Zaznacz stronę

 

 

Już drugi rok Biblioteka realizuje działania w projekcie ministerialnym BLISKO. Jednym z wielu punktów programu są warsztaty artystyczno-literackie dla młodzieży i seniorów.

W dniach 9-10 września 2024 r. w Centrum Usług Senioralnych w Sanoku odbyły się warsztaty przygotowane przez artystów ze Stowarzyszenia „Grupa Przedsięwzięć Teatralno-Medialnych” – piosenkarkę Aldonę Jacórzyńką, która już drugi raz zaprezentowała w Sanockim Zamku poezję Janusza Szubera, towarzyszącego jej gitarzystę Tomasza Szcześniaka oraz Małgorzatę Szyszkę – scenarzystkę i reżyserkę.

Seniorzy pod trzyosobowym przewodnictwem artystycznym spędzili dwa dni z piosenką literacką. O popularności wspólnego śpiewania może świadczyć nie tylko ilość uczestników, ale także lista najchętniej śpiewanych piosenek, którą stworzyli.

Rozśpiewani i rozbawieni seniorzy podjęli dwa dodatkowe wyzwania warsztatowe. Pierwsze z ich polegało na ułożeniu i zaśpiewaniu tekstu piosenki bliskiej tematycznie uczestnikom.  Każdy miał podać jakieś słowo które kojarzy mu się ze „Słoneczkiem”. Po „burzy mózgów” powstał tekst oraz  melodia. Drugie zadanie polegało na nauce i wspólnym zaśpiewaniu wiersza Janusza Szubera pt. „Stojąc przed obrazami Zdzisława Beksińskiego”. Okazało się, ze seniorzy znali osobiście poetę i  jego twórczość nie jest im obca.          Warsztaty zakończyło piękne wykonanie wiersza z solową partią wokalną jednego z uczestników – pana Jerzego.

„Czyje serce bije we mnie

Czyje oczy ze mną patrzą,

Czyje myśli we mnie krążą

Jak demonów sine ptactwo,

Czyja skóra mnie opina,

Czyja czułość we mnie brodzi,

I oddechu czyje drzewo

Korzeniami w płuca schodzi?”

Z kolei uczniowie klasy 2h z Zespołu Szkół nr 1 im. Karola Adamieckiego w Sanoku wzięli udział w warsztatach storytellingu, prowadzonych przez Annę Woźniak. Celem spotkania było zainspirowanie młodych ludzi do zabawy słowem, snucia własnych opowieści i tworzenia historii. Podczas czterogodzinnych zajęć młodzież dowiedziała się, jakie są wyznaczniki dobrej ustnej opowieści, jak poruszyć wyobraźnię i zaangażować słuchaczy. Punktem wyjścia stały się tradycyjne opowieści przeznaczone do ustnego wykonywania. W efekcie powstały historie, które najpierw zostały narysowane, a następnie opowiedziane pozostałym uczestnikom. Taki sposób pracy z młodzieżą daje im możliwość kształtowania świadomości swojego głosu i ciała, a co za tym idzie dodaje odwagi przy wystąpieniach publicznych.

Proczytelnicze działania edukacyjno-animacyjne zrealizowane w projekcie „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

 

 

 

 

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści