(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – Świętujemy Tydzień Bibliotek w Sanoku

 

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja, Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza i zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. (źródło)

Hasłem Tygodnia Bibliotek 2018 jest „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA”.Z tej okazji MBP im. Grzegorza z Sanoka zaprasza do udziału w akcji  „(DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA – poezją i prozą, na co dzień i od święta”, 9 maja o godzinie 12:00,na sanockim Rynku i w jego okolicach!

W środę, podczas Tygodnia Bibliotek, punktualnie o godzinie 12:00, w centrum naszego miasta chcemy się spotkać z ważnymi dla nas ludźmi, bez których nie istniałaby instytucja biblioteki – z naszymi Czytelnikami.

Chcemy przy tej okazji razem z Wami cieszyć się z tego co mamy – podzielić się przyjemnością płynącą z lektury na świeżym powietrzu, zainspirować się nawzajem cytatami z poezji i prozy. Przy szklance chłodnego soku porozmawiać o WSZYSTKIM – w myśl zasady „Wszystko jest Poezja!”

Spotkanie zaczniemy od rozmowy z poetą,  który Sanok zachował w swoich wierszach utrwalając ulotne chwile, jako obserwator i uczestnik życia miasta i mieszkańców, a przy tym człowiek obdarzony talentem „sensorycznej” transkrypcji przekazu świata zmysłów na słowa  – Januszem Szuberem.

Co będzie się działo?

Spotkanie z Januszem Szuberem o godzinie 12:00 na placu św. Jana. Porozmawiamy o życiu poety, o jego związku z Sanokiem, przyjaźni ze Zbigniewem Herbertem.

Poezja w przestrzeni miasta  zmienimy wygląd Rynku i ulicy Franciszkańskiej odbijając na nich wiersze Janusza Szubera i Zbigniewa Herberta.

Strefa Relaksu przy Książce. Podczas trwania akcji (po spotkaniu na placu św. Jana) będziemy zachęcać przechodniów do „poczęstowania się książką” i chwili lektury na ławeczce przy Placu św. Jana lub na Rynku. Zachęcamy też do przyjścia z własną książką. Chcielibyśmy zgromadzić jak najwięcej osób czytających książki w jednym czasie w centrum naszego miasta. Niech na każdej ławce na Placu i na Rynku przez godzinę trwa przygoda z wyobraźnią!

Wspólne zdjęcie czytających Sanoczan. Niezależnie czy będzie nas 5 osób, czy 500 – zrobimy sobie wspólne zdjęcie na pamiątkę tej chwili. Każdy z uczestników dostanie zdjęcie przesłane w postaci pliku cyfrowego.

Pokażmy światu, że SANOK CZYTA – poezję i prozę, w dni powszednie i od święta!

Dla Czytelników, którzy tego dnia odwiedzą nas na Rynku, ulicy Franciszkańskiej i placu św. Jana przygotowaliśmy też drobne niespodzianki od Biblioteki.

Dziękujemy „Tygodnikowi Sanockiemu” za objęcie akcji patronatem medialnym.

Fotorelacja z akcji 9 maja na sanockim Rynku