Zaznacz stronę

We wtorek 4 czerwca 2024 roku w Zespole Szkół nr 1 w Sanoku odbyło się spotkanie z Mateuszem Adamczykiem – znanym i cenionym popularyzatorem wiedzy o polszczyźnie. To pierwsze wydarzenie z cyklu realizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Sanoku w ramach projektu „Sanok – tu czytam. Biblioteka dla każdego”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Na wstępie Gość zwrócił uwagę na początki mowy, która „pochodzi z ciała” i jest rozwinięciem pierwotnych sposobów porozumiewania. Interesujące okazały się zagadnienia psycholingwistyki, czyli psychologii języka – dziedziny nauki na pograniczu psychologii i językoznawstwa, badającej jak język jest przyswajany, przetwarzany oraz wykorzystywany przez ludzki umysł.

Współcześnie coraz więcej osób ma problem z artykułowaniem myśli, słownictwo ubożeje a wiele określeń uznaje się za archaiczne. Polonista zachęcał do interesowania się językiem ojczystym, szukania etymologii słów, przysłów i powiedzeń. Mówił o wielkiej wartości używania języka z dbałością i szacunkiem do rozmówcy. Oprócz wielu ciekawostek jakimi podzielił się z młodzieżą istotny był aspekt wrażliwości na język polski. Słowa mają wielką moc, a mowa staje się formą otwarcia lub izolacji w stosunku do drugiego człowieka, może być źródłem bezpieczeństwa, ale też agresji.

Mateusz Adamczyk zwrócił uwagę na dyskryminację językową osób starszych, dla których nowe słowa stają się niezrozumiałe, o czym warto pamiętać w codziennych kontaktach międzypokoleniowych.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści