Wernisaż prac Janusza Dziduszko w Galerii 20

Hieronim Bosch, Zdzisław Beksiński, Auguste Renoir, Tamara Łempicka i wielu innych artystów zagościło na dzisiejszym wernisażu w Galerii 20. A to za sprawą pochodzącego z Ustrzyk Dolnych twórcy, Jaunusza Dziduszki, który idąc tropem swoich inspiracji odtwarza w miniaturach dzieła znanych malarzy, posługując się przy tym niecodziennymi zgoła materiałami, jakich spodziewalibyśmy się w branży budowlanej raczej niż w malarstwie. Z tą ostatnią, skądinąd, autor rysunków (zdradźmy tę tajemnicę) wykonanych na papierze ściernym ma wiele wspólnego, gdyż po ukończeniu Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przez wiele lat pracował „w zawodzie”. Być może stąd to drobnoziarniste spoiwo pomiędzy światem malarskim i architektonicznym w twórczości artysty, który artystą nie chce się nazywać, skromnie poprzestając na mianie „rzemieślnika”.
Wystarczy jednak kilka spojrzeń na rysunki znajdujące się na wystawie będącej swoistą podróżą po historii sztuki, żeby nabrać przekonania o tym, że mamy do czynienia z czymś więcej niż „odtworzeniem” dzieł słynnych malarzy.
Prace pana Janusza zachęcają do interakcji, wciągają jak dobra książka. Szczególnie ciekawa jest kolekcja miniatur oparta na „Ogrodzie rozkoszy ziemskich” z dołączoną do obramowanych miniatur „mapą”. Duży wydruk dzieła Hieronima Boscha, powieszony nad rysowanymi odręcznie miniaturkami wciąga odbiorcę do gry w odnajdowanie szczegółów. Równie ciekawe są mini – reprodukcje prac Zdzisława Beksińskiego, których sporą kolekcję odnajdziemy w jednej z części wystawy.
Zachęcamy do odwiedzin! Wystawa czynna do końca sierpnia w godzinach pracy biblioteki.

Więcej zdjęć z wernisażu znajduje się TU (link)