Zaznacz stronę

Pierwsza połowa wakacji już za nami. Wraz z lipcem zakończyły się warsztaty literacko-artystyczne prowadzone w Strefie dla Dzieci i Młodzieży w ramach Sanockiego Aktywnego Lata z Kulturą 2023. Tegoroczne zajęcia skierowane były do uczestników w wieku 9-12 lat i realizowane we współpracy z BWA Galerią Sanocką.

Spotykaliśmy się w Bibliotece lub w Zielonej Czytelni. Każdego dnia zajęcia odbywały się pod innym hasłem i z inną książką wprowadzającą, wokół której skupione były nasze działania. W jednej z przygód wyruszyliśmy nad polskie morze, na literacką podróż wybraliśmy się z przewodnikiem autorstwa Rafała Jankowskiego pt. Bałtyk. Ciekawostki zawarte w książce dały doskonałe pole do rozmowy o znanych nadmorskich miejscowościach, atrakcjach jakie oferują turystom oraz o bezpiecznym spędzaniu czasu na plaży. Następnie ruszyliśmy na poszukiwanie skarbu Straszliwego Pirata Zet. Dzieciaki bez problemu pokonały przeszkody jakie czekały na drodze do wyspy, na której ukryta była drogocenna skrzynia. Książkowe inspiracje otworzyły pole do snucia własnych opowieści. Ciekawym elementem, który zyskał szczególne uznanie uczestników, okazały się gry Dixit i Story Cubes. Dzięki sprzyjającej pogodzie większość zajęć odbywała się w bibliotecznym ogrodzie i była urozmaicona zabawami ruchowymi.

Warsztaty plastyczne i artystyczne poprowadziła Joanna Szostak – Rogoz z BWA Galerii Sanockiej. Dzięki różnorodnej tematyce każdy mógł odnaleźć coś dla siebie. Uczestnicy spróbowali swoich sił w fotografii, malarstwie a także mydlarstwie. Na zajęciach wykorzystane zostały nieznane dotąd techniki pracy co pozwoliło na rozwinięcie nowych umiejętności. Powstały ciekawe prace oraz mydełka wykonane według własnych projektów.

Z ogromnym zainteresowaniem spotkały się spektakle teatralne dla dzieci grane w ogrodzie Biblioteki. Odbywały się one w każdy piątek lipca i zgromadziły liczne grono odbiorców. Każdy z nich był doskonałą zabawą zarówno dla dzieci, jak i dla rodziców. Aktorzy niezależnego Teatru Nemno z Rzeszowa oraz Jarosławskiego Teatru Sztuk Drobnych „Kącik” w dzień spektaklu prowadzili warsztaty, podczas których dzieci miały możliwość poznać różnorodne techniki tworzenia lalek teatralnych. Już na pierwszym spotkaniu wykonały lalki do teatru cieni, a następnie zaprezentowały spektakl własnego pomysłu. Na kolejnych zajęciach dzieci poznawały pacynki, kukły, kukły zmechanizowane, jawajki, marionetki, sycylijki, a także tworzyły własne postacie oraz scenariusze krótkich przedstawień.

Zajęcia współfinansowane były w ramach gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii.

 

 

 

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści