We wtorek, 22 maja, uczestniczyliśmy w wernisażu prac Barbary Komanieckiej. Wystawa prezentowana w Galerii 20 nosi tytuł “Melancholia”. O twórczości urodzonej w Sandomierzu, obecnie mieszkającej w Rzeszowie artystki, opowiedziała dr hab. Marlena Makiel – Hędrzak, z Zakładu Kształtowania Przestrzeni, Designu i Rysunku przy Wydziale Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego. To tam pani Barbara, już jako absolwentka Historii na UR i pracownik rzeszowskiej biblioteki, rozpoczęła studia na kierunku Sztuki Wizualne. Część prac, składających się na wystawę prezentowaną obecnie w Galerii 20 to dzieła składające się na obronioną przez autorkę w 2017 roku, pracy dyplomową. Większość z nich to grafiki, niewielką część wystawy stanowi także rysunek.
Trochę na przekór rozbujanym pędom wiosny i feerii kolorów na zewnątrz, goście wystawy zanurzyli się we wtorkowe popołudnie w samym środku wiosny, w wykreowany przez artystkę świat w kolorze czerni i bieli. Świat, pomimo monochromatycznej skali barw, niezwykle bogaty. Grafiki przedstawione na wystawie wykonane są pracochłonną i skrupulatną metodą akwaforty lub suchej igły. Sama technika wykonania sprawia, że bogate w detale, niewielkie obrazki zatrzymują na sobie wzrok. Zapraszają do wyłapywania detali, wnikania coraz głębiej w swoją formę i treść. Treść, która dla każdej z prac, jest bogata i odrębna. Każda z nich opowiada widzom inną historię. Obrazy zdają się posiadać własną narrację, która wciąga oglądającego i zaprasza do uruchomienia wyobraźni.
Sama autorka podkreśla, że nie istnieje klucz interpretacji jej dzieł. Kreacja przedstawionego świata na kartce papieru nie kończy się, ale zaczyna, na styku spojrzenia widza i treści obrazu. “Ja sama chciałabym, – pisze Barbara Komaniecka – żeby moje obrazy mogły być odczytywane na wiele sposobów, przez każdego odbiorcę inaczej, zgodnie z jego własną wrażliwością i osobistymi doświadczeniami. Nigdy nie podaję gotowych interpretacji”. Prace pani Barbary nasycone są bogatą metaforyką. Spowijająca je “melancholia” nie jest jednoznaczna ze smutkiem. Autorka, stosując jedynie czerń i biel, wymieszane w różnych proporcjach, stawia przed widzem prowokujący znak “STOP”, zmuszający do zatrzymania się w pędzie codzienności. Do wyłapania uniwersalnych przesłań, zawartych w codziennych obrazach, umiejętnie zestawionych przez autorkę w symboliczną grę.
“Podróż po świecie grafik Barbary Komanieckiej jest spotkaniem tajemnicy, także tajemnicy czasu, przemierzaniem jego pasaży, nieustannym powrotem i zarazem myślą o niemożności powrotu. Są to także podróże po szlakach osobistych historii, przejmujących opowieści, które znajdują tu swój wydźwięk, wyjątkową przestrzeń narracji” – pisze w katalogu do wystawy Marlena Makiel – Hędrzak. Świat grafik Barbary Komanieckiej jest niezwykłym zestawieniem zwykłych wątków, których połączenie odsłania przed widzem możliwość współtworzenia wystawy, podczas jej oglądania. Z tej okazji do podjęcia artystycznego dialogu skorzystali między innymi autorzy kilkunastu bajek – narracji stworzonych w oparciu o grafiki pani Barbary, specjalnie na okoliczność niedawnej Nocy Muzeów w Rzeszowie. My zapraszamy Państwa do podjęcia “twórczej zabawy” wyobraźnią i odwiedzenia Galerii 20. Wystawę prac pani Barbary Komanieckiej można będzie zobaczyć tam jeszcze do końca maja.