesława to niezwykła osoba. Rzuciłam wszystkie sprawy w urzędzie i przyjechałam, by poznać ją bliżej. I jestem pod ogromnym wrażeniem”.
Na łamach Tygodnika Sanockiego postać Czesławy Kurasz – byłej starościny sanockiej, założycielki sanockiego wolontariatu, inicjatorki założenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku, a wcześniej długoletniej prezeski świetnie prosperującej GS Bukowsko – pojawia się często. Nie dlatego, że pani Czesława zabiega o tę reklamę czy robi cokolwiek w tym kierunku. Konsekwentnie i od lat jest po prostu inicjatorem tylu działań, bierze udział w tylu przedsięwzięciach i tak aktywnie animuje życie społeczne naszego miasta i regionu, że niepisanie o tym zakrawałoby na coś więcej niż brak orientacji.
Tym razem okazją do ponownego przypomnienia o pani Czesi – jak mówi o niej większość tych, którzy ją znają – stało się wydanie jej wspomnień. Książka pod tytułem „Niczego nie żałuję” przygotowana została do druku przez Oficynę Wydawniczą Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, a jej promocja miała miejsce w niedawno oddanym do użytku Centrum Sportowo-Dydaktycznym PWSZ w Sanoku. Na tej ze wszech miar wyjątkowej imprezie goście pojawili się tłumnie. Na szczęście pachnąca nowością aula PWSZ zdołała wszystkich pomieścić (swoją drogą duże wrażenie na przybyłych zrobił rozmach, z jakim centrum zostało zaprojektowane i wykonane, a także gościnność i profesjonalizm pracowników uczelni, zwłaszcza obsługujących aulę od strony technicznej Bogdana Ciupaka i Janusza Mussa).
Książka Czesławy Kurasz pt. „Niczego nie żałuję. Wspomnienia” jest zapisem kilkudziesięciu lat życia autorki, a do jej napisania namówiły panią Czesię dzieci. Powstawała niemal dwa lata, zajmując jej prawie każdą wolną chwilę. Ale samozaparcie i pracowitość to naczelne cechy byłej starościny – dała więc radę. Choć po mrożących krew w żyłach przygodach, jednak na dzień przed promocją (!), pachnąca farbą piękna książka dotarła szczęśliwie do Sanoka. Można było zacząć świętować.
Spotkanie promocyjne rozpoczęła projekcja filmu „Przez życie” zrealizowanego w Dziale Wydawnictw i Promocji Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Wraz z autorką można było zajrzeć do miejsc, z jakimi związana była ona w przeszłości, przejść – czy też raczej przejechać – się jej śladami (cerkiew w Szczawnem była na przykład świadkiem dramatycznych wydarzeń, kiedy to młoda Cesia uczyła się jeździć na motorze, nie zapytawszy o hamulec), a także posłuchać, jak postrzegają ją przyjaciele i współpracownicy.
Uroczystość uświetnił także występ Olgi Gruber i Katarzyny Góralczyk (Teatr BWA – Scena Dorosłych), które zaprezentowały zgromadzonym fragmenty książki. O sztuce życia z autorką rozmawiała następnie red. Jolanta Ziobro. Było zabawnie, wzruszająco i zaskakująco. Ale najbardziej poruszającym punktem programu była jednak niespodzianka przygotowana przez syna pani Czesi, muzyka Damiana Kurasza i jego przyjaciół – Piotra Rychlca (akordeon) i Olgę Blicharczyk (śpiew) – recital, w którym zaprezentowali piosenki śpiewane przez panią Czesię jej małym dzieciom – tym razem zabrzmiały one w całkiem nowych, oryginalnych aranżacjach. W jednej z nich usłyszeć można było nawet bohaterkę wieczoru! Po występie na scenę weszły wszystkie dzieci pani Czesi, które na spotkanie przyjechały z zagranicy (w przeddzień uroczystości, bez wiedzy mamy!), by podziękować jej za prezent, jaki im zrobiła w postaci książki. Ta chwila wycisnęła łzy z niejednych oczu.
Punktem kulminacyjnym uroczystości był moment wręczenia pani Czesławie Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Sanoka” przyznawanej przez Towarzystwo Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej, które reprezentowali członkowie zarządu Wacław Krawczyk i Robert Zoszak.
Część oficjalną spotkania zakończyły przemówienia zaproszonych gości. W imieniu burmistrza Tadeusza Pióro wystąpił wiceburmistrz Edward Olejko i odczytał list gratulacyjny adresowany do bohaterki wieczoru. „W imieniu swoim i sanoczan: nie żałujemy ani jednego dnia, ani jednej chwili spotkań czy rozmowy z panią Czesią” – napisał między innymi burmistrz Sanoka.
Gratulacje autorce złożyła również radna sejmiku województwa podkarpackiego, dyrektor ZS nr1, Maria Pospolitak. Dumna z absolwentki „ekonomika” sprzed lat, „najlepszej reklamy tej szkoły”, znajomość z nią podsumowała krótko: „Spotkałam anioła”.
Ks. dziekan dr Andrzej Skiba podkreślił, że pani Czesława to „kobieta mobilna, femina viator – kobieta w drodze! Ale nie turystka, bo ona w tej drodze ciągle działa i pracuje”- to nawiązanie między innymi do fotografii z okładki książki, na której autorka wystąpiła na motorze – uwaga słuszna, gdyż pani Czesława była prawdopodobnie jedną z pierwszych kobiet w Bieszczadach posiadających prawo jazdy.
Gratulacje złożyli także rektor PWSZ Elżbieta Cipora i kanclerz Leszek Siedlecki. – W życiu nie liczą się stopnie i tytuły naukowe, a zwyczajna mądrość życiowa i serce. A pani Czesława ma serce na dłoni – powiedziała pani rektor, podkreślając także zasługi starościny sanockiej w rozwoju uczelni.
Za „przekazanie w książce nam i następnym pokoleniom wytycznych,w jaki sposób oddać czas, serce, myśli i posiadaną wiedzę drugiemu człowiekowi – temu bliskiemu i spotkanemu na drodze życia” dziękowali prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Sanoku Andrzej Pańko i b. członek zarządu Janina Dutkiewicz.
Przedstawiciele Powiatowego Centrum Wolontariatu podkreślili, że autorka jest dla nich niekończącą się inspiracją, a byłe koleżanki i kolega z „ekonomika” – z klasy, która do dziś spotyka się co dwa lata na szkolnych zjazdach – wspominali, jak zapamiętali Cesię Podstawską – rozśpiewaną i energiczną dziewczynę, klasowego „adehadowca” i prowodyra wielu wydarzeń.
Bohaterka wieczoru, dziękując za tyle miłych słów i przeżyć, podsumowała wszystko w – rzec by można – swoim stylu. Powiedziała bowiem krótko: „Gdybym was nie spotkała, nie miałabym dla kogo działać. Ani z kim. To z wami te sukcesy odniosłam. Należą także do was”.
Po części oficjalnej zaproszeni goście udali się na bankiet, który przygotowali uczniowie Zespołu Szkół nr 1, by – jak to powiedziała pani Czesia – przekonać się, że wszystko zostało przygotowane celująco.

Zmarła Maria Harasymowicz

Z przykrością informujemy, że 30 grudnia zmarła Maria Harasymowicz, żona poety Jerzego Harasymowicza. Postać niezwykła – muza jego twórczości, skromna, nieśmiała, z pozoru zagubiona – ale i wzorowo zorganizowana, co z pewnością miało niemały wpływ na popularyzację twórczości jej męża. O ich wzajemnych relacjach mówiła: „Codzienne życie z Jerzym nie było łatwe, ale przecież wiedziałam, na co się decyduję. Za to było ciekawe, pełne ludzi, wydarzeń i spraw”. Wielokrotnie podkreślała, że zależy jej na trwałym związaniu nazwiska męża z Bieszczadami, które tak bardzo ukochał i które zajęły tyle miejsca w jego twórczości. Kultywowała jego pamięć, organizując coroczne Harasymiady, które od lat odbywały się w Komańczy, przy współudziale tamtejszego Gminnego Ośrodka Kultury. Pierwsze spotkanie, jeszcze pod nazwą „Dni Harasymowiczowskich”, zorganizowane zostało przez naszą bibliotekę w 2001 r. Pani Maria mówiła wówczas: „Brak mi słów, by wyrazić wdzięczność dla pomysłodawców i tych, którzy przyczynili się do realizacji tej wspaniałej imprezy. Jestem wzruszona; spotkałam tu wielu przyjaciół, wróciły wspomnienia. Wszystko odbyło się tu nie tylko z klasą, ale przede wszystkim z sercem”. W imieniu Dyrekcji i Pracowników MBP w Sanoku Rodzinie Pani Marii chcielibyśmy przekazać szczere wyrazy współczucia.

Tradycje bożonarodzeniowe z „Pyzą…”

(Inf., fot. Halina Martowicz) Tradycje bożonarodzeniowe stały się obecnie patrymonium kulturowym świata. Mimo że dzisiaj przyjmują formę bardziej folklorystyczną i konsumpcyjną, początkowo miały ścisły związek z symbolami i wyobrażeniami światła, radości, pokoju i życia. Takie postaci jak Święty Mikołaj, Kolędnicy, Trzej Królowie, Befana, a także wieniec adwentowy, jemioła, choinka, błyszczące ozdoby, słodycze, dary, choć rodziły się i rozwijały w różnych krajach, a tradycja z nimi związana przyjmowała różne formy, wszystkie miały wspólny mianownik: radość i pokój płynące z narodzenia Jezusa, który dał początek nowej erze ludzkości. 21 grudnia br. tuż przed feriami świątecznymi, uczniowie SP nr 7 wraz z wychowawczynią Ewą Studnicką, spotkali się w naszej filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka, by kontynuować projekt „Pyza na europejskich dróżkach”. Podczas spotkania dzieci wybrały się w podróż dookoła świata, by poznać tradycje, zwyczaje, zachowania w innych krajach i wejść w nastrój i ducha najbardziej oczekiwanego święta w roku. Na spotkanie przyniosły sianko, opłatek i pierniki oraz prace plastyczne, które przedstawiały przygody „Pyzy…” na Świętach Bożego Narodzenia. Atrakcją było Dzieciątko Jezus wykonane z ziemi afrykańskiej, którą otrzymaliśmy od sióstr klawerianek z Krosna, które pracują na misjach na Wyspach Zielonego Przylądka. Spotkanie upłynęło w serdecznej atmosferze, każde dziecko opowiadało o tradycjach innego kraju. Na zakończenie zaśpiewaliśmy najsłynniejszą kolędę „Cicha noc” i dzieliliśmy się opłatkiem oraz piernikami, życząc sobie nawzajem wesołych świąt i szczęśliwego Nowego Roku”.

Wystawa malarstwa Zofii Kalinieckiej

7 grudnia w MBP odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zofii Kalinieckiej. Wystawa czynna będzie do 9 stycznia 2016 r., w godzinach pracy biblioteki. Dobrze znana sanoczanom malarka z zawodu jest dekoratorem i przez wiele lat pracowała w pracowni plastycznej. Od 1978 r. była instruktorem plastyki w Osiedlowym Domu Kultury przy Spółdzielni Mieszkaniowej. Od 1981 r. należy do Koła Amatorów Plastyki w Sanoku, współpracuje z Galerią-Pracownią „Pod Zegarem” w Sanoku. Brała udział w plenerach malarskich w Zakopanem, Krynicy, Sandomierzu, Starym Sączu, Kazimierzu, Solinie, Lesku, Rymanowie-Zdroju, Rudawce Rymanowskiej, Rzepedzi, Łańcucie, Ustrzykach Dolnych i na terenie Słowacji. Uczestniczyła w wystawach poplenerowych i konkursach malarstwa nieprofesjonalnego, zdobyła wiele nagród i wyróżnień, między innymi I nagrodę w X Wojewódzkim Konkursie Plastyki Nieprofesjonalnej w Krośnie oraz Nagrodę Wojewody Krośnieńskiego za twórczość plastyczną. Miała też wystawy indywidualne: w Iwoniczu-Zdroju, Krośnie, Sanoku, Bóbrce k. Soliny. Jej prace znajdują się w prywatnych kolekcjach w Polsce i za granicami kraju. Co roku wystawia swoje prace w Galerii „Synagoga” w Lesku. W jej malarstwie dominują kwiaty i pejzaże, czasem pojawia się tematyka symboliczna.

Nasza czytelniczka – Wolontariuszką Roku 2015!

Powiatowe Centrum Wolontariatu w Sanoku, któremu prezesuje Czesława Kurasz – wolontariuszka wszech czasów już po raz czternasty obchodziło Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W uroczystości, która odbyła się 4 grudnia br. w PWSZ uczestniczył także Leszek Puchała, dyrektor MBP, wraz z pracownikami. Doroczne święto było okazją do podsumowania kolejnego roku pracy, pochwalenia się osiągnięciami i podziękowania tym, którzy na co dzień sieją dobro. Zaszczytny tytuł Wolontariusza Roku 2015 – otrzymała Anna Kopiec, emerytka, studentka i wolontariuszka Uniwersytetu Trzeciego Wieku, czytelniczka filii MBP, która oprócz zamiłowania do książek, wykazuje się aktywnością i pomocą w organizacji bibliotecznych konkursów w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce. Jej bibułkowe kwiaty i stroiki są dodatkiem do podziękowań dla gości i sponsorów nagród konkursowych. Kartki świąteczne, które sama wykonuje i te z konkursów rozdaje w szpitalu i hospicjum w Olchowcach gdzie od sześciu lat odwiedza podopiecznych Zakładu Opiekuńczo-Pielęgnacyjnego. Pani Ania uczestniczyła także w spotkaniu z małymi czytelnikami w filii Dąbrówka w ramach projektu „Człowiek pozytywnie zakręcony”. Wśród nominowanych do tytułu Wolontariusza Roku znalazła się także Sandra Fejdasz z ZS nr 1, aktywna czytelniczka z filii Olchowce, laureatka konkursu „Czytanie moją pasją”. Wszystkim wolontariuszom z okazji ich święta – gratulujemy pięknej i szlachetnej postawy. Liczymy na dalszą współpracę, która w przyszłości zaowocuje nowym pokoleniem wolontariuszy.
Halina Martowicz

Jacka Mateckiego opowieść o Rosji

„[…] im dalej, tym będzie straszniej i śmieszniej. A przede wszystkim – ciekawiej, w końcu, nie chwaląc się, poznałem Rosję jak mało kto. Tę od środka. Tę prawdziwą. Lecz jeśli ktoś zada mi pytanie, czy wiem, gdzie leży prawda o Rosji, moja odpowiedź będzie negatywna”.Promocja książki Jacka Mateckiego „Co wy … wiecie o Rosji” odbyła się w MBP 18 grudnia.

Jak zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja?

(Inf. Anna Zwolenik) 12 grudnia w Klubie Malucha dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak zostać pomocnikiem Świętego Mikołaja! Pani Mikołajowa i Święty Mikołaj odkryli, że w tym roku będą potrzebowali większej liczby pomocników przy rozwożeniu prezentów. Dlatego wszystkie dzieci, które przybyły na zajęcia mikołajkowe, stały się adeptami Szkoły Elfów i przeszły przez wszystkie etapy rekrutacji, aby uzyskać tytuł „Pomocnika Mikołaja”. Pani Mikołajowa przygotowała dla nich bardzo wiele zadań ruchowych i integracyjnych, a także plastycznych. Pod koniec zajęć każde dziecko dostało słodki prezent od niej i Świętego Mikołaja.

Bojkowszczyzna – prezentacja książki

MBP w Sanoku, PTH o. Sanok i Stowarzyszenia Magurycz zapraszają na promocję książki „Wybór tekstów etnograficznych o dawnej Bojkowszczyźnie Zachodniej”. Jest to publikacja oparta na tłumaczeniach siedemnastu artykułów wydrukowanych w przedwojennych ukraińskich czasopismach o tematyce karpackiej, w szczególności w wydawanym w l. 30. w Samborze periodyku „Litopys Bojkiwszczyny”. Spotkanie promocyjne odbędzie się 15 grudnia o godz. 17 w naszej bibliotece. Zapraszamy!

Laurki dla Świętego Mikołaja

(Inf. Halina Martowicz) 7 grudnia br. w filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka, spotkały się „świetliczaki” z SP nr 7 na imprezie mikołajkowej. Jak co roku dzieci, które są także naszymi czytelnikami, przygotowały laurki z życzeniami dla Świętego Mikołaja, śpiewały piosenki, opowiadały sobie, czym w tym roku obdarował ich ten patron dobroci i życzliwości. Ponadto czytaliśmy, jak mikołajki obchodzone są na całym świecie, a z prac plastycznych została przygotowana wystawa. Na pamiątkę spotkania każde dziecko otrzymało upominek.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie

(Inf. Halina Martowicz) Do udziału w 4. już edycji naszego konkursu zapraszamy przedszkolaki (oddziały „0”), uczniów szkół podstawowych, młodzież gimnazjalną, wychowanków specjalnych ośrodków szkolno-opiekuńczych i warsztatów terapeutycznych oraz dorosłych mieszkańców Sanoka i okolic. Konkurs plastyczny polega na (temat do wyboru): wykonaniu kartki świątecznej (format A5) lub wykonaniu witrażu z motywami świątecznymi (np. choinka, szopka, św. Mikołaj, anioł, kolędnicy). Prace konkursowe, które należy składać u organizatora do dnia 22 grudnia br., będą oceniane we wszystkich kategoriach wiekowych, zostaną przekazane do Powiatowego Centrum Wolontariatu na cele dobroczynne. Uroczysty finał konkursu, wręczenie nagród połączony z imprezami towarzyszącymi odbędzie się w połowie stycznia 2016 r.

Pyza na… sanockich dróżkach

(Inf., fot. Halina Martowicz) W ostatni dzień listopada br. dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z wychowawczynią Ewą Studnicką, które uczestniczą w spotkaniach w filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka w ramach projektu promującego czytelnictwo „Pyza … na europejskich dróżkach”, wybrały się na sentymentalną wycieczkę po naszym mieście, a właściwie po zminiaturyzowanym Sanoku, który jest dziełem Aleksandra Makowskiego. Dzieci w tym dniu najbardziej zaciekawił sanocki zamek, o którym czytały w baśni „Lewiatan królowej Bony” autorstwa Henryka Nicponia. Fabuła tej baśni oparta jest na faktach historycznych i wydarzeniach z początku XVII w. To historia o Lewiatanie strzegącym skarbów królowej Bony ukrytych w jednej z pieczar zamkowej skarpy w Sanoku, a Rafał, Dawid i Jaś opowiadali o wyprawie starosty sanockiego Jerzego Mniszcha po złoto Moskwy i carską koronę dla jego córki Maryny. Natomiast Emilka, Julka i Roksana zachęcały swoich rówieśników do czytania opowiadań dla dzieci autorstwa Anny Strzeleckiej pt. „Na imię mi Rower”, „Dzień latającego Psa”, „Eryk? Baton! Babcisynek…” i „Mój milion dolców”. Porównały je nawet do przygód „Dzieci z Bullerbyn”. Zaletą tych książeczek jest wartka akcja, humor, słownictwo dostosowane do poziomu dzieci i kolorowe zabawne ilustracje. Warto dodać, że pierwsze opowiadanie „Na imię mi Rower”, zostało nominowane do tytułu „Książka Roku 2008” przez stowarzyszenie IBBY. Wprawdzie nie zwyciężyło w tym konkursie, ale samo zakwalifikowanie do dziesiątki najlepszych książek dla dzieci jest na pewno dużym sukcesem sanockiej pisarki. Po burzliwych opowieściach uczniowie, którzy nie znali tych pozycji, chcieli wypożyczyć i poznać przygody swoich rówieśników i dołączyć do fanklubu „Cała Polska czyta Strzelecką”.

Wysyp Mikołajów:)

Dziś ciocia Ela, czyli bibliotekarka Strefy dla Dzieci MBP w Sanoku – Elżbieta Ciupak, odwiedziła przedszkolaki grupy I z Przedszkola nr 1 w Sanoku. Wiadomo, że nikt nie dał się nabrać na to, że ciocia jest Mikołajem, choć przyniosła cukierki i nawet czapkę miała podobną, ale i tak wszyscy świetnie się bawili czytając mikołajkowe bajeczki.
(fot. dzięki uprzejmości Przedszkola nr 1 w Sanoku)

Wystawa ZA MUREM II

W 2007 r. w naszej bibliotece miała miejsce wyjątkowa wystawa. Można by nawet napisać „niepowtarzalna”, gdyby nie to, że właśnie ją powtórzyliśmy – otwarcie odbyło się 6 listopada.

Poniżej publikujemy tekst z wernisażu wystawy w marcu 2007 r.
CIARY PO PLECACH

– Robi wrażenie… Ciary przechodzą po plecach – tak swoje odczucia z otwarcia wystawy twórczości i obyczajowości więziennej podsumował Grzesiek, sanocki gimnazjalista.

Kiedy Krzysztof Witkiewicz i Janusz Wańcowiat z Aresztu Śledczego w Sanoku zaczynali prace nad wystawą twórczości i obyczajowości więziennej, nawet nie przypuszczali, że stanie się ona takim hitem i że zainteresuje nie tylko pedagogów i uczniów sanockich szkół, ale niemal wszystkich. Życie „za murem”, które w pewnym stopniu udało się im odtworzyć w sali wystaw Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, okazało się tematem na tyle intrygującym, egzotycznym i wartym uwagi, że od poniedziałku, kiedy to odbyło się otwarcie wystawy, drzwi do odtworzonej w bibliotece… celi, w zasadzie się nie zamykają. Pieczołowitość, z jaką przeniesiono ten fragment więziennej rzeczywistości, robi wrażenie, a jeśli dodać do tego fotoreportaż z aresztu autorstwa Lucyny Żak oraz film Roberta Biłasa powstały „za murami” nie dziwią głosy takie jak choćby ten:
– Gratuluję pomysłu – to wspaniała a zarazem wstrząsająca lekcja wychowawcza dla dorosłych i młodzieży. Mam nadzieję, że moi uczniowie wezmą ją sobie do serca. Dziękuję – napisała w kronice wystawy Maria Pospolitak, dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sanoku. I dokładnie o to chodziło organizatorom, w przedsięwzięcie włożyli mnóstwo wysiłku, teraz kolej na ruch ze strony szkół zainteresowanych profilaktyką przestępczości.
Do tej pory Areszt Śledczy dość zazdrośnie strzegł swoich tajemnic. Przeciętny mieszkaniec Sanoka niewiele mógł powiedzieć o tym, co dzieje się za więziennymi murami, choć te znajdowały się w centrum miasta. Teraz, w ramach programu zapobiegania przestępczości, areszt uchyla swoje podwoje. Jak mówią organizatorzy, dzieje się tak, gdyż fałszywy obraz więzienia, utrwalany zwłaszcza przez amerykańskie filmy fabularne, niejednokrotnie wytwarza złudzenie, iż „za murami” toczy się życie niejednokrotnie ciekawsze od tego na wolności. A więzienie to ciężki kawałek chleba, przekonują Krzysztof Witkiewicz i Janusz Wańcowiat. Dyskomfort to także najczęstsze uczucie towarzyszące oglądaniu bibliotecznej wystawy, której celem była właśnie walka z takimi stereotypami – stąd obok twórczości znalazło się miejsce na więzienną obyczajowość – przedmioty i gadżety wykonywane przez więźniów nielegalnie: buzały (grzałki), kolki (narzędzia do tatuaży), urządzenia do ćwiczeń fizycznych lub tzw. połyki (klisze rentgenowskie). Niejako przy okazji wystawa spełnia także inną, niezamierzoną przez organizatorów, rolę – mianowicie rozprawia się z mitem złego, prymitywnego „klawisza”. Pracownicy aresztu to „klawisze nowej generacji” – ich inwencję i zdolności organizacyjne podkreślał, witając gości na otwarciu wystawy, dyrektor biblioteki Leszek Puchała. Sami zainteresowani mówią, że wystawa w bibliotece jest pierwszą w naszym mieście, ale na pewno nie ostatnią. Co wymyślą następnym razem? Bo z wystawy „Za murem” niektórzy goście wychodzą… zamurowani. (as)
Do końca listopada zapraszamy uczniów gimnazjów i szkół średnich na prelekcje, spektakl i spotkania z psychologiem. Informujemy, że zapisy grup zorganizowanych odbywają się pod numerami telefonów: 13 465 59 19 i 13 465 50 00.

Dzień Pluszowego Misia

(Inf., fot. Halina Martowicz) Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku… 25 listopada, swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, jedna z najpopularniejszych na całym świecie. Pluszowy miś nieodłącznie kojarzony jest z beztroskim czasem dzieciństwa, bo był kumplem do zabawy, kompanem w podróży, przyjacielem, któremu można wszystko powiedzieć, antidotum na nocne koszmary. Misie często są bohaterami powieści, bajek, piosenek i filmów, m.in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert. Dzisiaj naszą filię biblioteczną w dzielnicy Dąbrówka odwiedziły przedszkolaki z Oddziału „0” z wychowawczynią Aliną Kurasz. Dzieci przyniosły ze sobą swoje ulubione misie, które na co dzień towarzyszą im w zabawach. W bibliotece na małych gości czekała nasza czytelniczka, mama Emilki z „zerówki”, pani Karolina Łukaszyk, która przeczytała dzieciom bajkę autorstwa Lusi Ogińskiej pt. „Przygoda misia Bidulka” z serii „Czytam z mamą, czytam z tatą”. Na pamiątkę każde dziecko otrzymało muzyczny upominek, płytę CD z piosenkami dla dzieci i słodycze.

Andrzejki w Strefie dla Dzieci

26 listopada 2015 r. w Strefie dla Dzieci odbyła się zabawa andrzejkowa. W tym dniu odwiedziły nas trzy wiedźmy, Śnieżka, Tygrysek i Myszka Miki, za postacie z bajek przebrali się uczniowie z Liceum Ekonomicznego w Sanoku. Przedstawili oni krótkie skecze: bajkę o królewnie Śnieżce, którą zła czarownica próbowała otruć jabłkiem, lecz dzieci udowodniły, że owoc wcale nie jest trujący, o czarownicy, która uczyła się gotować zupę pomidorową dla męża, ale ten nie bardzo chciał ją jeść, a także teatrzyk kukiełkowy o Zielonym Kapturku, który nie podzielił losu Czerwonego Kapturka i nie został zjedzony przez złego wilka. Warto też wspomnieć o tygrysku, który rozśmieszał dzieci i brykał z podobnymi sobie „tygryskami”. Jednak główną część andrzejkowej zabawy wypełniły konkursy, wróżby, tańce w kółeczku i inne zabawy. Słodki poczęstunek – wypieki wykonane przez młodzież, był miłym dopełnieniem imprezy.

Noc w bibliotece za nami

„Z czarnym kotem, trzynastego w piątek” – pod tym hasłem w Strefie dla Dzieci zorganizowana została impreza, którą nasi czytelnicy uwielbiają – NOC W BIBLIOTECE! Udział wzięli w niej uczniowie klasy IIIB SP2 w Sanoku. Bawili się świetnie. Oto relacja Elżbiety Ciupak:
„Z czarnym kotem trzynastego w piątek”
W nocy z 13 na 14 listopada 2015 r. uczniowie klasy 3b wraz z wychowawczynią byli gośćmi Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. „Noc w bibliotece – reaktywacja” była bardzo emocjonująca. Rozpoczęły ją zabawy integracyjne oraz prezentacja multimedialna pt. „ Piątek trzynastego” przygotowana przez Elżbietę Ciupak i Annę Cybulską. Następnie uczennice zaprezentowały przedstawienie „ Szczęście śpi na lewym boku” inspirowane książką Renaty Piątkowskiej. Po krótkiej przerwie na kolację starsze koleżanki z klasy 6a (Emilia Stelmach i Judyta Wielgosz – uczestniczki „ Nocy w bibliotece” sprzed trzech lat), wymalowały na twarzach dzieci kocie wąsiki. Wprowadzeni w odpowiedni nastrój uczniowie rozpoczęli poszukiwania „czarnych kotów” we wszystkich działach biblioteki. Zadanie wcale nie było łatwe, gdyż koty ukryły się w różnych zakamarkach, a w budynku panowały egipskie ciemności. Podstawowym wyposażeniem poszukiwaczy stały się więc rozmaite latarki. Dodatkowo, w ciemnych pomieszczeniach biblioteki, rozlegały się niepokojące odgłosy. Każdy odnaleziony kot wskazywał na ukryte w pobliżu puzzle, które po złożeniu, dały ilustracje nawiązujące do różnych tytułów książek dla dzieci. Wszyscy poszukiwacze zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami. Przed północą przyszedł czas na odpoczynek. Zmęczone dzieci ułożyły się w śpiworach i do snu słuchały czytanych bajek. Na efekt nie trzeba była długo czekać. Zasnęły, a sen był tak głęboki, że nie zakłóciły go ani żadne biblioteczne duchy ani czarne koty. Rano na dzieci czekały soczki i świeżutkie drożdżówki. Po śniadaniu znalazł się jeszcze czas na zajęcia w mniejszych grupach. Jedni czytali książki, inni grali w warcaby, układali obrazki na planszy magnetycznej, a jeszcze inni bawili się w rytmach zumby. Po tych wszystkich emocjach dzieci niechętnie opuszczały mury biblioteki. Mamy nadzieję, że będą częstymi jej gośćmi.

„Był wszystkim dla wszystkich” – finał konkursu!

(Inf., fot. Halina Martowicz) 17 listopada br. w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku miał miejsce uroczysty finał 4. edycji konkursu „Był wszystkim dla wszystkich”, zorganizowany w 10. rocznicę kanonizacji św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, współpatrona miasta Sanoka. Został on przygotowany przez filie biblioteczne w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce przy współpracy Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego, nad którym Honorowy Patronat objęły Siostry ze Zgromadzenia Świętego Józefa w Krakowie. Na uroczystość licznie przybyli nagrodzeni uczestnicy i zaproszeni goście: Waldemar Och, który reprezentował władze miasta i powiatu, ks. dziekan Andrzej Skiba, proboszcz sanockiej Fary, Wanda Wojtuszewska, prezes Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie, Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu wraz z wolontariuszami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Helena Rojek, prezes Towarzystwa „Salutaris”, Stanisława Skwarcan z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Bolesław Szybist, prezes firmy „Herb”, mecenas kultury i dobroczynnych dzieł, Andrzej Smolik, dyrektor PSM, Leszek Puchała, dyrektor MBP w Sanoku. Zgromadzenie Sióstr Józefitek reprezentowały siostry z Domu Dziecka im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Krośnie, a wśród nich: s. Iwona, dyrektorka tej placówki i s. Cypriana, przełożona sióstr w tym domu. Siostry nie tylko przedstawiły sylwetkę Świętego Ojca Założyciela Zgromadzenia Zakonnego i wielu dobroczynnych dzieł, znanego jako „lwowski ojciec ubogich”, ale także przekazały nagrody dla uczestników i upominki dla gości. Były nimi wydawnictwa dla dzieci i dorosłych poświęcone bohaterowi konkursu. Siostra Iwona, w imieniu przełożonej generalnej S. Leticji, podziękowała organizatorom konkursu i złożyła gratulacje uczestnikom za zaangażowanie się w uczczenie Roku Jubileuszowego w mieście rodzinnym św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego. Po wystąpieniach wszystkich gości nastąpiło ogłoszenie wyników konkursu. Udział wzięło w nim 350 uczestników z Sanoka, Zagórza, Bukowska, Wolicy, Nowosielec, Prusieka i Beska, wpłynęło 279 rozwiązanych quizów (hasło brzmiało: „Apostoł Bożego Miłosierdzia”), 67 prac plastycznych (były nimi portrety, pejzaże Sanoka i Lwowa, sceny z życia ks. Zygmunta) oraz 4 prace literackie (wiersze i wspomnienia). Dzięki hojności i życzliwości Zgromadzenia Sióstr św. Józefa w Krakowie i sponsorów, wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody, a wśród osób, które prawidłowo rozwiązały quiz, organizatorzy rozlosowali 35 nagród – były nimi wydawnictwa książkowe, albumowe i pamiątkowe o św. ks. Zygmuncie Gorazdowskim. Całość zwieńczyła część artystyczna: nagrodzone wiersze Moniki Miętus z Zagórza i Izabeli Stabryły z Sanoka zaprezentowała Agnieszka Klepacz, nauczycielka z SP w Prusieku, a Zespół Wokalny „SOUL”, pod kierownictwem Moniki Brewczak, wykonał wiązankę pieśni patriotyczno-religijnych. Na zakończenie organizatorzy podziękowali siostrom józefitkom za udział i nagrody, wręczając im wydawnictwa Miejskiej Biblioteki Publicznej, Muzeum Historycznego oraz kalendarze na 2016 r. z grafikami kościołów naszego regionu autorstwa Zbigniewa Osenkowskiego. Przyjaciele filii bibliotecznych przekazali dla dzieci z Domu Dziecka w Krośnie pluszaki i komplet Encyklopedii Zwierząt. Z prac konkursowych – portret olejny autorstwa Marii Mocur z Gimnazjum nr 4 i witraże autorstwa Ryszarda Tokarza z Wolicy (jeden był miniaturą – wierną kopią witraża z Kaplicy Relikwii Świętego Zygmunta z Kościoła Ojców Franciszkanów w Sanoku). Natomiast praca plastyczna Mai Perkołup z SP w Bukowsku, a było nią logo Zgromadzenia „Serce przy Bogu, ręce przy pracy”, trafiła do nowo otwartego biura Stowarzyszenia na stacji Sanok-miasto. Z prac konkursowych została zorganizowana wystawa w holu PSM, a następnie wszystko przekazano do świetlicy na „Małą stację”. Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, nauczycielom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę.

Lekcja „O Chłopcu, który oddał swe Serce ubogim”

(Inf., fot. Halina Martowicz) Przy okazji przygotowań do uroczystego finału konkursu „Był wszystkim dla wszystkich” nasze miasto odwiedziły siostry józefitki z Domu Dziecka im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Krośnie (16.11.15). W filii MBP na Dąbrówce siostry spotkały się z dziećmi ze świetlicy Szkoły Podstawowej nr 7. Na podstawie komiksu pt. „O Chłopcu, który oddał swe Serce ubogim” siostra Iwona, dyrektorka Domu Dziecka, przedstawiła uczestnikom św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego jako chłopca – rówieśnika przybyłych na spotkanie dzieci. Opowiadanie zostało wydane z racji Roku Jubileuszowego, z myślą o najmłodszych, by w łatwy i przystępny sposób przedstawić im życie i drogę do świętości ks. Zygmunta. Dowiedzieli się oni, że budynek w którym znajduje się Dom Dziecka, budował sam późniejszy święty przy pomocy dobrych ludzi, a siostry posługują tam nieprzerwanie od 1898 r. Na pamiątkę dzieci otrzymały komiks o ks. Zygmuncie, a dorośli czytelnicy odwiedzający w tym dniu bibliotekę – książkę pt. „Wezwany do miłosierdzia” autorstwa s. Dolores Siuty. Siostry obejrzały także wystawę „Sanok w miniaturze” autorstwa Aleksandra Makowskiego, a następnego dnia – po uroczystym finale – wybrały się na spacer po naszym mieście „Zygmuntowymi” uliczkami. M. in. zwiedziły zabytkową część Sanoka z kompleksem ojców franciszkanów, gdzie mały Zygmunt został ochrzczony. Obecnie jest tam tablica pamiątkowa i kaplica relikwi współpatrona naszego miasta. Kończąc pobyt w mieście Ojca Założyciela, odwiedziły także dzielnicę Wójtostwo, gdzie kiedyś znajdował się dom państwa Gorazdowskich. Obecnie te miejsca upamiętnia pomnik świętego kapłana i ulica jego imienia.

„Dziady cz. 2” – na bibliotecznej scenie

12 listopada Strefie dla Dzieci MBP w Sanoku odbyło się przedstawienie „Dziadów cz.2” Adama Mickiewicza przygotowane przez Justynę Górniak z uczniami kl. 2a i 2b Gimnazjum w Długiem. Na widowni zasiedli uczniowie kl.2c z I LO z opiekunką Małgorzatą Irger-Kobierską. Gra młodych aktorów była profesjonalna i pełna zaangażowania, młodzież licealna gromkimi brawami nagrodziła i podziękowała młodszym kolegom. W najbliższym czasie będzie można obejrzeć także filmową relację z przedstawienia.
(Inf., fot.: Elżbieta Ciupak, Strefa dla Dzieci)

U sióstr józefitek

7 listopada br. uczestnicy konkursu „Był wszystkim dla wszystkich”, Przyjaciele filii bibliotecznych w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce a wśród nich mama i ciocia s. Serafii, józefitki, odwiedzili Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa w Krakowie. Dzięki życzliwości i gościnności Siostry Leticji, Przełożonej Generalnej, mogliśmy się nie tylko spotkać z s. Dolores Siutą, postulatorką beatyfikacji i kanonizacji św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, ale bliżej zapoznać się z życiem, duchowością i charyzmatem Zgromadzenia Zakonnego, które założył Święty z sanockim rodowodem, dzisiaj współpatron miasta Sanoka. Pod fachowym okiem s. Dolores zwiedziliśmy Izbę Pamięci poświęconą Ojcu Założycielowi Zgromadzenia i wielu dobroczynnych dzieł, które prowadzą siostry oraz pamiątek przywiezionych z placówek misyjnych, gdzie siostry wszędzie posługują na wzór głębokiej myśli „Serce przy Bogu, ręce przy pracy”. Okazją do tego spotkania był niedawno zakończony Rok Jubileuszowy obchodzony przez Zgromadzenie z okazji 10. rocznicy Kanonizacji Ojca Założyciela, a także trwający Rok Życia Konsekrowanego. Nasz wyjazd do Krakowa wpisał się w obchody tego Jubileuszu w Sanoku. Dziękując za miłe przyjęcie, zaprosiliśmy s. Dolores do odwiedzenia biblioteki i naszego miasta podczas uroczystego finału konkursu.
(Inf., fot.: Halina Martowicz)

Noc w bibliotece – reaktywacja!

Z 13 na 14 listopada w MBP odbędzie się – reaktywowana po kilku latach – NOC W BIBLIOTECE! Tym razem zaprosiliśmy klasę III B z SP 2, a cała impreza przebiegać będzie pod hasłem „Z czarnym kotem, trzynastego w piątek”. Obejrzyjcie relację z poprzedniej edycji – dzieci (dziś już o kilka lat starsze) do dziś wspominają tamte emocje, a niektóre z nich – wiemy to z pewnych źródeł! – dyplomy uczestnictwa do dziś mają zawieszone nad łóżkami:)
Jeśli chcecie zobaczyć, jak bawiliśmy się w 2012 roku, kliknijcie w czarnego kota obok tekstu.

Pyza na… europejskich dróżkach

W dzisiejszych czasach można zauważyć, że komputer, Internet i telewizja wygrywają ze słowem drukowanym. To naturalne, że nowoczesny świat bogaty w audiowizualne wynalazki jest bardziej atrakcyjny dla dzieci niż tradycyjna książka. Psychologowie jednak twierdzą, że ani komputer, ani telewizja nie zastąpią czytania. Chcąc zachęcić dzieci do czytania trzeba stosować metody stymulujące zainteresowanie książką oraz wywołujące głębokie przeżycia emocjonalne. W związku z tym Filia biblioteczna nr 1 w dzielnicy Dąbrówka i Szkoła Podstawowa nr 7 zdecydowały się w roku szkolnym 2015/2016 na realizację projektu „Pyza na europejskich dróżkach”. Celem projektu jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych uczniów i zapoznanie z wybranymi utworami klasycznej literatury dziecięcej. W ramach projektu uczniowie będą „podróżowali” po Europie spotykając się z bohaterami bajek i baśni z różnych krajów. W wędrówkach towarzyszyć im będzie Pyza, bohaterka książki H. Januszewskiej „Pyza na polskich dróżkach”. Przygody rezolutnej Pyzy, która uciekła ze stolnicy, aby wędrować po Polsce, bawiły i uczyły wiele pokoleń Polaków. Tę zapomnianą książkę poznali uczniowie podczas dwóch pierwszych spotkań w bibliotece. Dzieci z zaciekawieniem słuchały opowieści o przygodach małej kluseczki i razem z nią zwiedzały najpiękniejsze zakątki Polski. Efektem spotkań są prace plastyczne przedstawiające wędrówki Pyzy. Podczas kolejnych wizyt w bibliotece uczniowie spotkają się z bohaterami książek z innych krajów. (hm)

Strefa Śmiechu

Oto jak bawiliśmy się w Strefie dla Dzieci w październiku i listopadzie: w Klubie Malucha odbyły się zajęcia pt. „Śmiech to książka” i „ Śmiech to czasopismo”, na których czytaliśmy ciekawe i zabawne fragmenty z ulubionych książek i czasopism dla dzieci, takich jak: „Koszmarny Karolek”, „Korniszonek” „Zuźka D. Zołzik”, „Kumpel” , „Pingwiny z Madagaskaru”, „Scooby-Doo”. Celem tych spotkań była głównie nauka przez zabawę, która wpływa na rozwój i zainteresowania dziecka, kształtuje wyobraźnię, pobudza myślenie i aktywność. Przynosi radość, odprężenie oraz twórcze pomysły. (az)

Wystawa Klubu Fotografików Sanockich

Po raz kolejny w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku swoje prace zaprezentowali członkowie Klubu Fotografików Sanockich – w poniedziałek odbył się wernisaż ich wspólnej wystawy. W tym roku stawił się niemal cały skład podstawowy: Władysław Szulc, Wacław Kozioł, Marian Kraczkowski, Dorota Stafij, Maria Kępa, Iwona Niezgoda, Barbara Czernek, Danuta Geldner, Anna Padamczyk i Bernadeta Andruszko (zabrakło Rafała Węgrzyna). Na ekspozycję składają się zdjęcia powstałe w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy. Fotograficy zrezygnowali z nadania wystawie tytułu, nie chcąc doszukiwać się wspólnych mianowników, jednak – choć każdy z nich eksploruje własne fotograficzne światy – te punkty wspólne dają się zauważyć, a wystawa stanowi zwartą całość. Oficjalnie Klub Fotografików działa w Sanoku od 2004 r. – wystawa inaugurująca jego powstanie odbyła się w marcu i w zamyśle miała być rodzajem artystycznych konfrontacji. Ale nieoficjalnie trzon grupy zawiązał się w 2002 r. podczas wystawy prac Doroty Stafij i Mariana Kraczkowskiego zatytułowanej „Góry i chmury”. Od tego czasu przez klub przewinęło się wielu fotografików i adeptów fotografii, m.in. Lucyna Żak, Dorota Gwara, Arkadiusz Komski, Robert Ziobro czy Paweł Strzelecki – jedni i drudzy prezentowali swoje prace na wystawach takich jak „Znak człowieka – ślad człowieka”, „Impresje”, „Wspomnienie”, „Portret”, „Woda, nie woda” czy „Wokół mnie, wokół nas”. Na zaproszenie KFS w bibliotece gościli także m.in. Irena Gałuszka i Bogdan Szczupaj z Galerii Fotografii Miasta Rzeszowa czy Aleksander Georgiew z Białorusi. Do roku 2015 wspólnych wystaw klubu było w MBP dwanaście. Co warto podkreślić: grupa to nie jedynie kółko zainteresowań – jej członków łączą również więzi towarzyskie. Od lat spotykają się co tydzień – w tej chwili w Osiedlowym Domu Kultury „Puchatek”. Wszyscy zgodnie twierdzą, że postacią jednoczącą wszystkich, której w dużej mierze klub zawdzięcza swoje istnienie, jest nestor grupy – Władysław Szulc, ale skądinąd wiadomo, że jego współpraca na niwie fotograficznej z Wacławem Koziołem i Marianem Kraczkowskim trwa już od lat 70. ubiegłego wieku i przynosi świetne efekty – tak więc kolejni adepci mają się od kogo uczyć i kogo podpatrywać. Organizacyjny filar klubu stanowią Dorota Stafij – inicjatorka jego powstania, i Maria Kępa – kierowniczka ODK „Puchatek”, która udostępniła grupie miejsce spotkań, a także wystaw. Od wielu lat w KFS działają też: Barbara Czernek, Iwona Niezgoda, Rafał Węgrzyn, Danuta Geldner i Anna Padamczyk. Niedawno z inicjatywy Marii Kępy, nakładem Sanockiej Spółdzielni Mieszkaniowej, wydany został pierwszy w historii grupy album fotografii ich autorstwa. Niewątpliwie na kulturalnej mapie Sanoka prezentacje KFS stanowią propozycję godną uwagi. Tegoroczna wystawa w bibliotecznej Galerii „20” to wysoki poziom prac i – jak zwykle – świetny efekt artystycznych konfrontacji. Warto przekonać się o tym osobiście, a więc zapraszamy – ekspozycja czynna będzie do końca października w godzinach pracy biblioteki. (a)

Strefa dla Dzieci – Strefą Śmiechu!

17 października (w sobotę) o godz. 11.00 Klub Malucha zaprasza na zajęcia pt. „Śmiech to książka”, na których będziemy czytać ciekawe i zabawne fragmenty z ulubionych książek dla dzieci. Gwarantujemy wesołą zabawę, konkursy literackie i plastyczne. Zapraszamy dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (kl I-VI). Mile widziani są rónież uczniowie gimnazjum i szkół średnich z dużym poczuciem humoru, którzy chcieliby pomóc w uatrakcyjnieniu tego przedsięwzięcia! (az)

Z Małym Księciem w Klubie Malucha

Na sobotnich zajęciach w Klubie Malucha dzieci miały okazję wybrać się w podróż na różne planety z niezwykłym bohaterem książki „Mały Książę” Antoine’a –Exupery’ego. Tematem zajęć był kosmos, a więc udawały kosmitów, wyobrażając sobie własną planetę, język i zwyczaje panujące w świecie ufoludków. Po zdaniu trudnego egzaminu na prawdziwego kosmonautę poleciały rakietą. Ciekawym i zabawnym zadaniem było dla nich odnalezienie ufoludka – Zygusia, który zgubił się w bibliotece po wylądowaniu swoim statkiem kosmicznym. Nasz kosmiczny gość zmotywował dzieci do malowania ufoludków. Warto dodać, że w czasie tych zajęć panował iście kosmiczny nastrój, a to dzięki pracom plastycznym wykonanym przez Zuchy z 4DH, które inspirując się planetą Małego Księcia, stworzyły własną wizję kosmosu. Zajęcia okazały się na tyle inspirujące, że dzielne zuchy – w ramach projektu „Kosmiczna podróż z Małym Księciem” pod opieką dh Mai Filipczak i dh Weroniki Ożóg – brały w nich udział dwukrotnie, mimo to i tak nie udało się wyczerpać tematyki. (az)

Dyplom 2015 – wystawa prac absolwentów Liceum Plastycznego

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku w bibliotecznej Galerii „20” we wrześniu gościła wystawę prac absolwentów Liceum Plastycznego w Lesku, zatytułowaną „Dyplom 2015”.

Narybek?:)

Relacja Elżbiety Ciupak: w piątek 25 września udałam się do Przedszkola nr 1, aby poznać i zaprzyjaźnić się z najmłodszymi przedszkolakami z grupy I. Tym razem czytaliśmy bajeczki o jesieni, która właśnie nadeszła, tańczyliśmy i bawiliśmy się. Na zakończenie dzieci wykonały Panią Jesień z plasteliny. Z prac przedszkolaków ich opiekunka, pani Grażynka, zrobiła wystawkę.

Konkurs „Był wszystkim dla wszystkich”

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, Filia nr 1 – Dąbrówka, Filia nr 4 – Olchowce, Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. Św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego zapraszają do udziału w konkursie.

Powraca Klub Malucha

W Strefie dla Dzieci – Klub Malucha zaprasza 3 października (w sobotę) o godz. 11.00 na wyjątkowe zajęcia edukacyjno-czytelnicze, mające na celu przybliżyć historię bohatera książki „Mały Książę” Antoine’a de Saint-Exupery’ego. Mile są widziane dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym (kl. I–VI). W czasie zajęć razem będziemy odkrywać na nowo magię „Małego Księcia”. Wspólnie będziemy budować planety, lecieć samolotem, śpiewać, tańczyć, malować i bawić się w kosmitów. Spróbujemy odpowiedzieć na ważne pytania: czym się kierować w życiu? Czym jest przyjaźń? (az)

Lekcja biblioteczna – „Mały Książę”

Relacja Anny Zwolenik: 25 września w Strefie dla Dzieci uczniowie z grupy świetlicowej Szkoły Podstawowej nr 2, pod opieką pani Bernadetty Florek, miały okazję wziąć udział w zajęciach.

Wystawa grafik i ekslibrisów Hanny T. Głowackiej

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza do bibliotecznej Galerii „20” na wystawę grafik i ekslibrisów Hanny T. Głowackiej. Ekspozycja będzie czynna do końca miesiąca w godzinach pracy biblioteki. Hanna T. Głowacka urodziła się w 1953 r. w Poznaniu. W 1978 ukończyła studia na Wydziale Projektowania Plastycznego poznańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych. Zgodnie z dyplomową specjalizacją zajmowała się wystawiennictwem, także projektowaniem wnętrz, a później grafiki użytkowej (wydawnictw, ilustracji, reklam, opakowań, tkanin). Uprawia grafikę warsztatową, początkowo cięła głównie linoryty, obecnie tworzy wklęsłodruki, rytując na blasze miedzianej (igła, rylec, ruletka), trawiąc (akwatinta, akwaforta), łącząc różne techniki. Ta technologiczna ewolucja widoczna jest również w ekslibrisach, których wykonała blisko dwieście. Jest mistrzynią miniatur graficznych, chociaż nie stroni również od większych form. Sporadycznie wykonuje kolaże, monotypie, maluje temperą. Jest twórczynią dyplomów wręczanych laureatom Międzynarodowych Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku (2009-2013). Od roku 1984 wzięła udział w ponad stu wystawach, przeglądach i konkursach w kraju i za granicą (Belgia, Białoruś, Bułgaria, Chiny, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Kanada, Słowacja, Szwajcaria, Szwecja, Tajwan, Turcja, Włochy). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, by wymienić ważniejsze z nich: Międzynarodowe Biennale Ekslibrisu Współczesnego w Malborku – sześć medali honorowych oraz druga nagroda (2013 i 2015); Międzynarodowe Biennale Małej Formy Graficznej i Ekslibrisu w Ostrowie Wielkopolskim – pierwsza nagroda (2007) i dwukrotnie druga; Międzynarodowy Konkurs Graficzny na Ekslibris w Gliwicach – trzecia nagroda (2005); Ogólnopolski Konkurs Graficzny im. A. Raka, Katowice – nagroda specjalna (1986); Exlibriswedstrijd, Sin-Niklaas (1989); International Ex-Libris Competition, Ankara (2007). Prezentowała swoje prace na trzynastu wystawach indywidualnych. Grafika nie wyczerpuje jej działalności twórczej. Z zapałem rymuje, obdarza znajomych autorskimi książeczkami bibliofilskimi, w których teksty, wiersze oraz grafika i cała oprawa plastyczną są jej dziełem.

Sanocki Kalendarz Kulturalny – już działa!

Z dużą satysfakcją informujemy, że ruszył długo oczekiwany – zarówno przez naszych czytelników, jak i wszystkich zainteresowanych kulturą w mieście – Sanocki Kalendarz Kulturalny! Mamy nadzieję, że przynajmniej w jakimś stopniu pozwoli na skoordynowanie imprez odbywających się w mieście, a także stanie się miejscem, do którego często zaglądać będą wszyscy zainteresowani życiem kulturalnym Sanoka i najbliższych okolic. Instytucje zajmujące się organizacją różnego rodzaju wydarzeń w Sanoku zapraszamy do współpracy i na www.kulturalnysanok.pl!

Wystawa malarstwa Giancarlo Paudice

W Miejskiej Bibliotece Publicznej w Sanoku w lipcu miała miejsce wystawa malarstwa Giancarlo Paudice – absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Rzymie, sanoczanina. Giancarlo Paudice urodził się w 1966 r., gdzie ukończył Akademię Sztuk Pięknych. Od niemal dwudziestu lat mieszka w Sanoku. Swoją artystyczną karierę rozpoczął od malarstwa technicznego farbą olejną, z upływem czasu poświęcił się malowaniu krajobrazów górskich i zwierząt. Ten rodzaj malarstwa był zawsze jego pasją. Obrazy Giancarlo Paudice powstają przy użyciu akwareli, pasteli i akrylu, a także ołówka, tuszu i węgla. We Włoszech wziął udział w wystawach: Mostra dell arte w Galeri Mondialart (luty 1990, Rzym), Mostra dell arte w Galeri La Sponda (czerwiec 1990, Rzym), Mostra dell arte w Galeri Mondialart (kwiecień 1992, Rzym), Mostra dell arte w Galeri L’Agostiniana (listopad 1997, Rzym), Mostra dell arte Il Ponte a villa Marignoli (grudzień 1997, Rzym), Mostra dell arte Forum Interart (styczeń 1998, Rzym), Mostra collettiva (grudzień 2009, Palombara Sabina), Mostra collettiva (sierpień 2010, Monte Flavio). Na terenie Polski jego prace wystawiane były w Domu Kultury w Cisnej (Bieszczadzkie Klimaty, sierpień 2007) i na Festiwalu Sztuki w Lutowiskach (sierpień 2008).

Oczytane Maluchy

22 czerwca br. w filii nr 1 MBP w dzielnicy Dąbrówka został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy „Oczytane Maluchy”, który trwał przez cały rok szkolny 2014/15. W ciągu tego roku bibliotekę odwiedzały wszystkie dzieci z Oddziału „0” Filii Przedszkola nr 1. Spośród nich zostało wyłonionych pięcioro najbardziej aktywnych, oczytanych maluchów. Na pierwszą nagrodę zasłużył Jakub Oleniacz (na zdjęciu z wychowawczynią Aliną Kurasz). Wyróżniono także: Oliwię Pełdiak, Anastazję Pastuszak, Maksymiliana Pastuszak i Oliwię Wójcik. Zerówkowicze chętnie pożyczali opowiadania z serii: Mądra Mysz, Kurczaki Luzaki, Czytam Sobie, a także wesołe książeczki Wiesława Drabika i Elizy Piotrowskiej. Wszystkim dzieciom gratulujemy i zapraszamy do odwiedzania biblioteki ze swoimi rodzicami, babciami i dziadkami podczas wakacji. (hm)

Oczytane Małolaty

24 czerwca br. w filii nr 1 MBP w dzielnicy Dąbrówka rozdano nagrody uczestnikom 4. edycji konkursu czytelniczego „Oczytane Małolaty”, który trwał przez cały rok szkolny 2014/15.

Nagrody za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie otrzymali: 1. miejsce – Michał Kopiec – 79 przeczytanych książek
2. miejsce – Emilia Dołoszycka (68) i Roksana Lorenc (65)
3. miejsce – Dawid Gibała (51) i Szymon Rygliszyn (59)
Wszyscy są uczniami Szkoły Podstawowej nr 7.
Ostatnie przedwakacyjne spotkanie było także okazją do podsumowania współpracy z biblioteką i świetlicą SP 7. Miłą niespodzianką były listy dzieci z podziękowaniami, m.in. za możliwość zwiedzenia wystawy „Sanok w miniaturze” Aleksandra Makowskiego i udział małych czytelników w wycieczce z okazji Dnia Dziecka. Jako dowód wdzięczności dołączyły w formie daru dla biblioteki, książkę – cegiełkę na Dom Samotnej Matki im. Jana Kellera, wydaną przez Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Sanoku, autorstwa Wandy Wojtuszewskiej pt. „Iść Chrystusa śladem. Materiały z Sesji Naukowej z okazji 5. rocznicy ogłoszenia św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego współpatronem Miasta Sanoka”. Wszystkim oczytanym małolatom gratulujemy i zapraszamy do odwiedzania biblioteki na wakacjach i do udziału w konkursach w nowym roku szkolnym.
Z kolei 25 czerwca br. w filii nr 4 MBP w dzielnicy Olchowce, nagrodę za wzorowe i aktywne czytelnictwo – 70 przeczytanych książek – odebrała Karolina Nitka z Tyrawy Solnej (na zdjęciu), która odwiedza naszą filię wspólnie z mamą Danutą, naszą aktywną czytelniczką. Karolinka, to mały „mol książkowy” – mówiła mama, pożycza jeszcze w szkolnej bibliotece i w miejscu zamieszkania. Interesuje ją wszystko, a czytać zaczęła bardzo wcześnie, zanim poszła do „zerówki”. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów, nie tylko czytelniczych. (hm)

Reminiscencje z Pikniku, czyli bardzo nam miło:)

W niedzielę Grzegorz Gauden, dyrektor Instytutu Książki, zaglądnął na chwilę do biblioteki i do Zielonej Czytelni w towarzystwie dyrektora Leszka Puchały, i patrzył zachwycony na odbywający się właśnie Piknik Rodzinny. – To, co się tu dzieje, to kwintesencja tego, czym ma być biblioteka. Czyli instytucją budzącą wiarę, zaufanie, bezpieczeństwo, miejscem, gdzie chce się przychodzić. W dzisiejszych czasach, gdy ludzie są zagonieni, zestresowani, zagubieni, to bardzo istotne – powiedział dziennikarce Tygodnika Sanockiego. Więcej – w dzisiejszym wydaniu TS (19.06).

Antoni Libera i o. Janusz Pyda w BWA

W BWA Galerii Sanockiej odbyło się spotkanie z cyklu „Goście Janusza Szubera” z Antonim Liberą i o. Januszem Pydą OP, autorami książki „Jesteście na Ziemi, na to rady nie ma! Dialogi o teatrze Samuela Becketta” z udziałem poety i krytyka Bronisława Maja.
Czy rzeczywiście żyjemy w epoce postchrześcijańskiej, jak zdawał się to widzieć wątpiący Samuel Beckett, jeden z największych, a zarazem najbardziej radykalnych pisarzy XX wieku, wielojęzyczny Irlandczyk, laureat literackiej Nagrody Nobla z 1969? Czy rzeczywiście Człowiek to „bezdomny” w kosmosie – istota porzucona, zapomniana, wyklęta, nad którą nikt nie czuwa i nikt się nie zmiłuje? Czy nie ma dla niego ratunku, pocieszenia, zbawienia? Czy Ziemia to raczej piekło, a nie droga czyśćcowa prowadząca do Nieba? Czy los rodzaju ludzkiego to jedynie męczarnia, miotanie się w ciemności – krzyż pospolity, tortura, a nie Krzyż Odkupienia? Książka Antoniego Libery i Janusza Pyda OP to pasjonujący dialog o sensie życia i świata poprzez interpretację wielkich dzieł literackich. Jedyny w swoim rodzaju spór światopoglądowy. Wyjątkowe świadectwo pasji poznawczej, troski i wzajemnego szacunku.

Rodzinny Piknik z Książką z Zielonej Czytelni

 W tym roku biblioteka po raz kolejny włączyła się w wielką imprezę czytelniczą – Bieszczadzkie Lato z Książką – organizowaną przez wydawnictwo „Bosz”. Liczne biblioteczne atrakcje dla najmłodszych czytelników zorganizowaliśmy 14 czerwca w Zielonej Czytelni, czyli bibliotecznym ogrodzie. Jedną z nich było spotkanie z autorką książek dla dzieci Agnieszką Taborską i tłumaczką Bogusławą Sochańską. Rozstrzygnęliśmy także konkurs czytelniczy „Wesoła przygoda z poezją Brzechwy i Tuwima”, były zabawy z chustą animacyjną, puszczanie wielkich baniek mydlanych, loteria fantowa (w której każdy los wygrywał), wymiana książek i komiksów (do każdej wymiany dołączony voucher na kwotę 4 zł do wykorzystania w Salonie zabaw „URWIS” – pół godziny zabawy gratis), stoisko informacyjne „Karta Dużej Rodziny”, słodki barek. A ponadto: Opowieści z walizki: „KOŁO FORTUNY. OPOWIEŚĆ INTERAKTYWNA DLA DZIECI I NIE TYLKO”, NIE-SZABLONOWA AKCJA Z RUUZGĄ – ODBIJANIE SZABLONÓW NA KOSZULKACH LUB TORBACH, bajkowe inscenizacje, rodzinne konkursy czytelnicze (do wygrania był rodzinny bilet do skansenu, darmowa pizza dla całej rodziny), a także malowanie postaci z bajek. Galeria zdjęć – na bibliotecznym koncie na Facebooku.

„Gdzie mieszka książeczka” – spotkanie z przedszkolakami

W miniony piątek 12 czerwca br. Filię nr 3 odwiedziło 20 przedszkolaków-pięciolatków z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Sanoku, wraz z wychowawczynią panią Alicją Padiasek. Dla większości z nich było to pierwsze spotkanie z biblioteką i jej pracownikami. W trakcie wizyty dzieci dowiedziały się: jak zachować się w bibliotece zgodnie z jej regulaminem, jakie są najważniejsze zasady korzystania z biblioteki, jak szanować książki i jakie są obowiązki czytelnika. Poznały różnicę między biblioteką a księgarnią. Z zainteresowaniem oglądały przygotowane dla nich książki, wzięły też udział w mini konkursie, który polegał na odgadywaniu tytułów bajek po barwnych ilustracjach. Pięciolatki wywiązały się z tego zadania celująco. Wszyscy zostali nagrodzeni oklaskami. Spotkanie przebiegało w bardzo miłej atmosferze – zakończyło się słodkim poczęstunkiem i pamiątkowym zdjęciem. Przedszkolaki serdecznie podziękowały za czas im poświęcony i wręczyły bibliotekarzom piękną laurkę. Mamy nadzieję, że odwiedziny w bibliotece zapadną w pamięci dzieci i chętnie będą tu wracać. Dziękujemy i serdecznie zapraszamy. (aj)

„Książka moim przyjacielem” – rozstrzygnięcie konkursu

27 maja 2015 r. w bibliotece szkolnej SP nr 3 odbyło się rozdanie nagród w konkursie czytelniczym „Książka moim przyjacielem”, który sprawdzał wiedzę dzieci z zakresu literatury dziecięcej (J. Brzechwa, J. Tuwim, M. Konopnicka, i in.). W konkursie wzięło udział 29 uczestników. Laureatami zostało 9 osób z największą liczbą punktów: 1. Nikodem Massey – 17 pkt, 2. Maria Sudoł – 16 pkt, 3. Zofia Chryń – 16 pkt, 4. Julia Śpiewak – 16 pkt, 5. Jagoda Jadczyszyn – 16 pkt, 6. Sara Oliwia Roman – 15 pkt, 7. Natalia Stopka – 15 pkt, 8. Karolina Roguz – 15 pkt, 9. Krzysztof Rycyk – 15 pkt.
9 czerwca br. w SP nr 5 odbyło się rozdanie nagród w konkursie Laura dla Mamy Pierwsze miejsce zajęła Jagoda Drwięga, a wyróżnieni zostali: Wiktoria Solon, Mateusz Skubiński, Wojciech Kornecki, Krzysztof Stach, Jakub Kogut.
Krzysztof Galant

„Niezwykły świat baśni braci Grimm”

Relacja Anny Jakubowskiej: 3 czerwca br. uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Niezwykły świat baśni braci Grimm”, która odbyła się w czytelni Filii nr 3. Celem tego spotkania było przede wszystkim rozbudzenie zainteresowań czytelniczych, pogłębienie wiedzy związanej z twórczością Wilhelma i Jakuba Grimmów, sprawdzenie stopnia znajomości baśni, kształtowanie umiejętności przekazywania przez dzieci zapamiętanych wiadomości. Uczniowie musieli wykazać się znajomością wybranych baśni: „Kopciuszek”, „Czerwony Kapturek”, „Śnieżka”, „Jaś i Małgosia”, „O czterech muzykantach z Bremy”. Kto z nas nie zna postaci z tych bajek – chyba wszyscy w dzieciństwie czytaliśmy je i pamiętamy do dziś. W baśniach braci Grimm postacie cechuje okrucieństwo, ale nie zmienia to ich podstawowego przesłania, że w walce ze złem zwycięża dobro. Dzieci musiały zmierzyć się z tekstem i quizem, gdzie ukryte były wiadomości dotyczące przeczytanych baśni – wszyscy uczestnicy byli bardzo dobrze przygotowani. Rozstrzygnięto również mini konkurs plastyczny pt. „Moja ilustracja do baśni braci Grimm” – polegał on na wykonaniu ilustracji do jednej z baśni dowolną techniką plastyczną. Każdy uczeń mógł się wykazać pomysłowością i kreatywnością, przygotowując pracę. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki (książki, kredki, słodycze). Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za udział w spotkaniu.

Z okazji Dnia Dziecka

Nasi młodzi czytelnicy z Filii nr 1 na Dąbrówce wzięli udział w wycieczce zorganizowanej z okazji Dnia Dziecka przez Stowarzyszenie „Pomoc Rodzinie” im. św. Zygmunta Gorazdowskiego. Relacja Haliny Martowicz: Jak co roku Stowarzyszenie Pomoc Rodzinie im. św. Zygmunta Gorazdowskiego pamiętało o przygotowaniu atrakcji z okazji Dnia Dziecka. Dla starszych dzieci, także naszych czytelników z filii na Dąbrówce, zorganizowało wycieczkę w ostatnią sobotę maja, której uczestnicy mogli zwiedzić muzeum i uczestniczyć w zajęciach poznawczych Magurskiego Parku Narodowego w Krempnej. Ośrodek Edukacyjny wraz z bogatym w eksponaty Muzeum Przyrodniczym został oddany do użytku turystów 3 czerwca 2005 r. Największą jego atrakcją jest licząca ponad 300 m kw. sala wystaw ukazująca przyrodę Magurskiego Parku Narodowego. Na wystawie można zobaczyć krajobrazy, rośliny i zwierzęta parku w różnych porach roku, m.in. 22 gatunki występujących tu drzew. Dzieci obejrzały trzy filmy: o historii powstania parku, życiu na Ziemi w czasach prehistorycznych i orle krzykliwym, którego podobizna znajduje się w logo parku. Wzięły także udział w zajęciach rekreacyjnych i poznawczych, bardzo ciekawie prowadzonych przez pracowników muzeum. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Historyczne w Dukli. Pod fachowym okiem przewodnika dzieci zwiedziły stałą ekspozycję muzeum I i II wojny światowej w tym skansen broni ciężkiej, okolicznościową wystawę poświęconą 80. rocznicy śmierci Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz unikatową wystawę porcelany z całego świata pt. „Czajniki i dzbanki” Wilfrieda de Meyera. Całość zwieńczyła msza św. w intencji dzieci, którą odprawił w Sanktuarium św. Jana z Dukli, ks. Łukasz Piróg. Dzieci dowiedziały się, że to miejsce nawiedził św. Jan Paweł II w czerwcu 1997 r. podczas pielgrzymki do Ojczyzny. To historyczne wydarzenie upamiętnia stojący tron papieski w kościele oraz pomniki obu Świętych przed sanktuarium. Organizatorzy zadbali także o posiłki, napoje i upominki dla każdego uczestnika wycieczki. Serdecznie dziękujemy „pozytywnie zakręconemu” Zarządowi Stowarzyszenia za piękną i udaną wycieczkę i zapraszamy do galerii zdjęć na bibliotecznym koncie na Facebooku.

OGROMNE WZRUSZENIE, NIC DODAĆ, NIC UJĄĆ

„Ciocia Ela” – koordynarorka akcji „Książka dla szpitala”, czyli Elżbieta Ciupak, pracownik Strefy dla Dzieci MBP – niemal się popłakała. Zobaczcie, jakie piękne książeczki w najbliższym czasie zasilą szpitalną Mini Biblioteczkę. A wszystko – już po raz kolejny – dzięki 4. Drużynie Harcerskiej działającej przy SP2, pod opieką Agnieszki Polańskiej. Dostaliśmy następne wypełnione po brzegi pudła (do tego profesjonalnie oklejone!) książeczek zebranych z myślą o chorych dzieciach. DZIĘKUJEMY!

„Lustro” – zainspirowani Schulzem

Za nami wernisaż wystawy „Lustro” – prace studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego z pracowni rysunku prof. zw. Stanisława Góreckiego i prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak będzie można oglądać w MBP do 26 czerwca br. Prace zgromadzone na wystawie powstały z inspiracji tematem lustra pochodzącym z rozdziału „Samotność” ze zbioru opowiadań „Sanatrorium pod Klepsydrą” Bruno Schulza. „[…] Zwierciadło od zawsze budziło niepokój. Niczym baśniowa Alicja pragniemy przedostać się do fantastycznego świata leżącego po jego drugiej stronie, jednak w zwierciadle szukamy też prawdy o nas samych – tego, co moglibyśmy wiedzieć o sobie, równocześnie nie będąc sobą – przyjąć perspektywę znikąd, zarazem nią rozporządzać jak własnym spojrzeniem”. (Z tekstu o wystawie autorstwa Pawła Nowickiego). Krótką relację filmową ze spotkania można zobaczyć na na YouTube.

Konkurs z Brzechwą i Tuwimem – WYNIKI!

20 maja br. odbył się III etap konkursu czytelniczego „Wesoła przygoda z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”. W tym dniu uczniowie klas I i II, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów z dwóch poprzednich etapów, mogli wziąć udział w turnieju i recytacji wierszy. Uczestnicy konkursu losowali po jednym pytaniu konkursowym i odpowiadali na nie. Jednak najważniejszym zadaniem było przedstawić swoją interpretację wybranego wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Prezentacje recytatorskie uczestników były wzbogacone o środki teatralne, takie jak: ruch, gest, rekwizyty i podkład muzyczny. Jury w składzie: Dorota Chrobak, Małgorzata Mazur i Halina Martowicz oceniało recytacje wierszy według następujących kryteriów: dobór repertuaru, interpretacja utworu, kultura słowa, znajomość wiersza, ogólny wyraz artystyczny, kompozycja sceniczna prezentacji oraz celowość użycia pozasłownych środków wspomagających interpretację. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane, a ich interpretacje wierszy nieraz wywoływały uśmiech na twarzach jury i widzów.
Lista uczniów klas I-II, którzy zostali zwycięzcami i wyróżnieni w tym konkursie czytelniczym:
Klasa pierwsza:
I miejsce: Wojciech Putyra ( SP2 w Sanoku – 129 pkt.)
II miejsce: Gabriela Słysz (SP2 w Sanoku – 122 pkt.), Michalina Szul (SP1 w Sanoku – 122 pkt.)
III miejsce: Adam Zwolenik (SP3 w Sanoku – 121 pkt.), Hanna Szala (SP1 w Sanoku -121 pkt.)
Wyróżnienia:
Pola Dziewulska (SP1 w Sanoku – 119 pkt.),
Maja Borowiec (SP1 w Sanoku – 117 pkt.),
Milena Subik (SP1 w Sanoku – 115 pkt.),
Tymon Maślanka (SP2 w Sanoku – 115 pkt.),
Zofia Ziemlewicz (kl. 1 ZS w Trepczy – 115 pkt.).
Karolina Januszczak (SP2 w Sanoku – 112 pkt.),
Martyna Katyńska (SP3 w Sanoku – 112 pkt.),
Maja Bodziak (SP3 w Sanoku – 110 pkt.),
Karolina Senuś (SP3 w Sanoku – 110 pkt.),
Laura Gruszecka (SP2 w Sanoku – 110 pkt.),
Oliwier Wolanin (SP2 w Sanoku – 110 pkt.).
Klasa druga:
I miejsce: Eliza Ciępiel (SP3 w Sanoku – 134 pkt.)
II miejsce: Kacper Chrzan (SP1 w Sanoku – 133 pkt.)
III miejsce: Maja Mąka (SP4 w Sanoku – 123 pkt.),
Zuzanna Żwiryk (SP3 w Sanoku -123 pkt.).
Nagroda specjalna: Ola Solecka (SP4 w Sanoku – bardzo dobry wynik za test)
Wyróżnienie: Wiktor Kapcio (ZS w Trepczy – 119 pkt.).
22 maja br. odbył się etap III – turniej recytacji wierszy dla uczniów zerówek przedszkolnych i szkolnych. Do tego etapu przeszli wszyscy uczniowie, którzy wykonali pracę plastyczną – „Ilustracje do zabawnych wierszyków Juliana Tuwima I Jana Brzechwy”. Dzieci były oceniane według wyżej wymienionych kryteriów przez jury: Wiolettę Florek, Ewę Szymkowiak i Joannę Kijowską. W tym dniu również zostały ocenione wszystkie prace plastyczne przez Katarzynę Bryt i Izabellę Dmitrzak-Skowrońską.
Lista osób (klasy „0”), które zostały zwycięzcami i wyróżnione w tym konkursie czytelniczym:
I miejsce: Jagoda Fal (Przedszkole Nr1 w Sanoku – 88 pkt.), Aleksandra Murawska (Przedszkole Nr1 w Sanoku – 88 pkt.), Lena Statkiewicz (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 88 pkt.)
II miejsce: Gabryś Tylka (Przedszkole Nr3 w Sanoku – 86 pkt.), Amelia Buczek (kl. „0” ZS w Trepczy – 86 pkt.), Maja Łakos (kl. „0” ZS w Trepczy – 86 pkt.)
III miejsce: Lena Rydland (Przedszkole Nr3 w Sanoku – 84 pkt.), Jagoda Harajda (kl. „0” ZS w Trepczy – 84 pkt.), Rafał Huczko (kl. „0” ZS w Trepczy – 84 pkt.)
Wyróżnienia:
Karol Marczak (Przedszkole Nr1 w Sanoku – 83 pkt.),
Jula Gunia (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 82 pkt.),
Marlena Małek (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 81 pkt.),
Karolina Lasotta (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 81 pkt.),
Maja Uczeń (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 81 pkt.),
Kamila Wolan (Przedszkole Nr3 w Sanoku – 80 pkt.),
Dominika Kogut (Przedszkole Nr1 w Sanoku – 80 pkt.),
Gabriela Kędra (Przedszkole Nr2 w Sanoku – 79 pkt.),
Aleksandra Potomska (kl. „0” ZS w Trepczy – 79 pkt.).
Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbędzie się 14 czerwca br. podczas imprezy „Rodzinny Piknik z Książką w Zielonej Czytelni”. Wszystkie osoby, które brały udział w konkursie, otrzymają pamiątkowy dyplom i będą mogły wziąć udział w loterii fantowej. Zwycięzcom gratulujemy!

Klub Fotograficzny ZOOM zaprasza

Najbliższe spotkania klubu przewidziane są na 13 i 27 czerwca br. na godz. 10. Odbędą się, jak zawsze, w Galerii „20” na pierwszym piętrze MBP. Po wakacjach członkowie spotykają się 5 września.

ZOOM ma swoje również konto na Facebooku – zapraszamy do kontaktów, subskrypcji i śledzenia nowości.

Finał konkursu papieskiego

19 maja br. odbył się finał wielkiego konkursu papieskiego, wielkiego – bo udział wzieło w nim ponad 400 osób – z Sanoka, Zagórza, Bukowska, Wolicy i Komańczy, rozwiązując quiz wiedzy o Janie Pawle II bądź przygotowując prace plastyczne. Organizatorem 10. edycji Konkursu Papieskiego „Promieniowanie Świętości Jana Pawła II” były filie MBP na Dąbrówce i w Olchowcach. Honorowy Patronat nad konkursem objął Andrzej Smolik, dyrektor PSM w Sanoku. Konkurs polegał na wykonaniu pracy plastycznej (mogła nią być laurka dla Jana Pawła II lub wyroby rękodzielnicze, np. witraże, kwiaty z bibuły) lub rozwiązaniu quizu z wiedzy o Papieżu Polaku. W tegorocznej edycji udział wzięło 401 uczestników z Sanoka i okolic (Besko, Bukowsko, Iwonicz, Komańcza, Wolica, Zagórz), którzy wykonali 126 prac plastycznych i rozwiązali 285 quizów, odpowiadając na 40 pytań. Rozdanie i losowanie nagród poprzedziły występy artystyczne uczniów Zespołu Szkół w Komańczy, pt. „Wielcy Ojcowie – Tak różni, a tak bliscy”. Uczestnicy konkursowego spotkania, którzy wypełnili salę koncertową po brzegi, wysłuchali także wspomnień zaproszonych gości o św. Janie Pawle II. Zbigniew Daszyk, przewodniczący Rady Miasta Sanoka, przedstawił, jak doszło do nadania Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Królewskiego Wolnego Miasta Sanoka. Miało to miejsce w czerwcu 1998 r., a wręczenie dokumentu – przez delegację władz i duchowieństwa – odbyło się w roku 2000 w Watykanie. W tym historycznym wydarzeniu uczestniczył nasz gość, pełniąc wówczas urząd burmistrza Miasta Sanoka. Z kolei Pan Piotr Uruski, wiceburmistrz Miasta Sanoka wspominał czasy, kiedy w 2003 roku przebywał w Watykanie jako stypendysta Fundacji im. Jana Pawła II, w archiwum Biblioteki Watykańskiej zbierając materiały do swojej pracy doktorskiej. Po przywitaniu konkursowiczów i gości – Czesławy Kurasz, prezeski PCW wraz z wolontariuszami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Zuzanny Górki-Oryszczak z Gminy Sanok, Heleny Rojek ze Stowarzyszenia „Salutaris”, Barbary Milczanowskiej ze Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie św. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego, Leszek Puchała, dyrektor MBP, wraz z pracownikami rozdali nagrody zwycięzcom konkursu plastycznego i rozlosowali 30 nagród dla uczestników, którzy rozwiązali quiz papieski. Jury przyznało 1. miejsca:
– w kategorii przedszkolaki z oddziałów „0”
Wiktoria Kubiak z Iwonicza
Agnieszka Kucap z Komańczy
Oddział „O” Filii Przedszkola nr 1, ul. Piastowska
– w kategorii uczniów Szkół Podstawowych, klasy I-III
Maja Perkołup z Bukowska
Lena Witlińska-Solon i Amelia Włodarek z Komańczy
Antonina Adamska z SP nr 1 w Sanoku
Karolina Brewka z SP nr 3
Antonina Wdowiak i Milena Załączkowska z SP nr 7
– w kategorii uczniów Szkół Podstawowych, klasy IV-VI
Michał Grześ z Bukowska
Łukasz Dołżycki, Oliwia Łyko, Oliwer Włodarek z Komańczy
Emil Ulrych z SP nr 1 w Sanoku
– w kategorii Gimnazjum
Katarzyna Bil, Katarzyna Cecuła, Magdalena Gembalik, Sara Janiszewska, Julia Michniowska, Nikola Sabat z Gim. nr 1 w Sanoku
Karolina Zarzyka z Gim. nr 3
– w kategorii szkół ponadgimnazjalnych
Alicja Gruna z I LO w Sanoku
– w kategorii dorośli
Barbara Leszczyk-Żółkiewicz i Irena Wojnarowska z Sanoka
Pierwsze miejsca przyznano także uczniom Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego (szkoła i internat), uczestnikom Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej, podopiecznym Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu. Dzięki hojności i życzliwości sponsorów nagrodzono łącznie 120 uczestników konkursu, przyznając 1., 2. i 3. miejsca oraz wyróżnienia, a także w drodze losowania tyując zwycięzców quizu. Całość zwieńczył pokazy talentów muzycznych: Julii Stubenvoll-Hańskiej i Bartłomieja Grzebieniaka z II LO, a także Mai Perkołup z Bukowska, uczniów PSM. W holu Sali Koncertowej z prac konkursowych została zorganizowana wystawa, a po zakończeniu konkursu prace zostały wystawione w filii nr 4 w dzielnicy Olchowce.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a sponsorom nagród, rodzicom, wychowawcom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę.
Halina Martowicz

Kolejne przedszkole

… włączyło się w biblioteczną akcję „Książka dla szpitala”. Dzieci z grup I-VII Przedszkola nr 4 w Sanoku zaprosiły nas dzisiaj na uroczyste przekazanie książeczek zebranych dla szpitalnej Mini Biblioteczki.

Były tańce, podziękowania, dyplomy i słodycze dla przedszkolaków. Książeczki już wkrótce zasilą szpitalną Mini Biblioteczkę. (ec)

„Wybieram bibliotekę”

Relacja Haliny Martowicz: „Wybieram bibliotekę” to hasło Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, który trwał od 8 do 15 maja br. Podczas tej akcji filię na Dąbrówce odwiedziły dzieci ze świetlicy przy Szkole Podstawowej nr 7 wraz z wychowawczynią Ewą Studnicką. Uczestnicy spotkania zapoznali się z ofertą czytelniczą dla ich poziomu wiekowego, a także uczestniczyły w zajęciach literackich „Poeci Dzieciom”. W spotkaniu wziął udział Michał Kopiec, uczeń kl. III SP nr 7, bardzo aktywny czytelnik, który kilka dni wcześniej w konkursie ortograficznym organizowanym pod Patronatem Burmistrza Miasta Sanoka, zajął 1. miejsce. Nagrodę rzeczową „Pióro Burmistrza” przyniósł na spotkanie i podzielił się wrażeniami z uroczystości jej wręczenia. Jak sam powiedział, choć ma wiele zainteresowań, to jednak bibliotekę i zamiłowanie do książek stawia na pierwszym miejscu i na pewno pomogło mu to zdobyć tę nagrodę. „Wygrałem wieczne pióro od Tadeusza Pióro” – cieszył się trzecioklasista:) Michałowi gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

Jan Długosz i jego dzieła

Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Sanoku, Muzeum Historyczne w Sanoku oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zapraszają na wykład prof. Stanisława A. Sroki (Uniwersytet Jagielloński w Krakowie) zatytułowany „Jan Długosz i jego dzieła”, który odbędzie się w Sali Gobelinowej Muzeum Historycznego, 19 maja br., o godz. 18. Zapraszamy!

W DKK: Hubert Klimko-Dobrzaniecki

W ramach spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, który działa w naszej bibliotece od wielu lat, po raz kolejny mieliśmy okazję gościć autora czytanych przez klubowiczki książek. Tym razem był to Hubert Klimko-Dobrzaniecki – obieżyświat, uważny obserwator otaczającej go rzeczywistości, pisarz, od czasu do czasu poeta, a do tego bardzo po ludzku sympatyczny człowiek. Studiował teologię, potem filozofię w Poznaniu i Wrocławiu, filologię islandzką w Rejkiawiku. Przez dziesięć lat mieszkał w Islandii, gdzie wydał dwa tomiki wierszy w języku islandzkim. Publikował opowiadania w „Studium”, „Czasie Kultury”, „Twórczości”, „Lampie”, „Portrecie” i „Gazecie Wyborczej”. Jako pisarz zadebiutował w 2003 roku zbiorem opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia”. Opublikowany w 2006 roku dyptyk „Dom Róży. Krýsuvík” był nominowany do nagrody Nike. W 2007 roku ukazały się trzy jego książki – „Kołysanka dla wisielca” i „Raz. Dwa. Trzy” oraz „Wariat”. Za „Wariata” Klimko-Dobrzaniecki otrzymał nominację do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, za „Kołysankę dla wisielca” – do Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”. W 2007 roku znalazł się również na liście kandydatów do Paszportów „Polityki”. W 2009 opublikował autobiografię „Rzeczy pierwsze”, następnie powieści „Bornholm,Bornholm”, „Grecy umierają w domu”, „Pornogarmażerka” i najnowszą powieść „Preparator”, która ukazała się w tym roku. Obecnie mieszka w Wiedniu. (jk)

Rozstrzygnięcie konkursu „Wesoła przygoda…”

Mamy już wyniki I i II etapu konkursu czytelniczego „Wesoła przygoda z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”! 12 maja br. o godz. 10.00 uczniowie klas pierwszych i drugich pisali test z wiedzy o twórczości.

Dla szpitala od harcerzy

Do naszej akcji włączyła się 4. Drużyna Harcerska działająca przy SP2, pod opieką Agnieszki Polańskiej. Dostaliśmy kilka pięknie przygotowanych pudeł wypełnionych po brzegi książeczkami zebranymi z myślą o chorych dzieciach. DZIĘKUJEMY!

Dla szpitala od przedszkolaków

Relacja Elżbiety Ciupak: Przedszkolaki z grup 3, 4, 6, 0a, 0b z Przedszkola nr 1 w Sanoku kolejny raz bardzo aktywnie zaangażowały się w akcję „KSIĄŻKA DLA SZPITALA”, którą prowadzi Strefa dla Dzieci.

O zdrowym stylu życia w domku Baby Jagi

W Strefie dla Dzieci przedszkolaki z grupy 0b Przedszkola nr 1 oraz dzieci klas 0, 1 i 2 ze Szkoły Podstawowej w Prusieku obejrzały spektakl pt: „W domku Baby Jagi” w wykonaniu aktorów EDU-ARTIS z Krakowa.

Była to bajkowa opowieść o zdrowym stylu życia. Dzieci bardzo żywiołowo uczestniczyły w przedstawieniu. Aktorom bardzo dziękujemy za wspaniałe przedstawienie, które przypomniało najmłodszym, jak zdrowo się odżywiać. (ec)

W Strefie dla Dzieci jak zwykle ruch:)

Kolejna grupa dzieci zwiedziła wystawę „101 zabawek”. Tym razem byli to uczniowie zerówki z SP w Trepczy z panią Żanetą Fedak. Dzieci zajrzały do wszystkich działów biblioteki, wzięły udział w lekcji bibliotecznej „Jak powstaje książka”, a także wesoło bawiły się w odnowionej Zielonej Czytelni. (ec)

Sanok w miniaturze – fotorelacja

Przez trzy miesiące (od lutego do kwietnia) w pomieszczeniach filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka prezentowana była wystawa miniatur autorstwa nieżyjącego od ponad czterech lat Aleksandra Makowskiego, zakochanego w swoim rodzinnym mieście, niezwykle skromnego i pracowitego emeryta. Przemierzał je z aparatem fotograficznym i miarą w dłoni, nie ustając w twórczej pracy nad kolejnymi modelami niemalże do ostatnich chwil swojego życia. Chociaż nie był budowlańcem ani architektem w jego dorobku jest prawie 40 modeli miniatur 1:100, najciekawszych i najstarszych budynków miejskich, kościołów i świątyń (cerkiew, synagoga). Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Obejrzały ją setki czytelników, a także grupy zorganizowane, m.in. przedszkolaki z Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7 wraz z wychowawcami, uczestnicy i goście finałowej imprezy konkursu wielkanocnego. Zdarzało się, że przychodziły całe rodziny lub mali czytelnicy przyprowadzali swoich rodziców, babcie i dziadków. Szczególnymi gośćmi wystawy byli: syn Bartłomiej z żoną, dzięki którym w naszej filii prezentowany był cały dorobek „pozytywnie zakręconego emeryta”. Ze względu na duże zainteresowanie wystawą, nadal możliwe jest jej obejrzenie – do rozpoczęcia wakacji. Serdecznie zapraszamy na sentymentalną wycieczkę po naszym mieście, naprawdę warto! (hm)

Przygoda z poezją – konkurs

Strefa dla Dzieci MBP w Sanoku zaprasza uczniów „zerówek” i klas I-II szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie czytelniczym „Wesoła przygoda z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy”. Cele konkursu: • popularyzacja twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy
• rozwijanie zainteresowań i zamiłowań czytelniczych
• pobudzenie i rozwijanie aktywności twórczej uczniów
• doskonalenie umiejętności prezentacji recytatorskich
• kształtowanie wrażliwości na piękno języka polskiego.
Zasady konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów „zerówek” i klas I-II szkół podstawowych.
2. Udział w konkursie wymaga zgłoszenia uczestnictwa w konkursie przez nauczyciela – opiekuna, telefonicznie: 13 46 457 50 w. 34 lub na adres e-mail: dzieci@biblioteka.sanok.pl z dopiskiem „Wesoła przygoda z poezją Juliana Tuwima i Jana Brzechwy” w terminie do 30 kwietnia 2015 r.
3. Konkurs składa się z trzech etapów (uczniowie „zerówek” biorą udział tylko w pierwszym i trzecim etapie):
I etap – plastyczny – „Ilustracje do zabawnych wierszyków Juliana Tuwima i Jana Brzechwy” – polega na wykonaniu dowolną techniką pracy plastycznej w formacie A3 i dostarczeniu jej wraz z danymi uczestnika (imię i nazwisko, wiek, klasa i adres szkoły, imię i nazwisko opiekuna) do Strefy dla Dzieci MBP w Sanoku do 12 maja 2015 r.
Proponujemy następujące techniki: malowanie na gazie, wyklejanka makaronem, kaszą itp., collage, mozaika, wycinanka z papieru kolorowego, batik na papierze, wydrapywanka, wyklejanka kuleczkami bibuły, technika mieszana. Wykonanie pracy plastycznej jest koniecznym warunkiem przystąpienia do części pisemnej drugiego etapu konkursu.
II etap – pisemny – (nie dotyczy uczniów „zerówek”) polega na rozwiązaniu testu z wiedzy o twórczości Juliana Tuwima i Jana Brzechwy. Czas wykonania zadania: 45 minut. Termin: 12 maja 2015 r., godz. 10.00. Miejsce: Strefa dla Dzieci MBP w Sanoku.
III etap – turniej i recytacja wierszy – biorą w nim udział uczniowie klas I i II, którzy otrzymali najwyższą liczbę punktów z dwóch poprzednich etapów oraz uczniów „zerówek”, którzy zdobyli najwięcej punktów w etapie I (plastycznym). Uczestnicy konkursu losują pytania konkursowe i odpowiadają na nie. Po zakończeniu turnieju każdy z uczestników ma za zadanie przedstawić swoją interpretację wybranego wiersza Juliana Tuwima lub Jana Brzechwy. Prezentacje recytatorskie mogą być wzbogacone o środki teatralne (ruch, gest, rekwizyty, podkład muzyczny).
Kryteria oceny prezentacji: dobór repertuaru, znajomość wiersza, interpretacja utworu (tempo, intonacja), kultura słowa, ogólny wyraz artystyczny. Czas prezentacji nie może przekroczyć 6 minut.
20 maja 2015 r. o godz. 10.00. zostaną wyłonieni zwycięzcy, którzy otrzymają atrakcyjne nagrody oraz dyplomy na uroczystej imprezie 14 czerwca 2015 r.

Wkrótce w PWSZ – warsztaty edytorskie

Zakład Języka i Kultury PWSZ Sanok we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Sanoku zapraszają na warsztaty edytorskie „Jak powstaje książka. Od pomysłu do dzieła”, które poprowadzi dr Marcin Kania – wykładowca Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktor naczelny czasopisma „Kontekst”. O edytorskiej pasji dr. Kani można przeczytać klikając w ten link.

Konkurs „Ludzkie losy”

Zakład Języka i Kultury PWSZ Sanok we współpracy z BWA Galerią Sanocką zapraszają młodzież szkół średnich oraz studentów do udziału w czwartej edycji Konkursu „Niezwykłości codzienności”. Tegoroczna edycja poświęcona jest LUDZKIM LOSOM i organizowana jest przy wsparciu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, organizatora Festiwalu Filmów o Prawach Człowieka „Watch Docs”. Konkurs obejmuje prace w dwóch kategoriach: fotoreportaż (3-8 fotografii) oraz krótki film (2-10 minut). Prace konkursowe wraz z kartą zgłoszenia (dostępna na stronie www.pwsz-sanok.edu.pl/fotoreportaz) przyjmowane są do 25 września 2015 roku pod adresem: Zakład Języka i Kultury PWSZ Sanok, ul. Mickiewicza 21, 38-500 Sanok lub bezpośrednio w Rektoracie PWSZ (adres jw.). Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano 22 października 2015 roku, podczas wernisażu pokonkursowej wystawy połączonej z projekcją nagrodzonych filmów. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.
Dowiedz się więcej:
www.pwsz-sanok.edu.pl/fotoreportaz
nowemedia@pwsz-sanok.edu.pl

„101 zabawek” – ostatnie dni wystawy

Zachęcamy do odwiedzin w świecie 101 zabawek – dziś na nasze zaproszenie zareagował Oddział dla Dzieci z grupy IV Przedszkola Nr 1 z panią Jolą Pacanowską. Dzieci nie tylko zwiedziły wystawę „101 Zabawek”, gdzie świetnie się bawiły zabawkami wykonanymi przez uczniów SOSW w Sanoku, ale przy okazji odebrały również karty czytelnicze. Mamy wrażenie, że się im podobało:) (ec)

Zajęcia z robotyki

25 kwietnia br. w bibliotecznej Strefie dla Dzieci dzieci miały okazję budować i programować fantastyczne roboty pod okiem doświadczonego instruktora – Marcina Stacha. Podczas zabawy poszerzały swoją wiedzę z informatyki, fizyki, matematyki, a także historii, biologii, geografii i astronomii. (az)

Spotkania w Strefie dla Dzieci

24 kwietnia b.r. odbyły się zajęcia pt. „W świecie baśni i bajek”. Pierwsze – z udziałem uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej w Trepczy, drugie – z grupą świetlicową ze Szkoły Podstawowej Nr 2 w Sanoku.

„Katyń – pamiętamy”

Instytut Pamięci Narodowej, Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku i Starostwo Powiatowe serdecznie zapraszają do MBP na wystawę „Katyń – zbrodnia, która miała być zapomniana”. W związku z rocznicą zbrodni katyńskiej 13 kwietnia w MBP miało również miejsce rozstrzygnięcie konkursu historycznego „Katyń – pamiętamy”. Wzięło w nim udział dwunastu uczniów reprezentujących sanockie szkoły średnie, którzy przeszli eliminacje szkolne. Tematyka konkursu w szczególny sposób uwzględniała zbrodnię katyńską i związane z nią wydarzenia historyczne, a także, ze względu na zbliżającą się 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej, została rozszerzona o wiedzę związaną z udziałem Polaków w walkach na frontach tej wojny. Konkurs składał się z dwóch etapów. W pierwszym, pisemnym, wszyscy rozwiązywali ten sam test wyboru składający się z 21 pytań. W drugim pięć osób z największą liczbą punktów odpowiadało na trzy serie pytań. Oceny prac i wypowiedzi dokonywało jury w składzie: Leszek Puchała, Andrzej Romaniak i Piotr Mazur. Ostatecznie zwycięzcami okazali się:
I m.- Jakub Szyniec (ZS nr 1),
II m. – Aleksandra Marczak (I LO),
III m. ex aequo – Patryk Gwizdała(ZS nr 3) i Aldona Drąg (I LO),
V m. – Magdalena Suchar (ZS nr 2).
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy okolicznościowe i książki o tematyce historycznej. Wręczenia nagród dokonali Damian Biskup – członek Zarządu Powiatu i Marian Kunc – sekretarz powiatu.

 Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. Z początku planowano związać je z datą 7 października, domniemaną datą urodzin.

Konkurs – w 10. rocznicę śmierci Papieża Polaka

Filia Nr 1 – Dąbrówka i Filia Nr 4 – Olchowce zapraszają do udziału w X Edycji Konkursu Papieskiego „Promieniowanie Świętości Jana Pawła II”. Konkurs organizowany jest w 10. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II i na pamiątkę 1. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka, także Honorowego Obywatela Miasta Sanoka.Honorowy Patronat nad konkursem objął Andrzej Smolik, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku.Do konkursu zapraszamy przedszkolaki – Oddziały „O”, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, podopiecznych placówek szkolno-opiekuńczych i terapeutycznych oraz dorosłych mieszkańców Sanoka i okolic.
Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru):
1 -Wykonaniu pracy plastycznej – laurki dla Papieża (różnymi technikami plastycznymi, format A4) lub kwiatów z bibuły, witraży itp.
2 – Rozwiązaniu quizu z wiedzy o św. Janie Pawle II, który można pobrać u organizatora konkursu lub ze strony internetowej biblioteki.
Rozwiązane quizy i prace plastyczne należy składać do dnia 8 maja 2015 r. Quizy i prace plastyczne powinny zawierać informacje o uczestniku konkursu (imię i nazwisko, adres szkoły lub placówki szkolno-opiekuńczej, imię i nazwisko opiekuna). Uroczysty finał konkursu, z wręczeniem nagród za prace plastyczne i losowaniem nagród za prawidłowo rozwiązany quiz, połączony z imprezami towarzyszącymi, odbędzie się 19 maja br. w Sali koncertowej PSM w Sanoku.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do udziału w konkursie! Tutaj można pobrać quiz z wiedzy o Janie Pawle II.
Halina Martowicz

Spotkanie z Krzysztofem Potaczałą

Zakład Języka i Kultury PWSZ w Sanoku zaprasza na spotkanie z reporterem Krzysztofem Potaczałą, które odbędzie się 24 kwietnia o godz. 9.00 w sali konferencyjnej PWSZ. Potaczała związany jest z regionem bieszczadzkim. W 2010 roku opublikował książkę pt. „KSU – rejestracja buntu”, za którą dostał nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. Od 2011 pracuje nad reporterskim obrazem świata PRL-u w Bieszczadach, a efektem tych prac są wydawane od 2013 roku książki z cyklu „Bieszczady z PRL-u”. To prawdziwe, w większości mało znane, historie i anegdoty oparte na dokumentach i wywiadach ze świadkami tamtych czasów – dygnitarzami, drwalami, wojskowymi i turystami. Spotkaniu towarzyszyć będzie promocja najnowszego i zarazem ostatniego tomu z cyklu „Bieszczady z PRL-u 3”.

„Kumpel” w Klubie Malucha

W Strefie dla Dzieci, w sobotę, 18 kwietnia br., dzieci w wieku od 5 lat do 10 bawiły się na zajęciach czytelniczo-edukacyjnych pt. „Mądre zabawy z Kumplem” – czasopismem, które dostarcza wiele rozrywki i wspomaga rozwój czytelniczy dzieci. Czytaliśmy komiksy, graliśmy w gry planszowe, rozwiązywaliśmy rebusy i łamigłówki, bawiliśmy się w kalambury oraz kolorowaliśmy malowanki. Nie zabrakło również zabaw ruchowych, takich jak: „Kret”, „Stonoga”, „Szymon mówi”, „Statek”, „Ryby w sieci”. Przyjdź do nas na kolejne zajęcia!

Wystawa „101 zabawek”

Po sukcesie zeszłorocznej wystawy „Pory roku w Skansenie” wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mają dla nas kolejną propozycję. Tegoroczna wystawa jest dziesiątą w Miejskiej Bibliotece Publicznej, a siedemnastą w Sanoku prezentacją ich dorobku. Podsumowuje roczny projekt autorstwa Katarzyny Bryt i Stanisława Makarczaka, realizowany w czasie zajęć ze sztuki użytkowej, rękodzieła i techniki. Tłem wystawy są wyjątkowe prace plastyczne wykonane przez uczestników koła plastyczno-malarskiego działającego w ramach projektu „Ja też potrafię”, współfinansowanego przez Unię Europejską, a prowadzonego przez K. Bryt. Wszystkie zabawki i gry przedstawione na tej wystawie powstały z surowców i materiałów odpadowych.
– Do wykonania wymyślonych przeze mnie zabawek użyto papierowych rolek, tektury, plastikowych butelek, gazet oraz skrawków materiałów i wielu niepotrzebnych drobiazgów, które udało nam się uratować przed trafieniem do kosza – mówi Katarzyna Bryt. – Pomysłów na zabawki dostarczyli mi sami uczniowie i moja 2,5-letnia córka.
A Stanisław Makarczak dodaje: – Zabawki i gry zręcznościowe, które powstały na moich zajęciach, zostały wykonane z drewna i opadów tworzyw drzewnych. Zaprezentowane przedmioty z pewnością pozwolą rodzicom przenieść się do czasów dzieciństwa, kiedy to większość zabawek wykonywano z drewna.
Wystawa ma zachęcić dzieci, rodziców i opiekunów do wspólnego, kreatywnego i twórczego spędzania wolnego czasu, z dala od komputera i telewizji – uczyć gospodarności, oszczędności materiału oraz kształcić umiejętność organizacji pracy.Organizatorzy serdecznie dziękują wszystkim, którzy zbierali i przynosili do szkoły materiały potrzebne do zajęć – dzieciom, nauczycielom, przyjaciołom.
Wystawę będzie można oglądać do 4 maja br. w godzinach pracy MBP.

Finał siódmej edycji konkursu wielkanocnego

27 marca, tuż przed Niedzielą Palmową, w atmosferze oczekiwania na Święta Wielkanocne, w Filii Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka odbył się uroczysty finał konkursu plastycznego „Oczekując na radosne Alleluja!”, który po raz siódmy zorganizowały Filie nr 1 i 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Konkurs polegał na wykonaniu pisanki, palmy wielkanocnej lub kartki świątecznej. Wzięło w nim udział prawie 300 uczestników z Sanoka i okolic: Zagórza, Komańczy, Nowego Łupkowa, Mokrego, Bukowska i Wolicy. Ogłoszenie wyników konkursu i rozdanie nagród poprzedziły występy „zerówkowiczów” tamtejszego przedszkola, recytujących wiersze i śpiewających piosenki o wiośnie, radości i polskich tradycjach Świąt Wielkanocnych, które przetrwały wieki, dzięki przekazowi z „pokolenia na pokolenie”. O tradycji tworzenia kartek świątecznych i wysyłania ich do rodziny, przyjaciół i znajomych opowiadała – a także zaprezentowała swój warsztat pracy – zaproszona na konkurs Janina Menio, emerytka z Sanoka. Uczestnicy spotkania mogli zobaczyć, jak z kolorowego papieru, kleju, nożyczek, szablonów i dodatków z pasmanterii powstają piękne kartki świąteczne. Pani Janina nie wyobraża sobie świąt w polskiej tradycji bez składania sobie życzeń właśnie w ten sposób. Jej pocztówki można podziwiać, a nawet kupić, na corocznych wystawach organizowanych w Sanockim Klubie Górnika. Kartki świąteczne przez nią wykonane znane są nie tylko w Polsce, ale także poza granicami – za pośrednictwem organizatora konkursów bibliotecznych wysyłane są do Watykanu, Lwowa i sponsorów nagród konkursowych.
W obecności uczestników konkursu i gości: Ireny Penar z Urzędu Miasta, Zuzanny Górka-Oryszczak z Gminy Sanok, Elżbiety Ziajki, dyr. Przedszkola nr 1, Stanisławy Skwarcan z TPD, Barbary Milczanowskiej ze Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego oraz Heleny Rojek ze Stowarzyszenia „Salutaris” i wolontariuszy z PCW ogłoszono wyniki konkursu, po czym nastąpiło wręczenie nagród przez Leszka Puchałę, dyrektora MBP w Sanoku. Zostały one przyznane we wszystkich kategoriach wiekowych i plastycznych. Dzięki hojności i życzliwości sponsorów nagrody otrzymało ponad 120 uczestników. Przyznano 1., 2. i 3. miejsca oraz wyróżnienia.
1. miejsce zdobyli:
W kategorii – pisanka – nagrodzono: w grupie przedszkolaków z Oddziałów „O”: Filia Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka i Maja Raś z SP nr 3
Ze Szkół Podstawowych, klasy I-III:
Grupa I Świetlicy, Filip Gudowski, Karolina Kaczmarska, Gabriel Korzeniowski, Kaja Święch i Elwira Żuchowska z SP nr 1, Krzysztof Wójcicki z SP nr 3, Paulina Doskowska i Milena Załączkowska z SP nr 7 oraz Dawid Kościółek z SP Mokre. Ze Szkół Podstawowych, klasy IV-VI:
Karina Dymnicka, Izabela Jarosz, Patryk Raczkowski, Magdalena Zioło i Julia Żuchowska z SP nr 1, Aleksandra Kocaj z SP nr 3, Aleksandra Marszałek i Klasa VI z SP nr 6, Jan Dołżycki, Natalia Dołżycka, Jakub Rudnicki z SP Komańcza, Sabina Kościółek z SP Mokre, Roksana Łysak z SP Nowy Łupków.
Z Gimnazjum – klasa III Gu SOSW w Sanoku
Wśród dorosłych: Katarzyna Bednarz z Sanoka, Ryszard Makaryk i Ryszard Tokarz z ŚDS w Wolicy.
W kategorii – kartka świąteczna – nagrodzono: w grupie przedszkolaków z Oddziałów „O”: Filia Przedszkola nr 1, Grupa V z Przedszkola nr 2, Grupa VI i VII z Przedszkola nr 4, Zuzanna Łuszcz i Liliana Wolańska z Bukowska oraz Szymon Dobrowolski z Mokrego.
Ze Szkół Podstawowych, klasy I-III:
Emilia Niżnik z SP nr 1,Karolina Brewka z SP nr 3, Amelia Tretowicz i Antonina Wdowiak z SP nr 7.
Ze Szkół Podstawowych, klasy IV-VI:
Natalia Kozak, Szymon Kozak, Laura Sobolak z SP nr 1, Dawid Kubowicz z SP nr 2, Jagoda Jadczyszyn z SP nr 3, Oliwia Łyko, Oliwer Włodarek, Paweł Sobolak z SP Komańcza.
Z Gimnazjum – Klasa I,II Gu i Internat SOSW w Sanoku.
Wśród dorosłych: Agnieszka Tymcio, Mieczysław Wesoły z WTZ przy ul. Robotniczej, Justyna Krzywińska z ŚDS w Wolicy, Elżbieta Mroczek, Mateusz Ruśniak z ŚDS z Zagórzu.
W kategorii – palma wielkanocna – nagrodzono: w grupie przedszkolaków z Oddziałów „O”: Paulina Langenfeld z Przedszkola nr 4, Grupa IV z Przedszkola nr 3 a wśród uczniów Szkół Podstawowych: Anna Chmura z SP nr 1.
Wszyscy uczestnicy konkursu z Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej, Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego (szkoła i internat) oraz ŚDS w Wolicy i Zagórzu zostali nagrodzeni. Z prac konkursowych została zorganizowana wystawa, a po zakończeniu imprezy finałowej, prace zostały przekazane na cele dobroczynne, m.in. do PCW w Sanoku. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, wychowawcom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę.

Janusz Dziduszko – kredką na papierze ściernym

Na wernisaż wystawy „Malarstwo europejskie w miniaturach” Janusza Dziduszki sanoczanie przybyli naprawdę tłumnie. Wielu z sentymentu do samej rodziny Dziduszków – pamiętając jeszcze ojca bohatera wieczoru.

DKK dla Młodzieży na koncercie w PSM

Relacja Elżbiety Ciupak: W piątkowy wieczór wraz z uczestniczkami DKK dla Młodzieży wybrałam się na koncert pt. „Pasja”, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej w Sanoku. Kompozytorem czternastu utworów do stacji Drogi Krzyżowej był Robert Handermander, który wraz z towarzyszącymi mu artystami wprowadził widownię – szczelnie wypełniającą salę koncertową PSM w Sanoku – w przedświąteczny nastrój. Tego rodzaju przeżycie tydzień przed Wielkim Tygodniem pozwoliło na wyciszenie i duchowe przygotowanie się do świąt Zmartwychwstania.

Wielkanocny zajączek w Strefie dla Dzieci

28 marca br. w Klubie Malucha dzieci czytały o zwyczajach i obrzędach ludowych związanych ze Świętami Wielkanocnymi, rozwiązywały proste zagadki, wykonywały zajączki wielkanocne z papieru.

Zmarł Jacek Rogowski

16 marca br. zmarł Jacek Rogowski – radny pierwszej kadencji Rady Miasta, współtwórca „Tygodnika Sanockiego”. Urodził się 21 marca 1956 r. w Sanoku. Mimo choroby, która niemalże na całe życie związała go z wózkiem inwalidzkim, póki pozwalały mu możliwości fizyczne, malował obrazy olejne i akwarele, również rysował. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak z powodów zdrowotnych musiał przerwać studia. Był jednym ze współtwórców aktywnej w latach 80. „Grupy Sanok”. Do śmierci aktywny, uczestniczył w życiu kulturalnym miasta, a do „Tygodnika Sanockiego” pisał recenzje książek. Był dobrym, mądrym i wrażliwym człowiekiem. Jego pogrzeb odbędzie się na Cmentarzu Centralnym w Sanoku 21 marca (w sobotę) o godz. 12:00.
(źródło: Muzeum Historyczne w Sanoku)

Książeczki dla szpitala

Po raz kolejny rusza akcja „Książki dla szpitala”. Dołączcie do niej! Pomóżmy małym pacjentom przetrwać czas choroby, choćby zbierając książki, które uprzyjemnią im pobyt w szpitalu. Zainteresowanych prosimy o przynoszenie książek bezpośrednio do Strefy dla Dzieci naszej biblioteki. Z archiwum MBP: 30 maja oficjalnie otworzyła swoje podwoje przed małymi pacjentami Oddziału dla Dzieci sanockiego szpitala Mini Biblioteczka – wspólne dzieło Miejskiej Biblioteki Publicznej i SPZOZ. Inicjatorką i koordynatorką przedsięwzięcia jest Elżbieta Ciupak – bibliotekarka MBP Sanok, której udało się przekonac do swojego pomysłu zarówno szefów obydwu instytucji – Leszka Puchałę – dyrektora MBP Sanok i Adama Siembaba – dyrektora SPZOZ, jak i zmobilizować darczyńców. Warto podkreślić, że ogromny wkład w powstanie księgozbioru miały dzieci z Przedszkola nr 1 w Sanoku, które podzieliły się swoimi książeczkami z chorymi rówieśnikami. Znaczącą pomoc ofiarował także starosta sanocki, Sebastian Niżnik, a także osoby prywatne – wszystkim serdecznie dziękujemy! Dwa razy w tygodniu w szpitalnej Mini Biblioteczce odbywać się będą zajęcia dla małych pacjentów – wspólne czytanie, spektakle w wykonananiu zaprzyjaźnionych wolontariuszy i wychowanków Bursy Sanockiej.

Z przedszkolakami o książkach

Relacja Elżbiety Ciupak: 3 marca udałam się z kolejną wizytą do Przedszkola nr 1, aby zaprzyjaźnionym przedszkolakom zaprezentować nowe książki z naszej biblioteki. Tym razem czytaliśmy książeczkę .

Poeci „wyklęci” – wieczór poezji

Wybrzmieli. Zaskakująco mocno jak na niezbyt kameralne warunki naszej Galerii, zaskakująco wzruszająco i… profesjonalnie. Kwestie sprzed kilkudziesięciu lat – Andrzeja Bursy, Edwarda Stachury, Rafała Wojaczka, Milczewskiego-Bruno czy Kazimierza Ratonia – znów zmuszały do refleksji. Gratulacje dla młodych aktorów z Młodzieżowego Domu Kultury i reżyserki spektaklu – Kamili Mackiewicz Rossmanith.

Zabawy w klimacie afrykańskim w Klubie Malucha

Afrykę poznawaliśmy podczas dwóch spotkań w Klubie Malucha przy pomocy książki autorstwa Łukasza Wierzbickiego „Z Kazikiem poznajemy Afrykę”. Przygody tytułowego Kazika były bardzo inspirujące – i co ciekawe, zdarzyły się naprawdę. Przeczytaliśmy jedno z opowiadań pt. „Okulary” i nawiązując do niego bawiliśmy się w „ciuciubabkę”, a przy pomocy chusty klanzowej lecieliśmy „balonem” do Afryki. Gdy już tam dotarliśmy, oglądaliśmy zdjęcia, albumy i atlasy przedstawiające motywy charakterystyczne dla tego kontynentu. Dzięki naszemu gościowi panu Jackowi Dusznikowi – mieliśmy okazje przeżyć muzyczną ucztę, bowiem zapoznaliśmy się z różnymi instrumentami pochodzenia afrykańskiego i mogliśmy stworzyć zespół, który zagrał „Spacer słonia”. Na koniec zajęć dzieci wykonały prace plastyczne – rysując Afrykę i jedną z przygód bohatera książki – Kazika. (az)

Małe ważne książki

Książeczki „Zabawny ptaszek” i „Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” nasza Biblioteka otrzymała w ramach konkursu „Małe ważne książki”. Na ich podstawie zorganizowano w MBP dwie lekcje biblioteczne dla najmłodszych uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 w Sanoku.

Videorelacje:
„Zabawny ptaszek”
„Był gdzieś haj taki kraj…”

Relacja Anny Zwolenik:
Organizatorami konkursu są Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Wydawnictwo Widnokrąg. Książka „zabawny ptaszek” jest debiutem autorki, Jennifer Yerkes, który został wyróżniony na Targach Książki Dziecięcej w Bolonii w 2012 roku. To historia o ptaszku, który przyjmuje kolor bieli, czyli papieru, kartki, co czyni go niewidzialnym. Ptaszek na początku myśli, że bycie niewidzialnym nie jest atrakcyjne. Jest wyśmiewany za swoją odmienność – za dziwny wygląd (czy też brak wyglądu) i za odstawianie od reszty otoczenia. Pragnie upodobnić się do większości, zbiera piórka, szyszki i listki i stroi się w nie. Dopiero wówczas, gdy prawie przypłaca życiem swój nowy wygląd, gdyż widzialny staje się łatwym łupem dla lisa, uświadamia sobie zalety bycia niewidzialnym. Bajka o ptaszku to jednak przede wszystkim obraz, a słowa stanowią jedynie dopowiedzenie ilustracji. Autorce udaje się narysować coś, czego nie widać, kropka to oko ptaka, grubsza kreska to dziób, dwie cieniutkie kreski to nóżki. Na każdej stronie ptaszek jest gdzieś ukryty: za liśćmi, w trawie czy na wiewiórce albo widzimy tylko jego ślady. Opowiadanie nawiązuje do najlepszych cech bajki Ezopowej, w której – tak jak „Zabawnym ptaszku” – odnajdujemy ponadczasową i mądrą treść, ukazującą odbicie rzeczywistych stosunków międzyludzkich. Historia ptaszka pomaga zrozumieć, jak ważne jest, by odnaleźć własną tożsamość i pozostać sobą. W czasie zajęć inspirowanych książką Jennifer Yerkes udało nam się przeczytać i omówić z dziećmi historyjkę ptaszka, porozmawiać o wartościach takich jak przyjaźń, odmienność, oryginalność. Opowiedzieliśmy dzieciom o zwierzętach, które wcale nie chcą być widoczne i upodabniają się do otoczenia, w którym żyją: kameleon, jaszczurka, żaba, zebra, gepard, i o tych które chcą być widoczne lub słyszane, np. paw, papuga, małpa. Udało nam się wykonać piękne prace plastyczne przedstawiające ptaszki ze strojnymi ogonami. Prace te wystawiono w holu naszej biblioteki. Dodatkową atrakcją naszych zajęć była próba przedstawienia historii zabawnego ptaszka w formie tanecznej. Ptaszka – bohatera książeczki Yerkes – zatańczyła Lenka Rąpała z SP 6, drugiego ptaka, którego mały, niepozorny ptaszek próbował naśladować, zatańczyła Joanna Grządziel z LO I.
„Był gdzieś haj taki kraj. Była gdzieś taka wieś” to książka Franciszki i Stefana Themersonów, oryginalnych, wiecznie poszukujących i eksperymentujących artystów. Themersonowie chcieli, by ich książki były nie tylko bestsellerami, lecz BESTLOOKERAMI. Traktowali książkę jako przedmiot sztuki – jako idealną kompozycję słowa, ilustracji i typografii. Wprowadzali bardzo ciekawe językowe rebusy, przy których dzieci mogą się świetnie bawić. Akcja opowiadania „Był gdzieś haj taki kraj” przenosi nas do wioski o nazwie Alibajdadzikafrajdawtomigraj, w której mieszkają: młodziutka Sabarawarak i jej rówieśnik Krawarabas. Ona chce upiec tort z figowym makiem, on – zrobić kwas z chleba świętojańskiego. Wybierają się do lasu po potrzebne składniki. Jednak złośliwa i zazdrosna mucha tse-tse postanawia popsuć ich plan, wciągając do intrygi inne zwierzęta: lisa, marabuta, królika, kota syjamskiego i hipopotama. Bajka „Była gdzieś taka wieś” opowiada nam o mieszkańcach wioski, którzy nie należą do pracowitych, nie dbają o czystość ani o porządek. Na ulicach i rzekach zalega błoto, co sprawia, że z dalekiego afrykańskiego Alibajdadzikafrajdawtomigraju przebywają zachęcone tym faktem krokodyle i hipopotamy. W końcu pojawia się mucha tse-tse, która sprawia, że wieśniacy zmieniają swoje nastawienie do życia. Na zajęciach przeczytaliśmy całą książeczkę Themersonów oraz rozmawialiśmy na temat innych nietypowych książek, np. książki dla niewidomych. Policzyliśmy litery w nazwie kraju Alibajdadzikafrajdawtomigraj. W części książki „Był gdzieś haj taki kraj”, gdzie zwierzęta mówią szyfrem, dzieci spróbowały odgadnąć, co mówią marabut i lis. Udało im się również wymyślić własny oryginalny język, w którym mogły się porozumiewać. Śpiewaliśmy prostą piosenkę „Hanko modrooka”, w której wszystkie samogłoski zastępowaliśmy jedną. Dzieci wymyślały też, jakie sporty, czy inne „ludzkie” czynności mogą wykonywać bądź uprawiać zwierzęta, np. zebra – która mogłaby być policjantem, hipopotam – baletnicą, tygrys – żołnierzem. Dużym urozmaiceniem naszych zajęć było „wyrapowanie” całej książki Themersonów przez licealistę Patryka Strzyżowskiego. Na zakończenie zajęć dzieci wycinały z kolorowych czasopism ilustracje i naklejały na kartonach, tworząc swój własny bajkowy kraj. Wystawa ich prac znajduje się w holu naszej biblioteki.

25 lat samorządu lokalnego

W piątek 20 lutego br. w MBP odbyło się spotkanie z okazji 25. rocznicy istnienia samorządu terytorialnego w Polsce połączone z prezentacją XI tomu Zeszytów Archiwum Ziemi Sanockiej „Samorząd Gminy Miasta Sanoka 1990-2010” pod red. Franciszka Oberca. Gościliśmy sanoczan, ktorzy współtworzyli zręby samorządu terytorialnego w Sanoku, m.in. Mariana Kunca – przewodniczącego Komitetu Obywatelskiego w Sanoku, Andrzeja Radwańskiego – przewodniczącego I i II kadencji Rady Miasta, Zbigniewa Daszyka – w latach 2008-2012 burmistrza Sanoka, przewodniczącego RM VII kadencji, wielu innych radnych, a także autorów artykułów XI tomu Zeszytów AZS. Wykład zatytułowany „Okrągły stół a restytucja samorządu terytorialnego w Polsce” wygłosił dr Zbigniew K. Wójcik – autor publikacji z najnowszej historii Polski i regionu. Jak ważny jest to temat, świadczy choćby to, że spotkanie trwało trzy godziny, a dyskusjom wciąż nie było końca. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć na bibliotecznym profilu na Facebooku.

Uwaga, konkurs wielkanocny!

Filia nr 1 Dąbrówka i Filia nr 4 Olchowce zapraszają do udziału w VII edycji konkursu plastycznego OCZEKUJĄC NA RADOSNE ALLELUJA! Do konkursu zapraszamy przedszkolaki, oddziały „0”, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych oraz dorosłych i Przyjaciół Biblioteki. Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru):
– wykonaniu pisanki dowolnymi technikami plastycznymi z użyciem różnorodnych materiałów dekoracyjnych
– wykonaniu palmy wielkanocnej
– wykonaniu kartki świątecznej z motywami wielkanocnymi
Prace konkursowe z podaniem adresu, telefonu wykonawcy oraz opiekuna, szkoły lub placówki szkolno-opiekuńczej, należy składać u organizatora konkursu w dniach i godzinach otwarcia filii bibliotecznych do dnia 18 marca 2015 r. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu i wręczenie nagród we wszystkich kategoriach wiekowych i plastycznych wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się 27 marca br.

Sanok w miniaturze

Aleksander Makowski nie lubił spędzać czasu przed telewizorem. A że był zapalonym modelarzem, wiele lat poświęcił swojej wielkiej pasji – miniaturyzacji Sanoka! Z kartonu, w skali 1:100, zaczął odtwarzać piękne, stare sanockie posesje. Nie zdążył odtworzyć całego dawnego Sanoka – zmarł 4 lata temu. Modele, które wykonał, można oglądać w bibliotecznej Filii nr 1 na Dąbrówce.
Dla zainteresowanych: wywiad z p. Aleksandrem, przeprowadzony jeszcze wówczas, kiedy cieszył się dobrym zdrowiem i miał wiele planów na przyszłość.

Od kiedy jest pan modelarzem? Jak zaczęła się ta pasja?
Ponad trzydzieści lat temu kupiłem dzieciom kolejkę. Skoro kupiłem, to musiałem rozkładać – i bawiłem się równie dobrze jak one! Potem do zestawu dokupiłem zwrotnicę… i to był początek. Własną makietę tworzyłem przez dziesięć lat. No, nie było to tanie hobby, ale jak już się raz zacznie, trudno przestać ulepszać – dochodziły więc coraz to nowe plastikowe modele budynków, pociągi, tory, mosty, wiadukty… Tyle że w małym mieszkaniu taka pasja to duży kłopot. Kiedy dzieci siadały do nauki, trzeba było kolejkę zwijać, żona się denerwowała, że makieta jest najważniejsza… Postanowiłem więc wszystko sprzedać – poszło od ręki. I dopiero wtedy zacząłem żałować…Po kilku latach, syn, widząc, że nie mogę sobie znaleźć miejsca, zaproponował żebyśmy wzięli się za to jeszcze raz. I tak od siedmiu lat znów mam zajęcie. Tylko że teraz wkładam w nie znacznie więcej niż pieniądze i zapał. Każdy budynek robię sam. Są więc dla mnie o wiele cenniejsze, no i znacznie ładniejsze niż te kupne – plastikowe.
Siadł pan i już umiał to robić?
Nie mam wykształcenia w tym kierunku, ale w naszej rodzinie wszyscy wyżywają się twórczo – żona malowała, syn i córka rzeźbią, no… taka rodzina.
A skąd pomysł rekonstrukcji starych sanockich posesji?
Pierwszy model budynku zrobiłem z sentymentu. To był dom kolejarza w Zagórzu, w którym swego czasu mieszkałem. Później powstał budynek stacji w Nowym, a potem w Starym Zagórzu, a potem przenieśliśmy się do Sanoka. I przyszło mi do głowy, żeby ocalić od zapomnienia ulicę Kopernika, ale nie tę obecną, tylko wcześniejszą, tę którą pamiętałem jeszcze z dzieciństwa. No i właściwie już ją mam – brakuje tylko sadów, które otaczały niemal wszystkie domy. Ale i to mam w planach…
Czym się pan kieruje, wybierając obiekty do miniaturyzacji?
Widzi pani, ja dużo spaceruję. Muszę – jestem po zawale. Chcąc nie chcąc, przyglądam się Sanokowi, przypominam sobie, jak wyglądała ta czy tamta ulica, ten czy inny dom. Mam swoich faworytów. Najbardziej lubię te posesje, które zachowały swój dawny charakter, jak na przykład budynek Miejskiej Biblioteki Publicznej – dawna willa architekta miejskiego Wilhelma Szomka. Właśnie ją skończyłem. Zrobiłem też willę doktora Domańskiego, inną piękną willę – znajdującą się naprzeciwko lodowiska, „Dom Julii”, budynek, w którym mieści się obecnie PCK…
Co w tej pracy jest najtrudniejsze, a co sprawia największą przyjemność?
Modelarstwo to zajęcie bardzo precyzyjne, wymagające ogromnej cierpliwości. Ja jestem trochę nerwowy, więc dla mnie jak znalazł, żeby się uspokoić, wyciszyć. Oczywiście, gdy coś nie wychodzi, mam ochotę rzucić wszystkim, ale czasem jest też tak, że robota pali mi się w rękach i wtedy tracę poczucie czasu – pracuję nawet 16 godzin dziennie! I zapominam o wszystkim, nawet o jedzeniu. Najprzyjemniejsza w tym wszystkim jest chwila, kiedy oglądam efekt końcowy swoich wysiłków. To wynagradza wszystkie trudy.
Czy jest szansa, że zobaczymy kiedyś stary Sanok w skali 1:100?
Pracuję sam, więc raczej nie… Nie zdążę zrobić nawet tego wszystkiego, co bym chciał. Ale może uda mi się choć starówkę?

Rozmawiała Anna Strzelecka
PS. Starówka też już jest.

Ferie w bibliotecznej Strefie dla Dzieci

Podczas tegorocznych ferii zimowych w Strefie dla Dzieci młodzi czytelnicy uczestniczyli w zajęciach pt. „Lodowa Kraina ze Snu”. Uczyliśmy się piosenek z bajki „Kraina lodu”, wspólnie czytaliśmy książki: „Zabawny ptaszek” Jennifer Yerkes i „Był gdzieś haj taki kraj, była gdzieś taka wieś” Stefana Themersona. Na ich podstawie dzieci odgrywały krótkie inscenizacje i wykonywały prace plastyczne. Ponadto brały udział w wielu zabawach o tematyce zimowej, a także w doświadczeniach naukowych. Wielką atrakcją był udział w nauce tańca pod czujnym okiem instruktorki zajęć dla dzieci „Kids Dance”, Judyty Tympalskiej. Warto wspomnieć też, że zorganizowaliśmy „Dzień Sportowca Śniegu”, gdzie można było wykazać się sprawnością fizyczną i „Święto Zwierzątek w Lodowej Krainie ze Snu”, podczas którego rozmawialiśmy o opiece nad zwierzątkami. Dzięki „Kropelowi” – stworkowi śnieżnemu – uśmiech wciąż gościł na twarzach uczestników spotkań. Codziennie można było budować roboty z klocków (dziękujemy firmie pana Marcina Stacha), a ferie w bibliotece zakończyliśmy balem przebierańców z konkursami. Dzieci włączyły się także w akcję Nakrętka Nadziei i pomogły w zbieraniu nakrętek dla podopiecznych Fundacji Czas Nadziei. Uzbieraliśmy 200 kg! Dziękujemy wszystkim za wspólną zabawę i czekamy na Was za rok! (az)

Co babcia i dziadek czytali, kiedy byli mali?

Relacja Haliny Martowicz (Filia nr 3, Dąbrówka): Na to pytanie wyczerpująco opowiedziała przedszkolakom pani Anna Pastuszak, emerytowana nauczycielka, a także nasza czytelniczka z Dąbrówki, która tuż przed feriami zimowymi spotkała się z „zerówkowiczami” w naszej filii bibliotecznej. Uczestniczące w spotkaniu dzieci, a wśród nich wnuki pani Ani, bliźniaki Anastazja i Maksymilian, z ciekawością słuchały, co w dzieciństwie czytały ich babcie i dziadkowie. Pani Ania ciekawie opowiedziała bajkę z morałem pt. „Kozucha – Kłamczucha”, autorstwa J. Porazińskiej, którą zapamiętała z dzieciństwa – opowiadała ją także swoim dzieciom, a teraz wnukom. Przedszkolaki wysłuchały również opowiadania pt. „Zimowa przygoda”, a spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem i każde dziecko otrzymało pisemko „Ola i Jaś” z dołączoną laurką dla babci i dziadka.

Ferie w Filii nr 3

Relacja Anny Jakubowskiej: Ferie zimowe 2015 w Filii nr 3 MBP w Sanoku przebiegały pod hasłem „Mali badacze i odkrywcy”. Biblioteka zaprosiła dzieci na pokazy doświadczeń, które demonstrowała absolwentka Politechniki Rzeszowskiej mgr inż. Paulina Sawicka-Chudy. Celem spotkania było rozbudzenie u dzieci ciekawości otaczającego ich świata przez prezentację ciekawych eksperymentów, tj.: chmura w butelce, latająca piłeczka, naelektryzowany balonik, jajko wskakujące do butelki, zaczarowana butelka z wodą, płyn nienewtonowski, lewitujący woreczek i wiele innych. Zaproszone dzieci nie tylko obserwowały doświadczenia, ale również brały w nich czynny udział. Młodzi naukowcy z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoje zadania i doskonale się przy tym bawili. Była to nauka poprzez zabawę i proste doświadczenia, dzięki którym uczestnicy zajęć mogli łatwiej zrozumieć zjawiska zachodzące w otaczającym ich świecie i zaobserwować zastosowanie ich w życiu codziennym. Najaktywniejszym uczestnikom wręczono dyplomy „Młody odkrywca”. Nieodłącznym elementem zajęć były gry i zabawy ruchowe – prowadzone przy muzyce. Różnorodność rozrywek sprawiła, że każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie było miejsca na nudę, za to mnóstwo dobrej zabawy, radości oraz ciekawych zajęć. Na pożegnanie wszystkie dzieci otrzymały słodkości i kolorowe baloniki. (aj)

Przedszkolackie jasełka

23 stycznia br. w Strefie dla Dzieci MBP, na zakończenie okresu bożonarodzeniowego, zostały zaprezentowane jasełka. Niezwykłą inscenizację przygotowali mali aktorzy grupy VII z Przedszkola Nr 4 w Sanoku pod kierunkiem pań: Eweliny Langenfeld i Iwony Radwańskiej. Przedstawienie obejrzały dzieci z Przedszkola Nr 1 i uczniowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Sanoku. Wysłuchano wielu pięknych kolęd i pastorałek. Duże wrażenie wywarły na widzach efektowne przebrania i tańce małych artystów, a dzieci miały okazję wystąpić na prawdziwej scenie i poczuć się prawdziwymi aktorami. Po spektaklu dla wszystkich zgromadzonych zaśpiewały jeszcze starsze koleżanki z Gimnazjum i Liceum. (az)

Pasowanie na czytelnika

30 stycznia br. przedszkolaki z grup IV i V Przedszkola nr 3 pod opieką nauczycielek: Marzeny Zając, Bogumiły Szuby i Marii Koczeń odwiedziły Strefę dla Dzieci MBP w Sanoku. Uroczystość pasowania na czytelnika rozpoczął serdecznym powitaniem wszystkich zaproszonych gości dyrektor MBP Leszek Puchała. Celem spotkania było wprowadzenie młodych czytelników w magiczny świat bajek, baśni i legend, rozbudzanie chęci sięgania po nie, wyrabianie prawidłowych nawyków czytelniczych, a także rozbudzenie szacunku do książek. Dzieci obejrzały inscenizację pt. „Królowa książek i niesforny Molik”, która miała przekonać je, jak dobrze jest czytać książki i czerpać z tego wiedzę, a także przyjemność. Wesoły „Molik” uświadomił wszystkim, czego nie powinno się robić z książkami – i jak mało wiemy, kiedy nie czytamy. Przedszkolaki miały także okazję przejść test wiedzy o bajkach i baśniach. Po nim złożyły przysięgę, że będą zawsze szanować książki, po czym odbyło się uroczyste pasowanie na czytelników. Każdy przedszkolak otrzymał kartę czytelnika i stał się pełnoprawnym użytkownikiem biblioteki. Uczciliśmy to cukierkami i pamiątkową laurką, która wisi już na honorowym miejscu w bibliotece. (az)

Bal w Śnieżnej Krainie

Podczas balu, kończącego ferie w MBP, zebrano ponad 200 kg nakrętek, które zostały przekazane na rzecz podopiecznych Fundacji Czas Nadziei. Zabawę poprowadził prezes fundacji Rafał Jasiński, a oprawę muzyczną przygotował DJOber – Darek Suchecki. Jury pod przewodnictwem zastępcy burmistrza Piotra Uruskiego wyłoniło najlepiej przebranych uczestników balu. Zabawie, tańcom i konkursom nie było końca, a biblioteczna Strefa dla Dzieci doskonale sprawdziła się jako bajkowa kraina – bo taki był motyw przewodni balu. Dodatkową atrakcją była możliwość uczestnictwa dzieci w procesie tworzenia robotów! Firma „Stachworld” – z szefem Marcinem Stachem – rozpostarła przed czytelnikami biblioteki tajniki wiedzy technicznej na temat robotyki. Oj, działo się! Wszystkim, którzy pomogli zorganizować tę zabawę, serdecznie dziękujemy, a do obejrzenia zdjęć zapraszamy na stronę Fundacji Czas Nadziei!

Stodolakowie – prezentacje rodzinne

30 stycznia br. odbył się wernisaż wyjątkowej wystawy zatytułowanej STODOLAKOWIE – PREZENTACJE RODZINNE. Sanoczanie z pewnością znają Alicję Stodolak – plastyczkę, która od wielu lat zajmuje się pisaniem ikon. Ale jak dotąd nikt chyba nie oglądał przepastnego archiwum rysunków jej taty – Jana Stodolaka czy prac jej córek – Agnieszki i Elżbiety – choć jedna i druga zdobywały nagrody w konkursach plastycznych. Także mama pani Alicji, choć jej prac nie zachowało się zbyt wiele, amatorsko zajmowała się sztuką – będąc autorką okolicznościowych dekoracji w przedszkolach. W Galerii „20” MBP do końca lutego będzie można oglądać prace rodziny Stodolaków. Serdecznie zapraszamy!

Ferie z robotami

Robocamp zaprasza na ferie z robotami w bibliotece! Zajęcia edukacyjne przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-10 lat. W programie: budowa i programowanie robotów z klocków Lego, zajęcia z pieskiem Teksta, Lego Bionicle.

Turnus I: 2÷6.02.2015 (poniedziałek — piątek)
Turnus II: 9÷13.02.2015 (poniedziałek — piątek)
Zajęcia w godzinach 9.30÷12.30. Cena za turnus: 225 zł.

Finał konkursu „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”

W sanockim Skansenie, z udziałem m.in. burmistrza Edwarda Olejki, dyrektora MBL Jerzego Ginalskiego i gościnnym występem kapeli Bukowianie, odbył się uroczysty finał 3. edycji konkursu „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”, w którym udział wzięło niemal 300 osób – dzieci i dorosłych. Relacja poniżej. Zapraszamy także do obejrzenia galerii zdjęć z imprezy na naszym koncie na Facebooku. Wręczenie nagród zwycięzcom poprzedził koncert kolęd i pastorałek w wykonaniu Kapeli Ludowej „Bukowianie” z Bukowska. Miejsce uroczystego finału było nie przypadkowe bowiem konkurs został ogłoszony w Roku Oskara Kolberga, wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora a zaproszona kapela jest laureatem nagrody im. Oskara Kolberga, którą otrzymała w 2009 r. Koncertu wysłuchali nagrodzeni uczestnicy, którzy przybyli z terenu Sanoka i okolic: Bukowska, Wolicy, Uherzec i Zagórza, oraz zaproszeni goście: Edward Olejko, wiceburmistrz Miasta Sanoka, ks. Dziekan Andrzej Skiba, proboszcz sanockiej Fary, członek Rady Muzealnej MBL, Czesława Kurasz, Prezes PCW wraz z wolontariuszami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisława Skwarcan z TPD, Helena Rojek, prezes Stowarzyszenia „Salutaris”, Barbara Milczanowska ze Stowarzyszenia Pomoc Rodzinie im. św. ks. Zygmunta Gorazdowskiego, Jerzy Ginalski, dyrektor MBL, Marcin Krowiak, instruktor muzealny MBL oraz pracownicy MBP w Sanoku. W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 256 uczestników a zadanie konkursowe polegało na wykonaniu kartki świątecznej lub witraża z motywami bożonarodzeniowymi. Komisja konkursowa przyznała kilkanaście równorzędnych 1,2 i 3 miejsc oraz wyróżnień we wszystkich kategoriach wiekowych:
W kategorii kartka świąteczna I miejsce przyznano:
Przedszkolaki z Oddziałów „O”
Filia Przedszkola nr 1 ul. Piastowska
Zofia Malicka, Oliwia Wróbel – Przedszkole nr 4 w Sanoku
Milena Łabaj, Aleksandra Nowak, Filip Wanielista – Przedszkole w Bukowsku
Marika Lewcio – BWA
– Uczniowie Szkół Podstawowych, klasy I-III
Dominika Poznańska – SP nr 1
Klasa I B – SP nr 2
Karolina Brewka, Krzysztof Wójcicki – SP nr 3
Amelia Tretowicz, Filip Świder – SP nr 7
Weronika Oleniacz – BWA
– Uczniowie Szkól Podstawowych, klasy IV-VI
Oliwia Gunia, Konrad Kogut, Gabriel Ostafiński – SP nr 1
Dawid Kubowicz – SP nr 2
Natalia Dyrkacz – SP nr 4
Magdalena Bober, Anna Morawa – SP Łukowe
– Gimnazjum
Klasa I, II SOSW w Sanoku
– Dorośli
Janina Menio – Sanok
Andrzej Wnorowski – WTZ ul. Robotnicza
Justyna Krzywińska, ŚDS Wolica
Katarzyna Sas, Mateusz Ruśniak – ŚDS Zagórz
W kategorii witraż I miejsce przyznano:
– Przedszkolaki z Oddziałów „O”
Anna Furczak, Alicja Rachwalska – Przedszkole nr 4
– Uczniowie Szkół Podstawowych, klasy I-III
Kaja Święch – SP nr 1
Patrycja Szałajko – SP nr 2
Martyna Konieczko – SP nr 6
– Uczniowie Szkół Podstawowych, klasy IV-VI
Patrycja Wójcik – SP nr 2
– Gimnazjum
Agnieszka Jasłowska – Gimnazjum nr 2
– Dorośli: Ryszard Tokarz – ŚDS Wolica
Dzięki hojności i życzliwości sponsorów zostało nagrodzonych ponad 120 uczestników, w tym wszyscy z Warsztatów Terapii Zajęciowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sanoku oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu. Po wręczeniu nagród uczestnicy mogli wraz z przewodnikami zwiedzić Galicyjski Rynek oraz wystawę prac konkursowych wśród których szczególne miejsce zajmowały życzenia, które otrzymali organizatorzy konkursu od Abp Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego z dołączoną do nich kartką świąteczną z błogosławieństwem Papieża Franciszka na Rok A.D. 2015.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy a nauczycielom, opiekunom, katechetom i rodzicom dziękujemy za życzliwość i współpracę.

Jasełka w MBP i w Mini Biblioteczce

Z życzeniami noworocznymi odwiedzili nas uczniowie klasy 5 a z SP 2. Przygotowani przez wychowawczynię Joannę Twardak, zaprezentowali jasełka, w opracowaniu muzycznym Bartłomieja Mandzelewskiego. Widzowie – pracownicy biblioteki, czytelnicy oraz uczniowie klas 2 b i 2 d z SP 2 chętnie włączyli się we wspólne kolędowanie. 20 stycznia te same jasełka wystawione zostały w szpitalnej Mini Biblioteczce. W spektaklu wzięły udział chore dzieci z rodzicami, personel Oddziału Dziecięcego oraz dyrektor SPZOZ Adam Siembab. Dzieci z oddziału włączyły się do wspólnego kolędowania, za co zostały nagrodzone kolorowymi naklejkami-uśmieszkami. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na naszym koncie na Facebooku, a TU relacja filmowa. (ec)

Zapraszamy na ferie w Strefie dla Dzieci

Drodzy Czytelnicy! Dopadła Was zimowa nuda? Nie dajcie się! Przyjdźcie do Strefy dla Dzieci, gdzie czeka na Was „Lodowa Kraina ze Snu”. Spotkacie tu zabawne śnieżne stwory, a dzięki wyobraźni odkryjecie świat pełen emocji i przygód. Poznacie też swoje talenty i moc bycia sobą! W trakcie zimowych zabaw i doświadczeń naukowych przejdziecie wiele prób, będziecie sprawdzać się w strefie książki, strefie śmiechu, muzycznej, tanecznej, teatralnej i plastycznej, a sprawnością fizyczną wykażecie się w „Dniu Sportowca Śniegu.” Podczas „Święta Zwierzątek w Lodowej Krainie ze Snu” będziemy rozmawiać o znaczeniu odpowiedzialności za żywe zwierzątko – gorąco zapraszamy dzieci z ulubionymi pluszakami – mile widziane są maskotki na baterię, które mogą się poruszać i wydawać dźwięki.
Na koniec ferii, w sobotę (7 lutego), zapraszamy Was na bal – będziemy tańczyć i śpiewać, nie zabraknie też konkursów z nagrodami i wielu niespodzianek. Między innymi włączymy się w akcję Nakrętka Nadziei. Na bal przynieście więc ze sobą nakrętki – ile kto może i da radę!
A teraz posłuchajcie:
Miejsce: Strefa dla Dzieci MBP.
Termin: 2 do 7 lutego br.
Czas: od godziny 10.30 do 12. 30, bal będzie trwał od 11.00 do 14.00.
Zapraszamy dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych (od 4 do 12 lat), ale też i starsze – jeśli będą miały chęć pomóc w zabawie młodszym kolegom i koleżankom.
Plan spotkań w „Lodowej Krainie ze Snu”:
2 lutego – zimowe zabawy, strefa śmiechu, strefa muzyczna, strefa tańca, plastyczna – czytanie książeczki pt. „Zabawny ptaszek” Jennifer Yerkes
3 lutego – zimowe zabawy, strefa plastyczna, strefa teatralna, strefa muzyczna, strefa tańca – czytanie książeczki pt. „Był gdzieś haj taki kraj, była gdzieś taka wieś” Stefana Themersona
4 lutego – zimowe zabawy, strefa śmiechu, strefa teatralna – „Dzień Sportowca Śniegu” – ciąg dalszy czytania książeczki pt. „Był gdzieś haj taki kraj, była gdzieś taka wieś” Stefana Themersona
5 lutego – zimowe zabawy, strefa muzyczna, strefa plastyczna – „Święto Zwierzątek w Lodowej Krainie ze Snu”
6 lutego – zimowe zabawy, strefa śmiechu, strefa teatralna, strefa tańca – przygotowania do balu: dekoracje i stroje w stylu zimowym
7 lutego – Wielki Bal w Lodowej Krainie ze Snu – konkurs na przebranie w „Śnieżnego Stwora” lub „Królową Śniegu”.