„Nowe kwiaty Grzegorza” czyli MOC WIOSENNEJ WSPÓŁPRACY w bibliotece


W warunkach ciężkiego niedoboru kolorów, podczas ostatniego ataku zimy, dnia 21 marca 2018 r., wzbogaciliśmy nieco przestrzeń wokół biblioteki, starając się wyprzedzić wiosnę o krok; oczarować ją i zaczarować siłą pozytywnej energii uczestników Powitania Wiosny z Grzegorzem! Jak widać dziś (poniedziałek, 26 marca, pięć dni po pamiętnych wydarzeniach) – akcja zakończyła się pełnym powodzeniem. Za oknami świeci słońce, a resztki tegorocznego śniegu zajmują właściwe miejsce we wspomnieniach. Jaki wpływ na to miało nasze wiosenne poruszenie? Oczywiście – nieoceniony! Być może wiosna przyszłaby (w końcu, kiedyś) bez naszego wkładu, ale w Sanoku zabrakłoby co najmniej kilkuset uśmiechów, pojawiających się na widok pogodnych rysunków czy nowych kwiatów Grzegorza z Sanoka. A wszystko to w ogóle nie miałby miejsca gdyby nie kilka drobnych wkładów w ten wspólny efekt!

Na początku były warsztaty filcowania, które przeprowadziliśmy dla wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Sanoku. To tam powstały cudowne kwiaty zdobiące majestatyczną figurę Grzegorza. Prawda, że do twarzy mu z bukietem? Street-artową dekorację wykonali razem z instruktorem z biblioteki uczniowie Szkoły Przysposabiającej do Pracy przy SOSW, klasy pani Katarzyny Bryt i Małgorzaty Adamiak, przy pomocy Tomasza Skalickiego i Bernadetty Michałowskiej. Wychowankom SOSW pomagali też uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, odbywający praktyki w MBP w Sanoku. Razem z uczestnikami było nas sporo ale wykonanie tak dużych kwiatów filcowanych na mokro naprawdę wymaga trochę siły!

Finał akcji zaplanowaliśmy na środowy poranek, 21 marca – w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny. Komendant Powiatowy sanockiej Straży Pożarnej, Grzegorz Oleniacz zgodził się wspomóc nas tego dnia zasobami ludzkimi i na miejscu w dniu akcji pojawili się, budząc zachwyt dzieci, (a i pracowników biblioteki, bo niecodzienna to sytuacja kiedy tacy goście pojawiają się w bibliotece – nie chcę tu powiedzieć, że strażacy nie czytają książek, tylko tyle, że zwykle pojawiają się u nas bez umundurowania, „po cywilnemu” )  Funkcjonariusze Załogi Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej. To oni mocowali bukiet w dłoni sanockiego wieszcza, podczas gdy dzieciaki z klas 2 a, 2 b ze Szkoły Podstawowej nr 2, oraz wykonawcy dekoracji z SOSW, pod pomnikiem tańczyli w pierwszym wiosennym korowodzie i barwili zalegający śnieg, malując na nim sprayem kolorowe kwiaty. Dziękujemy wychowawczyniom klas, które nas odwiedziły – pani Agnieszce Polańskiej i Marioli Brygidyn! To ich podopieczni (cały czas razem z wykonawcami dekoracji J ) po zakończonej akcji Przywitania Wiosny z Grzegorzem, spod pomnika udali się do Strefy Dla Dzieci. Tam – spod ich kredek, pasteli i mazaków wyszły prawdziwie wiosenne dzieła wyobraźni! Można było je podziwiać przez cały weekend, powieszone na plenerowej wystawie przed biblioteką. Do wiszących na sznurkach prac swoje rysunki mogły dołączyć podczas wiosennego spaceru także dzieci z Sanoka. I nawet, jeśli część prac zdmuchnął wiatr albo inne „siły natury” to uważamy, że warto było wyjść z wystawą na zewnątrz, żeby mogły cieszyć oczy sobotnich i niedzielnych spacerowiczów, w ten pierwszy wiosenny weekend. A może któraś praca, zerwała się ze sznurka i jak w baśni Andersena, poleciała wprost do okna mieszkania, w którym brakowało uśmiechu i wiosennych kolorów? To wszystko dzięki ich młodym autorom!

Mamy nadzieje, że sanoczanie ciepło przyjmą wiosenną dekorację naszego Patrona. Jak można się domyślić, chodzi tu nie tylko o ozdobienie pomnika. Owszem, dobrze popatrzeć na coś nowego, na piękne prace ale najważniejsze są małe gesty zmieniające rzeczywistość na lepsze! Dlatego dziękujemy pomocnikom – zarówno „mało” i „dużo” letnim – z Wami od razu czujemy wiosnę!

Fotorelacja z I Dnia Wiosny w bibliotece TU (link)


tekst: A.K.
zdjęcia: J.R, K.B., A.K.