Zaznacz stronę

Za nami kolejne spotkanie Janusza Szubera i Antoniego Libery, którzy w sanockim Zamku dyskutowali o poezji Konstandinosa Kawafisa.

Dyrektor MBP Leszek Puchała otworzył spotkanie witając przybyłych gości, po czym oddał głos Januszowi Szuberowi.

Słowo wstępu Szubera otworzyło pole do rozmowy obu literaturoznawców. Libera w ciekawy sposób przedstawił sylwetkę Kawafisa, zwracając uwagę na najważniejsze wątki z jego życia. Wspominał również o swojej pracy nad tłumaczeniem wybranych wierszy Kawafisa, skąd wzięła się fascynacja aleksandryjskim wieszczem.

Tłumacz odczytał utwory poety, które były najbardziej znaczące w jego dorobku literackim. Każdy wiersz został opatrzony odpowiednim komentarzem, tym samym zwracając uwagę słuchających na istotne szczegóły w dziełach poety.

Wykład „Kawafis samotnik z Aleksandrii, który w XX wieku wskrzesił grecką poezję z okresu złotego wieku” spotkał się z dużym uznaniem zarówno ze strony publiczności zgromadzonej w sanockim Zamku, jak i młodzieży biorącej udział w warsztatach w Bibliotece.

Dyskusja Janusza Szubera i Antoniego Libery, która toczyła się w Sali Gobelinowej sanockiego Zamku zamknęła wiosenne rozważania na temat poezji wybitnych autorów literatury światowej. Kolejne spotkanie z cyklu “Co się ostaje ustanawiają poeci” 23 września. Zapraszamy!

 

 

Pin It on Pinterest