Kraina Wyobraźni czyli Ferie z Biblioteką 2018

Ferie zimowe 2018 już za nami. Nawet się nie spostrzegliśmy kiedy minęły. Zima, jak na zamówienie, dopisała śniegiem i sprzyjającą aurą, a w bibliotece miejskiej postaraliśmy się o to, żeby oprócz sportów zimowych na świeżym powietrzu dzieci zaznały nieco przygód w krainie wyobraźni i historii. Propozycje zajęć dla dzieci przygotowaliśmy zarówno przy ul. Lenartowicza, jak i w naszych Filiach.

Piraci w Strefie dla Dzieci

W pierwszym tygodniu z młodszą grupą uczestników ferii w Strefie dla Dzieci przy Lenartowicza wypłynęliśmy w pięciodniowy rejs po morzach i oceanach. Przestrzeń wypożyczalni dla dzieci i młodzieży, za sprawą młodych adeptów morskich podróży zmieniła się w statek piracki z prawdziwego zdarzenia! Na jego pokładzie uczestnicy naszych ferii przeszli szereg prób dowodzących zręczności, odwagi, umiejętności współpracy i samodyscypliny. Po nich, gotowi do rejsu, zostali oficjalnie mianowani Piratami na Okręcie im. Grzegorza z Sanoka.

Podczas tygodniowych zajęć nie zabrakło czasu na zajęcia manualne, swobodną zabawę i  wspólną lekturę. Szukaliśmy skarbów i odkrywaliśmy nieznane zakątki biblioteki. Największą niespodzianką było odnalezienie samego Sindbada Żeglarza, który z portu w dalekim Bagdadzie przypłynął do biblioteki na spotkanie z młodymi czytelnikami!

Poszukiwacze Grzegorza w akcji!

Drugi tydzień ferii w bibliotece upłynął na poszukiwaniu  – razem ze starszą grupą uczestników z klas IV-VI – patrona naszej biblioteki, Grzegorza z Sanoka. Rozpoczęliśmy od sondy ulicznej, podczas której zapytaliśmy sanoczan co wiedzą o człowieku z pomnika przy ul. Lenartowicza. Od tych, którzy chcieli z nami rozmawiać, dowiedzieliśmy się między innymi, że był humanistą i mógł być poetą. Pojawiły się też nieoczekiwane tropy i pytania, jak te co mógł robić Grzegorz z Sanoka kiedy był dzieckiem, albo czy rzeczywiście miał tresowaną fokę, jak na rysunku Daniela de Latour znalezionym w naszej Wypożyczalni.

Musieliśmy pogłębić nasze badania! W następnych dniach, wykorzystując różne metody działania poznawaliśmy sylwetkę słynnego sanoczanina. Zorganizowaliśmy w Czytelni sanockiej biblioteki konferencję prasową, podczas której uczestnicy ferii w bibliotece wcielili się w rolę dziennikarzy nie szczędząc pytań zaproszonemu specjaliście – dyrektorowi biblioteki, Leszkowi Puchała. Obsypany gradem pytań, gość honorowy pomógł zrozumieć dociekliwym dziennikarzom różne  wątki z życia Grzegorza z Sanoka.

Metody historyczne, dziennikarskie, detektywistyczne i plastyczne pozwoliły nam odkryć – czarno na białym – wiele faktów z życia Grzegorza. Dzięki wyobraźni, te fakty nabrały kolorów  i Grzegorz z Sanoka mógł stać się Grzesiem, który widział kiedyś fokę, a we śnie zajadał się nieznaną potrawą, taką jak ta, którą uwielbiają młodzi detektywi historii (dziś nazwalibyśmy ją pizzą). Przez ten tydzień ferii uczestnicy tak zaprzyjaźnili się z bohaterem, że na koniec postanowiliśmy zrobić „człowiekowi z pomnika” małą niespodziankę i podarowaliśmy mu na zimę ciepły szalik.

 

 

Kosmiczne ferie w Filii nr 3

Kosmiczne Ferie w Filii nr 3

Niesamowitą kosmiczną przygodę mogli przeżyć młodzi czytelnicy w filii nr 3 przy ul. Traugutta. Pani Paulina Sawicka „otworzyła” przestrzeń kosmiczną, opowiadając uczestnikom zajęć o planetach, gwiazdach  i kometach. Nasi mali astronauci dowiedzieli się na jakich planetach są wulkany, co to jest kosmos i czy można w nim spotkać ufoludka. Wybrali się też w międzyplanetarno – literacką podróż, słuchając „Bajek robotów” Stanisława Lema. Opowieść zainspirowała uczestników o wspólnej zabawy. Tworzyli kosmiczne stroje, balonowe maski kosmitów, a w końcu pokonali czasoprzestrzeń, wylatując w kosmos modelem kosmicznego odrzutowca, który wspólnie zbudowali! Stworzyli też własne mini – wulkany, które „ożywały” dzięki dodatkom octu i sody oczyszczonej. Dziękujemy prowadzącym za ten pełen atrakcji dla dzieci dzień!

Bajkowe Fantazje na Posadzie

Uczestnicy zajęć podczas ferii w filii nr 2 przy ulicy Robotniczej także nie mogli narzekać na nudę. Przez tydzień podróżowali po bajkowych krainach, przeżywając przygody z bohaterami swoich ulubionych opowieści. Bajkowe ferie zakończyły się wielką zabawą taneczną w sali widowiskowej spółdzielni mieszkaniowej AUTOSAN.

Wszystkie zajęcia podczas tegorocznych ferii były dla nas niesamowitą przygodą! Mamy nadzieję, że uczestnicy będą je wspominali długo i dobrze! Zapraszamy do odwiedzania nas na co dzień, bo biblioteka to prawdziwa brama do krainy wyobraźni, w której nie ma rzeczy zwykłych i nudnych dni!