Zaznacz stronę


„Przytulozaur” Rachel Bright, Chris Chatterton

Mały Przytulozaur po raz pierwszy sam przebywa na placu zabaw, gdzie poznaje nowe koleżanki i kolegów. Do pewnego momentu wszyscy bawią się zgodnie. Niestety, pomiędzy małymi dinozaurami dochodzi do sprzeczki. Co zrobi Przytulozaur? Jak poradzi sobie w tej nowej sytuacji? Czy znajdzie sposób, by radość powróciła na plac zabaw? Co jest kluczem dobrej zabawy? A Ty, jak radzisz sobie, kiedy znika dobry humor? Miłej lektury i doskonałej zabawy!

Marzena Wojtanowska

 

 


„Próbowanie” Kobi Yamada, Elise Hurst

To książka, po którą warto sięgnąć niezależnie od wieku, ponieważ inspiruje i pobudza do działania. Kto z nas nigdy nie miał wątpliwości, nie odczuwał lęku przed życiowym wyzwaniem albo nie bał się porażki? Doświadczenie niepowodzenia nie jest nam obce. Ta opowieść pozwoli nam na nowo spojrzeć na nasze próby i może nam pokazać, jak wiele jesteśmy w stanie pokonać, by osiągnąć zamierzony cel. Niestety, jeśli będziemy stać w miejscu, nie podejmiemy kolejnego kroku, nie opuścimy swojej strefy komfortu, to nie spełnimy marzeń. O co chłopiec zapytał doświadczonego rzeźbiarza? Jakie mądre rady od niego otrzymał? Za co był mu wdzięczny? Sięgnij po tę książkę i przekonaj się sam. Daj szansę Twoim talentom, przestań bać się porażek i stwórz coś pięknego. Miłej lektury i powodzenia!
Marzena Wojtanowska

 

 


„Złodziej Opowieści” Graham Carter

Oliwka to nieśmiała dziewczynka, która bardzo lubi czytać i często odwiedza bibliotekę w Skalistej Zatoce. Pewnego dnia wypożyczony przez nią egzemplarz wpada do morza. Na samym dnie odnajduje go dziwny stwór morski i zaczyna zastanawiać się, do czego może służyć ludziom ten przedmiot. Od tamtej pory w okolicy zaczyna dziać się coś dziwnego i zatrważającego… Masowo giną książki. Kto je podkrada? Co się z nimi dzieje? Czy Oliwia będzie w stanie wytropić Złodzieja Opowieści? To niezwykła i pięknie ilustrowana opowieść, która może zachwycić zarówno małych, jak i dużych czytelników.
Marzena Wojtanowska

 


„Mama w occie. Zabójcze pierogi” Marcin Przewoźniak

To sensacyjno-kryminalna historia, w którą uwikłała się trzynastoletnia Estera. Nastolatka miała już dość samotnych wieczorów, nudy i ciągłego oczekiwania na przyjście zapracowanej mamy. Jaka była radość naszej bohaterki, kiedy okazało się, że może wyruszyć z ekipą Katriny Vege w trasę po Polsce. W końcu będzie mogła próbować dań po kręconych programach, spędzi z mamą więcej czasu, zwiedzi nowe miejsca. Czeka ją niezapomniana przygoda! Niestety, już podczas pierwszego odcinka sprawy bardzo mocno się komplikują. Jak to się stało, że złoty pierścień liturgiczny z rubinami, bezcenny eksponat skradziony z lokalnego muzeum, trafił do kartacza, którym w programie na żywo poczęstowano pana Władysława? Czy mężczyzna przeżyje? Jak potoczą się losy bohaterów? Jeśli jesteście ciekawi, zapraszamy do Strefy dla Dzieci i Młodzieży.
Marzena Wojtanowska

 

 


„Porwana pieśniarka” Danielle L. Jensen

W dniu, w którym Cecile miała opuścić rodzinny dom, zamieszkać z matką w Trianon i spełnić swoje marzenie o śpiewaniu na scenie, została porwana i przywieziona w tajemnicze miejsce, do miasta pod gruzami Samotnej Góry. Dlaczego tak się stało? Dziewczyna nie wie, ale pragnie dotrzeć do prawdy i dowiedzieć się jak najwięcej o tajemniczej przepowiedni. Czy Cecile ma z nią jakiś związek? Bohaterka z  każdym dniem poznaje skomplikowany świat trolli, ich zwyczaje, intrygi, plany i marzenia. Jak potoczą się jej losy? Czy uda jej się uciec? Co stanie się z mieszkańcami Trollus? Jak ułożą się jej relacje z Tristanem? To pierwszy tom przygód Cecile. Jeśli lubisz fantastykę, to zapraszamy do Strefy dla Dzieci i Młodzieży, gdzie Trylogia Klątwy czeka na wypożyczenie.

Marzena Wojtanowska

 

 


„Jeżyk i jeżyny” Ewa Podleś

Jeżyk Gładek ma nie lada problem, który spędza mu sen z powiek. Obawia się, że jego kolce uniemożliwią mu przytulanie się z przyjaciółmi. Kto mu pomoże? Może będzie to krecik Łopatka, myszka Fraszka, sarenka Ratka lub zając Chrupciak? Kto będzie w stanie przekonać jeżyka, by uwierzył w to, że jest wyjątkowy? To książka dla naszych najmłodszych czytelników. Ma przepiękne ilustracje, kartonowe strony i wygodny format, a na końcu znajdziemy niespodziankę od mamy jeżyka Gładka. Miłej lektury!

Marzena Wojtanowska


 

 


 

„Ostatnie zdjęcie” Aldona Szczygieł

Piętnastoletni Franciszek nie zachowuje się tak, jak chłopcy w jego wieku, którzy żyją z dnia na dzień i ciągle myślą o kolejnych levelach oraz o tym, by jak najwięcej czasu spędzić w towarzystwie wirtualnych znajomych. Czego pragnie? Spokoju i poczucia, że nie jest w życiu sam. To trudne do osiągnięcia w jego przypadku, ponieważ chłopiec przebywa w sierocińcu. Czy ma szansę na szczęśliwe życie? Franciszek bardzo chce odnaleźć swoją babcię. To z nią związane są jego  najpiękniejsze wspomnienia z dzieciństwa, ale Franciszek nie potrafi zrozumieć, dlaczego kobieta zostawiła go u sióstr zakonnych? Czy jeszcze żyje? To książka, w której smutek przeplata się z nadzieją na lepsze jutro. Warto po nią sięgnąć.

Marzena Wojtanowska

 

 

 


„Tajemnica detektywa” Martin Widmark, Helena Willis

To kolejna książka z cyklu  Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Seria przygód małych detektywów cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Co jest tajemnicą ich popularności? Dlaczego nasi czytelnicy, którzy rozpoczynają świadomą przygodę z czytaniem, sięgają właśnie po te pozycje? Książki są bardzo ładnie wydane, mają duże litery, zawierają kolorowe ilustracje i w każdej z nich Lasse i Maja wspólnie rozwiązują jakąś zagadkę detektywistyczną w Valleby i okolicach. Co tym razem zaniepokoi naszych bohaterów? Z muzeum znika cenny obraz. W małym szwedzkim miasteczku pojawia się wybitny detektyw – Torkel Knot i bardzo szybko wskazuje winnego. Lasse i Maja nie ufają temu człowiekowi, a wiadomo, że są gotowi przyjąć każde ciekawe i niebezpieczne zlecenie, więc podejmują własne śledztwo. Co z tego wyniknie? Przekonajcie się sami!

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„Okularki” Ewa Madeyska

Małe katastrofy przytrafiają się codziennie nie tylko dzieciom, ale i dorosłym. Jak zdążyć do przedszkola, kiedy wszyscy wokół pytają tylko o różowe okularki? Dziewczynka nie chce ich nosić, bo jeden z kolegów w przedszkolu przezywa ją i śmieje się z niej. Frania tak bardzo by chciała, żeby zniknęły. Wtedy nie musiałaby ich nosić, nie byłaby wyśmiewana przez Wiktora i nazywana okularnicą. Pewnego poranka wydarzyło się coś strasznego. Tato Frani zgubił swoje okulary i nigdzie nie mógł ich znaleźć. Bez nich nie był sobą. Tego dnia Frania zrozumiała, że okulary to nie tylko przedmiot, który można schować do kieszeni. To pierwszy tom ciekawej serii dla przedszkolaków, którą gorąco polecamy.

Marzena Wojtanowska

 

 

 


 

 

„Królewna” Roksana Jędrzejewska-Wróbel

Jak wygląda życie królewny? Czy przebywanie w pałacu zawsze jest szczęśliwe i radosne? Dlaczego królewna Amelka szuka kontaktu z rówieśnikami? Czego jej brakuje? Co mogą dać dzieci ze zwykłego podwórka królewnie z Tęczowego Królestwa? To książka o tym, co w życiu najważniejsze. Przypomina nam, jak ważne są relacje międzyludzkie. W samotności nic tak nie cieszy, nie smakuje, nie daje radości, a prawdziwa przyjaźń jest skarbem, o który trzeba dbać, by go nie stracić.

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„O kotku, który bał się wszystkiego” Eric-Emmanuel Schmitt

Sowie Opowieści to nowa seria dla najmłodszych czytelników, która ma pomóc dzieciom lepiej rozumieć świat. W pierwszej książce poznajemy kotka Fortunio. Bardzo smutnego, nieszczęśliwego, zagubionego i ciągle porównującego się ze starszym bratem – Lolkiem. Jak wypada to zestawienie zwierzęcych bohaterów? Dlaczego Fortunio boi się wszystkiego? Czy zdoła pokonać swój strach? Kto mu w tym może pomóc? To ładnie wydana pozycja, na którą warto zwrócić uwagę. Zachęcamy do wypożyczenia i podjęcia refleksji na temat odwagi.

Marzena Wojtanowska

 


„Podbipięta, czyli co się kryje w nazwiskach” Michał Rusinek

Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Twoje nazwisko brzmi tak, a nie inaczej? Po kim je odziedziczyłeś? Czym zajmowali się Twoi przodkowie? Michał Rusinek omawia w tej książce te najbardziej typowe, a także interesujące i ciekawe nazwiska występujące w Polsce. Wiele z nich pochodzi od przezwisk, imion przodków, nazw zawodów czy miejscowości, z której pochodzi dana rodzina. Czy znajdziesz w niej coś o Twoim nazwisku? Koniecznie musisz to sprawdzić i rozwikłać zagadkę swojego pochodzenia! Zapraszamy do Strefy dla Dzieci i Młodzieży.

 

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„Jak schować Lwa przed Babcią” Helen Stephens

Malwinka ma nie lada problem. Przed przyjazdem ukochanej Babci, która zaopiekuje się nią pod nieobecność rodziców, musi przemyśleć, gdzie ukryje Lwa. To miłe, odważne i lubiane zwierzę, ale przecież Babcia może się go przestraszyć. Co dziewczynka wymyśli? Czy uda się jej ukryć Lwa? Dlaczego Babcia przyjechała z olbrzymim kufrem? Czy naprawdę znajdują się w nim tylko kapelusze i różne drobiazgi? Jaką niespodziankę przygotują nasi bohaterowie na przyjazd rodziców Malwinki? To zabawna i wciągająca historia, która pokazuje, że nie tylko wnuczęta mają swoje małe i wielkie tajemnice. Zachęcamy do wspólnej lektury i zabawy w rodzinnym gronie.

Marzena Wojtanowska

 


 

„O Malwinie i tajemnicy Dziadka piwnicy” Agnieszka Syczyło

Ośmioletnia Malwina przez przypadek trafiła do piwnicy nieżyjącego już Dziadka Tadeusza. Dziewczynka wiedziała, że pasjonował się fotografią i przesiadywał w swojej samotni, ale nie podejrzewała, że to właśnie ona odkryje jego tajemnice. Wiedziała, że Dziadek był dobrym i wrażliwym człowiekiem, ale dlaczego na zdjęciach umieszczał konkretne notatki, dotyczące tych, których sfotografował? Malwina postanowiła odszukać osoby ze zdjęć. Czego się dowiedziała? Jak tajemnice jej Dziadka wpłynęły na życie ośmiolatki? To piękna historia, która może zainspirować każdego z nas do pracy nad własną kolekcją dobrych uczynków. Warto po nią sięgnąć.

 

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„Tola na wsi” Anna Włodarkiewicz

W książce znajdziemy pięć opowiadań o pobycie Toli na wsi. Dziewczynka wyjechała z rodzicami w miejsce, które bardzo dobrze znała jej mama. Mogła pooddychać świeżym powietrzem, obserwować zwierzęta gospodarskie, kąpać się w pobliskim jeziorze i opalać się razem z mamą. To był piękny czas, który pozwolił dziewczynce nie tylko odpocząć, ale i poznać realia życia na wsi. Tola nauczyła się piec chleb na zakwasie i odwiedziła okoliczną remizę strażacką. Czy podobał jej się ten pobyt? Kim chce zostać w przyszłości? W jaki sposób przyrządza lody piaskowe o smaku jeziorowym? Czy weźmie udział w konkursie skoków na bombę? Czego Tola się boi? Czy uda jej się oswoić ten strach? O czym będzie chciała opowiedzieć swoim koleżankom i kolegom po powrocie do przedszkola?

 

Marzena Wojtanowska

 

 


„Być jak Bernard” Simon Philip i Kate Hindley

Bernard to przesympatyczny królik, który od pewnego czasu czuje, że coś jest z nim nie tak, jak być powinno. O co chodzi? Dlaczego zaczyna się niepokoić? Zachowuje się jak każdy porządny królik: rusza noskiem, strzyże uszkami, je trawę i kopie norki w ogrodach, hopsa z innymi królikami i podskakuje, ale nie śni o tym samym co one… Dlaczego jego sny są mniej królicze i bardziej niezwykłe?  Jeśli jesteś ciekawy, to koniecznie sięgnij po tę książkę!

 

Marzena Wojtanowska

 

 

 


 

„Wojna, która ocaliła mi życie” Kimberly Brubaker Bradley        

Są takie książki, po które sięgamy i… nie możemy ich odłożyć, dopóki nie przeczytamy ostatniej strony. To właśnie jedna z nich. Opowieść o dziewczynce zamkniętej przez swoją matkę w jednopokojowym mieszkaniu. Jaki był powód tej izolacji? W jaki sposób bohaterce udało się odmienić zły los? To niezwykła historia odważnej, upartej, ale i cierpliwej bohaterki, której udało się ewakuować razem z bratem z Londynu, by schronić się przed II wojną światową. Dokąd się udali? Kto udzielił im schronienia i zaopiekował się nimi? Mieli bardzo dużo szczęścia, ale czy wojna rzeczywiście ocaliła im życie? Jeśli chcesz poznać losy Ady, koniecznie sięgnij po tę książkę oraz po „Wojnę, którą w końcu wygrałam” – kontynuację przygód dzielnej dziewczyny, która w wojennej zawierusze odnalazła prawdę o sobie i siłę, by walczyć o szczęście dla siebie, brata i swoich przyjaciół.

Marzena Wojtanowska

 

 

 

 

 

 


    

„Opowiem Ci mamo co robią konie” Izabela Mikrut, Ewa Poklewska – Koziełło

To pozycja dla najmłodszych czytelników, lubiących zwierzęta, a w szczególności konie. Dzięki tej książce poznasz między innymi: części ciała konia, różne umaszczenia i wyposażenie stajni. Czy wiesz, jak zbudowany jest koń? Czym różni się od kuca? Co dzieci i dorośli mogą robić w stadninie? Jak dbać o końskie włosie? Czym różni się kłus od stępa i galopu? Ta pięknie ilustrowana książka pozwala nie tylko rozwijać spostrzegawczość, mowę, czy wiedzę o koniach, ale gwarantuje bardzo dobrą zabawę, ponieważ znajdziesz w niej zagadki, zadania, podobieństwa i różnice, a nawet grę planszową. Miłej zabawy!

 

Marzena Wojtanowska

 

 

 

——————————————————————————————————————————————————————————————–

„Jano i Wito. W lesie” Wiola Wołoszyn, Przemek Liput

To książka, którą polecamy gorąco naszym najmłodszym czytelnikom, ponieważ wspiera rozwój mowy, zawiera ilustracje dostosowane do rozwoju wzroku dziecka i elementy sensoryczne. Tym razem Jano i Wito wybierają się z babcią do lasu na grzyby. Kogo spotkają podczas tej wyprawy? Czy to będzie dobry dzień i uda im się grzybobranie? Ta bardzo ładnie wydana książeczka może zaciekawić nie tylko treścią, ale i dużą ilością wyrazów dźwiękonaśladowczych. Miłej zabawy!

 

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„Misia i jej mali pacjenci. Niespodziewani goście” Aniela Cholewińska-Szkolik

To bardzo ładnie ilustrowana książeczka o niezwykłych przygodach siedmioletniej Misi, która w drewnianym domku na gałęziach lipy prowadzi lecznicę dla zwierząt. Dziewczynka bardzo lubi obserwować pracę dziadka Tadzia, który jest weterynarzem. Tylko on zna jej sekret i wie, że Misia potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Kto tym razem zostanie pacjentem Lipowej Kliniki? Czy uda się pomóc wystraszonej, małej sówce i uwolnić ją z pułapki? Co przytrafiło się źrebakowi Zefirowi? Czy weterynarz potwierdzi diagnozę Misi? Poznaj także nowego kolegę Popika – szczeniaka Łaciatka. Dlaczego boli go ucho? Sięgnij po tę książkę i przekonaj się sam.

Marzena Wojtanowska

 

 


„Najgłośniej krzyczy serce” Martyna Senator

To książka, która porusza bardzo ważny problem – agresji i przemocy w szkole. Osamotnieni, zakompleksieni, osaczeni przez rówieśników, wyśmiewani i nękani, wobec których oprawcy stosują przemoc zarówno psychiczną, jak i fizyczną… Czy nie znamy takich młodych ludzi? Czy nie mijamy ich na szkolnym korytarzu? Dlaczego nie reagujemy? A może to Ty jesteś oprawcą albo ofiarą przemocy w szkole i nie wiesz, co robić? Dokąd udać się po pomoc? Zachęcam, by sięgnąć po tę powieść. Życie Niny i Magdy oraz Kacpra z dnia na dzień zamieniło się w koszmar. Gdyby nie ich przyjaźń i zrozumienie ze strony rodziców, ta historia mogła skończyć się bardzo źle. Tak trudnych spraw nie można zamiatać pod dywan i udawać, że hejt, przemoc i agresja w szkole to tematy, które nie istnieją. Po tę pozycję powinni sięgnąć nie tylko młodzi czytelnicy, ale również ich rodzice i nauczyciele.

 

 

Marzena Wojtanowska

 

 

—————————————————————————————————————————————————————————

 

„Małe licho i tajemnica Niebożątka” Marta Kisiel

Tajemnicza, pełna humoru, magiczna, intrygująca, a miejscami przerażająca historia niespełna dziewięcioletniego chłopca. Bożydar Antoni Jekiełłek jest pół człowiekiem – po matce, a pół widmem – po ojcu. Mieszkał w niezwykłym miejscu z duchami, pod jego łóżkiem spał potwór, uczył się pływać z utopcem. Bożek był dziwakiem i do tej pory uczył się w domu. Hmm… Skoro przekroczył granice światów, to chyba poradzi sobie w szkole?!

Polecamy kolejne książki z serii!

Marzena Wojtanowska

 

 

 

 

 

———————————————————————————————————————————————————————————-

„Kiedy nie możemy się przytulić” Eoin McLaughlin

Czy zastanawiałeś się, jak okazać uczucia, kiedy nie można się czule powitać, podać sobie ręki, paść w ramiona i mocno się przytulić? Żyjemy w wyjątkowym czasie. Ta nowa rzeczywistość przerasta nie tylko dorosłych, ale również jest trudna do zrozumienia przez dzieci. Z pomocą przychodzą nam bohaterowie tej wyjątkowej pozycji: kolczasty Jeż i Żółw, któremu twarda skorupa uniemożliwia swobodne przytulanie się. Sięgnij po tę pięknie wydaną książeczkę dla dzieci i poznaj ich sposoby na okazanie sobie uczuć. Teraz Twoja kolej. Po lekturze spróbuj wymyślić własne sposoby na okazanie sobie uczuć bez przytulania się. Powodzenia!

 

Marzena Wojtanowska

 

 


„Anka Skakanka” Agnieszka Chylińska

Ania to wyjątkowa, wysoko wrażliwa dziesięciolatka. Kocha zwierzęta i może o nich rozmawiać godzinami. Rzadko patrzy innym prosto w oczy, a jeśli już to robi, to znaczy, że kogoś szanuje i darzy sympatią. Bardzo lubi swojego sąsiada – Franka Zezika, który ją rozumie, gdyż sam jest bratem wyjątkowego chłopca – Gilera.  Jak Ania poradzi sobie z wiadomością o pojawieniu się tajemniczego wirusa, wywołującego nieznaną chorobę? Czy nowoczesne metody komunikacji internetowej i kontakt telefoniczny może zastąpić spotkania oraz rozmowy twarzą w twarz? Jak z nową rzeczywistością poradzi sobie mama Ani, która jest znaną pianistką i do tej pory bardzo często koncertowała nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach? To książka, która porusza wiele ważnych i aktualnych problemów, dotyczących nie tylko dzieci i młodzieży, ale i dorosłych. Warto po nią sięgnąć!

 

Marzena Wojtanowska

 

 

 


„Staś Pętelka. Nowy piesek” Barbara Supeł

Zanim w rodzinie pojawi się nowy czworonóg, warto przeczytać, jak wygląda dzień ze szczeniakiem i jak dobrze przygotować się na jego powitanie. U Stasia i Jadzi zamieszkał Pirat. Jak do tego doszło? Kto zainspirował rodzinę do adopcji małego pieska ze schroniska? Co trzeba kupić w sklepie zoologicznym, zanim szczeniak pojawi się w domu? Dlaczego trzeba odwiedzać weterynarza? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziecie w tej książce. Warto po nią sięgnąć!

Marzena Wojtanowska

 

 

 

 

 


„Chmura” Claudia Pietschmann

Tragiczna śmierć 8-letniego brata – Ethana nieodwracalnie zmieniła życie Emmy i jej rodziców. Wspomnienia sprawiają niewyobrażalny ból. Bohaterowie nie potrafią sobie z tym poradzić. Każdy cierpi na swój sposób. Brak rozmowy sprawia, że ojciec wyprowadza się z domu, a Emma szuka pocieszenia w świecie wirtualnym. Czy je odnajdzie? Ile warta jest znajomość zawierana
w internetowych grupach wsparcia? Kim tak naprawdę jest poznany online Paul? Na ile media społecznościowe są bezpieczne? Podejrzewam, że po przeczytaniu tej książki, niejeden czytelnik kilka razy zastanowi się, zanim poda jakiekolwiek dane osobie,
z którą dopiero zawarł znajomość w sieci. Warto sięgnąć po „Chmurę”, by docenić siłę prawdziwej, realnej przyjaźni międzyludzkiej i zauważyć, że ciągle rozwijające się, nowoczesne technologie mogą być dla człowieka nie tylko prawdziwym błogosławieństwem, ale i… przekleństwem.

 

Marzena Wojtanowska

 

 

 

 

 


„Basia. Wielka księga przedszkola” Zofia Stanecka, Marianna Oklejak

To książka, dzięki której dziecko może oswoić się z myślą, że będzie przedszkolakiem. Jak wygląda zwykły dzień w przedszkolu? Co dzieci tam robią przez cały rok? Niejeden mały człowiek zastanawia się nad tym i odczuwa z jednej strony radość, a z drugiej – lęk i strach przed nieznanym. Towarzyszymy Basi, kiedy po raz pierwszy idzie do przedszkola i poznaje nowe koleżanki i kolegów, gdy uczestniczy między innymi w: kasztanobraniu, zajęciach z rytmiki, przedstawieniu na Dzień Babci i Dziadka czy wybiera się ze swoją grupą na wycieczkę do straży pożarnej. Radości przeplatają się ze smuteczkami i niepewnością, które na szczęście szybko rozwiewają rodzice bądź pani Marta. Dzięki tej książeczce dowiesz się, jak zrobić pieska z kasztanów, prezent w pudełku, koronkowe śnieżynki, marzannę czy wiatraczek na upalne dni. To wartościowa lektura nie tylko dla dzieci, ale również dla rodziców.

 

Marzena Wojtanowska

 

 


 

„Miłość” Corrinne Averiss

Tosia ma dopiero kilka lat, ale czuje, że jej dom przepełniony jest miłością. Miłość otula ją jak ciepły szalik. W dniu kiedy po raz pierwszy idzie do przedszkola wszystko się zmienia. Czy miłość rodziny będzie z nią nawet daleko od domu? Mama tłumaczy, że miłość jest jak sznurek, może się rozciągać tak daleko jak to potrzebne. A co się stanie, gdy ten sznurek pęknie?

Pięknie ilustrowana, pełna delikatności opowieść może być inspiracją do rozmowy o trudnych emocjach dzieci – strachu, rozłące, smutku. Ogromna przyjemność czytania dla dzieci i dorosłych, proste odpowiedzi na trudne pytania.

Marzena Wojtanowska

 

 

 


 

„Królowa wody” Marcin Szczygielski

Patchworkowa rodzina Agi i Aleksa staje przed nie lada wyzwaniem. Czeka ich przeprowadzka z Warszawy do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów tajemniczego miejsca, zwanego Wywierzyskiem. Stary budynek wymaga natychmiastowego remontu. Ogród oraz teren wokół domu mają mnóstwo niepowtarzalnych i pięknych zakamarków, ale ktoś musi się tym wreszcie fachowo zająć. Jest jeszcze staw, ale to już zupełnie inna historia… Dlaczego nikt nie chce rozmawiać o przeszłości tego miejsca? Czyje portrety odnalazła Aga? Kim jest Królowa Wody i co łączy ją z trzynastoma zaginionymi dziewczynkami? Czy Adze uda się rozwikłać  tajemnice tego niesamowitego miejsca? A może grozi jej śmiertelne niebezpieczeństwo? To bardzo ciekawa książka, którą polecam nie tylko miłośnikom przygód, ale i… horrorów.

Marzena Wojtanowska

 

 

 


„Tata Oli już nie chce być dorosły”  Thomas Brunstrom, Thorbjorn Christoffersen

To pełna humoru książka dla dzieci, w której dochodzi do zaskakującej zmiany ról. Ola nie chce być dzieckiem, a jej tato już wie, że nie tak łatwo być dorosłym. Postanawiają się zamienić. Jak będzie wyglądał ten wyjątkowy dzień? Czy potraficie wyobrazić sobie Olę, która robi zakupy w supermarkecie, a w wózku siedzi jej tato i krzyczy, że na kolację bardzo chętnie zje chipsy i mleko czekoladowe? Co będzie czytała tacie na dobranoc? Jak sobie poradzi? Czy Ola zatęskni za beztroskim dzieciństwem? To bardzo ciekawa historia, przy której nie można powstrzymać się od śmiechu.

Marzena Wojtanowska

 

 

 


 

„Lukrecja rusza w świat” Anne Goscinny

Sięgnij po tę książkę i poznaj patchworkową rodzinę Lukrecji oraz jej przyjaciół. Dziewczynka przeżywa radości i smutki. Chodzi do szóstej klasy, czeka ją wiele zmian, ale czy bohaterka jest na nie gotowa? Awans ojczyma nie wróży nic dobrego. Lukrecja nie może pogodzić się z myślą o rozstaniu z przyjaciółmi. Czy przeprowadzka na drugi koniec Francji dojdzie do skutku?  Jak Lukrecja zareaguje na nową narzeczoną taty? Czy zdecyduje się radykalnie zmienić swoją fryzurę? Miłej lektury!

 

Marzena Wojtanowska

 

 

 

 


 

„Przy naszej piosence” Klaudia Bianek

Bardzo dobra wiadomość dla tych, którzy czekają na trzeci tom z cyklu „Jedyne takie miejsce”. To książka o trudnym dzieciństwie i młodości niespełna 18-letniej dziewczyny, która walczy o przetrwanie. Kornelia i jej młodszy brat mają tylko siebie, nie mogą liczyć na nikogo, oprócz sąsiadki, która od lat zmaga się z alkoholizmem. Jak potoczą się losy rodzeństwa?  W jakich okolicznościach dojdzie do spotkania Kornelii i Antka? Czy chłopak po przejściach i dziewczyna z przeszłością zaznają wreszcie spokoju, szczęścia i miłości? To powieść, która porusza ważne kwestie, otwiera oczy na problemy młodych ludzi i daje nadzieję, że nawet z bardzo trudnej sytuacji można znaleźć  wyjście.

 

Marzena Wojtanowska

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści