2016

500 lat polskiego ekslibrisu

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zaprasza na wystawę „500 lat polskiego ekslibrisu”. Jej wernisaż i prezentacja albumu „Motywy sakralne w grafice i ekslibrisie” odbyły się 2 grudnia br. Wykład dotyczący prezentowanej kolekcji wygłosił jej właściciel prof. Zygmunt Gontarz. Imprezę uświetnił koncert w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Sanoku. Wystawa, która przywędrowała do nas z Warszawskiej Galerii Ekslibrisu, czynna będzie do końca grudnia. Patronat nad nią objął Bolesław Szybist – Firma Herb.

Lubimy takie niespodzianki:)

W przedświąteczny poniedziałek spotkała nas miła niespodzianka – zawitały do nas przedszkolaki z grupy „0” b Przedszkola nr 1 w Sanoku z życzeniami świątecznymi – złożonymi, wyśpiewanymi i narysowanymi. Wizyta w bibliotece była oczywiście także okazją do poznania ciekawych książek i czasopism dla dzieci. Tematem głównym były oczywiście Święta Bożego Narodzenia oraz Święty Mikołaj. Za kolędę dziękujemy i zachęcamy do kolejnej wizyty!

Proces książka vs. Internet

15 grudnia w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku odbył się sąd nad książką i Internetem. Sprawcami tego wydarzenia byli gimnazjaliści z klasy 1 Gimnazjum nr 4 w Sanoku. Młodzi ludzie wspaniale wcielili się w role bohaterów przedstawienia, mieliśmy wrażenie, że uczestniczymy w prawdziwym procesie na sali sądowej. Po wysłuchaniu świadków i mów końcowych obrońcy Internetu i obrońcy książki sędzia wydał wyrok : KOCHAJMY KSIĄŻKI – bo książka to prawdziwy przyjaciel człowieka. Publicznością podczas procesu byli uczniowie kl. 5a SP 2 i kl. 6 b SP 1 w Sanoku.

Świąteczne kolędowanie w Strefie dla Dzieci

Atmosfera świąteczna pomału zaczyna się udzielać także nam – we wtorek przybieżeli do nas uczniowie kl. IV a z SP 2 z wychowawczynią Joanną Twardak, którzy przedstawili nami piękne jasełka i zaprosili do wspólnego kolędowania. A jako że głosy mają potężne, a do tego na akordeonie przygrywał im nauczyciel informatyki (!) Bartłomiej Mandzelowski, kolęda niosła się na całą bibliotekę – od piwnic po strych. Dziękujemy!

Sienkiewicz raz jeszcze

(Inf. A. Cybulska) 5 grudnia – w trwającym wciąż Roku Henryka Sienkiewicza – Strefę dla Dzieci odwiedzili uczniowie klasy 4 i 5 Szkoły Podstawowej w Prusieku. Celem wizyty było wirtualne spotkanie z autorem „W pustyni i w puszczy” – na podstawie przedstawionej im prezentacji nasi goście mieli możność zapoznania się z życiem i twórczością H. Sienkiewicza.

Wystawa Klubu Fotograficznego ZOOM

W listopadzie w Galerii 20 można było oglądać wystawę prac Klubu Fotograficznego ZOOM, w skład którego wchodzą: Lubomiła Kocot, Anna Białowąs, Anna Kacprzak, Anna Słuszkiewicz, Norbert Nazarkiewicz, Jacek Kocot.

Goście, goście… z SP4

W naszej bibliotece z pierwszą oficjalną wizytą gościli na lekcji bibliotecznej uczniowie klasy 3 a ze Szkoły Podstawowej nr 4 pod opieką nauczycielki Krystyny Stec-Lenart. Zajrzeli do każdego działu, wypytali panie bibliotekarki o wszystko, co się dało, a na koniec występowali na naszej scenie w Strefie dla Dzieci, recytując wierszyki – nawet tak skomplikowane jak słynne „Ptasie radio” (nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że przygotowywali się tym samym do odpytywania na języku polskim, które miało odbyć się następnego dnia:)

„Syberia, Bajkał, kolej transsyberyjska”

18 listopada w Galerii 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej miała miejsce prezentacja fotografii z „podróży życia” Wojciecha Zakrzewskiego zatytułowana „Syberia, Bajkał i okolice, kolej transsyberyjska”.

Modernizacja biblioteki cyfrowej

Wszystkich korzystających z zasobów Sanockiej Biblioteki Cyfrowej przepraszamy za utrudnienia – trwa modernizacja serwerów. Prosimy o wyrozumiałość – w ciągu kilku dni sytuacja powinna się unormować.

Choinki z recyklingu

Po poniedziałkowym ataku zimy, w Wypożyczalni Głównej, za sprawą bibliotekarki Izabeli Zirpel-Tworak pojawiły się choinki – z recyklingu! Chwalimy się, bo może komuś pomysł na ich wykonanie przypadnie do gustu.

Dla chorych dzieci

W Strefie dla Dzieci prawdziwe święto. Coś między mikołajkami a wyciąganiem prezentów spod choinki. Dziwne, że nie pachnie piernikami:) A co? A niespodziewany odzew na naszą akcję zbiórki książek, gier i przyborów do rysowania i malowania dla Oddziału Dziecięcego sanockiego szpitala, gdzie działa nasza Minibiblioteczka! Wszystko to za sprawą Szkoły Podstawowej w Srogowie Górnym z animatorkami akcji: Anną Bąk i Elżbietą Grzeszczak, które zmobilizowały rodziców i dzieci i stąd u nas te worki pełne książeczek, kolorowanek, zabawek, puzzli, gier, kredek i innych przyborów szkolnych. Jesteśmy ogromnie wzruszeni i bardzo – w imieniu chorych dzieci z sanockiego szpitala – dziękujemy!

TU CZY-TAM – edycja jesienna za nami

Spotkania autorskie, słuchowiska radiowe, gromadne, publiczne czytania nocne i dzienne, spektakle, koncerty, pokazy, wystawy, warsztaty, promocje książek – propozycji było wiele, mamy nadzieję, że skorzystali z nich nie tylko nasi Czytelnicy. O tym, co się działo, informowaliśmy na bieżąco na naszym profilu na Facebooku, tam też obejrzeć można obszerną festiwalową fotodokumentację. Po szczegóły zapraszamy również na profil festiwalu i na stronę FC TU CZY-TAM. Relacja filmowa z letniej edycji imprezy – do obejrzenia na Youtube.pl.

Acta Pancoviana po raz szósty

9 listopada br. w Galerii 20 odbyło się spotkanie promujące nr 6 wydawanego przez naszą bibliotekę periodyku „Acta Pancoviana”. Poprowadził je dr hab. Tomasz Chomiszczak. W „Słowie wstępnym” czytamy: „Kiedy w pierwszą rocznicę śmierci Mariana Pankowskiego wyszedł poprzedni numer „Acta Pancoviana”, wydawało się, że w sposób naturalny nasza seria wydawnicza dobiega końca. Oczywiście, odejście wybitnego twórcy nigdy nie kładzie kresu jego dalszej obecności w świadomości odbiorców, ale przypadek sanockiego cyklu publicystycznego był szczególny: w dużej mierze czerpaliśmy redakcyjną energię z regularnych, także bezpośrednich kontaktów z Pisarzem, a Jego do końca życia niezwykła aktywność artystyczna dostarczała i nam kolejnych bodźców do pracy.
Dziś, kilka lat później, wiemy z całą pewnością, że inspiracja tą literaturą nie wietrzeje; że Pankowski — jak niegdyś Matuga, bohater jednej z Jego powieści — wciąż idzie: idzie przez rynek księgarski, ale, co może jeszcze istotniejsze, idzie również przez uczelniane aule i katedry.
W bibliografii podmiotowo-przedmiotowej pojawiło się kilka nowych, istotnych pozycji wydawniczych, w których zauważalny udział mieli także przedstawiciele środowiska sanockiego: nakładem tutejszej Miejskiej Biblioteki Publicznej wyszła monografia naukowa autorstwa Tomasza Chomiszczaka uzupełniona o przekład wybranych artykułów literaturoznawczych Pankowskiego publikowanych przezeń w pismach brukselskiego Université Libre. Niezmiernie cieszy też fakt wydania nowego i największego jak dotąd wyboru dramatów autora „Granatowego Goździka” w Instytucie Badań Literackich PAN w Warszawie w ramach serii „Dramat polski. Reaktywacja”.
I wreszcie, last but not least, nie do przecenienia było wydanie w ostatnich latach przez środowisko krakowskie zarówno ostatniego już wywiadu rzeki z Pisarzem, jak i zbioru Jego opowiadań rozproszonych. Jednocześnie jest Marian Pankowski obiektem zainteresowań nowego pokolenia w polskiej nauce. Na konferencjach wygłaszane są referaty, powstają kolejne prace dyplomowe i dysertacje naukowe, które wnoszą świeże spojrzenie na ten, zdawałoby się, dobrze już opracowany dorobek literacki. W najnowszym numerze „Acta Pancoviana” prezentujemy trzy takie przykłady: małe fragmenty prac doktorskich Michała Bandury z Warszawy i Jana Burnatowskiego z Krakowa oraz jeden rozdział z pracy licencjackiej Przemysława Góreckiego napisanej w Poznaniu. Ten zau-ważalny już w Polsce głos młodych badaczy daje nam wiarę, że „odkrywanie” Pankowskiego wciąż jest procesem rozwojowym.
A owo „odkrywanie”, skoro już pozwalamy sobie na to paradoksalne w obliczu Pisarza o tak wielkim dorobku stwierdzenie, wiąże się z jeszcze innym faktem: oto w Bibliotece Narodowej w Warszawie udostępniono wreszcie przeniesione z Brukseli archiwum literackie Pankowskiego, niesłychanie obszerne i pełne dokumentów oraz tekstów, które mogą zainteresować literaturoznawców i krytyków. W niniejszym zeszycie odnajdą Państwo dwa artykuły Tomasza Chomiszczaka będące owocem wstępnego „remanentu” tych źródłowych materiałów: pierwszy tekst stanowi rodzaj sprawozdania z przeglądu wybranych pozycji archiwalnych, drugi zaś omawia bardziej szczegółowo nieznane próby dramaturgiczne Pankowskiego, które, jak się okazuje, ilością i rozmachem tematyczno-formalnym niemalże dorównują Jego znanemu już dorobkowi scenicznemu. Rezultatem owych poszukiwań w archiwum pisarskim są także zamieszczone tu inedita: dwa nieznane utwory prozatorskie Pankowskiego powstałe około połowy lat pięćdziesiątych XX stulecia. Stanowią one prawdziwy literacki rarytas i już choćby tylko z tego powodu warto po nowy numer sięgnąć, choć, przypomnijmy, także w poprzednich latach zdarzało się nam publikować nieznane teksty autora „Smagłej swobody” — „odkryte” lub jeszcze oficjalnie niewydane.
„Acta Pancoviana” kończymy, jak zawsze, uzupełnioną — od czasu wydania poprzedniego zeszytu — bibliografią w opracowaniu Ewy Drwięgi-Bąk.
Zapraszamy zatem do literacko-intelektualnej uczty z Mistrzem w przekonaniu, że nie jest to jeszcze ani Jego, ani nasze ostatnie słowo.
Redakcja
Sanok, listopad 2016″.

Słoneczka z Zahutynia

W deszczową środę Strefę dla Dzieci odwiedziła grupa przedszkolaków z Zahutynia z panią Dorotą Filipowicz. Dzieciaki śpiewały, recytowały wierszyki, słuchały bajek, z których najwięcej emocji wzbudziła ta o górniku, który przechytrzył czarta Rokitę. Oczywiście obowiązkowym punktem programu niemal każdego takiego spotkania są popisy na naszej bibliotecznej scenie – tak stało się i tym razem. Dzieci śpiewały jakby występy dla publiczności były ich codziennością – radośnie, spontanicznie i z energią, której w listopadzie szczerze im zazdrościmy:)

Zwariowana sobota w Strefie dla Dzieci

W soboty zazwyczaj jest trochę inaczej niż zwykle. Po książki przychodzi więcej dzieci, często z rodzicami, zostają dłużej, w pełni wykorzystując możliwości, jakie daje Strefa. Ale to, co działo się w ostatnią sobotę, spowodowało, że bibliotekarka Elżbieta Ciupak sięgnęła po telefon, żeby uwiecznić to na zdjęciach – popatrzcie sami, nasza czytelniczka Lucia w akcji pomiędzy jedną a drugą książką:)

„Wataha” w bibliotece

Szanowni Czytelnicy, kolejny odcinek serialu „Wataha” kręcony będzie w naszej bibliotece. I z tego powodu w piątek 4 listopada br. biblioteka będzie – niestety:) – nieczynna. Zapraszamy w sobotę.

Baaardzo misiowy dzień:)

Dziś naszą Strefę dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki z gr. 3 i 4 Przedszkola nr 1 w Sanoku, z paniami Agnieszką Wójtowicz i Mariolą Piróg. Jako że obchodziliśmy Dzień Książkowego Misia, każde dziecko miało ze sobą misiową przytulankę. Najpierw maluchy oglądały biblioteczną wystawkę, na której panie bibliotekarki zaprezentowały okładki książek, których bohaterami są misie – te znane i mniej znane. Co istotne – planszę tytułową do wystawy zrobiły same dzieci! Potem były misiowe konkursy, gry, zabawy i filmy… Ogólnie baaardzo misiowy dzień:)

Dzieciaki, mamy nowości!

Przybywajcie do Strefy dla Dzieci po nowości – czekają tu na Was najczęściej poszukiwane komiksy („Asterix”, „Kajko i Kokosz”), powieści („Harry Potter”, Ewa Nowak, Barbara Kosmowska) i mnóstwo bajeczek! Czekamy:)

„Cień” – wystawa sanockich fotografików

Od 5 do 21 października trwa w Galerii „20” Miejskiej Biblioteki Publicznej wystawa Klubu Fotografików Sanockich. Tegoroczna prezentacja ma wspólny temat – jest nim cień. Na wystawie obejrzeć można prace Władysława Szulca, Wacława Kozioła, Mariana Kraczkowskiego, Doroty Stafij, Marii Kępy, Barbary Czernek, Iwony Niezgody, Danuty Geldner, Anny Padamczyk, Rafała Węgrzyna, Janusza Kaszyckiego i Jolanty Mazur-Fedak.

Wizyta uczniów SP 2

(Inf. E. Ciupak) 3 października odwiedziły nas grupy młodzieży z SP 2 (klasy V a, IV b) z paniami: Małgorzatą Dziuban i Edytą Michalak. Niżej przytaczamy relację p. Małgosi: „3 października, korzystając z miłego zaproszenia otrzymanego od Pań pracujących w „Strefie dla dzieci” MBP, klasy 4e i 5a odwiedziły sanocką bibliotekę. Naszą przewodniczką po pięknie odnowionym gmachu była pani Elżbieta Ciupak, która pokazała uczniom serce biblioteki czyli Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, ogromną Wypożyczalnię Główną oraz przytulną i nowoczesną Czytelnię. W każdym z tych miejsc pracownicy działów krótko opowiedzieli dzieciom o swoich codziennych obowiązkach. Ostatnim, ale z pewnością najmilszym miejscem jakie odwiedzili uczniowie była Strefa dla dzieci, gdzie szczególny entuzjazm zwiedzających wzbudziła magnetyczna sciana, wygodne siedziska i mini-scena, do której wykorzystania w przyszłości gorąco zachęcały panie pracujące w dziale dziecięcym. Panie gorąco namawiały uczniów do częstych wizyt w bibliotece (nie tylko w towarzystwie wychowawczyń:) oraz włączenia się w prowadzoną przez panią Elżbietę akcję pomocy małym pacjentom Oddziału Dziecięcego sanockiego szpitala. Nasza przewodniczka barwnie i interesująco opowiadała o bogatej działalności Strefy dla dzieci, co z pewnością zachęci uczniów do kolejnych wizyt”. Zdjęcia dzięki uprzejmości pań nauczycielek i Mateusza Burgera. Dziękujemy!

Gimnazjaliści atakują:)

(Inf. E. Ciupak) W ostatnim czasie Strefa dla Dzieci przeżywa prawdziwy szturm gimnazjalistów. W ciągu kilku dni odwiedzili nas uczniowie Gimnazjum nr 3 – klasy I b, I a, II a, II b, III b – w przypadku młodszych roczników zapoczątkowując tym samym dłuższą współpracę. Cieszymy się, że część młodzieży wyraziła chęć współpracy ze szpitalną Mini Biblioteczką. Już przynoszą nam książeczki dla małych pacjentów oddziału dziecięcego. Serdecznie dziękujemy!

Dzień Przedszkolaka

(Inf. E. Ciupak) 20 września to ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia bibliotekarki Elżbieta Ciupak i Joanna Kijowska z MBP odwiedziły zaprzyjaźnione Przedszkole nr 1 (grupy 2, 3 i 4) i Ochronkę im. Dzieciątka Jezus. Tradycyjnie czytane były bajeczki, deklamowane wierszyki, wspólnie bawiliśmy się, śpiewaliśmy – zabawa była na całego:) A za zdjęcia dziękujemy paniom przedszkolankom!

80 lat po Zjeździe Górskim

Na wystawie „Zjazd Górski. Sanok 1936 – Sanok 2016”, zaprezentowane zostały pamiątki, dokumenty i zdjęcia ze Zjazdu Górskiego, który w 1936 został zorganizowany w Sanoku i okazał się wielkim sukcesem – nie tylko, choć w dużej mierze, promocyjnym. Jak pisał Edmund Słuszkiewicz w „Przewodniku po Sanoku i Ziemi Sanockiej”: „Ziemia sanocka pomimo przyrodzonego piękna, […] jakimś zrządzeniem niedobrego losu była dotychczas nie doceniania i stale pomijana. […] Dopiero „Zjazd Górski” zwrócił na nią uwagę szerszego ogółu”. Wystawa w bibliotece była częścią II ZJAZDU KARPACKIEGO.”KARPATY – GÓRY KULTURY”, który odbył się w Sanoku w 80. Rocznicę Zjazdu Górskiego w Sanoku. Patronat Honorowy nad II Zjazdem Karpackim. „Karpaty – Góry Kultury” objął Marszałek Sejmu RP, Marek Kuchciński.

„30 lat po Czarnobylu” – spotkanie z Urszulą Wałachowską

W tym roku minęła 30. rocznica wybuchu reaktora w Czarnobylu. Prezentację „Czarnobyl – 30 lat po…” przedstawiła w bibliotece Urszula Wałachowska – kobieta, której niestraszny dach reaktora ani ewentualne miny na terenie tajnej bazy z wyrzutnią rakiet, ani nawet zalane wodą szyby, skąd państwo radzieckie wystrzeliwało tlenek srebra w celu zapewnienia pogody na 1 Maja.
—–
Urszula Wałachowska – podróżniczka, instruktor survivalu, przewodnik po bieszczadzkich górach i bezdrożach. Wraz z mężem od kilku lat w każdej wolnej chwili pakuje plecak i wyrusza w nieznane. Na co dzień mieszka w Bieszczadach, gdzie prowadzi Szkołę Przetrwania. Każdego poranka można ją znaleźć na połoninach fotografującą wschody słońca. Za nią już wyprawy po Europie Zachodniej na stopa i Bałkany. Bliski Wschód, daleka Japonia i Korea Południowa. Wizyta w ostatniej wiosce trędowatych w Rumunii i noc spędzona na posterunku Policji w Górskim Karabachu. I jedna uporczywa myśl „że tylko jedno życie, aby zobaczyć cały świat”.

Premiera książki „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”

Muzeum Historyczne w Sanoku, BWA Galeria Sanocka, Fundacja Beksiński oraz Wydawnictwo Vesper zapraszają na ogólnopolską premierę książki Wiesława Weissa „Tomek Beksiński. Portret prawdziwy”. Spotkanie z autorem odbędzie się 16 września o godz. 18:00 w Muzeum Historycznym w Sanoku. Poprowadzi je Tomasz Chomiszczak, wstęp wygłosi Wiesław Banach. – „Tomek Beksiński. Dziennikarz, publicysta i tłumacz. Postać kultowa. Kim był? Jak żył? Czego pragnął? Dlaczego i jak umarł? Czy jego historia nie skrywa żadnych tajemnic? Czy rzeczywiście została opowiedziana już do końca? Wiesław Weiss znał Tomka wystarczająco dobrze, by w poszukiwaniu prawdy o nim dotrzeć do wielu osób, które nigdy wcześniej nie wypowiadały się na jego temat publicznie. A te, które o nim mówiły, nakłonić, by powiedziały więcej oraz ujawniły nieznane świadectwa i dokumenty. Wynikiem jest książka, która odpowiada na wiele pytań dotyczących bohatera, które dotychczas pozostawały bez odpowiedzi. Pokazuje Tomka Beksińskiego, jakiego do tej pory nie znaliśmy” – Wydawnictwo Vesper o swojej najnowszej publikacji.

Narodowe Czytanie w Sanoku

(Źródło: esanok.pl) Narodowe Czytanie to wspaniała ogólnopolska akcja, w której od kilku lat uczestniczą wszyscy: duzi i mali, prezydent i nauczyciele, aktorzy i uczniowie, politycy i społecznicy, przedstawiciele nauki i zjadacze powszedniego chleba; wszyscy. Tego dnia przypominamy sobie stronice z klasyki literatury polskiej, wzruszamy się losami bohaterów, znanymi, choć przy okazji wspólnego czytania odkrywanymi na nowo. Język, którego na co dzień, co tu dużo mówić, nie szanujemy, nagle objawia się w pełnej krasie, słowo staje się żywe, iskrzące od znaczeń. Narodowe Czytanie rozpoczęło się w sobotę. W Sanoku „Quo vadis?” czytaliśmy w poniedziałek o godz. 11.00 w Galerii 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej. W naszej lokalnej odsłonie Narodowego Czytania udział wzięli burmistrzowie, dyrektor MBP, dyrektorzy miejskich gimnazjów, komendanci policji i straży pożarnej. Kto zgadnie, na czym polegała oryginalność naszego samorządowego projektu? Otóż losy Ligii, Marka Winicjusza, Petroniusza, Chilona Chilonidesa, Ursusa, Nerona, Poppei przypomnieli nam… panowie!

Spotkanie autorskie Klaudii Chrapko

1 września w MBP odbyło się spotkanie autorskie Klaudii Chrapko i prezentacja jej tomiku poezji „Czerwone szpilki”. Klaudia studiowała prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej pasją jest poezja, interesuje się także filozofią i historią. Ponadto na Warsztatach Terapii Zajęciowej w Sanoku zgłębia tajniki malarstwa i rysunku, pisze bloga o poezji i udziela się na stronach portalu Esanok.pl jako autorka felietonów. Pierwszy tomik wierszy jej autorstwa, „Czerwone szpilki”, ukazał się w 2016 r. Autorem obrazów, których reprodukcje się w nim znajdują, jest Leon Chrapko, malarz i poeta, prywatnie dziadek Klaudii.

Wieści z MiniBiblioteczki

MiniBiblioteczka na Oddziale Dziecięcym sanockiego szpitala działa i ma się dobrze! „Ciocia Ela” – czyli bibliotekarka Elżbieta Ciupak – przed rozpoczęciem roku szkolnego uzupełniła księgozbiór, żeby mali pacjenci podczas pobytu w szpitalu nie myśleli jedynie o chorobie. Przy okazji przypominamy się z naszą nieustającą prośbą – o książeczki i przybory szkolne (kredki, bloki, farby, nożyczki, wycinanki) – zajęcia na oddziale prowadzone są raz lub dwa w tygodniu i wszystko się zużywa:) Jeśli możecie pomóc – czekamy w Strefie dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Literacki Woodstock 2016

W ostatnim tygodniu lipca we Wrocławiu odbył się Literacki Woodstock. Było to spotkanie członków Dyskusyjnych Klubów Książki, którzy zjechali się z całej Polski, aby świętować 10-lecie istnienia Klubów. Festiwal odbywał się na terenie Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych. Tam zorganizowano warsztaty, wykłady, spotkania, koncerty. Głównym punktem pierwszego dnia festiwalu była uroczysta gala wręczenia nagród Dyskusyjnych Klubów Książki dla najbardziej poczytnych pisarzy 10-lecia. W kategorii literatury pięknej wyróżnieni zostali Wiesław Myśliwski i Jacek Dehnel, Jacek Hugo-Bader w kategorii literatura faktu, Barbara Kosmowska w literaturze dla dzieci i młodzieży. Gościem specjalnym pierwszego dnia Literackiego Woodstocku była hiszpańska pisarka i dziennikarka Rosa Montero. Spotkaniu nie przeszkodził nawet deszcz (w końcu to Woodstock). Wieczorem uczestnicy mogli bawić się i tańczyć w rytmie muzyki zespołu Pablopavo i Ludziki – prawdopodobnie najbardziej literackiego zespołu w Polsce. Dzień drugi powitał nas wykładami o najciekawszej literaturze z różnych zakątków świata – Ameryki Łacińskiej , Azji i Afryki, Europy Wschodniej i Zachodniej. Po południu odbyły się wspaniałe spotkania w namiotach. Każdy mógł wybrać swoich ulubionych pisarzy – Dehnel i Szostak, Chutnik i Tulli, Krajewski i Wroński, Jagielska i Janko, Jagielski i Hugo-Bader lub ulubionych prowadzących – Szczygieł i Nogaś. Gwiazdami tego wieczoru byli kataloński pisarz Ildefonso Falcones autor „Katedry w Barcelonie” i Olga Tokarczuk laureatka nagrody NIKE. Trzeci dzień rozpoczęliśmy prawykonaniem Światowego Hymnu Książki UNESCO na wrocławskim Rynku. Wiersz Tadeusz Różewicza „Włosek poety” z muzyką Jana Kantego Pawluśkiewicza zaśpiewało ponad tysiąc osób. Na Rynku odbyło się również wyjątkowe spotkanie z Danutą Wałęsą, której wspomnienia „Marzenia i tajemnice” były jedną z najczęściej czytanych książek w Klubach. Po powrocie na teren festiwalu mogliśmy uczestniczyć znowu w wielu spotkaniach z pisarzami – Orbitowskim, Grzegorzewską, Jodełką, Gutowską-Adamczyk, Cygler, Rusinkiem, Urbankiem, Ostałowską, Łazarewiczem, Sabelą, Szczerkiem, Kasdepke. Prawdziwa uczta dla czytelników. Dyskusje o książkach trwały też pomiędzy spotkaniami, na stołówce wojskowej, na trawie, przy dobrej kawie. Mogliśmy zobaczyć i poznać członków DKK z całej Polski. Podkarpacie reprezentowała grupa 54 klubowiczów z koordynatorką Małgorzatą Augustyn. Do zobaczenia na kolejnym Literackim Woodstocku! Joanna Kijowska – moderator DKK w Sanoku

Festiwal Czytelnictwa TU CZY-TAM

Spotkania autorskie, słuchowiska radiowe, gromadne, publiczne czytania nocne i dzienne, spektakle, koncerty, pokazy, wystawy, warsztaty, promocje książek – w głowie kręci się od ilości atrakcji, jaką wraz z Aleksandrą Rózgą przygotowaliśmy dla sanoczan (i przyjezdnych!) podczas Festiwalu Czytelnictwa. Była to pierwsza edycja imprezy, kolejna odbędzie się jesienią. Szczegóły na stronie FC TU CZY-TAM, facebookowych profilach festiwalu i biblioteki! Relacja filmowa z imprezy na Youtube.pl.

„Zobacz więcej” – wystawa

Zapraszamy na wystawę prac uczniów Liceum Plastycznego w Lesku zatytułowaną „Zobacz więcej”. Wernisaż odbędzie się 19 lipca br., o godz. 11 w Galerii „20” MBP. Wystawa czynna będzie do 12 sierpnia br.

Czy pomożesz królewnie?

Strefa dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza wszystkie dzieci w wieku od 4 do 12 lat do zaczarowanego ogrodu pełnego cudów, dziwów i różnych ukrytych w nim niebezpieczeństw…

Wakacyjne soboty

Szanowni Czytelnicy! Jak co roku w wakacyjne soboty nasza biblioteka będzie nieczynna. W pozostałe dni możecie odwiedzać nas tak jak do tej pory – godziny pracy MBP pozostają bez zmian. Zapraszamy od poniedziałku do piątku.

„Oczytane dzieciaki”– finał konkursu!

22 czerwca br. w filii nr 1 MBP w dzielnicy Dąbrówka, został rozstrzygnięty konkurs czytelniczy „Oczytane Maluchy” (5. edycja), który trwał przez cały rok szkolny 2015/16. W ciągu tego roku naszą filię odwiedzały wszystkie dzieci z Oddziału „O” Filii Przedszkola nr 1, wraz z wychowawczynią Aliną Kurasz. Na comiesięcznych spotkaniach w ramach Akcji „Cała Polska czyta dzieciom” zerówkowicze poznawali twórczość literacką dostosowaną do ich poziomu wiekowego i zainteresowań. Spośród nich zostało wyłonionych sześcioro najbardziej aktywnych maluchów. Na pierwsze miejsce zasłużyła Emilia Łukaszyk, a na wyróżnienie: Oliwia Pełdiak, Laura Pietryka, Oliwia Wójcik, Szymon Kubowicz i Jakub Oleniacz.
Tego samego dnia podsumowaliśmy także 5. edycję konkursu „Oczytane Małolaty”. Okazali się nimi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 7. Nagrody książkowe za osiągnięcie wysokich wyników w czytelnictwie otrzymali: za 1. miejsce: Jan Koczera (53), za drugie: Dawid Gibała (46), i za trzecie miejsce: Roksana Lorenc (42). Wyróżnieni zostali: Emilia Dołoszycka, Julia Pierożak i Kacper Malejki.
Z kolei 23 czerwca br. w filii nr 4 MBP w dzielnicy Olchowce nagrodę za aktywne czytelnictwo odebrało rodzeństwo: Paulina Łagożny, ucz. Gimn. nr 4, młodsza Julia, ucz. SP nr 4 i najmłodszy Bartosz, przedszkolak. Na wyróżnienie zasługują także: Karolina Nitka z SP Tyrawa Solna, Eden Dejena z Gimn. nr 1, Adam Szczupaczyński z Gimn. nr 3. Wszystkim zwycięzcom gratulujemy i zapraszamy do rozwijania czytelniczej pasji. Najmłodszych czytelników zapraszamy do odwiedzania naszych filii bibliotecznych podczas wakacji wraz z rodzicami, babciami i dziadkami. Halina Martowicz

„Zainspiruj się biblioteką” – film finałowy

TUTAJ obejrzeć można film, który zwyciężył w konkursie „Zainspiruj się biblioteką”. Jego autorką jest Zuznana Zarzyka z Gimnazjum nr 2, a wyróżnienie zdobyła Zuzanna Dżugan z tej samej szkoły.

Przed wakacjami

(Inf. E. Ciupak) Odwiedzili nas uczniowie klasy 3b z wychowawczynią Agnieszką Polańską i klasy 6a z panią Joasią Twardak ze Szkoły Podstawowej nr 2. Choć była to ostatnia przed wakacjami wizyta „szkolna”, to mamy nadzieję, że w czasie wypoczynku także będą pamiętać o swojej ulubionej Strefie dla Dzieci. Książki i bibliotekarze czekają!

Z „Pyzą…” w stolicy UE

(Inf. Halina Martowicz) 17 czerwca br. w filii bibliotecznej na Dąbrówce odbyło się ostatnie spotkanie w ramach projektu „Pyza na europejskich dróżkach”. Podczas spotkania mali czytelnicy spotkali się z najaktywniejszymi wolontariuszkami: Anną Kopiec, emerytką i Marią Berdysz, licealistką, które zostały wyróżnione tytułem „Wolontariusz Roku 2015”. W nagrodę, w kwietniu br. pojechały na wycieczkę do Brukseli wraz z grupą ponad 50 osób z Podkarpacia. Na spotkaniu opowiedziały dzieciom o stolicy Belgii, która jest również stolicą Unii Europejskiej. Wspominały pobyt w gmachu Parlamentu Europejskiego, który zachwyca wielkością i architekturą. Dzieci zadawały pytania, Panie ciekawie odpowiadały, pokazywały zdjęcia i rekwizyty. Marysia, która na co dzień pomaga w nauce dzieciom z rodziny zastępczej, przeczytała uczestnikom bajkę o Smerfach. Bajkową opowieść o śmiesznych niebieskich małych ludzikach stworzył belgijski rysownik komiksowy, tworzący pod pseudonimem Peyo. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem, a dzieci w dowód wdzięczności wręczyły gościom kwiaty z bibuły, które samodzielnie wykonały na zajęciach świetlicowych.

Spotkanie z Witoldem Gadowskim

W czwartek, 16 czerwca, w MBP odbyło się spotkanie z Witoldem Gadowskim – dziennikarzem i pisarzem, które poprowadził dr Tomasz Chomiszczak. Witold Gadowski, rocznik 1964, absolwent psychologii na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Autor „Wieży komunistów”, „Smaku wojny” oraz współautor książki „Tragarze śmierci”. W 2016 r. wyszła jego najnowsza książka „Lokal dla awanturnych”. Laureat nagrody Grand Press 2004 w kategorii dziennikarstwo śledcze za materiały telewizyjne „Mafia paliwowa 1 i 2”. Przez lata swojej dziennikarskiej kariery współpracował z Telewizją Polską, TVN, Gazetą Polską, były dyrektor OTV Kraków i I programu TVP. Obecnie felietonista i autor reportaży w tygodniku „wSieci”

Spotkanie z Jackiem Mączką i Romanem Honetem

Zapraszamy na poetyckie spotkanie z Jackiem Mączką i Romanem Honetem, które odbędzie się w bibliotecznej Galerii „20” 17 czerwca 2016 (piątek), o godz. 18.00

JACEK MĄCZKA
Urodzony w 1965 r. poeta, literaturoznawca, autor siedmiu zbiorów wierszy oraz wydanej przez „Księgarnię Akademicką” w Krakowie monografii „Powidła dla Tejrezjasza”. W 2016 r. ukazała się w wydawnictwie Teatru Małego w Tychach jego książka poetycka „Brudy prać” oraz dwujęzyczny polsko-angielski wybór wierszy – „Kawałek uważnie / A Piece Mindfully” (Miniatura, Kraków). Publikował, między innymi, w „Gazecie Wyborczej”, „Tygodniku Powszechnym”, „Rzeczypospolitej”, „Więzi”, „Studium”. Laureat Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina i Tyskiej Zimy Poetyckiej. Mieszka w Sanoku.

ROMAN HONET
Urodził się w roku 1974. Poeta, redaktor czasopism literackich i antologii poezji najnowszej. Laureat Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2015 za tom „świat był mój” (ex aequo z Jackiem Podsiadło). Nominowany do Nagrody Literackiej Nike 2009, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2009 oraz Nagrody Literackiej Gdynia 2012. W latach 1995–2008 redaktor dwumiesięcznika „Studium”. Redaktor antologii „Poeci na nowy wiek” (2010), współredaktor „Antologii nowej poezji polskiej 1990-2000” (2004). Jego wiersze tłumaczono na wiele języków obcych.

Witold Vargas w MBP

W ramach 10. Bieszczadzkiego Lata z Książką w bibliotecznej Strefie dla Dzieci 9 czerwca o godz. 11.30 odbyło się spotkanie z Witoldem Vargasem zatytułowane „Magiczny świat słowiańskich legend i baśni”. Witold Vargas jest ilustratorem książek dziecięcych, młodzieżowych i popularnonaukowych dla dorosłych i młodzieży. Po 10-letniej przygodzie z grafiką reklamową poświecił się edukacji artystycznej dzieci: jest nauczycielem plastyki, gry na bębnach i na gitarze w szkole podstawowej w Warszawie. Poza szkołą pracuje jako pisarz i ilustrator własnej serii książek o słowiańskich wierzeniach i legendach. Seria nazywa się Legendarz, a jedna z książek „Bestiariusz Słowiański” był inspiracją twórców gry Wiedźmina – „Dziki gon”. Poza tym zajmuje się: animacją filmową, muzyką, papieroplastyką i warsztatami artystycznymi.

Wystawa malarstwa Zdzisława Twardowskiego

3 czerwca odbył się wernisaż wystawy malarstwa Zdzisława Twardowskiego. Artysta od lat mieszka w Sanoku, gdzie ma własną pracownię i galerię autorską ”Twardowski”. Prowadzi warsztaty  dla dorosłych i młodzieży. Uczestniczy  w plenerach malarskich krajowych i zagranicznych. Ukończył studia na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie w 2002 r. otrzymał dyplom z malarstwa w pracowni prof. Mieczysława Hermana. Tworzy głównie w technice olejnej. Jego obrazy można oglądać w wielu galeriach krajowych, są chętnie nabywane także przez miłośników sztuki za granicą. Wystawa czynna będzie do 22 czerwca br.

Inwentaryzacja

od 27 czerwca br. do 5 lipca Wypożyczalnia Główna naszej biblioteki będzie nieczynna z powodu inwentaryzacji zbiorów. Za utrudnienia przepraszamy – i zapraszamy do filii i pozostałych działów. Do zobaczenia po przerwie.

Uwaga, nadchodzi!

Kto? Kolejne pokolenie czytelników! Do tej pory o książkach opowiadała im „ciocia Ela” (bibliotekarka Elżbieta Ciupak) w ich przedszkolu. Teraz, pod czujnym okiem wychowawczyni, Grażyny Drozdowskiej i praktykantek, maluszki z gr. I Przedszkola nr 1 w Sanoku wybrały się na pierwszą wycieczkę do biblioteki. Ciężko w dwóch słowach opowiedzieć, jakie wrażenie wywarła na nich nasza „Strefa dla Dzieci” – ale dość dobrze oddają to zdjęcia:) Była radość, piski, występy na scenie, puzzle, klocki, ściana magnetyczna, ale przede wszystkim książki – o strażakach, o zwierzątkach… czytane na leżąco, stojąco, wespół w zespół i indywidualnie. A mówi się, że czytelnictwo upada – na tym poziomie na pewno nie! Koniecznie zajrzyjcie na nasz profil na Facebooku.

Dzień Dziecka z Pyzą

(inf., fot. H. Martowicz) 3 czerwca br. w filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka świętowaliśmy Dzień Dziecka ze „Świetliczakami” SP nr 7, którzy uczestniczą w spotkaniach wspólnie realizowanego projektu „Pyza na europejskich dróżkach”. Na dzieci w tym dniu w bibliotece czekała zaproszona Stanisława Skwarcan, która jest Honorowym Członkiem Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Sanoku. Spotkanie rozpoczęło się od wspomnień emerytowanej nauczycielki – jak w przeszłości wyglądało takie święto i od kiedy milusińscy mają swój szczególny dzień w kalendarzu. Dzieci dowiedziały się, że dzień ten został ustanowiony w 1954 r. przez ONZ. W Polsce obchodzony jest 1 czerwca i jest jednym z najradośniejszych dni w życiu dzieci. Od 1994 r. tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu. Właśnie w ten sposób świętują dzieci w Wielkiej Brytanii. Pani Stanisława, opowiedziała uczestnikom jak wygląda dzień w szkole gdzie uczą się dzieci z z różnych krajów świata, a doskonale o tym wie od swojej córki, która jest nauczycielką w jednej z londyńskich szkół podstawowych, gdzie uczą się także dzieci z Polski. Choć w Wielkiej Brytanii nie celebruje się święta dzieci, to w tym dniu polskie rodziny mogą skorzystać z różnych form atrakcji, a lista imprez w Londynie i okolicach jest bardzo duża. Można wybrać się do Oceanarium, na plac zabaw pamięci księżnej Diany, Do ZOO, Parku Dinozaurów, Muzeum Dzieciństwa i Zabawek, Legolandu czy Muzeum Figur Woskowych. Londyńczycy dobrze znają potrzeby dzieci i posiadają klucz do wyobraźni i serca dzieci. Piraci, dinozaury, trójwymiarowe postaci z bajek, egzotyczne zwierzęta to niektóre atrakcje, które stolica Wielkiej Brytanii przygotowuje dla najmłodszych, dzięki czemu i dorośli w tym dniu mają szansę powrócić do beztroskich lat dzieciństwa. Mocno promowane jest też czytelnictwo, każdy uczeń musi wykazać się ilością przeczytanych książek, a dzięki polskim nauczycielkom bohaterowie klasyki dziecięcej są dobrze znani – „Pyza na polskich dróżkach”, też jest lekturą obowiązkową. Spotkanie zakończyło się słodkim poczęstunkiem ufundowanym przez Oddział Terenowy TPD w Sanoku.

A u nas – jak zwykle – praca u podstaw

Dziś odbyła się w Strefie dla Dzieci lekcja biblioteczna dla uczniów klasy IV, V i VI Szkoły Podstawowej w Kostarowcach, którzy przybyli do nas pod opieką pani Moniki Czeleń. Bibliotekarka Elżbieta Ciupak w swoim żywiole:)

10 lat sanockiej galerii

Podsumowaniem 10 lat istnienia BWA Galerii Sanockiej będzie jubileuszowa wystawa „Dziesięć”, na której swoje prace pokażą: Rafał Borcz, Iwona Demko, Wojciech Gilewicz, Jan Mioduszewski, Tomek Mistak, Grażyna Smalej, Sylwester Stabryła, Jan Szczepan Szczepkowski, Joanna Szostak, Sławomir Toman. Jej wernisaż odbędzie się w piątek, 3 czerwca 2016, o godz. 18:00.
BWA Galeria Sanocka rozpoczęła swą działalność w 2006 roku. Od tamtego czasu jej pracownikom udało się zrealizować około stu wystaw indywidualnych i kilkadziesiąt zbiorowych. Sanok odwiedziła ponad setka artystów, nie tylko z Polski, ale i z zagranicy. Galeria zawsze hołdowała zasadzie prezentowania jak najszerszego spektrum nowych zjawisk w sztuce, dlatego sanocka publiczność miała okazję spotkać się z interesującymi koncepcjami malarstwa, rzeźby, fotografii, grafiki, uczestniczyć w performensach, artystycznych eksperymentach, mogła obserwować przenikanie do sztuki nowych mediów, oswoić się z przemianą tradycyjnych form w obiekty i instalacje. Początkowe ograniczenia takie, jak nieduże miasto, prowincjonalne położenie i niewielka, bardzo kameralna przestrzeń wystawiennicza, okazały się największymi atutami galerii. Wystawa jubileuszowa jest obszerną prezentacją różnorodnych postaw twórczych w obszarze malarstwa. Jest to również, a może nawet przede wszystkim, spotkanie przyjaciół galerii, artystów stale z nią współpracujących. Ekspozycja, jak w soczewce ogniskuje główne założenia programowe towarzyszące galerii od momentu jej powstania (…) Dziesięć lat dla galerii to dużo i niewiele zarazem. Jest to czas wystarczający by odnaleźć własny obszar zainteresowań w sztuce, stworzyć program i zrealizować go, zgromadzić wokół swojej pasji wierną publiczność. Ale nadal, mimo upływu lat pozostaje się młodą galerią, pełną ciekawości, zapału i życzliwości dla goszczonych artystów. Każdy okrągły jubileusz jest okazją do podsumowań, ale jednocześnie zachętą do śmiałego patrzenia w przyszłość i formułowania nowych celów.
/Agata Sulikowska-Dejena/
Wystawa potrwa do 24 czerwca 2016.

Magiczny świat Jana Brzechwy

(Inf. A. Jakubowska) W środę, 25 maja br. uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego wzięli udział w lekcji bibliotecznej pt. „Baju, baju… z Brzechwą w maju”, która odbyła się w czytelni Filii nr 3. Jan Brzechwa to jeden z najbardziej znanych polskich poetów. Autor wielu znanych bajek i wierszy dla dzieci. Większość z nas już we wczesnym dzieciństwie poznała zabawne wierszyki poety, takie jak: „Kaczka dziwaczka”, „Tańcowała igła z nitką” czy „Leń”. Celem lekcji było zapoznanie z sylwetką i twórczością tego poety oraz rozbudzenie zainteresowania poezją dla dzieci. W trakcie krótkiej pogadanki przybliżyliśmy uczestnikom spotkania postać Jana Brzechwy. Do magicznego świata wierszy tego wielkiego klasyka literatury dziecięcej wybraliśmy się czytając takie wiersze jak: „Leń”, „Kwoka”, „Kaczka dziwaczka”. Z czarodziejem Brzechwą przenieśliśmy się do „ZOO”, gdzie odwiedziliśmy różne zwierzęta. Dzieci wymieniały nazwy zwierząt występujących w wierszach. W dalszej części zajęć dzieci kolorowały ilustracje do przeczytanych utworów. Zajęciom towarzyszyła wystawa książek Jana Brzechwy ze zbiorów Biblioteki. Został też rozstrzygnięty mini-konkurs plastyczny „Magiczny świat Jana Brzechwy” – polegał on na wykonaniu ilustracji do wiersza dowolną techniką plastyczną. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki (książki, puzzle, słodycze). Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze. Uczestnicy dobrze się bawili, a jednocześnie uczyli.

Apostoł Bożego Miłosierdzia – finał konkursu!

(Inf. Halina Martowicz) Właśnie pod takim hasłem 17 maja br. w sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej miał miejsce 11. finał konkursu papieskiego, poświęconego Św. Janowi Pawłowi II, Wielkiemu Polakowi, Honorowemu Obywatelowi Miasta Sanoka. Konkurs od 11 lat organizują filie MBP w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce. Honorowy Patronat nad konkursem objął Bolesław Szybist, prezes Firmy „Herb”, mecenas kultury. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu pracy plastycznej, mogła nią być laurka dla Papieża Polaka lub wyroby rękodzielnicze (np. kwiaty z bibuły, witraże , itp.) lub rozwiązaniu quizu. Pytania dotyczyły Św. Jana Pawła II i Św. Faustyny z racji trwającego Roku Miłosierdzia. Salę koncertową PSM w tym dniu wypełnili nagrodzeni uczestnicy z opiekunami i zaproszeni goście: Tadeusz Pióro, burmistrz miasta Sanoka, Adam Kornecki, radny Rady Miasta z dzielnicy Dąbrówka, duchowni z Jarosławia: ks. prałat Marian Bocho i ks. dziekan Jan Jagustyniak i przedstawiciele organizacji społecznych: Czesława Kurasz wraz z wolontariuszami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisława Skwarcan, Helena Rojek i Barbara Milczanowska.
Na konkurs wpłynęło 314 prac: 167 rozwiązanych quizów i 147 prac plastycznych z Sanoka, Zagórza, Brzozowa, Bukowska, Wolicy, Pobiedna, Pakoszówki, Beska i Iwonicza. Komisja konkursowa przyznała po kilka równorzędnych pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień we wszystkich kategoriach wiekowych (przedszkolaki, szkoły podstawowe, gimnazjalne i dorośli). Tradycyjnie uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Świetlicy Środowiskowej przy ul. Robotniczej, Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Brzozowa i Sanoka otrzymali upominki a wśród konkursowiczów którzy rozwiązali quiz organizatorzy rozlosowali 30 nagród, a były nimi wydawnictwa książkowe i albumowe o Św. Janie Pawle II. Rozdanie nagród poprzedziły występy artystyczne przedszkolaków z Grupy Promyki Ochronki im. bł. Edmunda Bojanowskiego, którzy przedstawili montaż słowno-muzyczny pt. „Z Wadowic do nieba”, przygotowany przez S. Halinę Ożóg, Ewelinę Stach, wychowawczynię i Monikę Brewczak, która przygotowała oprawę muzyczną. Gościnnie wystąpił także Robert Handermander z synem Oskarem i Natalia Twardy. Nie zabrakło w koncercie dla Papieża Polaka , utalentowanej i nagradzanej uczennicy PSM Marii Korzeniowskiej i jej koleżanek Zuzanny Dulęby i Moniki Lenart. Część artystyczna została przedzielona przemową Tadeusza Pióro, burmistra miasta i wspomnieniami Ks. prałata Mariana Bocho, proboszcza i kustosza Kolegiaty w Jarosławiu, który opowiadał o spotkaniu z Papieżem Franciszkiem, które miało miejsce 21 maja 2014 r. podczas audiencji na Placu Św. Piotra w Watykanie. W tym wydarzeniu Ojciec Święty pobłogosławił złote korony dla Jarosławskiej Kolegiaty, którymi został ozdobiony łaskami słynący obraz Matki Bożej Śnieżnej Królowej Rodzin a jak wiemy Ojciec Święty Jan Paweł II nazywany jest patronem rodziny. Podczas tego spotkania Ks. Marian Bocho wręczył papieżowi Franciszkowi album „Święty Jan Paweł II. Ekslibrisy dla Papieża Polaka”, wydany przez Oficynę Wydawniczą MBP w Sanoku z okazji kanonizacji Jana Pawła II. O tym wydarzeniu informowały lokalne media gdy Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku otrzymała z Biblioteki Watykańskiej podziękowanie i potwierdzenie, że album został włączony do jej zbiorów. Z prac konkursowych została przygotowana wystawa w holu Państwowej Szkoły Muzycznej a niektóre prace trafiły do gości w formie pamiątki i podziękowania.
Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, nauczycielom, katechetom i terapeutom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy konkursu kierują do Andrzeja Smolika, dyrektora PSM za gościnność i życzliwe przyjęcie oraz do sponsorów nagród dzięki którym udało się nagrodzić dużą grupę dzieci.

Odwiedziny przedszkolaków

(Inf. E. Ciupak) 6 kwietnia Strefę dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki z gr. 9 z Przedszkola nr 2 w Sanoku. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem oddziału i posłuchały książeczki o tym, jak trudno być grzecznym. i praktykantek, maluszki z gr. I Przedszkola nr 1 w Sanoku wybrały się na pierwszą wycieczkę do biblioteki. Ciężko w dwóch słowach opowiedzieć, jakie wrażenie wywarła na nich nasza „Strefa dla Dzieci” – ale dość dobrze oddają to zdjęcia:) Była radość, piski, występy na scenie, puzzle, klocki, ściana magnetyczna, ale przede wszystkim książki – o strażakach, o zwierzątkach… czytane na leżąco, stojąco, wespół w zespół i indywidualnie. A mówi się, że czytelnictwo upada – na tym poziomie na pewno nie!

Czytelnicze zmagania

18 maja w Szkole Podstawowej w Trepczy odbył się Konkurs Czytelniczy „Opowieści z Narni” C.S. Lewisa, w którego jury zasiadły nasze bibliotekarki – Elżbieta Ciupak i Joanna Kijowska. Został on zorganizowany dla uczniów gimnazjów i szkół podstawowych z Sanoka i gminy Sanok, a całość przygotowały nauczycielki z SP w Trepczy: Joanna Lewicka i Bożena Zarzyka. Okazało się, że – i tu ukłon w stronę nauczycieli j. polskiego – młodzież była świetnie przygotowana, a skomplikowane pytania konkursowe niemal nie sprawiały trudności. Wygrał zespół z Gimnazjum nr 4 w Sanoku i zespół ze Szkoły Podstawowej w Kostarowcach. Elżbieta Ciupak podkreśla, że zwycięzcy to osoby często goszczące w sanockiej bibliotece, chętnie korzystające z księgozbioru, śledzące nowości i rozmawiające na temat swoich czytelniczych pasji z bibliotekarzami. – To ogromna satysfakcja – mówi – że w jakimś stopniu przyczyniliśmy się do wychowania tej wspaniałej, czytającej młodzieży. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom i wszystkim biorącym udział w konkursie.

Wystawa prac inspirowanych „Tryptykiem rzymskim” Jana Pawła II

4 maja w naszej Galerii „20” odbył się wernisaż wystawy „Źródło” – prac inspirowanych „Tryptykiem rzymskim” Jana Pawła II, autorstwa studentów i absolwentów Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego z pracowni rysunku prof. zw. Stanisława Góreckiego oraz prof. UR Marleny Makiel-Hędrzak i prof. UR Renaty Szyszlak. Marlena Makiel-Hędrzak tak pisze o tej wystawie: „[…] Prace te ujmują i wyrażają w bardzo różnorodny sposób myśli, odczucia, symbole i pojęcia związane z „zadanym” (przede wszystkim samemu sobie) tematem. Widać w nich autentyzm przeżycia daleki od li tylko intelektualnej spekulacji, widać także to, iż spotkanie z tekstem Jana Pawła II z pewnością nie odbyło się jedynie w sferze interpretacyjnej, tekst ten stał się niejako zachętą i inspiracją do odkrycia własnego „zdumienia”. Zdumienie jest to zawsze swego rodzaju kontemplacja tajemnicy. Jednym z mistrzów duchowych, który najbardziej wpłynął na myśl Jana Pawła II był św. Jan od Krzyża, jego słowa w sposób niezwykły odnoszą się zarówno do poezji papieża, jak i poszukiwań młodych artystów: By dojść do tego czego nie poznajesz, musisz iść przez to czego nie poznajesz.[…]”
Zapraszamy do galerii zdjęć z otwarcia wystawy na bibliotecznym Facebooku. Wystawa czynna będzie do końca maja.

Czytelniku, powalczmy o plac zabaw!

Gmina Miasta Sanoka przystąpiła do konkursu „Podwórko NIVEA”, w którym można wygrać urządzony plac zabaw. Jako lokalizację wskazany został teren przy ul. Langiewicza zwany potocznie Ogródkiem Jordanowskim. Gmina Miasta Sanoka przystąpiła do konkursu „Podwórko NIVEA”, w którym można wygrać urządzony plac zabaw. Jako lokalizację wskazany został teren przy ul. Langiewicza zwany potocznie Ogródkiem Jordanowskim. Konkursowa rywalizacja polega na aktywnym głosowaniu na zgłoszoną lokalizację za pośrednictwem strony: www.nivea.pl bądź przez mobilną aplikację.
Codziennie każdy mieszkaniec ma możliwość oddania jednego głosu, a im więcej głosów, tym większa szansa na wygraną i wspólną zabawę. Konkurs jest organizowany od kilku lat i do tej pory w ramach akcji powstało 140 placów zabaw i wyposażono 100 szkółek piłkarskich w całej Polsce. W tym roku w ramach konkursu wybudowanych zostanie 40 placów zabaw. Konkurs Podwórko NIVEA składa się z dwóch etapów głosowania: Etap I od dnia 5 maja 2016 r. do 2 czerwca 2016 r., Etap II od dnia 3 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2016 r. W każdym etapie głosowania wyłonionych zostanie 20 zwycięskich lokalizacji. WYGRAJMY RAZEM PLAC ZABAW DLA DZIECI, GORĄCO ZACHĘCAM DO GŁOSOWANIA KAŻDEGO DNIA!!! Aby szybko znaleźć naszą lokalizację należy wybrać przycisk głosuj, a następnie odnaleźć na liście kolejno: województwo podkarpackie, powiat sanocki, Sanok (gmina miejska) i poniżej wyświetla się nasza lokalizacja: Sanok, ul. Langiewicza. Do oddania głosu konieczna jest rejestracja konta. Istnieje także możliwość oddania głosu za pomocą aplikacji Podwórko NIVEA 2016 do pobrania z Google play, App store i Windows store.
Burmistrz Miasta Sanoka
Tadeusz Pióro

Dzień Bibliotekarza w Strefie dla Dzieci

(Inf. A. Zwolenik) 9 maja grupa uczniów kl. 1 f ze Szkoły Podstawowej nr 1, w ramach projektu Szkoły Odkrywców Talentów, uczestniczyła w obchodach Dnia Bibliotekarza i Bibliotek w naszej bibliotece. Mali artyści przedstawili spektakl pt. „Czerwony Kapturek” dla przedszkolaków z Przedszkola Nr 2 i 3 w Sanoku. Przedstawienie było nietypowe, bowiem dotyczyło zdrowego odżywiania – jesteśmy pewni, że od teraz wilk długo będzie się zastanawiał zanim zje coś niezdrowego. Pierwszaki były bardzo przekonujące i publiczność doceniła to brawami, piękną laurką i słodkościami. Studenci z PWSZ również pokazali przedstawienie o zdrowym jedzeniu – były „smaczne” zagadki i dużo śmiechu. Na koniec przedszkolaki pięknie podziękowały bibliotekarzom za miłe spotkanie, wręczając im kolorowe laurki.

Pokaz mody w Klubie Malucha

(Inf. A. Zwolenik) W ubiegłą sobotę w Klubie Malucha dzieci bawiły się na zajęciach edukacyjno-plastycznych pt. „Wiosenny pokaz mody na wesoło”. Wcielaliśmy się w projektantów mody, byliśmy modelami i modelkami, a wszystko to przy muzyce i występach zaproszonych „artystów-piosenkarzy”. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć na bibliotecznym Facebooku.

Witajcie w naszej bajce

(Inf. A. Zwolenik) Niepowtarzalną atrakcją dla dzieci z sanockiej Ochronki im. Dzieciątka Jezus i zerówkowiczów ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Sanoku był spektakl propagujący czytanie pt. „Witajcie w naszej bajce” w wykonaniu aktorów z Teatru Edu-Artis z Krakowa, który odbył się w Strefie dla Dzieci. Miały one okazję osobiście poznać Pana Kleksa, Baba Jagę, Kopciuszka, Zosię Samosię, Tygryska i inne postacie z bajek. Aktorzy podczas spektaklu angażowali dzieci do wspólnej zabawy – prosili ich o pomoc w uporządkowaniu bajecznego galimatiasu, który powstał z braku czytania znanych i lubianych przez dzieci bajek. Na koniec nasi mali goście obiecali, że będą chętnie czytać bajki, a zwłaszcza te, które znajdują się w naszej bibliotece.

Święto „biało-czerwonej”

(inf., fot. Halina Martowicz) 4 maja br. w Filii nr 1 (Dąbrówka) odbyło się kolejne spotkanie z małymi czytelnikami ze świetlicy SP nr 7 w ramach projektu „Pyza na europejskich dróżkach”. Spotkanie poświęcone było obchodzonemu 2 maja br. Dniu Flagi RP. To polskie święto „biało-czerwonej” wprowadzone zostało do kalendarza świąt patriotycznych 2 2004 r przez Sem RP. Dzieci na spotkanie przyniosły flagi Polski i Unii Europejskiej oraz przygotowane flagi państw europejskich. Czytaliśmy ciekawe informacje z książki „Kocham Polskę”, autorstwa J.J. Szarków. Uczestniczące dzieci dowiedziały się m.in., że oprócz Polski święto własnej flagi obchodzą liczne kraje obu Ameryk, w Azji Chiny a w Europie Litwa i Ukraina. Geneza polskiej flagi jest jedną z ciekawszych na świecie i ma prawie 200 lat. Obecnie nasza „biało-czerwona” powiewa wśród flag krajów członkowskich Unii Europejskiej. Jest to wymowny symbol, wyraz naszej obecności na Starym Kontynencie wśród Państw Europy.
Na zakończenie dzieci wyrecytowały fragment wiersza Czesława Janczarskiego: „Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie. A na tej fladze biel jest i czerwień, Czerwień to miłość, biel serce czyste, Piękne są nasze barwy ojczyste”.

Spotkanie z Wasylem Machno

27 kwietnia w MBP odbyło się spotkanie z gościem Janusza Szubera – Wasylem Machno – ukraińskim poetą, eseistą, krytykiem literackim i tłumaczem, mieszkającym obecnie w Nowym Jorku. Spotkanie poprowadziła red. Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz. Gość zaprezentował swoje ostatnio wydane książki, m.in. zbiór opowiadań „Listy i powietrze”, książkę roku 2015 w rankingu BBC, w której odsłania skomplikowane relacje międzyludzkie związane z zawieszeniem bohaterów w przestrzeni międzykulturowej. Dotyczy to zarówno mieszkańców zachodniej Ukrainy (niegdyś wschodnich terenów Rzeczypospolitej), jak i środowisk emigracyjnych w dzisiejszej Ameryce. Spotykamy w tych opowiadaniach Ukraińców, Polaków, Żydów, Cyganów, ale problemy, przed którymi stają bohaterowie, mają charakter uniwersalny – osamotnienie, nieumiejętność ocalenia własnego systemu wartości wobec presji niestabilnego otoczenia społecznego i geopolitycznych powikłań najnowszej historii. Jednakowo głęboko przeżywają ten dramat intelektualista na obczyźnie, rosyjski oficer białogwardyjski, ukraińska studentka w Nowym Jorku, emigrant zarobkowy próbujący zalegalizować pobyt w USA przez fikcyjne małżeństwo, drobny żydowski kupiec i polski oficer w obliczu rozpoczynającej się drugiej wojny światowej czy prosta kobieta pragnąca ratować syna przed unicestwieniem przez wojnę domową. Zapraszamy!

Wystawa „Sanockie klimaty”

Po sukcesie zeszłorocznej wystawy „101 zabawek” wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego mają dla nas kolejną propozycję. Tegoroczna jest 18. prezentacją ich dorobku. W ramach projektu uczniowie brali udział w warsztatach fotograficznych prowadzonych przez pana Mariana. Wspólnie wędrowaliśmy uliczkami Sanoka w poszukiwaniu śladów dawnej, znikającej architektury miasta. Uczniowie odwiedzili także „Otwartą Pracownię 37,1” gdzie spotkali się z sanocką malarką panią Joanną Szostak, która przybliżyła nam wiele ciekawych technik plastycznych. Na bibliotecznej wystawie można zobaczyć fotografie, obrazy na płótnach malowane farbami akrylowymi, rysunki, wyklejanki oraz obrazy wykonane na drewnie i szkle techniką wypalania i grawerowania. Organizatorzy składają serdeczne podziękowania pani Joannie Szostak za ciekawe warsztaty malarskie oraz panu Marianowi Kraczkowskiemu za poświęcony czas i cenne lekcje fotografowania.
Wystawa czynna będzie do 28 kwietnia. Zapraszamy!

Spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki

(Inf. Joanna Kijowska) W piątek 15 kwietnia w Wypożyczalni Głównej odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki. Tematem była książka M. Houellebecqa „Uległość”. Wydana w dzień zamachu na redakcję „Charlie Hebdo” książka przedstawia wizję przyszłości inną niż wszystkie. Przed wyborami w 2022 roku życie Franҫoisa wyglądało zupełnie zwyczajnie – jako uznany w gronie specjalistów badacz twórczości Jorisa-Karla Huysmansa wykłada literaturę na Sorbonie. Życie upływa mu monotonnie na pisaniu kolejnych artykułów, prowadzeniu zajęć i przelotnych romansach. Kiedy wybory prezydenckie wygrywa kandydat Bractwa Muzułmańskiego, Mohammed Ben Abbes, Franҫois musi nieoczekiwanie przystosować się do nowej, obcej rzeczywistości.

Spotkanie autorskie z Anną Czerwińską-Rydel

(Inf. A. Zwolenik) 14 kwietnia w Strefie dla Dzieci odbyło się spotkanie z pisarką dla dzieci i młodzieży Anną Czerwińską-Rydel połączone z rozstrzygnięciem konkursu na plakat reklamujący lekturę „W pustyni i w puszczy”. W spotkaniu brało udział ponad 60 uczniów z Sanoka ze Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2 i Szkoły Podstawowej Nr 3. Uczniowie z klasy Vb z SP2 i Vc z SP1 oraz uczniowie z innych klas i szkół, którzy brali udział w konkursie plastycznym, byli zaproszeni na to spotkanie w ramach nagrody. Zwycięzcami konkursu na plakat zostały: Maria Sudoł –IVc z SP3, Karina Piecuch – Vd z SP2, Gabriela Gorkowska – Vb z SP2, Karolina Dziuban – Vb z SP2, Paulina Kumorek – Vb z SP2. Nagrodzeni zostali książkami o Henryku Sienkiewiczu z autografem Anny Czerwińskiej-Rydel i dyplomami. Wyróżnieni zostali: Daria Drożdż – V c z SP2, Julia Śpiewak – Va z SP3, Filip Karczyński – Vc z SP1, Milena Kulczycka-Gajdek – Vc z SP1, Kaja Kopiec – Vc z SP1. Wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie, gratulujemy i dziękujemy! Podczas spotkania w Strefie dla Dzieci Pani Anna opowiadała o sobie, o swojej twórczości, o tym, co ją inspiruje i motywuje do pisania. Najwięcej uwagi poświęciła książkom biograficznym. Jest mistrzynią w pisaniu biografii wielkich Polaków: Henryka Wieniawskiego, Fryderyka Chopina, Aleksandra Fredry, Janusza Korczaka, Jerzego Kukuczki i innych. Lektura tego rodzaju książek sprawia, że sławne postaci mają szanse stać się dla nas kimś bliskim. Każda z opowieści jest inna, każdą czyta się z ogromnym zainteresowaniem, pozwalamy się wciągnąć w światy przedstawiane przez pisarkę i jeszcze długo potem zostają one w pamięci. Podczas spotkania autorka przeczytała fragment książki „W podróży ze skrzypcami. Opowieść o Henryku Wieniawskim, którą można było kupić po spotkaniu, w dodatku opatrzoną autografem pisarki. Był też czas przeznaczony na dyskusję. Młodzi czytelnicy chętnie zabierali głos: pytali o powody pisania, początki kariery, ilość napisanych książek, ciekawi byli, ile czasu zajmuje napisanie książki. Pani Ania zauroczyła nas swoją serdecznością, ciepłem, energią i entuzjazmem z jakim mówiła o pisaniu, książkach i życiu. Podsumowaniem spotkania było tradycyjne rozdanie autografów.
Z niecierpliwością czekamy na nowe książki Pisarki!

Odwiedziny przedszkolaków

(Inf. E. Ciupak) 6 kwietnia Strefę dla Dzieci odwiedziły przedszkolaki z gr. 9 z Przedszkola nr 2 w Sanoku. Dzieci zapoznały się z księgozbiorem oddziału i posłuchały książeczki o tym, jak trudno być grzecznym. Hitem odwiedzin stała się nasza magnetyczna ściana, na której układały różne różności. Przedszkolaki obiecały, że do biblioteki będą wracać, co bardzo nas ucieszyło.

„Biblioteka pełna bajek” – spotkanie z przedszkolakami

(Inf. A. Jakubowska) W dniu 11 kwietnia br. Filię nr 3 MBP w Sanoku odwiedziły czterolatki z grupy VII Przedszkola nr 2 wraz z panią Alicją Mazur. Celem spotkania było zapoznanie dzieciz biblioteką oraz z zawodem bibliotekarza, promowanie czytania książek oraz rozbudzenie zainteresowań czytelniczych. Przedszkolaki z wielką radością poznawały to magiczne dla nich miejsce. Wyjaśniono im, co to jest biblioteka, że można tutaj wypożyczyć za darmo książeczki i jak długo można je trzymać w domu. Szczególny nacisk położono na zasady zachowania się w czytelni, poszanowanie książek oraz zasady higieny czytania. Przedszkolaki deklarowały, że lubią książki, bo można się z nich dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy, poczytać o pięknych przygodach czy przenieść się na chwilę w świat fantazji. Chętnie opowiadały o bajeczkach, które mają w domowych biblioteczkach, o tym, że bardzo lubią, jak ktoś im czyta – najczęściej rodzice lub dziadkowie oraz panie w przedszkolu. Dzieci obejrzały też przygotowaną wystawkę książeczek dla najmłodszych – kolorowe stronice książek wzbudziły ogromne zainteresowanie. Podczas spotkania udało się stworzyć przyjazną i serdeczną atmosferę. Spotkanie było wspaniałym przeżyciem zarówno dla dzieci, jak i dla bibliotekarzy. Na zakończenie wizyty w bibliotece maluchy otrzymały słodycze. Dziękujemy za odwiedziny i do zobaczenia!

Z Pyzą… w świecie bajek i baśni

(Inf., fot. Halina Martowicz) 4 kwietnia br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Pyza na europejskich dróżkach”, realizowanego przez Filię nr 1 MBP i Szkołę Podstawową nr 7 (Dąbrówka). Pretekstem do zorganizowania spotkania był Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Święto obchodzone jest co roku 2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. Dzień ten ma na celu rozpowszechnianie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych. Święto zostało ustanowione w 1967 r. przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY). Od tamtej pory, co roku, gospodarzem święta jest inne państwo. W tym roku tę honorową rolę pełniła Brazylia. Polska była organizatorem tego święta w 1979 r. Od 2001 r. w naszym kraju odbywa się akcja społeczna „Cała Polska czyta dzieciom”. Ma ona za zadanie uświadamianie społeczeństwu, jak ważne dla dzieci jest poznawanie świata książek – bajek i baśni. Poprzez swoje akcje, zachęca rodziców, dziadków i babcie do czytania swoim pociechom „20 minut dziennie, codziennie”. W bibliotece dla czytelników została przygotowana z tej okazji specjalna wystawka i oferta wydawnicza. Zaproszone dzieci podzieliły się na grupy. Jedne przeglądały książeczki z trójwymiarowymi obrazkami, inne kolorowały obrazki z ulubionymi bohaterami a także zachęcały się nawzajem do przeczytania ciekawych książek. Zapraszamy do galerii zdjęć na bibliotecznego Facebooka.

Zapraszamy do udziału w konkursie papieskim

Filie MBP Dąbrówka i Olchowce zapraszają do udziału w 11. edycji Konkursu Papieskiego „Apostoł Bożego Miłosierdzia”. Konkurs organizowany jest w 11.rocznicę śmierci św. Jana Pawła II i na pamiątkę 2. rocznicy kanonizacji Papieża Polaka, także Honorowego Obywatela Miasta Sanoka. Honorowy Patronat nad konkursem objął Bolesław Szybist, prezes Firmy “Herb”. Do konkursu zapraszamy – przedszkolaki (Oddziały „0”), uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, podopiecznych placówek szkolno-opiekunczych i terapeutycznych, oraz dorosłych mieszkańców Sanoka i okolic. Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru):
1. Wykonaniu pracy plastycznej – laurki dla Papieża (różnymi technikami plastycznymi, format nie większy niż A4) lub kwiatów z bibuły, witraży, itp.
2. Rozwiązaniu guizu z wiedzy o św. Janie Pawle II i św. Faustynie, który można pobrać u organizatora konkursu lub ze strony internetowej biblioteki.
Rozwiązane quizy i prace plastyczne należy składać do dnia 6 maja br. Quizy i prace plastyczne powinny zawierać informacje o uczestniku konkursu (imię i nazwisko, adres szkoły lub placówki szkolno-opiekuńczej, imię i nazwisko opiekuna). Uroczysty finał konkursu, z wręczeniem nagród za prace plastyczne i losowaniem nagród za prawidłowo rozwiązany quiz, połączony z imprezami towarzyszącymi odbędzie się 17 maja br. w Sali Koncertowej PSM w Sanoku. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

O wyprawie do Norwegii

11 kwietnia br. w bibliotece gościliśmy Jana Adamczyka – przewodnika PTTK, który opowiadał o swoich wędrówkach po Norwegii. Spotkanie rozpoczęło cykl spotkań podróżniczych współorganizowanych z sanockim oddziałem PTTK.

Świat zatrzymany Jacka Rogowskiego – stała wystawa prac już czynna

16 marca w Wypożyczalni Głównej MBP, w rocznicę śmierci Jacka Rogowskiego, odbyło się otwarcie stałej wystawy jego prac. Na Facebooku pisał o tym między innymi – będący w grupie osób opiekujących się Jackiem w ostatnich latach jego życia – Damian Biskup: >>To już rok… Rok od śmierci Jacka Rogowskiego – w Wypożyczalni Głównej MBP została otwarta wystawa stała prac plastycznych Jacka. Dyrektorzy Leszek Puchała i Wiesław Banach z trudem przypominali życie zakochanego „po uszy” w Sanoku… Sanokera – tak o sobie mówił Jacek.<< Ten znany niemal każdemu sanoczanin urodził się 21 marca 1956 r. w Sanoku. Studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z powodów zdrowotnych musiał przerwać studia. Jego pasją było malarstwo – mimo choroby, która na całe życie związała go z wózkiem inwalidzkim, malował obrazy olejne, akwarele i rysował. Był radnym Rady Miejskiej w Sanoku – pierwszej wybranej w wolnych wyborach, a także jednym z założycieli „Tygodnika Sanockiego”. W ostatnich latach życia pisał felietony, które pod tytułem Wyczytamy Wam Waszystko ukazywały się co tydzień w Tygodniku. Zmarł 16 marca 2015 roku. Prezentowane na wystawie prace Jacka są zapisem drogi, jaką pokonał, dążąc do biegłości warsztatowej i dojrzałości artystycznej. Początek poszukiwań i zmagań z materią malarską związany był z zachwytem młodego artysty nad arcydziełami renesansu. Zaowocował dążeniem do wiernego odtwarzania rzeczywistości wzorem wielkich mistrzów. Prawdziwą rewolucją okazało się spotkanie z malarstwem Cézanne’a, które, jak wspominał Jacek, „…stało się pretekstem do przewrócenia do góry nogami mojego postrzegania malarstwa i całej sztuki. To, co uważałem za główne walory obrazu, przestało odgrywać jakąkolwiek rolę. Co więcej, okazało się zwyczajną zawadą, przy porządnym malowaniu”. Wtedy rozpoczęła się prawdziwa praca nad konstrukcją obrazu, badanie właściwości i bogactwa kolorów, eksperymenty z efektami fakturalnymi płótna. Obrazy dla Jacka Rogowskiego miały charakter bardzo osobisty, niekiedy wręcz intymny. Zamknął w nich swoją codzienność, świat dostępny dla osoby poruszającej się na wózku. Możemy na nich zobaczyć widoki z okna, wnętrza domu, martwe natury ułożone ze zwyczajnych przedmiotów i charakterystyczne dla różnych pór roku bukiety. Portrety przyjaciółek układają się w galerię kobiecych osobowości i nastrojów. Każdej z postaci artysta przyporządkował inną aurę barw. Świat zatrzymany na płótnach jest pełen ładu i spokoju, oddalony od zgiełku, wypełniony obecnością bliskich sercu kobiet, przepojony zapachem kwiatów z przydomowego ogrodu. Efekt ten potęgują proste, wyważone kompozycje i harmonijne zestawienia barw, rzadko zakłócane jaskrawymi tonami. „W namalowanym z mozołem obrazie zawsze pozostaje jakaś cząstka samego siebie – twierdził Jacek – i stąd tak często jesteśmy bardzo przywiązani emocjonalnie do wytworów naszych rąk, umysłów”. Jacka Rogowskiego nie ma już wśród nas. Zostawił nam obrazy, a w nich cząstkę siebie i swojego świata.

„Zainspiruj się biblioteką”

(Inf. A. Zwolenik) Strefa dla Dzieci zaprasza do udziału w konkursie „Zainspiruj się biblioteką” – przeznaczonym dla młodzieży gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych – na reklamę promującą bibliotekę lub czytanie książek oraz najlepszego czytelnika roku 2016.
Drogi Czytelniczko lub Czytelniku, zapraszamy Cię do udziału w konkursie polegającym na wykonaniu dwóch zadań dotyczących promocji czytelnictwa:
Pierwsze zadanie to nagranie ok. 2-3-minutowego filmiku, którego celem jest zareklamowanie biblioteki, książki lub czytania.
Drugie to… wykazać się czytelnictwem na wysokim poziomie! Utworzymy listę, na której będziemy zapisywać, ile książek przeczytałeś. By sprawdzić, czy książki zostały rzeczywiście przeczytane – bibliotekarze zadawać Ci będą losowe pytania związane z treścią. Osoba, która nakręci najlepszy filmik i przeczyta najwięcej książek – zostanie nagrodzona dyplomem i tabletem – nagrodą ufundowaną przez firmę Komputronik. Dla pozostałych osób przewidziane są dyplomy uczestnictwa w tym konkursie.
Regulamin konkursu „ Zainspiruj się biblioteką”
1. Organizatorem konkursu „Zainspiruj się biblioteką” jest Strefa dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.
2. Konkurs skierowany jest do młodzieży szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych zamieszkałej w okolicach Sanoka.
3. Celem projektu jest promowanie literatury i rozwijanie czytelnictwa w środowisku lokalnym oraz edukacja i kształtowanie młodego czytelnika.
4. Warunki uczestnictwa
Uczestnik konkursu musi być czytelnikiem Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku.
Zgłoszony na konkurs filmik, nagrany na płytkę, powinien być podpisany: imię i nazwisko autora, dane kontaktowe autora (numer telefonu, adres mailowy).
5. Termin i miejsce dostarczenia prac
Prace należy składać do 3 czerwca br. w Strefie dla Dzieci, II piętro Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku, ul. Lenartowicza 2, tel. 134645750 w. 34, www.biblioteka.pl.
6. Wyłonienie laureatów konkursu
Filmik i listę przeczytanych książek oceni jury powołane specjalnie do tego celu przez Organizatora, które wyłoni zwycięzców konkursu.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi podczas pikniku w ramach „Lata z książką”.

Finał konkursu wielkanocnego

(Inf. Halina Martowicz) W piątek przed niedzielą palmową, w atmosferze oczekiwania na święta wielkanocne, w Filii Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka odbył się uroczysty finał konkursu plastycznego „Oczekując na radosne Alleluja!”. Konkurs po raz ósmy zorganizowały filie nr 1 i 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku. Zadanie konkursowe polegało na (temat do wyboru) wykonaniu pisanki, kartki świątecznej lub palmy wielkanocnej. Na konkurs wpłynęło 249 prac (95 pisanek, 144 kartki i 10 palm), które wykonali uczestnicy z Sanoka, Zagórza, Mokrego, Czaszyna, Bukowska, Wolicy, Prusieka, Pakoszówki i Beska. Konkursowe jury przyznało nagrody w każdej kategorii plastycznej i wiekowej (przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja i dorośli). Dzięki hojności życzliwości sponsorów nagrodzono ponad 120 konkursowiczów, przyznając po kilka równorzędnych pierwszych, drugich i trzecich miejsc oraz wyróżnień. Tradycyjnie wszyscy uczestnicy ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego z Brzozowa i Sanoka Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej otrzymali dyplomy i upominki. Nagrody zwycięzcom wręczył Leszek Puchała, dyrektor MBP w obecności zaproszonych gości. Władze miejskie i gminne reprezentowali: Agnieszka Kornecka-Mitadis, Zuzanna Górka-Oryszczak i Bogdan Struś. Wśród gości znaleźli się także przedstawiciele instytucji społecznych działających w naszym mieście: Czesława Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu wraz z wolontariuszami Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisława Skwarcan z zarządu Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Helena Rojek, prezes Towarzystwa „Salutaris”. Wręczenie nagród poprzedziły występy artystyczne uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 7 i Mai Perkołup z SP w Bukowsku oraz „zerówkowiczów” z tamtejszego przedszkola, którzy recytowali wiersze i śpiewali piosenki o wiośnie, zwyczajach i radości płynącej ze świąt wielkanocnych. Uzupełnieniem wielkanocnych tradycji był pokaz wykonania palmy w wykonaniu Barbary Podstawskiej, dyrektorki Samorządowego Przedszkola w Bukowsku oraz Iwony Pancerz, nauczycielki tej placówki. Uroczysty finał konkursu zakończyły życzenia wielkanocne połączone z obdarowaniem gości pracami konkursowymi. Część prac trafiła także do PCW na cele dobroczynne i do Klubu Seniora „Niezapominajka” na Małą Stację. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, nauczycielom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy konkursu kierują do sponsorów nagród.

2016 – Rokiem Henryka Sienkiewicza

W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza Strefa dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza klasy piąte i szóste szkół podstawowych do udziału w konkursie na plakat reklamujący lekturę „W pustyni i w puszczy”.
Cele konkursu: uczczenie obchodów Roku Henryka Sienkiewicza, przybliżenie sylwetki Henryka Sienkiewicza, propagowanie aktywności i kultury czytelniczej, popularyzacja lektur szkolnych, kształtowanie zdolności plastycznych wśród uczniów.
Warunki uczestnictwa w konkursie:
1. Uczniowie klas 5 i 6 szkół podstawowych przystępujący do konkursu mają za zadanie wykonać plakat zachęcający do lektury powieści Henryka Sienkiewicza pt. „W pustyni i w puszczy” (karton format A3, technika dowolna).
2. Każdy uczestnik konkursu powinien na odwrocie opatrzyć pracę swoimi danymi: imię i nazwisko, klasa i szkoła, imię i nazwisko opiekuna, adres zamieszkania, e-mail, telefon kontaktowy.
3. Prace należy złożyć do 11 kwietnia 2016 r. w Strefie dla Dzieci MBP w Sanoku na ulicy Lenartowicza 2 (telefon: 134645750 w.34).
4. Prace plastyczne będą oceniane przez znanych plastyków sanockich.
5. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni nagrodą książkową i dyplomem, a najlepsze prace uczniów zostaną zaprezentowane w holu biblioteki.
6. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej biblioteki 12 kwietnia – www.biblioteka.sanok.pl.
7. Rozstrzygnięcie konkursu odbędzie się 14 kwietnia o godz. 9.00 podczas spotkania autorskiego z Anną Czerwińską-Rydel.

W Galerii 20 – „Kobiece demony”

Od 5 marca w naszej Galerii „20” Zofia Wynne-Griffith ze swoją niczym nieskrępowaną wyobraźnią i pasją twórczą. Na Facebooku biblioteki fotorelacja z wernisażu, który odbył się 5 marca. Zofia Wynne-Griffith – urodzona w Rzeszowie, wychowana w Sanoku. W 1992 roku ukończyła Państwowe Liceum Plastyczne w Miejscu Piastowym (1992). Od 2001 r. mieszka w Londynie. Tu w 2003 r. uczęszczała na kurs ilustracji książkowej (Book Illustration Course, Chelsea College of Art and Design), a w 2010 uzyskała dyplom z historii sztuki (BA History of Art, Birkbeck College, University of London). Od ukończenia studiów zajmuje się rysunkiem, ilustracją książkową, grafiką komputerową oraz projektowaniem i wykonawstwem kilimów artystycznych jako freelancer. Jej prace można było zobaczyć na wystawach zbiorowych w kilku londyńskich galeriach: Pitzhanger Manor Gallery Ealing (2012), POSK Gallery Hammersmith (2013,2015), Apothecary Gallery Fulham (2014) oraz Dickens Yard Gallery, West Ealing (2015). – Rysowałam od kiedy pamiętam – mówi. – Z biegiem czasu dziecinne bazgroły zamieniły się w precyzyjne zawijasy, wyolbrzymione krągłości kobiecych sylwetek, wypelnionych kwiatowymi wzorami. Zawsze fascynowały mnie dominujące, silne żeńskie charaktery, może dlatego że wzrastałam w „domu bab”. Długo posługiwalam się jedynie czarnymi kreskami na białej kartce, choć zawsze uwielbiałam i czułam kolor, jasne, nienaruszone światłocieniem barwy, śmiałe kontrasty. Monochromatyczność mnie dusi. Obecnie pracuję głównie w kolorze. W przeszłości próbowałam kilku technik, zwykle był to tusz lub akryl. To one dawały mi zupełnie płaską powierzchnię koloru. Teraz ogromną większość moich rysunków tworzę na komputerze i drukuję na aluminowych lub akrylowych płytkach.
Miłością do tkania gobelinów zapałałam w liceum. Tam nauczyłam się tradycyjnej metody ‚wątku i osnowy’. Filcowanie odkryłam stosunkowo niedawno, pod koniec londyńskich studiów. Nowe medium dało mi wszystko, czego poszukiwałam w sztuce: plamy czystych, jasnych kolorów, trójwymiarowość, niepowtarzalną fakturę, możliwość wprowadzenia fantazyjnych detali, zamkniętych mocnym konturem. Mogłam interpretować znane dzieła sztuki i swoje własne rysunki w oryginalny sposób. Jestem samoukiem, a technika przeze stosowana jest połączeniem dwóch podstawowych metod filcowania; tło filcuję metodą mokrą, a na nim, już na sucho, przy pomocy specjalnych igieł nabijam detale wzoru. Ani jednego szwu, żadnego kleju. Proces jest wyjątkowo pracochłonny, na jedną tkaninę poświęcam zwykle od jednego do dwóch miesięcy.

Przyspieszaliśmy przyjście wiosny!

(Inf. Elżbieta Ciupak) Ostatnio pogoda nie nastrajała wiosennie. Dlatego też „ciocia Ela” i przedszkolaki z Przedszkola nr 1, gr. 1 i 2 wspólnie postanowili przyspieszyć przyjście wiosny. Oglądaliśmy piękne zdjęcia pierwszych kwiatów, które wyrastają spod śniegu (dzieci dobrze wiedziały, których kwiatków nie należy zrywać, bo są pod ochroną!). Rozmawialiśmy o tym, co trzeba zrobić, żeby zima już sobie poszła – czyli do czego służy Marzanna, czytaliśmy książeczki o pierwszych pracach wiosennych w ogrodzie liska Fenka. Było śpiewanie wiosennych piosenek, zagadki, tańce, na koniec dzieci dostały w prezencie kolorowanki i słodycze. Grupa starsza namalowała wiosenne obrazki, które zaprezentujemy na wystawce w bibliotece. Zdjęcia z naszych zabaw można pooglądać na bibliotecznym Facebooku.

Pankowski. Dramaty – reaktywacja

W piątek, 18 marca, w bibliotece odbyła się prezentacja wydawnictwa Instytutu Badań Literackich, tomu z serii Dramat polski. Reaktywacja – „Królestwo. Dramaty” Mariana Pankowskiego, w wyborze dr. Tomasza Chomiszczaka. Podczas prezentacji o książce opowiadali dr T. Chomiszczak i dr hab. Jacek Kopciński (profesor IBL, redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”, redaktor naukowy tej serii wydawniczej), pytania zadawała red. Małgorzata Sienkiewicz-Woskowicz, a fragmenty dramatu „Królestwo” wykonali aktorzy Teatru BWA.

W Klubie Malucha – kalambury

(Inf. A. Zwolenik) Strefa dla Dzieci zaprasza dzieci od 5 do 12 lat do Klubu Malucha – 19 marca (w sobotę) na godz. 11.00! Tematem zajęć będą kalambury – zabawa, która polega na odgadywaniu haseł. Jedna osoba losuje kartę z hasłem lub obrazkiem. Jej zadaniem jest pokazać lub narysować to, co jest na karcie – bez mówienia. Pozostali uczestnicy muszą zgadnąć, co ta osoba pokazuje. Wygrywa ten, kto pierwszy odgadnie hasło – on też jako następny losuje kartę i pokazuje kolejne hasło. Przyjdźcie do nas, nie pożałujecie – spróbujemy Was zaskoczyć!

Pyza na tropie… Pippi Langstrumph

(Inf., fot. Halina Martowicz) 4 marca br. dzieci z SP nr 7 uczestniczące w spotkaniach w filii bibliotecznej w dzielnicy Dąbrówka w ramach projektu „Pyza na europejskich dróżkach” wybrały się w literacką podróż do Szwecji. Głównym celem małych czytelników było poznanie kraju ojczystego Astrid Lindgren i jej twórczości dla dzieci. Na spotkanie przyniosły namalowane portrety Pippi Langstrumph, a Emilka i Julka wcieliły się w postać dziewczynki, którą znają dzieci na całym świecie. Bohaterka książek i filmów, której historię wymyśliła i napisała Astrid Lindgren, w ubiegłym roku obchodziła 70. urodziny, a jej popularność wcale nie maleje. Podczas spotkania czytaliśmy fragmenty opowiadania „Czy znasz Pippi” i przeprowadziliśmy konkursową zabawę pt. „Zgadnij, ile ziaren fasoli mieści się w koszyku?”. W podobne zabawy bawiły się dzieci innego opowiadania Astrid Lindgren „Dzieci z Bullerbyn”. Konkurs wygrała Vanessa, która w nagrodę otrzymała jajko niespodziankę a pozostali uczestnicy film DVD „Oskar i pani Róża”.

PANI BOŻENKO, DZIĘKUJEMY:)

Na biblioteczną emeryturę przeszła właśnie pani Bożena Kosiba – kierowniczka Działu Opracowania i Gromadzenia Zbiorów – życzliwa, pomocna, zawsze uśmiechnięta osoba. Życząc jej wszystkiego najlepszego na tej – jak by nie patrzeć – całkiem nowej drodze życia, poniżej publikujemy rozmowę przeprowadzoną w ostatnich dniach jej pracy w MBP.
Kiedy zaczynała Pani pracę w bibliotece?

Praca w bibliotece marzyła mi się od dziecka. Zaczęłam w niej pracować, będąc po trzydziestce, w 1988 r. I od razu wiedziałam, że to jest moje miejsce. Zaczynałam w Wypożyczalni, potem byłam w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów. Przez jakiś czas dojeżdżałam także na filię, dziś już nieistniejącą, na Konarskiego. Nieważne, gdzie mną rzucało, zawsze bardzo podobała mi się ta praca i chciałam tu zostać do emerytury. Jak widać – udało się.

Biblioteka trzydzieści lat temu a biblioteka dziś to chyba dwie całkiem inne rzeczywistości?

Były to czasy komuny, więc w stosunku do tego, jak pracowało się wtedy, zmieniło się wszystko. Kiedy weszłam do działu, w którym miałam pracować, pierwsze, co rzuciło mi się w oczy, to ogromna ilość katalogów, stały wszędzie. Wkrótce moja praca zaczęła polegać na ich zapełnianiu. W Dziale Opracowania, na maszynie do pisania, robiło się karty katalogowe, których czasem było więcej niż stron w książce… Do tego trzeba było mieć perfekcyjną znajomość Układu Klasyfikacji Dziesiętnej, by móc właściwie opisywać książki… Nie chce mi się wierzyć, że to wszystko jest już historią. UKD to była dla bibliotekarzy Biblia, trzeba było go znać na wyrywki. Teraz coraz głośniej mówi się o jego likwidacji – pokonały go wszelkiego rodzaju wyszukiwarki internetowe.

Zaopatrzenie też dziś trochę lepsze…

Za komuny książki kupowało się w księgarniach – wychodziła wówczas do miasta cała wycieczka – kierownik Działu Opracowania z kierownikami innych działów – i dokonywano zakupów na podstawie katalogów, które przychodziły do bibliotek. Najpierw książek w księgarniach prawie nie było, kupowało się więc wszystko, co miały. Potem ukazywało się coraz więcej, ale w większości były to wydawnicze buble, które rozlatywały się po otwarciu. Teraz za to jesteśmy w bibliotekarskim raju. Można kupić wszystko, książki są piękne, starannie wydawane, hurtownie mają różne ceny i promocje, gdyby tylko biblioteki były należycie finansowane… Nie wszystko załatwią programy ministerialne i unijne.

Ale największa zmiana to chyba komputeryzacja i pojawienie się internetu?

Tak, to była prawdziwa rewolucja. Komputeryzacja i internet wywróciły moją pracę do góry nogami. Zmienił nie tylko cały system zakupów, możliwości dotarcia do nowości, ale i sposób opracowania. Wreszcie z poszczególnych działów zniknęły tony kart katalogowych i wielkie szafy do ich przechowywania. Pojawiła się możliwość dotarcia i ściągnięcia wszystkiego. Poczułam się jak ryba w wodzie, choć początkowo miałam obawy, czy sobie poradzę.

Jak wyglądały początki komputeryzacji w bibliotece sanockiej?

Pamiętam, jak na początku lat 90. dyrektor Puchała przyniósł do działu, w którym pracowałam, komputer. Patrzyłyśmy na ten sprzęt i byłyśmy przerażone – co to jest? Kiedy prezentował możliwości programu do opracowywania książek, całkiem się pogubiłam. Byłam przekonana, że „po nowemu” nie dam rady pracować. Ale, o dziwo, zaprzyjaźniłam się z tym sprzętem dość szybko, i kiedy wysyłano nas na kursy do Poznania, gdzie miałyśmy zostać przeszkolone do jego obsługi, byłam niemal ekspertem i mogłam dzielić się swoją wiedzą z innymi. Do dziś przerobiłam cztery kolejne wersje programu do opracowania książek, każdej trzeba się było uczyć, ale to już nie sprawiało większych trudności, najgorzej wspominam ten pierwszy raz.

Lubiła Pani swoją pracę?

Miałam to szczęście, że pracując w bibliotece, robiłam to, co lubiłam, a i na współpracowników nie mogę narzekać – zawsze się dogadywaliśmy, nawet gdy zostałam kierownikiem działu. Dla tej pracy gotowa byłam wiele poświęcić, nie przeszkadzało mi, że początkowo, kiedy miałam drugą zmianę, wychodziłam z domu o 9 rano i wracałam o 21 (pociągiem, bo mieszkam w Długim, później pojawiły się połączenia autobusowe i busy, w końcu kupiliśmy samochód…). Jedyne, co zapisałabym na minus to niskie pobory i – od czasu reformy wprowadzonej przez minister kultury Izabelę Cywińską, kiedy to biblioteki przeszły pod samorządy – brak podwyżek, trzynastek, premii… Przedtem podwyżki były co roku. Ale gdybym miała jeszcze raz wybierać, myślę, że wybrałabym tak samo.

To już ostatnie dni Pani pracy w bibliotece. Będzie Pani tęsknić?

Mimo iż bardzo lubię swoją pracę, cieszę się, że przechodzę na emeryturę. Tym bardziej że – zdaje się – nadchodzi nowa era dla systemu opracowania książek. Najpierw były maszyny do pisania i cały UKD w głowie, potem komputery, a teraz naszą pracę ma wykonywać specjalny program – deskryptor. Mam go już nawet na swoim komputerze, ale jeszcze nie zdążyłam użyć. Mam nadzieję, że już nie będę musiała.

Ferie w filii na Traugutta

(Inf. Filia nr 3) Filia nr 3 MBP w tym roku również nie zapomniała o najmłodszych czytelnikach i na czas zimowego odpoczynku przygotowała kolejne zajęcia. Tym razem o tajemniczym tytule „Śladami Sherlocka Holmesa”. Sherlocka Holmesa zna każdy, postać wspaniałego detektywa oczarowała na zawsze wyobraźnię młodych i starszych. Był to genialny detektyw, który rozwiązywał zagadki kryminalne posługując się dedukcją, czyli rozumowaniem logicznym, błyskotliwym umysłem oraz super pamięcią. Potrafił zauważyć każdy najdrobniejszy szczegół. Uczestnicy spotkania wcielili się w rolę młodych detektywów (musieli odpowiedzieć na wiele pytań i wykazać się spostrzegawczością i logicznym myśleniem – odkrywali swoje własne i ukryte talenty). Pierwszym ważnym wyzwaniem było zadanie „Zrób swój odcisk”. Każdy uczestnik zajęć zrobił swój odcisk palca na kartce i kąpał go w specjalnej miksturze, po chwili pojawił się on na papierze. Trzeba było też zakwalifikować odcisk do odpowiedniej struktury (łuku, pętli lub przypadkowej). Najlepsze prace zostały docenione. Następną zagadką – było odgadnięcie sylwetki sławnego detektywa zapisanego szyfrem zwanym „tabliczką mnożenia”. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs „Atrament sympatyczny”. Nie zabrakło także konkursu dla miłośników kuchni. Przy użyciu mąki, soli i wody dzieci przygotowały masę solną. Chętna osoba odcisnęła swoją dłoń, po czym pozostali musieli odgadnąć do kogo ona należała. Masa solna została wykorzystana również do zrobienia fajki Sherlocka Holmesa. W kolejnej części spotkania wybrane osoby schowały korale w pomieszczeniu, a następnie narysowały na kartce gdzie się znajdują przy pomocy soku z cytryny i roztworu cukru z wodą. Oczywiście wskazówka nie była widoczna. Prowadząca zajęcia pokazała w jaki sposób można odczytać tajemniczą wiadomość. Dzieci poznały także rekwizyty detektywa i policjanta takie jak: pałkę, czapkę, lizak, lupę, odznakę i kajdanki. Wykorzystując rekwizyty odegrały scenkę z seriali kryminalnych. W programie przewidziano także czytanie najciekawszych fragmentów „Przygód Sherlocka Holmesa” i wykonanie jego portretu. Uczestnicy spotkania mogli sprawdzić swoją wiedzę z kryminalistyki, były zagadki, rebusy, krzyżówki i magiczne sztuczki. Zajęcia odbyły się w miłej atmosferze i dostarczyły sporo niezapomnianych wrażeń. Na koniec zostały rozdane słodkości, dyplomy i można było posłuchać utworów muzycznych z seriali kryminalnych.

Ferie, ferie i po…

(Inf. Anna Zwolenik) Mali detektywi, czyli uczestnicy feryjnych zajęć, mogli się poczuć się jak Sherlock Holmes i przekonać się, że rozwiązywanie detektywistycznych zagadek jest świetną zabawą. Celem było pokazanie biblioteki w sposób atrakcyjny i niecodzienny. Podjęliśmy to wyzwanie i przeżyliśmy fascynujące przygody. Dzieci otaczały tajemnice, szyfry i łamigłówki. Strefa dla Dzieci dała małym detektywom możliwość poznania całego budynku i terenu poza nim. Każda osoba biorąca udział w tych zajęciach mogła się sprawdzić w umiejętności orientacji w przestrzeni, logicznego myślenia, koniecznej współpracy oraz wykazać się pomysłowością i spostrzegawczością. Razem z detektywem Bernardem i Pozytywką, Lassem i Mają, drużyną Scooby’ego i Pingwinami z Madagaskaru dzieci spędziły czas w miłej i przyjaznej atmosferze. Zajęcia stały się dowodem na to, że można świetnie się bawić z książką bez komputera. Od poniedziałku do piątku spotykaliśmy się w agencji „Różowe okulary”, gdzie odbywały się także zabawy w teatr, matematyczne, plastyczne, muzyczne i ruchowe. Przedstawialiśmy na podstawie książek krótkie inscenizacje np. „Tajemnica biblioteki”, „Zagadka Detektywa Pozytywki”, „Scooby-Doo i Kudłaty w kinie”, „Dobry uczynek Pingwinów z Madagaskaru”. Niektóre przedstawienia zakończyliśmy jedzeniem „sccoby chrupków” lub pizzy. Najciekawsze przygody, jakie mali detektywi przeżyli w naszej bibliotece, to m.in. szukanie słodkiego skarbu na strychu biblioteki, którego strzegł łakomy na cukierki duch, złapanie złodziejki w różowych włosach, która zabrała bezcenną książkę ze Strefy dla Dzieci, odszyfrowanie niezwykłej historii księżniczki Nefretete i znalezienie jej mumii w szafie w Strefie dla Dzieci, odnalezienie po śladach uwięzionej w piwnicy pewnej czytelniczki, znalezienie zjawy, która straszyła w bibliotece, odnalezienie biżuterii pewnej staruszki według szyfru, rozwiązanie bardzo trudnych zadań matematycznych i w końcu odnalezienie szkieletu dobrego ducha. Na koniec zostały rozdane specjalne certyfikaty detektywistyczne dla uczestników zabawy, którzy doskonale wcielili się w role detektywów.

Cykl spotkań z psychologiem

(Inf. Anna Zwolenik) W Strefie dla Dzieci coraz częściej gości psycholog pan Jacek Jankowski, które bardzo chętnie spotyka się młodzieżą. Wygłasza dla nich prelekcje o uzależnieniach. Spotkania te stają się okazją do zadawania anonimowych pytań, na które nasz gość próbuje udzielić szczegółowej odpowiedzi. Pytania zazwyczaj związane są z przemocą wśród rówieśników, a także dotyczą złych relacji w rodzinie, uzależnień bliskich, miłości i potrzeby poświęcenia się dla drugiego człowieka. „Młody człowiek, który wkracza w dorosłe życie, nie zawsze potrafi sobie sam poradzić z problemami i sprostać wszystkim wymaganiom. Rozmowa daje im możliwość otwarcia się i zrozumienia problemu, a także poczucia, że nie są z tym osamotnieni. Dlatego powinniśmy stwarzać coraz częściej takie okazje do kontaktów interpersonalnych i dobierać właściwą literaturę dla tej młodzieży”.

Kasia Pisarska – zaraża optymizmem

(Inf. Anna Zwolenik) Po spotkaniu autorskim z Kasią Pisarską w Strefie dla Dzieci, autorką książki „Wiedziałam, że tak będzie”, pozostała w naszych sercach potrzeba dążenia do patrzenia na życie przez różowe okulary, czyli potrzeba dążenia do myślenia pozytywnego. Sama pisarka z gatunku feel good, choć w zarażaniu optymizmem ma już wieloletnie doświadczenie – chętnie podzieliła się z nami miłością do zwierząt, podróży i gotowania. Jej życie zmieniło się, kiedy adoptowała pierwszego czworonoga. Jest autorką programów telewizyjnych, zajmuje się promocją adopcji psów, jest inicjatorką wielu akcji społecznych. Pisarka zauroczyła nas, co było widać na spotkaniu, na które głównie przybyła młodzież z Liceum Ekonomicznego i Gimnazjum nr 2 w Sanoku – pod wpływem pani Kasi młodzi ludzie mogli popatrzeć przez chwilę – a może na zawsze – inaczej na swoje życie.

Uwaga, konkurs wielkanocny!

(Inf. Halina Martowicz) Filia nr 1 – Dąbrówka i Filia nr 4 – Olchowce zapraszają do udziału w 8. edycji konkursu plastycznego OCZEKUJĄC NA RADOSNE ALLELUJA! Do konkursu zapraszamy przedszkolaki – Oddziały „0”, uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, podopiecznych placówek szkolno-opiekuńczych oraz dorosłych z Sanoka i okolic. Zadanie konkursowe polega na (temat do wyboru):
– wykonaniu pisanki dowolnymi technikami plastycznymi z użyciem różnorodnych materiałów dekoracyjnych
– wykonaniu palmy wielkanocnej
– wykonaniu kartki świątecznej z motywami wielkanocnymi
Prace konkursowe z podaniem imienia i nazwiska, adresu i telefonu wykonawcy oraz opiekuna, szkoły lub placówki szkolno-opiekuńczej należy składać u organizatora konkursu do dnia 8 marca br. Uroczysty finał konkursu, wręczenie nagród we wszystkich kategoriach wiekowych i plastycznych wraz z imprezami towarzyszącymi odbędzie się 18 marca br.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie!

Zabalowaliśmy:)

(Inf. Anna Zwolenik) W sobotę – 6 lutego – odbył się „bal nad bale”, który zostawił niesamowite wspomnienia! Dzięki współpracy z młodzieżą z Gimnazjum Nr 2 w Sanoku była to niezapomniana impreza. Małgorzata Wosik, Aleksandra Fal, Maja Longawa, Jakub Piech, Kacper Szychowski, Wiktoria Jatczyszyn, Ula Jasion i Laura Patronik zachowywali się jak wykwalifikowani wodzireje z doświadczeniem, pomysłowo tworząc klimat wspaniałej zabawy. Warto jeszcze wspomnieć o naprawdę dobrym wstępie piosenkarskim uczennic pani Moniki Brewczak: Zofii Filipowicz, Jagody Kopczak i Julii Kopczak, który bardzo podobał się publiczności.
Nasi mali goście przebrani za postacie bajkowe mieli okazje wziąć udział w licznych konkursach – między innymi z balonami, krzesełkami, pudełkiem pełnym zadań i zagadek itp. Nie obeszło się – zgodnie z tradycją – bez konkursów: na najładniejszy strój, na króla i królową balu. Bardzo dzieciom podobał się klaun Śmiechotek, który doskonale sprawdził się w roli lokomotywy prowadzącej rozpędzony pociąg, którym jechały dzieci do różnych krajów, gdzie tańczono w sposób charakterystyczny dla danego miejsca np. w Grecji – zorbę, w Austrii – walca itp. Był też słodki poczęstunek, aby mieć siły na kolejne tańce.
Co sądzą dzieci na temat balu?
Emilka: Podobało mi się, że było dużo konkursów, fajna muzyka, moja ulubiona zabawa w krzesełka , a także podobała mi się nagroda, którą dostałam za strój.
Gabryś: Podobało mi się wszystko, a najbardziej zabawa z pudełkiem, smakowite ciastka i zabawny klaun Śmiechotek.
Galeria zdjęć – do obejrzenia na bibliotecznym Facebooku.

Drewniane świątynie ziemi sanockiej w grafice Zbigniewa Osenkowskiego

Zbigniew Osenkowski od kilkunastu już lat konsekwentnie realizuje plan „graficznej inwentaryzacji” świątyń ziemi sanockiej. Jego fascynacja drewnianą architekturą sakralną została zainspirowana twórczością znakomitego grafika Tyrsusa Wenhrynowicza, autora urzekających prac przedstawiających świat sztuki cerkiewnej dawnej Łemkowszczyzny. Właśnie po tym krakowskim twórcy, mającym swoje rodzinne korzenie w Sanoku, przejął i rozwinął artystyczny plan dokumentacji tego, co przetrwało do naszych czasów, a było dziełem dawnych mistrzów rzemiosła ciesielskiego. Pierwsze cykle grafik z drewnianą architekturą sakralną obejmowały geograficznie dolinę Sanu i Osławy, zaś kolejne zostały poświęcone kościołom i cerkwiom z powiatów bieszczadzkiego, leskiego i sanockiego. Grafiki prezentowane na wystawie to prace wykonane w latach 2007–2015. Wystawa czynna będzie do 24 lutego br.

Co babcia i dziadek czytali, kiedy byli mali?

(Inf., fot. Halina Martowicz) Na to pytanie odpowiedziała przedszkolakom z Oddziału „0” w dzielnicy Dąbrówka pani Bożena Oleniacz, babcia Kuby – „zerówkowicza”, naszego czytelnika, zdobywcy wyróżnienia za osiągnięcia czytelnicze w konkursie „Oczytane Maluchy”. Pani Bożena, która razem z wychowawczynią Aliną Kurasz i dziećmi odwiedziła naszą filię nr 1 tuż przed feriami zimowymi, bardzo łatwo nawiązała z nimi kontakt – na co dzień ma bowiem do czynienia z małymi pacjentami w przychodni zdrowia. Uczestniczące w spotkaniu dzieci wysłuchały bajek „Czerwony Kapturek” i „Kopciuszek”, które opowiedziała im zaproszona babcia. Aby wprowadzić dzieci w atmosferę ferii, przeczytała także opowiadania o przygodach króliczków na zimowisku i na basenie. Na pamiątkę otrzymały zimowe kolorowanki, a swoją wdzięczność wyraziły, śpiewając piosenki, których nauczyły się w przedszkolu.

Wielki finał konkursu świątecznego!

(Inf. Halina Martowicz, fot. K. Kwolek) 26 stycznia br. w Filii Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka miał miejsce uroczysty finał 4. edycji konkursu plastycznego „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”, którego organizatorem były filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce. Zadanie konkursowe polegało (temat do wyboru) na wykonaniu kartki świątecznej lub witrażu z motywami bożonarodzeniowymi. Na konkurs wpłynęło 297 prac z Sanoka, Zagórza, Bukowska, Wolicy, Nowosielec, Beska, Pakoszówki, Tarnawy Górnej, Łukowego, Mokrego, Nowego Łupkowa i Komańczy. Prace konkursowe zostały ocenione w kategoriach plastycznych i grupach wiekowych: przedszkolaki Oddziałów „O”, uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i dorośli. Nagrodzono 120 uczestników, przyznając równorzędne 1,2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej i Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku otrzymali dyplomy i upominki. Nagrody wręczono w obecności zaproszonych gości: Czesławy Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu, wolontariuszy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisławy Skwarcan z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zuzanny Górka-Oryszczak z Promocji Gminy Sanok, Elżbiety Ziajki, dyrektor Przedszkola nr 1 w Sanoku. Całość zwieńczyły występy artystyczne i kolędowanie dzieci z przedszkola, które gościło konkursowiczów oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowosielcach. Miłym akcentem były odczytane życzenia świąteczno-noworoczne, połączone z błogosławieństwem na Rok 2016, które organizatorzy konkursu otrzymali od Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego. Z prac konkursowych została przygotowana wystawa, a następnie kartki świąteczne zostały przekazane do PCW na cele dobroczynne. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, nauczycielom, terapeutom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do sponsorów nagród.

Powstał klaster „Kulturalny Sanok”

(Inf. UM Sanok) 27 stycznia 2016 r. w Sali Koncertowej Państwowej Szkoły Muzycznej w Sanoku, odbyło się spotkanie założycielskie klastra „Kulturalny Sanok”. Inicjatorami powołania klastra byli Janusz Ostrowski oraz Damian Biskup. Celem tej społecznej inicjatywy jest rozwój działalności kulturalnej i turystycznej w Sanoku, poprzez współpracę środowisk związanych z kulturą, biznesem turystycznym oraz lokalnych samorządów. Dla realizacji swoich zadań członkowie klastra planują wspólne aplikowanie o środki zewnętrzne i synchronizację prowadzonej działalności przez poszczególne podmioty. Podpisy pod umową o powołaniu klastra złożyli przedstawiciele członków założycieli, tj.:
1. Starostwo Powiatowe w Sanoku
2. Urząd Miasta Sanoka
3. Państwowa, Wyższa Szkoła Zawodowa im. Jana Grodka w Sanoku
4. Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Wandy Kossakowej w Sanoku
5. Sanockie Towarzystwo Muzyczne
6. Podkarpacka Fundacja Rozwoju Kultury
7. Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku
8. Muzeum Historyczne w Sanoku
9. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku im. Grzegorza z Sanoka
10. Sanocki Dom Kultury
11. Młodzieżowy Dom Kultury w Sanoku
12. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Sanoku
13. Biuro Wystaw Artystycznych – Pracownia Edukacji Artystycznej w Sanoku
14. PTTK oddział „Ziemia Sanocka”
15. Lokalna Organizacja Turystyczna „Bieszczady”
16. Centrum Informacji Turystycznej w Sanoku
17. Komenda Hufca ZHP w Sanoku
Uroczyste podpisanie umowy uświetniły występy młodych artystów z Państwowej Szkoły Muzycznej oraz Sanockiego Domu Kultury.

Zdrojowiska w Galicji – wykład

8 lutego w naszej bibliotece odbył się wykład dr. Roberta Lipelta pt. „Zdrojowiska i uzdrowiska w Galicji” zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Historyczne o/Sanok i MBP w Sanoku.

W oczekiwaniu na Boże Narodzenie – finał konkursu

(Inf. Halina Martowicz) 26 stycznia br. w Filii Przedszkola nr 1 w dzielnicy Dąbrówka miał miejsce uroczysty finał 4. edycji konkursu plastycznego „W oczekiwaniu na Boże Narodzenie”, którego organizatorem były filie Miejskiej Biblioteki Publicznej w dzielnicy Dąbrówka i Olchowce. Zadanie konkursowe polegało (temat do wyboru) na wykonaniu kartki świątecznej lub witrażu z motywami bożonarodzeniowymi. Na konkurs wpłynęło 297 prac z Sanoka, Zagórza, Bukowska, Wolicy, Nowosielec, Beska, Pakoszówki, Tarnawy Górnej, Łukowego, Mokrego, Nowego Łupkowa i Komańczy. Prace konkursowe zostały ocenione w kategoriach plastycznych i grupach wiekowych: przedszkolaki Oddziałów „O”, uczniowie szkół podstawowych, młodzież gimnazjalna i dorośli. Nagrodzono 120 uczestników, przyznając równorzędne 1,2 i 3 miejsca oraz wyróżnienia. Wszyscy uczestnicy ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Wolicy i Zagórzu, Warsztatów Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej i Internatu Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku otrzymali dyplomy i upominki. Nagrody wręczono w obecności zaproszonych gości: Czesławy Kurasz, prezes Powiatowego Centrum Wolontariatu, wolontariuszy Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Stanisławy Skwarcan z Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Zuzanny Górka-Oryszczak z Promocji Gminy Sanok, Elżbiety Ziajki, dyrektor Przedszkola nr 1 w Sanoku. Całość zwieńczyły występy artystyczne i kolędowanie dzieci z przedszkola, które gościło konkursowiczów oraz uczniów ze Szkoły Podstawowej w Nowosielcach. Miłym akcentem były odczytane życzenia świąteczno-noworoczne, połączone z błogosławieństwem na Rok 2016, które organizatorzy konkursu otrzymali od Arcybiskupa Mieczysława Mokrzyckiego, Metropolity Lwowskiego. Z prac konkursowych została przygotowana wystawa, a następnie kartki świąteczne zostały przekazane do PCW na cele dobroczynne. Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu gratulujemy, a rodzicom, nauczycielom, terapeutom i katechetom dziękujemy za życzliwość i współpracę. Szczególne wyrazy wdzięczności organizatorzy kierują do sponsorów nagród. Zapraszamy do galerii zdjęć na bibliotecznym Facebooku.

Z Pyzą… u Kubusia Puchatka

(Inf. Halina Martowicz) 21 stycznia br. odbyło się kolejne spotkanie w ramach projektu „Pyza na europejskich dróżkach”, realizowanego przez Filię nr 1 MBP i Szkołę Podstawową nr 7 (Dąbrówka). Tym razem uczniowie, nasi czytelnicy, wybrali się z wszędobylską Pyzą do Wielkiej Brytanii. Pretekstem do zorganizowania spotkania był Międzynarodowy Dzień Kubusia Puchatka obchodzony 18 stycznia. W tym dniu, 134 lata temu, urodził się autor przygód Kubusia, pisarz Alan Alexander Milne. Brytyjski autor zaczął pisać przygody małego misia dla swojego synka Christophera. To właśnie jedna z ulubionych zabawek syna stała się pierwowzorem postaci, którą dziś zna każde dziecko na świecie. Nasi mali czytelnicy też pasjonują się przygodami misia i jego przyjaciół. Uczniowie z zapałem przyłączyli się do obchodów dnia ulubionego bohatera z bajki i filmów. Na spotkanie przygotowali pracę plastyczną „Stumilowy las” i przynieśli swoje ulubione Kubusiowe pluszaki. Podczas spotkania wspólnie czytano opowiadanie „Urodziny Puchatka”. Uczestnicy śpiewali wesołe piosenki i nuciły Kubusiowe mruczanki. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem, bo dzieci, tak jak Puchatek, bardzo lubią słodkie „małe co nieco”. Zapraszamy do galerii zdjęć na bibliotecznym Facebooku.

Zapraszamy na bal!

(Inf. Anna Zwolenik) Strefa dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku zaprasza na Bal Karnawałowy, który odbędzie się 6 lutego (w sobotę). Start: 14.00, zakończenie: 17.00. Program:

Konkurs na najciekawszy kostium karnawałowy

Wybór Króla i Królowej Balu

Konkursy z nagrodami

Zabawy z Klaunem Śmiechotkiem

Niespodzianki

Słodycze

Zapraszamy dzieci od 4 do 12 lat – wstęp wolny.

Jasełka za jeden uśmiech

(Inf. Halina Martowicz) W Warsztatach Terapii Zajęciowej przy ul. Robotniczej od świąt Bożego Narodzenia przez cały styczeń, prawie codziennie, od przeszło dziesięciu lat wystawiane są jasełka w wykonaniu uczestników terapii tej placówki, którą kieruje Marzena Szuwalska.  Zespół aktorów, a jest ich czterdzieścioro, tworzą uczestnicy warsztatów. Dzięki życzliwości i otwartości mogli je obejrzeć wszyscy: począwszy od zapraszanych rokrocznie władz miejskich i samorządowych, poprzez uczniów sanockich szkół, rodziców aktorów, sympatyków, przyjaciół i znajomych. Wśród widzów znaleźli się także pracownicy i przyjaciele filii MBP oraz wolontariusze Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Jasełka te różnią się jednak od tych, które mogliśmy oglądać gdzie indziej. Tu widzowie z trudem ukrywają wzruszenie, ukradkiem ocierając łzy, gdy słyszą kolędy i pastorałki mówiące o nadziei i miłości, pokonywaniu przeszkód. O przygotowaniach takiego występu najlepiej wie  Edyta Frycz, reżyser przedstawienia, na co dzień rehabilitantka z WTZ, która opowiedziała o przygotowaniach, rozpoczynających się już w listopadzie – przeglądaniem scenariuszy różnych jasełek, z których tworzy jeden, odpowiedni do potrzeb warsztatowych aktorów. Wyszukuje także mniej znane kolędy, pieśni i pastorałki, najpierw uczy się ich sama, a potem zaczyna pracę z uczestnikami warsztatów. W ten sposób, przygotowując przedstawienie po raz kolejny, aktorzy nie są znudzeni i nie nudzą się też widzowie. Próby odbywają się dwa razy dziennie, natomiast śpiewanie ćwiczą w każdej wolnej chwili. Przedstawienie nie tylko wzrusza, podziw wzbudzają także stroje autorstwa opiekunki pracowni krawieckiej – p. Marii Bury, oraz wpisująca się w atmosferę świąt scenografia, którą przygotowuje szefowa pracowni plastycznej – Dorota Oklejewicz. Autorem szopki jest Krzysztof Michalski, kierujący pracownią stolarską. Jasełkami żyją całe warsztaty, a aktorzy nie tylko przeżywają swoje występy, ale bardzo się nimi cieszą. Kierownictwo i kadra dba o to, by dawać swoim podopiecznym możliwość sprawdzania się. Każdego roku angażują wszystkich uczestników warsztatów w przygotowanie jasełek, jednych w  rolach głównych, innych jako postacie drugoplanowe – tak, na zmianę, mają co roku możliwość spróbowania się w różnych rolach, by za każdym razem uczyć się czegoś nowego. Jak w każdych jasełkach jest tu Maryja z Dzieciątkiem, Józef, pasterze, aniołowie, Trzej Królowie, król Herod z żoną, diabeł i śmierć oraz narrator. Na zakończenie przedstawienia wszyscy aktorzy wychodzą na scenę, by z uśmiechem i radością pożegnać się z widownią, która odpłaca się tym samym – uśmiechem i gromkimi brawami na stojąco. Warto przy tej okazji wspomnieć, że twórcza działalność trwa w warsztatach przez cały rok. Kierownictwo dba,  by prace uczestników były prezentowane na corocznych wystawach organizowanych z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy przez GOK w Klubie Górnika. Swój artystyczny dorobek prezentują na wystawach w skansenie i MBP w Sanoku na konkursach, w których chętnie uczestniczą, odnosząc sukcesy.    Co roku, w okresie świątecznym, jasełka w wykonaniu uczestników warsztatów zadziwiają, wzruszają i kruszą bariery. Z dziecięcą prostotą i radością głoszą, że „Dziecię nam się narodziło….Maleńka Miłość – Chrystus Pan”. Otuchy dodaje myśl, że w naszym mieście z osobami wymagającymi dodatkowej troski i opieki pracują z wielkim oddaniem i zaangażowaniem ludzie, dla których miarą sukcesu jest czyjś uśmiech. Zapraszamy do galerii zdjęć na bibliotecznym Facebooku.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz