Zaznacz stronę

75 i 45

Podwójny Jubileusz Zbigniewa Osenkowskiego obchodziliśmy w piątek 21 września w sanockiej Galerii 20. 75-lecie urodzin twórcy Sanockiej Galerii Ekslibrisu zbiegło się z 45-leciem jego pracy artystycznej. W piątkowy wieczór w “dwudziestce” przy ul. Lenartowicza zgromadzili się wszyscy, dla których osoba pana Zbigniewa, a także mała graficzna forma znaczenia księgozbiorów, są bliskie sercu.

Ekslibris lokalny i międzynarodowy

Na pewno ekslibris bliski jest sercu Jubilata – dowodzi tego kolekcja ponad 1000 tych form graficznych, sporządzonych na przestrzeni lat na prośbę lub zamówienie znajomych, firm czy bibliotek. Warto wspomnieć, że nie tylko w Polsce znana jest postać i twórczość Zbigniewa Osenkowskiego:

“Miarą międzynarodowego sukcesu twórcy jest zamieszczenie jego biogramu, wykazu dzieł i reprodukcji 30 ekslibrisów w encyklopedii “Contemporary International Exlibris Artist” wydanej w 2004 r. w Portugalii. W bostońskim katalogu, wydanym z okazji światowego zjazdu Międzynarodowego Stowarzyszenia Miłośników Ekslibrisu – FISAE w 2000 r. opublikowano kilka jego ekslibrisów. ”

Cytat z przedmowy Leszka Puchała, dyr. MBP do katalogu towarzyszącego wystawie jubileuszowej.

Wystawa Jubileuszowa

Dziękując za wieloletnią współprace z naszą biblioteką na piątkowym spotkaniu otworzyliśmy również jubileuszową wystawę ekslibrisów i grafik pana Zbigniewa. Bogatą kolekcję prac wystawiliśmy do Państwa wglądu do dnia 20 października. Zachęcamy do odwiedzin!

 

Pin It on Pinterest