„ZWIERZAKI & CUDAKI!” W Galerii 20 od 6 kwietnia

Już niebawem zaprosimy Państwa na wernisaż pierwszej wiosennej wystawy w sanockiej Galerii 20. 274Nową porę roku witamy oszałamiającym pokazem kreatywności! 6 kwietnia o godzinie 10:00 oficjalnie otworzymy XX jubileuszową wystawę dorobku artystycznego Wychowanków Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Sanoku  „ZWIERZAKI & CUDAKI!”. Podsumowuje ona siedem miesięcy pracy w ramach projektu Katarzyny Bryt i Stanisława Makarczaka, realizowanego z uczniami Szkoły Przysposabiającej do Pracy, w czasie zajęć ze sztuki użytkowej i rękodzieła.

Prace wykonane pod kierunkiem Katarzyny Bryt to zmyślne w formie i zaskakujące zwierzęce postaci, stworzone, ulepione, sklejone, przyspawane, doczepione, zahaczone lub zszyte z kawałków tekstyliów, gazet, sznurka, tektury, plastiku, pustych butelek, opakowań… Z tych materiałów „odpadowych” powstały fantastyczne figury, przy których spierać się można wprawdzie o jednoznaczną klasyfikację gatunkową, ale bez wątpienia nie odmówimy im artystycznego polotu, a ich twórcom żywej, promieniejącej wyobraźni.

„Zwierzaki” uczniów Stanisława Makarczaka odznaczają się z kolei wielką starannością wykonania. Tu liczy się dokładność i precyzja, potrzebne do rzemieślniczej pracy z materiałami takimi jak drewno i tworzywo drzewne, szkło czy metal. Dzieła wychowanków pana Stanisława nie pozostawiają wątpliwości – łabędź jest łabędziem, a żyrafa żyrafą. W tej części wystawy przyjemność oglądania wiąże się z podziwianiem dopracowanych i pięknych wyników skrupulatnej pracy technikami takimi jak wypalanie czy grawerowanie ręczne.

Można powiedzieć, że wystawa dzieli się na dwie części – konkretne, niezachwiane w formie „zwierzaki”, oraz zaskakujące „cudaki”, które wymykając się definicjom nadają całości dynamiki i skłaniają do zabawy w odgadywanie intencji twórców. Rzadko zdarza się nam pokazywać w Galerii 20 prace o tak dużej mocy pozytywnego przekazu. Coroczne prezentacje dorobku wychowanków SOSW zawsze „rozświetlają” przestrzeń wystawienniczą w bibliotece, a jubileuszowa XX wystawa jest szczególnie wyjątkowa. Nie przypadkiem pokazujemy ją w pierwszych wiosennych tygodniach, kiedy świat dookoła wydaje się nagle być większy i bardziej otwarty. Chcielibyśmy aby goście odwiedzający Galerię 20, oglądając „ZWIERZAKI & CUDAKI!” docenili ów artystyczny wkład w naszą „szarą codzienność”, dokonany przez  wychowanków SOSW i ich opiekunów. Odwiedzenie wystawy może być ciekawym uzupełnieniem popołudniowego spaceru z dziećmi po szkole lub sobotniej, porannej przechadzki po mieście.

Tło do wystawy – piękne, barwne prace plastyczne, różnymi zaskakującymi technikami wykonali: Adam, Damian oraz Krystian – uczniowie klasy trzeciej Szkoły Przysposabiającej do Pracy.

Serdecznie zapraszamy na wernisaż oraz wystawę.

„ZWIERZAKI & CUDAKI!” można będzie oglądać w Galerii 20, od 6 do 26 kwietnia 2018 r., w godzinach pracy  Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Lenartowicza 2 w Sanoku.