Zaznacz stronę
Jesień rozpoczęliśmy w bibliotece kolejnym spotkaniem z cyklu “Źródła kultury”. Już po raz czwarty Janusz Szuber zaprosił publiczność na Sali Gobelinowej sanockiego Zamku do rozmowy z Antonim Liberą, skupionej wokół najważniejszych wątków światowego dramatu. Po wakacyjnej przerwie nasz gość – pisarz, krytyk i scenarzysta, autor wielu przekładów dzieł klasycznych i współczesnych – wprowadził gości w świat późnobarokowego dramatu Jeana Baptiste Racine’a.

Antyczny Rzym w XXI wieku

 

Akcja “Brytanika”, którego fragmenty usłyszeliśmy wieczorem 24 września 2018 r., rozgrywa się w Rzymie I wieku naszej ery. Mimo przestrzału czasu, jaki mija między światem przedstawionym dramatu, a poniedziałkowym wieczorem na sanockim zamku, słowa dramatu w tłumaczeniu i interpretacji Antoniego Libery zabrzmiały nad wyraz aktualnie. Autor nowego przekładu po raz kolejny udowodnił, że u podstaw klasyki tego gatunku leżą uniwersalne ludzkie emocje.  Przetłumaczone w przystępny sposób, stają się na nowo czytelne dla współczesnych użytkowników literatury.

 

Lekcja literatury w Galerii 20

 

Uniwersalne dylematy, wątki i emocje – a ponadto zagadnienia współczesnej fizyki, efekt motyla i los, który tasuje wydarzenia jak system gry w pasjansa. Takie wątki można poruszyć na lekcji literatury, pod warunkiem, że jest prowadzona przez pasjonata, twórcę, autora, scenarzystę i tłumacza – na przykład przez Antoniego Liberę. Na taką lekcję zaprosiliśmy po raz kolejny uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego. Tematem spotkania w Galerii 20 był, jakże by inaczej – dramat. Przedstawiony w sposób intrygujący, przystępny i “zjadliwy”. Mamy nadzieję, że spotkanie stanie się pretekstem do poświęcenia uwagi obowiązkowej lekturze i spojrzenia w nowym świetle na bohaterów Sofoklesa, Racine’a czy Becketta.

 

 

FOTORELACJA – LINK

Zapraszamy na październikowe spotkanie z Beckettem

 

Zapraszamy już w październiku na kolejną, ostatnią w tym roku odsłonę “Źródeł kultury”. Po epoce późnego baroku, w której tworzył Racine, “przeskoczymy” o kilka światów literackich – do twórczości Samuela Becketta. Tradycyjnie już, rozmawiać o jego twórczości będziemy na Sali Gobelinowej sanockiego Zamku. Spotkanie zapowiada się bardzo interesująco. Zapraszamy!

 

 

Pin It on Pinterest