Zaznacz stronę

20 marca w Galerii 20 przy MBP w Sanoku odbyła się XII tomu ROCZNIKA SANOCKIEGO. Wydawnictwo ściśle związane z ziemią sanocką zbiera i publikuje od 1986 roku rozprawy i artykuły poruszające tematy historii, literatury i życia społecznego naszego regionu.

We wtorkowy wieczór wśród zebranych w Miejskiej Bibliotece Publicznej gości byli  mieszkańcy Sanoka, członkowie stowarzyszeń historycznych i pasjonaci naszego regionu. Licznym gronem odwiedzili nas członkowie Towarzystwa Przyjaciół Sanoka i Ziemi Sanockiej z prezesem Wacławem Krawczykiem, władze miasta reprezentował wiceburmistrz Stanisław Chęć.

O całości treści zawartych w najnowszym „Roczniku” opowiedział w skrócie redaktor naczelny periodyku, dr hab. Robert Lipelt. Interesujący wielu sanoczan wątek nieistniejącego kościoła pw. Najświętszej Panny Marii w Sanoku poruszyli dr Piotr N. Kotwicz oraz Paweł Skowroński. Dr hab. Tomasz Chomiszczak odmalował w swoim wystąpieniu temat zażyłości dwojga wybitnych pisarzy wywodzących się z Sanoka – Kalmana Segala oraz Mariana Pankowskiego.

Przez blisko dwie godziny mogliśmy delektować się obrazami przeszłości wydobywanymi przez skrupulatną pracę badaczy z okrywającego je cienia. Poza wymienionymi wyżej tematami, w XII tomie ROCZNIKA SANOCKIEGO czytelnicy znajdą też artykuły, między innymi, o początkach transportu kolejowego w Karpatach, Towarzystwie „Bursy Jubileuszowej w Sanoku”, oraz innych wątkach skupiających się wokoło regionu sanockiego – jego literatury, historii, tradycji. Dziękujemy gościom tego wieczoru za obecność, zaś autorom – za ciekawe prezentacje.

Zachęcamy zapoznania się z najnowszym ROCZNIKEM. XII tom można wypożyczyć w wypożyczalni MBP lub nabyć w bibliotece przy ul. Lenartowicza (cena w bibliotece 15/20 zł) i w lokalnych księgarniach. Dostępne są również archiwalne numery „Rocznika sanockiego” – w tym I tom z 1986 roku – w cenie 1 zł. Zapraszamy!

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści