W niedzielę 2 maja już po raz 17. obchodziliśmy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. W 2004 r. Sejm znowelizował ustawę o godle, barwach i hymnie, ustanawiając tego dnia święto naszych barw narodowych. Celem zmiany było rozszerzenie wiedzy i propagowanie informacji o polskich symbolach, w tym o biało-czerwonych barwach i polskiej fladze. Ustawa miała zachęcić Polaków do okazywania dumy z barw narodowych nie tylko od święta i nie tylko w sposób urzędowy. Z kolei nowelizacja ustawy uchwalona w 2009 r. zaleciła umieszczanie flag na budynkach mieszkalnych i przed domami, przed siedzibami firm i w innych miejscach z okazji świąt i rocznic państwowych i uroczystości o zasięgu państwowym lub lokalnym. Oczywiście pod warunkiem otaczania ich czcią i szacunkiem. Data święta polskiej flagi została wybrana nieprzypadkowo. 2 maja jest także Dniem Polonii i Polaków za Granicą.
Święto Narodowe Trzeciego Maja w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji
Konstytucja 3 Maja (Ustawa Rządowa z dnia 3 maja) została podpisana jako pierwsza ustawa zasadnicza w Europie i druga na świecie po konstytucji amerykańskiej. Mimo, że obowiązywała tylko ponad rok i nie uratowała I Rzeczypospolitej przed upadkiem, stała się fundamentem myślenia o nowoczesnym ustroju. Dla pokoleń żyjących pod zaborami była legendą o wolnej i silnej Polsce, a dla wszystkich Polaków po wieczne czasy jednym z najważniejszych symboli narodowych. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku. Święto Konstytucji 3 Maja zostało zdelegalizowane przez hitlerowców i sowietów podczas okupacji Polski w czasie II wojny światowej, a po antykomunistycznych demonstracjach w 1946 r. nie było obchodzone w Polsce, natomiast zastąpione obchodami 1 maja – Święta Pracy. W styczniu 1951 r. święto 3 maja zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Dopiero w roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. Święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych świąt państwowych.
3 maja to również uroczystość liturgiczna Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski obchodzona w Kościele katolickim w Polsce. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości biskupi polscy zaproponowali Watykanowi ustanowienie święta właśnie 3 maja, aby podkreślić jego związek z pierwszą polską konstytucją uchwaloną 3 maja 1791 przez Sejm Czteroletni.
materiały m.in. za Systemem Informacyjnym Sejmu