Nie masz jeszcze planów na ferie zimowe?!
Nie wiesz, co czytać?!
Przez najbliższe dwa tygodnie codziennie na naszej stronie znajdziesz krótką polecajkę książkową. Zajrzyj do nas koniecznie. Na pewno wybierzesz coś dla siebie!
„Czarownica piętro niżej” Marcin Szczygielski
Majka będzie długo pamiętać te niezwykłe wakacje. Dlaczego? Po pierwsze została starszą siostrą, ponieważ na świecie pojawiła się malutka Alicja, a po drugie… Dziewczynka spędziła niezapomniane sześć tygodni u ciabci. Dobrze przeczytaliście, to nie błąd ani żart psotnego chochlika. Kim była ta starsza kobieta? Dlaczego Majka musiała sama tak długo zostać w Szczecinie? Czego tam doświadczyła? To książka, która wciąga i bawi do łez nie tylko młodych czytelników. Warto dodać, że autor w ciekawy sposób połączył w niej świat realny ze szczyptą fantastyki, a to dopiero pierwszy tom cyklu. Jeśli jesteście ciekawi przygód Majki, zapraszamy do Strefy dla Dzieci i Młodzieży. Książki z tej serii czekają na Was!
Marzena Wojtanowska
„Bylejaczek” Jerzy Ficowski
To krótka, wierszowana opowieść o chłopcu, który wolał pisać kleksówki zamiast kartkówek, nie chciał się myć, był nieposłuszny i myślał, że zostanie królem zwierząt. Jak potoczyły się jego losy? Dlaczego był taki leniwy? Jak to się stało, że na jego głowie pojawiło się wronie gniazdo? Czy w świecie zwierząt odnalazł zrozumienie dla robienia wszystkiego na opak, dla swojej bylejakości i lenistwa? Zachęcamy, by sięgnąć po tę książkę, którą przepięknie zilustrowała Gabriela Gorączko.
Marzena Wojtanowska

„W jednej chwili” Suzanne Redfearn
To miał być udany weekend w domku w górach. Przepiękna, zimowa sceneria, czas spędzony w gronie rodziny i przyjaciół. Niestety, nagłe pojawienie się jelenia na krętej, ośnieżonej drodze podczas zamieci, doprowadziło do tragedii. Już nic nie będzie takie, jak przed tym tragicznym wydarzeniem. Wypadek odziera zasłonę kłamstwa, która od dłuższego czasu zaczęła okrywać zaprzyjaźnione rodziny. To książka nie tyle o katastrofie, co o jej skutkach. O tym, jak uczestnicy tego zdarzenia poradzą sobie z traumatycznymi przeżyciami. Kto przeżyje i jak wysoka będzie cena przetrwania? Jakich wyborów będą musieli dokonać bohaterowie tej książki? Czy będą w stanie poradzić sobie z konsekwencjami podjętych decyzji? To znakomita powieść o kruchości ludzkiego życia, miłości, przyjaźni oraz woli przetrwania i wytrwałym dążeniu do poznania prawdy.
Marzena Wojtanowska

„Książki nie mają skrzydeł” Brynne Barnes
To przepięknie ilustrowana książka, która przyciąga uwagę czytelnika już od pierwszej strony. O czym jest ta pozycja? Autor i ilustrator zabierają nas w niezwykłą podróż, której celem jest odpowiedź na pytanie: Czym jest książka? Zastanawiałeś się kiedyś nad tym? Kiedy stoi na półce i nikt jej nie czyta, jest tylko książką, ale gdy trafia w ręce czytelnika… Może być najlepszym przyjacielem, biletem, przepustką, niezwykłą przygodą… Może być wszystkim. Tylko od nas zależy, czy uwolnimy książkę z półki i pozwolimy jej porwać nas do jej zaczarowanego świata.

„Gdybym był dorosły” Eva Janikovszky
To bardzo ciekawa i ładnie wydana książka, która w interesujący i zabawny sposób pokazuje skomplikowane relacje pomiędzy dziećmi i dorosłymi. Bohaterem tej przyjemnej, ale i pouczającej lektury jest mały chłopiec, który ma dość nakazów i zakazów. Słyszy je każdego dnia i marzy o tym, co zrobi, kiedy wreszcie będzie duży. Z kim się ożeni? Jak będzie bawił się ze swoimi dziećmi? To pozycja godna uwagi, która może stać się dobrym pretekstem do podjęcia dyskusji o tym, jak dzieci odbierają zachowania dorosłych. Polecam i zachęcam do owocnych rozmów na temat konfrontacji wyobrażeń o uprzywilejowanej dorosłości z tęsknotą dorosłych za beztroskim dzieciństwem.

„Wyjątkowy kot” Małgorzata Kur
W Światowy Dzień Kota polecamy wyjątkową książkę o Mruczku, który wziął los w swoje łapki. Jak to się stało, że zwierzątko, które od urodzenia przebywało w schronisku przy ulicy Pięknej, zaczęło marzyć o prawdziwym domu? Do czego stworzone są koty? Co ma zrobić Mruczek, żeby w końcu ktoś go adoptował? Jego współlokatorzy znaleźli już prawdziwe domy, a on ciągle przebywał w schronisku. Marzył o rodzinie, która go przygarnie i pokocha takim, jakim jest. Pragnął być wyjątkowy, ale nie wiedział, co zrobić, by zainteresować ludzi swoją kocią powierzchownością. Jak potoczą się jego losy? Czy Mruczek spełni swoje kocie marzenia? Przekonajcie się sami i koniecznie sięgnijcie po tę niezwykłą opowieść o potrzebie miłości, akceptacji i wyjątkowości.
„Misia i jej mali pacjenci. Spotkanie w górach” Aniela Cholewińska-Szkolik
Czy znasz serię książek o Misi i jej małych pacjentach? Jeśli tak – to na pewno ucieszy Cię fakt, że niedawno w naszych zbiorach pojawiła się kolejna porcja jej przygód, a jeśli nie – to koniecznie sięgnij po tę pozycję. Tym razem bohaterka odwiedzi Bieszczady i spotka ją niezwykła przygoda. Jak minie jej pobyt w tym urokliwym zakątku Polski? Co się stało pieskowi Popikowi w łapkę? Jak Misia pomogła salamandrze plamistej? Dowiesz się również, w jaki sposób dziewczynka wytłumaczyła kosom, by nie zakładały gniazda w niebezpiecznym miejscu, a przeniosła je do własnego ogrodu, gdzie znalazły schronienie. Miłej lektury!
Marzena Wojtanowska

„Wędrówka” Anna Onichimowska
Uszko i Futerko wyruszają ze swojej strefy komfortu w ciekawą podróż, ponieważ pragną coś w swym życiu zmienić. Podczas wędrówki spotykają: słonia, Dyzia i księżniczkę, a także ratują z opresji rozbitka Jana. Czy morska woda jest przyjemniejsza od różanej? Co zrobić, gdy wędrowanie już się znudzi? Dlaczego czas podczas podróży i czekania na zamkowej wieży płynie inaczej? Jak bohaterowie będą wspominać wspólnie przeżyte chwile? Co w ich życiu się zmieni? Musisz koniecznie poznać ich przygody! Zapraszamy do Strefy dla Dzieci i Młodzieży.
