Zaznacz stronę

Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku zakończyła realizację projektu pt. Plecak pełen książek – podróżnik w bibliotece dofinansowanego ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Spotkania odbyły się z udziałem dzieci i młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Sanoku. 

 

 

 

 

Pierwszym z zaproszonych gości był Łukasz Wierzbicki – pasjonat biografii znanych podróżników, globtroter, członek Związku Literatów Polskich, współzałożyciel Fundacji im. Kazimierza Nowaka, autor książek dla dzieci: Afryka Kazika, Dziadek i Niedźwiadek, Ocean to pikuś, Kazik łazik, Machiną przez Chiny i innych.

Wspaniale przygotowane spotkanie pełne dynamiki i humoru, łączące elementy teatralne z prezentacją multimedialną wciągnęło dzieci w wędrówkę po kontynentach i oceanach. Scenariusz spotkania to opowieść o dzieciństwie, o pierwszej książce napisanej i narysowanej przez małego Łukasza w wieku 6 lat, fascynacjach podróżniczych, wędrówkach po świecie i historiach niezwykłych ludzi spełniających marzenia.

 

 

Drugie spotkanie to podróż do Japonii. Przewodnikiem po dalekim kraju była Urszula Wałachowska. Japonia to jeden z wielu krajów, do których podróżowała wraz z mężem, a ostatnio również z synkiem. Ula i Kuba Wałachowscy swoje życie związali z Bieszczadami – jak mówią: „najlepszym miejscem do życia”. Jednak ich niepohamowana chęć poznawania świata wysyła ich wciąż w nowe miejsca. Zwiedzili już Rumunię, Turcję, Japonię, Meksyk, Kubę i Mauritius, do odkrycia czeka reszta świata.

Prelekcja została zilustrowana prezentacją zdjęć z wyprawy do Japonii. Ula opowiadała o przygotowaniu do wyjazdu, specyfice kraju, zwyczajach życia codziennego, gościnności i mentalności Japończyków oraz  dużo o kuchni.

 

 

 

Następnego dnia wybraliśmy się w dynamiczną podróż po Turcji z Leszkiem Szczasnym – człowiekiem o wszechstronnych zainteresowaniach i umiejętnościach, politologiem, filozofem, pisarzem, animatorem kulturalnym, społecznikiem, ale przede wszystkim zapalonym podróżnikiem. Zafascynowany odkrywaniem niefolderowych miejsc w kraju i na świecie, poszukujący zwykłych ludzi i zwykłego życia, podróżuje z małym plecakiem oraz otwartym umysłem. Pokaz slajdów ukazujący Turcję nieznaną, nieoczywistą, ubarwiony został pełną emocji opowieścią.

        

 

Każdy człowiek ma swoją historię – to jedno z pierwszych zdań skierowanych do młodzieży przez Katarzynę Ryrych – pisarkę, poetkę, malarkę, którą gościliśmy w czwartkowe przedpołudnie. Czwarte spotkanie projektowe w bibliotece to zaskakująca podróż. Nie usłyszeliśmy opowieści o dalekich krajach czy niezwykłych miejscach – to była wyprawa do poznania drugiego człowieka i wędrówka przez historie bohaterów książek autorki. Każdy z nich ma swojego odpowiednika w realnym świecie, z każdym pisarka nawiązuje bezpośrednią i osobistą relację. Katarzyna Ryrych porusza trudne tematy z życia dzieci i młodzieży, widziane ich oczami.

 

 

Gościem kolejnego spotkania był Łukasz Łagożny – jedyny mieszkaniec Podkarpacia, jeden spośród 23 osób w Polsce, który zdobył Koronę Ziemi. Alpinista, himalaista, podróżnik – od piętnastu lat spełniający marzenia o zdobywaniu najtrudniejszych i najwyższych szczytów Ziemi. Prowadzi spotkania motywacyjne dla młodzieży  i dorosłych oraz spotkania podróżnicze dla dzieci. Jest autorem książek: „Jak długa jest noc” oraz „Przepraszam za marzenia”. Dzieci były zafascynowane opowieścią i filmem o niebezpiecznej wyprawie na Mount Everest. Na koniec mogły przymierzyć profesjonalne ubrania i zapoznać się ze specjalistycznym sprzętem wspinaczkowym.

 

 

 

Ostatnie już spotkanie z podróżnikiem w ramach projektu „Plecak pełen książek – podróżnik w bibliotece” to swego rodzaju klamra łącząca wszystkie rodzaje podróży, o których opowiadali zaproszeni goście. Jan Mela – człowiek, którego historię dwadzieścia lat temu poznała cała Polska, wtedy chłopiec wystawiony przez los na ciężkie życiowe próby (pożar domu, utonięcie młodszego brata), aż do wypadku graniczącego ze śmiercią. W wieku 13 lat  został porażony prądem o napięciu 15 000 V. Przeżył. Po trwającej ponad rok walce o życie i przejściu kilkudziesięciu operacji, jedynym ratunkiem okazała się amputacja prawej ręki i lewej nogi poniżej kolana. Był to początek jego życiowej podróży… trwającej prawie dziesięć lat wyprawy do akceptacji siebie, walki z ograniczeniami, nie tylko fizycznymi. Obecnie jest podróżnikiem, działaczem społecznym, mówcą motywacyjnym, najmłodszym zdobywcą obu biegunów ziemi i jedynym niepełnosprawnym jaki tego dokonał.

Historia życia Jana Meli jest opowieścią o pokonywaniu słabości i sukcesach, które rodzą się w głowie. W centrum życia nie są podróże jako cel, ale jako środek do akceptacji i walki o siebie.

 

 

 

 

Nie zabrakło też propozycji dla najmłodszych widzów. W ogrodzie biblioteki odbył się spektakl w wykonaniu aktorów katowickiego Teatru Gry i Ludzie pt. „Morskie opowieści Kapitana Guliwera”. Dzięki wartkiej akcji, kolorowej scenografii i dynamicznej grze aktorów dzieci świetnie się bawiły uczestnicząc w podróżach i przygodach Kapitana Guliwera oraz jego gapowatej załogi. W spektaklu wykorzystano różnorodne formy teatralne, od żywego planu, przez pacynki, po maski, które zrobiły na widzach największe wrażenie. Każdy zwrot akcji powodował żywiołowe reakcje dzieci i dużo radości. Świetnym elementem łączącym sceny były żeglarskie piosenki i układy choreograficzne.

 

 

 

Równocześnie ze spotkaniami podróżniczymi trwały warsztaty filmu animowanego poklatkowego prowadzone przez Joannę Szostak-Rogoz – absolwentkę malarstwa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie, autorkę dwóch wystaw indywidualnych i uczestniczkę kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, zawodowo związaną z BWA Galerią Sanocką. W cyklu zajęć wzięły udział dzieci z klasy o profilu artystycznym. Wstęp do warsztatów stanowił wykład o historii i technikach tworzenia filmu animowanego oraz przygotowanie materiałów. Inspiracją do wyboru tematu stało się spotkanie projektowe z Janem Melą, który zgodził się na nagranie dodatkowej wypowiedzi. Kilkuminutowy materiał stał się podstawą filmu o realizacji marzeń i pokonywaniu trudności.

Kolejne etapy zajęć to przygotowanie scenariusza i scenografii oraz projektów postaci, animacja prac i wykonanie ogromnej ilości zdjęć, a na koniec montaż filmu. Młodzi artyści zgodnie twierdzili, że prace nad filmem były bardzo trudne i czasochłonne, wymagały ogromnej cierpliwości i precyzji. Jednak ostateczny efekt przyniósł wiele satysfakcji i powodów do zadowolenia.

Na zakończenie warsztatów w BWA Galerii Sanockiej odbyła się projekcja realizowanego filmu na dużym ekranie. Do wzięcia udziału zaproszeni zostali rodzice i nauczyciele młodych artystów..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

 

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści