Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku realizuje projekt dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2022.
Za nami cztery dni warsztatów i spotkań w sanockim skansenie. Przewodnikiem po życiu w galicyjskim Sztetlu był Marcin Krowiak – historyk, pracownik MBL w Sanoku, zajmujący się działalnością oświatową i promocyjną. Dzieci poznały bogatą kolekcję judaików, słuchały opowieści o życiu codziennym i obyczajach oraz świętach społeczności żydowskiej w przedwojennej Polsce. Poznawanie zwyczajów to też opowieść o wielokulturowej historii podkarpacia ze szczególnym znaczeniem współistnienia trzech religii: kościoła rzymskokatolickiego, cerkwi greckokatolickiej i judaizmu. Idealnym obiektem do omawiania żydowskich zwyczajów religijnych jest synagoga z Połańca. Uczestnicy wracali tam kilkakrotnie.
Kolejny dzień to warsztaty wycinanki żydowskiej poprowadzone przez Katarzynę Wojtal-Krowiak – kulturoznawcę, pracownika działu kultury ludowej MBL w Sanoku. Wycinanka w tradycji żydowskiej odgrywa szczególną rolę. Jest nierozerwalnie związana z religią i elementami magicznymi powszechnymi w kulturze Żydów. Uczestnicy poznawali rodzaje wycinanek i techniki ich tworzenia. Każdy wykonał dwie wycinanki, choć zadanie nie było proste.
Ciekawym elementem urozmaicającym zajęcia, była nauka tańca żydowskiego. Proste kroki i rytmiczna muzyka to przepis na doskonałą zabawę i integrację grupy.
Nie mogło zabraknąć oczywiście warsztatów kulinarnych. Przewodnikiem po kuchni żydowskiej była Gabriela Zajonc – właścicielka Gospody pod Białą Górą. W karczmie na Rynku Galicyjskim uczestnicy podzieleni na trzy grupy przygotowali kurczaka z ryżem i warzywami, przy użyciu oryginalnych tradycyjnych przypraw. Efekt był zaskakujący nawet dla młodych kucharzy!