Zaznacz stronę

Wrzesień w Bibliotece upływa pod znakiem szkoleń dla bibliotekarzy powiatu sanockiego oraz partnerów w programie ministerialnym BLISKO. Cel warsztatów to poszerzenie kompetencji uczestników w pracy z dziećmi i młodzieżą, przy wykorzystaniu różnorodnych narzędzi: animacyjnych, teatralnych, literackich, artystycznych, biblioterapeutycznych i nowych form medialnych. Do poprowadzenia szkoleń zaprosiliśmy Wandę Matras-Mastalerz, Elżbietę Mazur-Bielat, Annę Woźniak i Sławomira Woźniaka.

Wanda Matras-Mastalerz – adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii, przygotowała temat Metody i formy animacji kultury w pracy z młodzieżą. Jego celem było dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i możliwości wykorzystania literatury, metod i form pracy z młodzieżą oraz podniesienie kompetencji z zakresu komunikacji werbalnej i niewerbalnej nastolatków. Dzięki ogromnej wiedzy z zakresu psychologii rozwojowej młodzieży oraz neurologii mózgu prowadząca w prosty, wręcz oczywisty, sposób przedstawiła trudne zagadnienia, proponując jednocześnie zaplecze merytoryczne w postaci literatury i gotowych propozycji warsztatowych.

Elżbieta Mazur-Bielat – dziennikarka radiowa, lektorka, konferansjerka i recytatorka, pracuje w radiu TOK FM, jest autorką i gospodynią lokalnych magazynów w Radiu Złote Przeboje oraz tekstów dziennikarskich, jej głos słychać w programach telewizyjnych i produkcjach internetowych. Dla uczestników przygotowała szkolenie pt. Wzmacnianie kompetencji medialnych. Od nauki czytania do kultury żywego słowa, a w nim szereg ćwiczeń praktycznych z zakresu warsztatu dziennikarskiego, pracy słowem i ze słowem, pracy z mikrofonem i kamerą, a także mediami społecznościowymi i bezpłatnymi narzędziami internetowymi przydatnymi w pracy bibliotekarza.

            Anna Woźniak – opowiadaczka, animatorka kultury, badaczka, mediatorka, współtworzy Opowieści z Walizki oraz zespół Lata w Teatrze w Bukowsku, w którym pełni rolę pedagożki teatru, trenerki kreatywności, reżyserki. Na co dzień pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne. Temat przeprowadzonych warsztatów to Sztuka opowiadania w praktyce. Jak pracować z opowieściami i za pomocą opowieści. Sztuka opowiadania historii to pogłębianie świadomości ciała i głosu, obecności scenicznej i publicznej, budowania interakcji ze słuchaczami, a o tym decyduje tempo i rytm opowieści, powtórzenia, metafory i wiele innych czynników wymagających osobistego zaangażowania opowiadającego. Zajęcia składały się z elementów pracy z różnorodnymi tekstami, obrazami i muzyką przy czynnym udziale uczestników.

Sławomir Woźniak – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (wydział wiedzy o teatrze), pedagog teatru, Kierownik Biura Wystaw Artystycznych Galerii Sanockiej, twórca
i reżyser Teatru BWA. Poprowadził praktyczne szkolenie dotyczące pracy z tekstem literackim, adaptacją do prezentacji scenicznej i szerokich możliwości interpretacyjnych utworów dramaturgicznych, prozatorskich i poetyckich.

 Szkolenia zrealizowane w projekcie „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

 

 

 

Wanda Matras-Mastalerz
Metody i formy animacji kultury w pracy z młodzieżą

 

 

 

Elżbieta Mazur_Bielat
Wzmacnianie kompetencji medialnych. Od nauki czytania do kultury żywego słowa

 

 

 

 

Anna Woźniak
Sztuka opowiadania w praktyce. Jak pracować z opowieściami i za pomocą opowieści.

 

 

Sławomir Woźniak

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Skip to content