28 września 2024 r. gościliśmy w Bibliotece Ałbenę Grabowską, autorkę niezwykle popularnej, zekranizowanej przez Telewizję Polską, sagi „Stulecie Winnych”.

Z wykształcenia jest neurologiem, ze specjalizacją z epileptologii, pracuje jako lekarz i jak mówi, lekarzem zawsze będzie. Kariery twórczej nigdy nie planowała, choć pisanie towarzyszyło jej przez lata – prowadziła działy medyczne w prasie kobiecej, publikowała prace naukowe, napisała bajki terapeutyczne dla dzieci. Od najmłodszych lat zafascynowana muzyką klasyczną, filmem i teatrem marzyła by zostać aktorką. Oprócz powieści pisze libretta do musicali, scenariusze filmowe, grywa epizodyczne role w ekranizacjach swoich książek. Zadebiutowała powieścią „Tam, gdzie urodził się Orfeusz” i od tamtej pory wydała ponad dwadzieścia książek.

Pisanie stało się jej wielką pasją i otworzyło zupełnie nowe przestrzenie, w których czuje się doskonale. Doświadczenia z pracy naukowej wykorzystuje przy gromadzeniu informacji historycznych, będących tłem jej powieści. Rzetelny rys dziejowy jest dla niej niezwykle ważny.

Spotkanie autorskie przygotowała i poprowadziła Iwona Gorzelańczyk. Wydarzenie to inicjatywa oddolna w projekcie „Republika marzeń” w ramach realizowanego przez Bibliotekę programu „BLISKO” finansowanego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.