Zaznacz stronę

 

 

 

Rozpoczynamy zapisy na wrześniowe szkolenia dla bibliotekarzy i partnerów programu „BLISKO”

„Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych”

 

Data: wrzesień 2024

Miejsce: Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku, ul. Lenartowicza 2, 38-500 Sanok

 

  1. Wanda Matras-Mastalerz 05.09.2024 r. godz. 10.00-14.00

Adiunkt w Instytucie Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie, doktor nauk humanistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Biblioterapeutycznego we Wrocławiu, kierownik Zespołu ds. Badań nad Książką w ramach Ośrodka Badań nad Mediami UP w Krakowie, kierownik kursów z zakresu biblioterapii i bajkoterapii. Autorka kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii, pracy z uczniem o specjalnych potrzebach edukacyjnych, technik pracy umysłowej oraz edukacji medialnej i czytelniczej. Certyfikowany trener stymulacji pamięci i rozwoju intelektu, współpracownik Uniwersytetu Dzieci i Rodziców przy UP w Krakowie oraz kilkunastu małopolskich Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

  • Metody i formy animacji kultury w pracy z młodzieżą

Celem szkolenia jest dostarczenie wiedzy i umiejętności praktycznych z zakresu doboru i możliwości wykorzystania literatury oraz metod i form pracy z młodzieżą. Spotkanie rozwija umiejętności samodzielnego prowadzenia zajęć z czytelnikami w wieku adolescencji, wzmacniania zdrowia psychicznego, fizycznego i społecznego tej grupy odbiorców oraz rozwijania ich zainteresowań. Podczas warsztatów uczestnicy dowiedzą się jak kreatywnie wypełniać czas wolny aktywnościami, które rozbudzają ciekawość, rozwijają kreatywność, motywują do szukania życiowych pasji, co z kolei może przełożyć się na lepsze samopoczucie i minimalizować zachowania ryzykowne.

Warsztaty będą miały także na celu podniesienie kompetencji z zakresu komunikacji intra- i interpersonalnej (werbalnej i niewerbalnej) nastolatków. Uczestnicy dowiedzą się jak przy pomocy literackich drogowskazów wypracować skuteczne metody radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych i zachwianiach równowagi psychicznej, budować poczucie wartości, poszukiwać własnych dróg rozwoju i motywować się do osiągania celów.

 

  1. Sławomir Woźniak 11.09.2024 – godz. 10.00-14.00

Absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie (wydział wiedzy o teatrze), ukończył również Podyplomowe Studia Pedagogiczne, Podyplomowe Studia „Zarządzanie Placówkami Oświaty
i Kultury”, Dwuletnie Studium Teatralne, Kwalifikacyjny Kurs Pedagogiczny dla Nauczycieli Szkół Artystycznych oraz Kurs Pedagogika Teatru. 

  • Tekst literacki – dramat, proza, wiersz? A może pisanie na scenie?
  • Adaptacja czyli opracowanie i przygotowanie tekstu literackiego do scenicznej prezentacji (poznać, zrozumieć, wiedzieć – po co i o czym chcę opowiedzieć).
  • Adaptacja krok po kroku: utwór dramaturgiczny, prozatorski, poetycki
  • Działania praktyczne czyli odejście od schematu „co autor miał na myśli” oraz „autor wie najlepiej”…

 

  1. Elżbieta Mazur-Bielat 12.09.2024 r. godz. 10.00-14.00

 Od 25 lat pracuje z mikrofonem jako dziennikarka radiowa, lektorka, konferansjerka i recytatorka. Pierwsze radiowe kroki stawiała w 1998 roku w Radiu Bieszczady w Sanoku. Później przez kilka lat była autorką i głosem serwisów informacyjnych Radia Wanda Złote Przeboje w Krakowie. Od 2005 roku Elżbieta Mazur-Bielat pracuje w radiu TOK FM – przygotowuje i co 20 minut czyta na żywo informacje z kraju i ze świata. Jednocześnie od 2018 roku znów zajmuje się tematami z naszego regionu – jest autorką i gospodynią lokalnych magazynów w Radiu Złote Przeboje – „Co jest grane” i „Tydzień w Bieszczadach” oraz „Tydzień w Rzeszowie”. Jest autorką tekstów dziennikarskich na portalu tokfm.pl. Jej głos słychać w programach telewizyjnych i produkcjach internetowych. Jako konferansjerka prowadzi wydarzenia kulturalne, premiery filmów, spotkania publiczności z autorami.

  • Wzmacnianie kompetencji medialnych. Od nauki czytania do kultury żywego słowa.

Mów do mnie, słuchaj mnie – o słowie, o tym jaką ma moc (tekst literacki, tekst publicystyczny), jak współpracować z dziennikarzami.

Jak odpowiadać na pytania pewnym głosem – warsztat dziennikarski (praca z mikrofonem
i kamerą).

Ja i współczesne media:

– media społecznościowe – błogosławieństwo czy zagrożenia – promocja i kontakt z odbiorcami
– fake newsy – jak szybko rozpoznać, że coś jest kłamstwem
– bezpłatne narzędzia internetowe przydatne w pracy bibliotekarza, nauczyciela, działacza kultury

 

  1. Anna Woźniak 16.09.2023 r. godz. 10.00-14.00 

Opowiadaczka, animatorka kultury, badaczka, mediatorka. Od 2015 r. współtworzy Opowieści z Walizki – kolektyw artystyczny tworzący spektakle narracyjne oraz projekty interdyscyplinarne wokół sztuki opowiadania. Występowała m.in. na Jarmarku Jagiellońskim; Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania; Festiwalu Literacki Sopot; Spotkaniach Teatralnych InNowica; Festiwalu Góry Literatury; Festiwalu Literatury dla Dzieci i Młodzieży TROPY w Olsztynie; Festiwalu teatralnym dla dzieci i młodzieży Gaducha w Sarnakach; Festiwalu Literackim Znaczenia w Wołominie. Od 2019 r. współtworzy zespół Lata w Teatrze w Bukowsku, w którym pełni rolę pedagożki teatru, trenerki kreatywności, reżyserki. Na co dzień pracuje w Mazowieckim Instytucie Kultury, gdzie prowadzi badania w ramach Mazowieckiego Obserwatorium Kultury oraz koordynuje projekty edukacyjne i artystyczne.

  • Sztuka opowiadania w praktyce. Jak pracować z opowieściami i za pomocą opowieści.

Przygodę z opowiadaniem historii zaczniemy od solidnego warsztatu, opartego na opowieściach tradycyjnych, przeznaczonych do ustnego wykonania. Będziemy poznawać wyznaczniki dobrej ustnej opowieści, takie jak tempo i rytm, wyrazista struktura oparta na powtórzeniach, obrazy-metafory poruszające wyobraźnię, uczucia angażujące opowiadacza
i słuchacza, równowaga między dystansem i bliskością wobec opowiadanej historii.

Sztuka opowiadania historii to również sztuka pogłębiania świadomości ciała i głosu, obecności scenicznej/publicznej/bycia w przestrzeni, budowania interakcji ze słuchaczami i szerzej – wspólnoty. Będziemy się zastanawiać, w jaki sposób opowiadanie historii może służyć budowaniu lokalnych wspólnot oraz wpływać na jakość naszej komunikacji ze światem.
Aby z odwagą, pięknie i dobitnie zabierać publicznie głos w ważnych dla nas sprawach.

To również droga do poszukiwań i popularyzacji lokalnego dziedzictwa kulturowego poprzez tworzenie spektakli narracyjnych, słuchowisk, podcastów.

Podczas zajęć zastanowimy się jak pracować z opowieścią w edukacji, jak ciekawie i w nowatorski sposób wykorzystywać historie, by poruszały emocje i wyobraźnie słuchaczy?
W trakcie warsztatów sięgniemy do opowieści tradycyjnych, literackich i osobistych.

 

 

ZAPISY:

  • Osobiście – MBP w Sanoku, Oddział dla dzieci i młodzieży II p.
  • Telefonicznie: 13 46 45 750 w. 34 (zapisy dot. projektu „BLISKO”)

 

 Szkolenia odbędą się w ramach projektu „Republika marzeń. Biblioteka ośrodkiem aktywizacji społeczności lokalnych w programie BLISKO (2023-2024), dofinansowanym ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025, Kierunek interwencji 4.1.

Pin It on Pinterest

Skip to content