W piątek 27 września 2024 r. zaprosiliśmy czytelników na spotkanie autorskie, którego bohaterką była pisarka Maria Paszyńska – z wykształcenia prawniczka i orientalistka, felietonistka, autorka powieści obyczajowo-historycznych, pasjonatka odkrywania historii kobiet w dziejach Polski. Porusza w swych książkach trudne tematy społeczne wynikające ze sporów wielokulturowych i religijnych, opowiada o bohaterkach, jak mówi, przemilczanych w historii pisanej przez mężczyzn. Pomysły na kolejne książki pojawiają się w głowie autorki spontanicznie, jednak przed ich ostatecznym opracowaniem wnikliwie przygotowuje się docierając do wszelkich dostępnych materiałów źródłowych.

Pisarka niedawno zrealizowała swoje wielkie marzenie. Stworzyła na YouTube kanał historyczno-kulinarny „Smaki historii”, gdzie przygotowuje potrawy według starych przepisów babek i prababek. Prywatnie uwielbia gotować, gościć i karmić ludzi, zwłaszcza swoją rodzinę. Od dziecka nałogowo czyta i uwielbia uczyć się nowych rzeczy.

Piątkowe spotkanie z Marią Paszyńską prowadziła dr Joanna Kułakowska-Lis.

Spotkanie autorskie przygotowane w ramach realizacji projektu „Sanok – tu czytam. Biblioteka dla każdego”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.