Zaznacz stronę

W piątkowy wieczór w Zielonej Czytelni przy MBP gościliśmy Marcina Świetlickiego
i Mariusza Czubaja. Była to niepowtarzalna okazja, by spotkać tak znaczących autorów jednocześnie. Spotkanie poprowadził Michał Wandzilak, który razem ze Świetlickim i Czubajem tworzy zespół Zgniłość, którego koncert odbył się 28 czerwca w Klubie Pani K.

Zaproszeni goście opowiadali o własnej twórczości, inspiracjach i życiu. Rozmowa toczyła się własnym rytmem, bez narzucania niepotrzebnych ram.

„Ale o co ci chodzi” najnowszy zbiór wierszy Marcina Świetlickiego stał się tematem rozmowy – momentami bardzo szczerej. Świetlicki przytoczył wiele ciekawych anegdot związanych z utworami. Prowadzący zwrócił uwagę na rysunki do książki wykonane przez Marcina Maciejowskiego, w pewnej mierze obrazujące fakty z życia poety.

Z kolei Mariusz Czubaj w niezwykle zajmujący sposób mówił o swojej najnowszej książce „Około północy”, której akcja dzieje się w Warszawie w 1969 roku.

Czubaj opowiedział o pracy pisarza z perspektywy autora powieści kryminalnych. O sobie mówił, że jest wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, podsłuchującym ludzi, uważa, że nawet najlepszy autor nie jest w stanie napisać tak dobrego dialogu, jak ten który toczy się w prawdziwych rozmowach przypadkowo spotkanych osób. Zdarza się, że takie nic nie znaczące sceny stają się doskonałym tłem dla fabuły powieści.

Rozmowę zakończyły pytania do autorów zadawane przez publiczność. Całe spotkanie przebiegło w bardzo miłej atmosferze.

 

Pin It on Pinterest