„Room 213” w Galerii 20 – po wernisażu wystawy prac Daniela Białowąsa


Red queen. Green queen. Room 810, Room 37, Room 310. Intrygujące i enigmatyczne tytuły prac przedstawiających ludzkie sylwetki wyłaniające się lub zanurzone w szarym tle kwadratów malarskiego płótna. Sylwetki fragmentaryczne, ukazane w monochromatycznych skalach barw, każące odbiorcy skoncentrować się na przedstawionych emocjach. To na ścianach Galerii 20, 15 minut przed nadejściem pierwszych gości..

Wypełniona sala, uśmiechy, uściski dłoni. Gwar rozmów, a pośród nich skupione spojrzenia wędrujące wśród prac. To we wnętrzu sali wystawowej, po zainaugurowaniu wernisażu wystawy „Room 213” Daniela Białowąsa przez dyrektora MBP, Leszka Puchałę. A chwilę później i jedną ścianę dalej, między regałami Czytelni, okazjonalny poczęstunek, wygodna kanapa i choinka – zgoła inny, świąteczny klimat.

Piątkowy wernisaż w Galerii 20 sanockiej biblioteki był niecodziennym spotkaniem. Trudna tematyka prac związana z przeżyciami artysty podczas kilku pobytów w szpitalu w czasach dzieciństwa, połączona z niesamowicie ciepłą i otwartą osobowością samego malarza stworzyła nastrój twórczego kontrastu, dzięki któremu goście wystawy mogli swobodnie odczytywać znaczenia tajemniczych „pokoi” Daniela Białowąsa.

Każdy z obrazów to inna historia – a każda nie łatwa do opowiedzenia. Na przykład „Room 132 (Reed queen)” – czerwona królowa – koleżanka ze szpitalnej „sali obok”. Dziewczynka, która po doznaniu rozległych poparzeń spędziła kilka miesięcy w szpitalu. Jej historia i opowieści z innych „pokoi”, po kilkudziesięciu  latach wciąż tkwiące w świadomości artysty zostały przemalowane w formacie 100*100 cm. i poddane pod osąd wrażliwości widzów.

Co w nich zobaczą oglądający wystawę?

Artysta przedstawiając własne przeżycia związane z doświadczanymi historiami tworzy estetyczny filtr, przez który każdy z odbiorców może odnieść się do własnych emocji. A to, co zobaczymy zależy wyłącznie od tego jakie niepokoje kryją się w naszych „wewnętrznych pokojach”.

Dlatego (i nie tylko dlatego) bardzo mocno zachęcamy tych z Państwa, którzy jeszcze tego nie zrobili,  do obejrzenia prac sanockiego malarza. „Room 213” to jego czwarta wystawa indywidualna. Poprzednie były prezentowane w sanockiej bibliotece – Lynchowanie (2013), oraz w Galerii MDK w Sanoku – Feminium, (2015), Ingenium (2016). Prace artysty wystawiane były też na kilkunastu wystawach zbiorowych w Polsce.

Dziękujemy Danielowi Białowąsowi i wszystkim gościom wernisażu, za inspirujące spotkanie w piątkowy wieczór, do zobaczenia na następnych wernisażach – w kraju i za granicą!


A.K.