Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży

Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży prowadzi bibliotekarka Elżbieta Ciupak. Dołączyć do niego można w każdej chwili – serdecznie zapraszamy. A oto niektóre z książek, które omawiane były na spotkaniach.

 

Paulo Coelho: „Piąta góra”

Książka opowiada o Eliaszu, proroku zmuszonym do ucieczki z rodzinnego miasta. Objawił mu się anioł i powiedział, co powinien dalej robić i dokąd pójść. Bohater uczynił to, co polecił mu anioł: udał się do domu niewiasty z dzieckiem, która miała go przyjąć, napoić i nakarmić. Następnie Eliasz zakochał się w kobiecie, zwalczał jednak to uczucie, gdyż uważał, że jest wybrańcem Boga. Niewiasta zginęła podczas wojny. Dopiero po tym wydarzeniu Eliasz uświadomił sobie siłę swojego uczucia do niej. Zrozumiał także, iż powinien zmienić swoje życie. Bohater podczas swojej tułaczki zwątpił w Boga, jednakże dzięki licznym wyzwaniom rzuconym przez los, ostatecznie uwierzył w jego istnienie. Uznał także, że to właśnie on został wyznaczony i wyróżniony wśród ludzi, aby wiernie służyć Bogu.

John Green: „Papierowe miasta”

Nastoletni Quentin Jacobsen spędza czas na adorowaniu z oddali żądnej przygód, zachwycającej Margo Roth Spiegelman. Więc kiedy pewnej nocy niegrzeczna Margo uchyla okno i, zakamuflowana jak ninja, wkracza na powrót w jego życie, wzywając go do udziału w tajemniczej i misternie zaplanowanej przez siebie kampanii odwetowej, Quentin oczywiście podąża za dziewczyną. Gdy ich całonocna wyprawa dobiega końca i nastaje nowy dzień, Quentin przychodzi do szkoły i dowiaduje się, że zagadkowa Margo w tajemniczych okolicznościach zniknęła. Chłopak wkrótce odkrywa, że Margo zostawiła pewne wskazówki i że zostawiła je dla niego. Podążając jej urywanym śladem, w miarę zbliżania się do celu, odkrywa zupełnie inną Margo, niż ta, którą kochał i znał dotychczas.

DKK czyta Sapkowskiego

Pierwsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu dla Młodzieży w nowym roku odbyło się 22 stycznia (środa). Klubowiczki jak zawsze stawiły się w pełnym składzie. Tematem mroźnego styczniowego spotkania była twórczość Andrzeja Sapkowskiego, a dokładnie jego ostatnio wydana powieść „Sezon burz”. Opowieść, jak na dobry thriller przystało, zaczyna się od trzęsienia ziemi, a potem napięcie tylko rośnie. Postacią łączącą tę powieść z sagą o wiedźminie jest Geralt, który stacza morderczą walkę z drapieżnikiem żyjącym tylko po to, żeby zabijać. Przeżywa także burzliwy romans z rudowłosą Koral, w którego tle rozgrywają się królewskie i czarodziejskie intrygi. Fani Sapkowskiego znajdą w powieści cechy charakterystyczne dla twórczości pisarza (mistrzowskie opisy walk, barwne dialogi, wartką akcję). To wszystko sprawia, że jest to powieść, którą czyta się jednym tchem. Większość klubowiczek jest zafascynowana twórczością Sapkowskiego, dlatego rozmowa na temat powieści była bardzo burzliwa. Wszystkich fanów, ale i tych, którzy dotąd nie są przekonani do Sapkowskiego, namawiamy do lektury „Sezonu burz” – nudy z pewnością nie zazna nikt. (ec)

S.J. Kincaid: „Insygnia Wojny Światów”

Wielką przyjemnością dla organizatorów DKK, ale i jego uczestników, są comiesięczne spotkania w bibliotecznym klubie. Sprawia to nie tylko lektura wybranych książek, ale przede wszystkim same klubowiczki – inteligentne, bardzo aktywnie uczestniczące w każdej dyskusji, mające wiele do powiedzenia również na inne tematy, zwłaszcza dotyczące problemów młodzieży. Bycie młodym w dzisiejszych czasach do łatwych nie należy, a czytanie książek, szczególnie tych z dziedziny fantasy czy science-fiction, pozwala młodym chociaż na chwilę na znalezienie się w ciekawszym świecie. Właśnie książka S.J. Kincaid pt : ” Insygnia Wojny Światów” pozwala przenieść się w czasie i przestrzeni i sprawdzić, jak to jest, kiedy spełniają się wszystkie marzenia. Tak dzieje się bowiem z głównym bohaterem, Tomem Rainesem. Zawsze chciał być kimś wyjątkowym, a nie tylko chłopcem biegającym od kasyna do kasyna za swoim ojcem hazardzistą – i nagle wszystkie niedostępne dotychczas możliwości stają się jego rzeczywistością. „Insygnia” to świetna przygoda w fantastycznym świecie, ale też opowieść o poszukiwaniu własnej tożsamości. Dyskusja na temat książki, a zwłaszcza o możliwości przeniesienia wojny w kosmos (bo taka jest wizja pisarki) wywołała ogromne emocje. Podsumowując lekturę, klubowiczki zgodnie stwierdziły, że dawno już nie czytały tak dobrej książki z gatunku s-f.(ec)

Wakacje czas zacząć!

Ostatnie z zaplanowanych na rok szkolny 2012/13 spotkanie DKK dla Młodzieży odbyło się w Zielonej Czytelni i – jak na dopiero co rozpoczęte wakacje przystało – o książkach rozmawiałyśmy przy grillu i sałatkach. W związku z tym miało ono też nieco zmienioną formułę: tematem nie była konkretna książka, ale te najulubieńsze z dotychczas przeczytanych w ramach spotkań klubowych. Jednogłośnie ukochanym autorem został obwołany Eric Emmanuel Schmitt, którego kilka książek omawiałyśmy w DKK. Dodajmy, że nie dość, iż było to pierwsze spotkanie w plenerze, to aktywnie uczestniczył w nim również pies, choć niestety, nie zdradził nam swoich książkowych preferencji. (ec)

Kristin Cashore: „Wybrańcy”

O wielu niespotykanych darach głównej bohaterki książki Kristin Cashore pt. „Wybrańcy” dowiedzieliśmy się na piątkowym spotkaniu w DKK dla Młodzieży. Młodzież jak zwykle nie zawiodła – świadczy o tym 90-procentowa frekwencja! W piękne wiosenne popołudnie spotkałyśmy się, aby porozmawiać o twórczości K. Cashore, a szczególnie o przygodach głównej bohaterki „Wybrańców” – Katsy, dziewczyny obdarzonej darami – między innymi darem czytania w myślach i darem walki. „Wybrańcy” to zupełnie inny rodzaj literatury niż ta, którą zajmowałyśmy się ostatnio. Świat, w którym toczy się akcja, jest światem fantasy stworzonym przez autorkę. Jest to niewątpliwie książka dla młodzieży, która w czasach współczesnych coraz częściej sięga po taką tematykę – jak wynikało z dyskusji – najczęściej po to, by oderwać się od codzienności i jej problemów, z którymi często nie jest w stanie sobie poradzić. (ec)

John Green: „Gwiazd naszych wina”

Ostatnie spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży odbyło się 15 marca. Klubowiczki jak zwykle dopisały, frekwencja była stuprocentowa, a sprawił to John Green – wspaniały, młody pisarz, autor książek dla młodzieży. „Gwiazd naszych wina” przyniosła mu ogromną poczytność i splendor. Jej bohaterką jest szasnastoletnia Hazel, która choruje na raka. Leczenie przedłużyło jej życie o kilka lat, ale nie doprowadziło do remisji. Na jednym z zajęć grupy wsparcia pojawia się Augustus – chłopiec, również chory, który bez pamięci zakochuje się w Hazel i wcale nie przeszkadza mu to, że dziewczyna ciąga za sobą butlę z tlenem, co trzyma ją przy życiu. „Gwiazd naszych wina” to piękna powieść o miłości dwojga nastolatków – miłości zaskakująco dojrzałej. Po przeczytaniu tej książki klubowiczki jedomyślnie stwierdziły, że do rzadkości należy pisanie o śmiertelnej chorobie w taki sposób – motywem przewodnim nie jest tu bowiem śmierć sama w sobie i ból towarzyszący utracie bliskich, lecz walka o swoje własne „ja” sprzed choroby. Książka jest magiczna i godna polecenia każdemu, bez względu na wiek. Czytając ją, na przemian można płakać i śmiać się do łez. Pozwala zrozumieć, czym jest miłość w obliczu nieuchronnego losu. Już dawno w DKK nie czytałyśmy tak pięknej i przejmujacej lektury.(ec)

Eric-Emmanuel Schmitt: „Milarepa”

Nowy 2013 rok w DKK dla Młodzieży rozpoczęłyśmy spotkaniem na temat kolejnej powieści Erica-Emmanuela Schmitta. Tym razem była to piękna baśń tybetańska mówiąca o sensie istnienia – „Milarepa”. Baśń ta opowiada historię mnicha Milarepy, który w swym życiu przeszedł przeobrażenie z mściciela do oświeconego człowieka i stał się największym mistykiem Tybetu. Klubowiczki – jak zawsze zaangażowane w dyskusję – zgodnie zwracały uwagę na fakt, że w tej odsłonie E.E Schmitt pokazuje nam się ze strony, jakiej dotąd – mimo lektury kilku już jego powieści – nie poznałyśmy. (ec)

Eric-Emmanuel Schmitt: Oskar i pani Róża”

Ostatnie spotkanie w 2012 roku DKK dla Młodzieży poświęcone było książce „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitta. Głównym bohaterem tej książki jest Oskar, który chory na białaczkę w obliczu śmierci zaczyna pisać pod namową pani Róży listy do samego Boga. Oskar dobrze nie zna Boga, ale odnajduje w Nim wiernego słuchacza i przyjaciela. Książka ta uświadamia wszystkim młodym i nie tylko młodym ludziom, że życie to coś czego nie można zmarnować. Trzeba codziennie patrzeć na swiat jak by to miał być ostatni raz. Jest to piękna, mądra i niepozbawiona humoru opowieść o tym, jak pokonać strach, odnaleźć wiarę i nie poddać się w obliczu nieszczęścia. Jest to książka, którą polecamy każdemu młodemu człowiekowi – z pewnością wpłynie ona na jego podejście do życia. (ec)

Marliese Arold: „Angel – dziecko ulicy”

Rozstanie rodziców, popijanie mamy, ciągłe oskarżenia i kłótnie… Szesnastoletnia Svenja, nie wytrzymuje domowej atmosfery i ucieka. Dołącza do gangu Wilczycy, a obdarzona niewinną anielską urodą i nazwana Angel, zostaje królową żebraków. Światem, w którym teraz żyje, jest tyleż zafascynowana, co przerażona i brak jej poczucia bezpieczeństwa… Na zajęciach DKK dla Młodzieży, ktre odbyły się 5 października uczestniczki opowiadały, jak bardzo poruszyła je ta książka. Generalny wniosek był taki, że mieszkanie w małych miasteczkach ma jednak także swoje plusy – patologie, o których mogły przeczytać, w dużej mierze dotyczą głównie wielkich miast. Walki gangów, bezdomność dzieci – to wciąż jeszcze nie dotyczy nastoletnich mieszkańców naszego miasta. (ec)

Suzanne Collins: „Igrzyska śmierci”

16 listopada odbyło się spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży poświęcone książce „Igrzyska śmierci” Suzanne Collins. Część z uczestniczek była już nie tylko po lekturze, ale i po obejrzeniu filmu pod tym samym tytułem, mogłyśmy więc porównać książkę z jej ekranizacją. Z pewnością książka zachwyciła wszystkich bardziej. Zaskakujące zwroty akcji, świetny język powieści, tworzący niepokojący i wciągający klimat, dynamiczne postaci i po prostu wciągajaca fabuła – to wszystko sprawiły, że nie mogłyśmy oderwać się od lektury – mówiły DKK-owiczki.
Na ruinach dawnej Ameryki Północnej rozciąga się państwo Panem, z imponującym Kapitolem otoczonym przez dwanaście dystryktów. Okrutne władze stolicy zmuszają podległe sobie rejony do składania upiornej daniny. Raz w roku każdy dystrykt musi dostarczyć chłopca i dziewczynę między dwunastym a osiemnastym rokiem życia, by wzięli udział w Igrzyskach śmierci, turnieju na śmierć i życie, transmitowanym na żywo przez telewizję. Bohaterką, a jednocześnie narratorką książki jest szesnastoletnia Katniss Everdeen, która mieszka z matką i młodszą siostrą w jednym z najbiedniejszych dystryktów nowego państwa. Katniss po śmierci ojca jest głową rodziny a musi troszczyć się o młodszą siostrę i chorą matkę, a jest prawdziwa walka o przetrwanie… Jest to pierwszy tom trzyczęściowego cyklu, z pewnością spotkamy się kiedyś, by porozmawiać o kolejnych tomach. (ec)

Spotkanie z Barbarą Kosmowską

23 maja w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku odbyło się spotkanie z pisarką Barbarą Kosmowską – autorką książek dla młodzieży i dorosłych. Spotkanie to odbyło się w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestniczyła w nim młodzież klas trzecich sanockich gimnazjów wraz z klubowiczkami DKK. Pisarka opowiedziała między innymi o początkach swojej przygody z pisaniem, która zaczęła się, jak sama stwierdziła, dość późno, a także o tym, iż jej książki, zanim trafią do czytelnika, podlegają ostrej cenzurze jej córki Iwy (tłumaczki na stałe mieszkającej w Helsinkach). W drugiej części spotkania uczestnicy zadawali pytania. Młodzież pytała o twórczość, o współpracę z wydawnictwami, o tytuły nowych pozycji oraz o inne zainteresowania autorki. Twórczość Barbary Kosmowskiej bardzo przypadła im do gustu, a spotkanie okazało się tym ciekawsze, że z klubowiczkami DKK całkiem niedawno rozmawiałyśmy na temat książki „Samotni pl.” Na zakończenie jedna z nich podziękowała pisarce za spotkanie, wręczając bukiet kwiatów, a dyrektor MBP obdarował członkinie DKK dla Młodzieży ostatnio wydaną książkę Barbary Kosmowskiej pt. ” Dziewczynka z parku”, z dedykacjami autorki. Spotkanie możemy zaliczyć do bardzo udanych – młodzież bardzo cieszyła się, iż mogła osobiście poznać pisarkę, którą lubi i czyta jej książki, a która okazała się kimś doskonale znającym i rozumiejącym ich i ich problemy. (ec)

Spotkanie z Grzegorzem Kasdepke

8 maja, w Oddziale dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej w Sanoku w ramach DKK dla młodzieży odbyło się spotkanie dzieci z klas drugich i trzecich sanockich szkół podstawowych nr 1, 2 i 3 ze znanym autorem książek dla dzieci Grzegorzem Kasdepke. W spotkaniu uczestniczyły również klubowiczki DKK. Pisarz opowiadał o tym, jak zaczęła się jego przygoda z pisaniem, która trwa już ponad 10 lat, a także, iż jego książki zanim trafią do czytelnika podlegają ostrej cenzurze jego syna Kacpra. W żartobliwy sposób przedstawił swoją twórczość – między innymi mówił o przygodach detektywa Pozytywki, perypetiach bliźniaków Kuby i Buby. Odczytywał również fragmenty swoich książek. Taka prezentacja tej twórczości bardzo podobała się dzieciom, które żywo reagowały na słowa pisarza. Druga część spotkania przybrała formę konferencji prasowej. Dzieci wcieliły się w dziennikarzy zadających autorowi pytania, które dotyczyły sfery osobistej, zawodowej, zainteresowań pisarza, jego preferencji muzycznych, literackich oraz planów pisarskich. Na zakończenie Grzegorz Kasdepke opowiedział o swojej najnowszej książce pt. „Horror, czyli skąd się biorą dzieci” Po burzy pytań pan Grzegorz rozdawał autografy i podpisywał książki zakupione przez dzieci podczas kiermaszu, który trwał równolegle ze spotkaniem. (ec)

Gaja Kołodziej: „Wystrzałowa licealistka”

Tym razem rozmawiałyśmy o tym, że życie maturzystki jest bardzo trudne. W książce Gai Kołodziej sprawa się komplikuje o wiele bardziej, gdy bohaterka zostanie… zwerbowana do agencji antyterrorystycznej IST. Czy możliwa jest praca w tajnej agencji i utrzymanie rodziców w niewiedzy? A do tego wizja matury wisząca jak kat nad zbolała duszą? (ec)

Paulo Coelho: „Weronika postanawia umrzeć”

30 marca odbyło się kolejne spotkanie z klubowiczkami DKK, tematem którego była książka Paula Coelho „Weronika postanawia umrzeć”. Książka ta opowiada o młodej kobiecie, która znudzona monotonnym życiem postanawia odejść z tego świata i popełnić samobójstwo. Jest to jednak nieudana próba, która sprowadza ja do szpitala psychiatrycznego, gdzie szaleństwa jest w nadmiarze. Tu jednak Weronika odżywa na nowo, zakochuje się w młodym człowieku i jej życie nabiera kolorów. Jest to książka o poszukiwaniu sensu życia i chociażby małego w nim szaleństwa. Warto ją przeczytać, ponieważ każdy z nas bywa przytłoczony codziennością, monotonią życia i wciąż na nowo musi podejmować próbę radzenia sobie z tymi przeciwościami losu. (ec)

Barbara Kosmowska: „Samotni.pl”

Kolejne spotkanie w Dyskusyjnym Klubie Książki już za nami. W miłej atmosferze rozpoczynających się ferii rozmawiałyśmy o samotności, która dotyka coraz większą grupę społeczeństwa nie omijając młodzieży. Wiele spraw nam umyka, życie przyspieszyło. Coraz mniej umiemy się z sobą komunikować, choć mamy do tego najnowsze narzędzia. Ludzie coraz bardziej oddalają się od siebie, coraz trudniej o zaufanie drugiego człowieka. Tematem tym doskonale zajęła się Barbara Kosmowska, autorka książki „Samotni.pl”. Jest to poruszająca, ciepła historia o wrażliwości, uśmiechu często przez łzy, o poznawaniu i akceptacji samego siebie oraz problemach samotności, z którymi zmaga się coraz więcej młodych ludzi. Bohaterami książki są ludzie samotni z wyboru lub konieczności. Zdaniem autorki z samotnością można sobie poradzić, wystarczy rozejrzeć się wokół i znaleźć podobną do siebie osobę, która jest w stanie nam pomóc. Książka ta jest nie tylko obyczajowym obrazkiem, ale także rodzajem niosącej pocieszenie terapii. Niezwykle głęboka, wzruszająca, a przy tym wolna od taniego sentymentalizmu. Polecamy ją zwłaszcza młodzieży, która często jest zagubiona i szuka bratniej duszy. (ec)

Marta Fox: „Karolina XL”

24 lutego 2012 r. w Dyskusyjnym Klubie Książki dla Młodzieży rozmawialiśmy o ksiące Marty Fox „Karolina XL”. Kolejna powieść autorki młodzieżowych bestsellerów wprowadza w świat wrażliwej młodzieży, tęskniącej za przyjaźnią, akceptacją, miłością. Tym razem rzecz o wrażliwej Karolinie XL i jej wieku nastoletnich problemach, wynikających nie tylko z jej nadwagi. Odważna, momentami bardzo ostra, ale i ciepła opowieść o dziewczynie walczącej o własną godność, poszukującej akceptacji dla inności. Także o dojrzewaniu w dobie kultu ciała i o tym, jak trudno i pięknie szukać miejsca w życiu, gdzie każdy chciałby zabłysnąć i odnieść sukces. Są w tej historii celne obserwacje obyczajowe, jest intryga, humor oraz miłość. To opowieść dla młodzieży i dorosłych, którzy zbyt szybko zapominają, jakim ciężarem bywa dojrzewanie i jakiego potrzebuje wsparcia. (ec)

Zaczynamy: Ewa Nowak i „Bardzo biała wrona”

2 grudnia 2011 r. rozpoczął w naszej bibliotece działalność Dyskusyjny Klub Książki dla Młodzieży. Tematem pierwszego spotkania była twórczość Ewy Nowak, a konkretnie książka pt: „Bardzo biała wrona”. Na kolejne spotkania zapraszamy wszystkich gimnazjalistów, których pasją jest czytanie. W DKK rozmawiać będziemy o ważnych i poruszających sprawach: przyjaźni, miłości, kłopotach w szkole, problemach z rodzicami, rówieśnikami, z samym sobą. Książki na kolejne spotkania – będące pretekstem do tych rozmów – uczestnicy DKK będą otrzymywać w Oddziale dla Dzieci. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych gimnazjalistów!


Koordynator spotkań – Elżbieta Ciupak, pracownik Strefy dla Dzieci

Zapisz