Zaznacz stronę

Nad spuścizną przodków naszych deliberacje

         W sobotni październikowy wieczór (26.10.2024 r.) kameralną siedzibę Biura Wystaw Artystycznych w sanockim Rynku wypełniły echa XVII-wiecznej sarmackiej rzeczywistości. Odgłosy dawnych spraw i wydarzeń poruszających onegdaj ziemię sanocką zostały przypomniane w formie słuchowiska w konwencji czytania performatywnego (a nawet teatralizacji). Całość nosiła tytuł „Prawem i lewem. Obyczaje na ziemi sanockiej w XVII w.” i w oczywisty sposób odwoływała się poprzez adaptację do fragmentów potężnego dzieła Władysława Łozińskiego pod tym samym tytułem, a obejmującego opracowany na podstawie rejestrów sądowych z epoki opis obyczajów na Czerwonej Rusi czyli obszarów jakie za czasów I Rzeczypospolitej obejmowało województwo ruskie ze stolicą we Lwowie. Ziemia sanocka stanowiła jego niewielką część, więc i opracowanie scenariusza wymagało odnalezienia
i powiązania w całość wydarzeń związanych z Sanokiem i terenami rozciągającymi się pomiędzy górnym Sanem a Wisłokiem.

Sanockie słuchowisko miało charakter teatru w teatrze, a właściwie – próby w teatrze, przy żywym zaangażowaniu aktorów Teatru BWA w Sanoku. W przedsięwzięciu wzięli udział: Anna Boczar, Izydora Rydosz, Andrzej Kutiak i Wacław Bojarski. Pomysłodawcą, autorem scenariusza i reżyserem był Damian Kierek. Oprawę muzyczną stanowił utwór Jacka Kaczmarskiego „Nad spuścizną po przodkach deliberacje”, który wpisał się doskonale w charakter słuchowiska, przydając mu niepowtarzalnego klimatu.

Damian Kierek

 

 

 

 

 

Słuchowisko zrealizowane w projekcie „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Skip to content