Zaznacz stronę

Jak przenieść się z biblioteki do prastarej puszczy?

Sposób jest bardzo prosty – wystarczy książka, dźwięki instrumentów etnicznych i odrobina wyobraźni. 11 czerwca 2024 r. uczniowie klasy czwartej ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Sanoku mieli przyjemność udziału w wyjątkowym spotkaniu z Jolantą Richter-Magnuszewską – ilustratorką bajek i czasopism, autorką książek dla dzieci, projektantką plakatów zakochaną w przyrodzie i harmonii życia na skraju Beskidu Niskiego.

Elementem wyjściowym do rozmowy stała się najnowsza książka artystki „Puszcza. Opowieści karpackich buków”. Autorka opowiadała o zwierzętach żyjących w stadach/rodzinach, wiekowych drzewach i równowadze panującej w prastarej puszczy, gdzie każde stworzenie jest potrzebne i odgrywa ważną rolę. Wszystko to stało się inspiracją do napisania i zilustrowania książki. Dzieci dowiedziały się jakie techniki ilustracyjne można wykorzystać, jak powstają obrazy do tekstu i ile osób pracuje przy ostatecznej formie książki. Publikację otwiera opowieść o Kiedrze Szumilasie i życiu prastarej karpackiej puszczy. Czytaniu fragmentów towarzyszyły wyciszające dźwięki instrumentów etnicznych kojarzące się z odgłosami przyrody.

W drugiej części spotkania dzieci wykorzystując różne techniki plastyczne tworzyły trójwymiarowy wizerunek bohatera opowieści. Bez sugestii, każdy zgodnie z własnym wyobrażaniem.

Jolantę Richter-Magnuszewską gościliśmy w ramach realizacji projektu   „Sanok – tu czytam. Biblioteka dla każdego”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści