Zaznacz stronę

W ubiegłym tygodniu gościliśmy w bibliotece trzech Autorów. Spotkania zorganizowane w ramach projektu “Link do literatury – młodzieżówa dywersja literacka” skupiły młodzież w nim uczestniczącą i osoby z klas do których chodzą uczestnicy. Trzech zaproszonych gości prezentowało różne literackie światy i zainteresowania, udowadniając, że literatura jest kategorią, w której każdy znajdzie swój świat.

Spotkanie z Łukaszem Łagożnym 

W środę 21 listopada wyruszyliśmy z Łukaszem Łagożnym, urodzonym, mieszkającym i pracującym na co dzień w Sanoku, w podróż opisującą jego wyprawę na szczyty Khan Tenegri i Pik Lenina. Była to pierwsza próba zdobycia siedmiotysięcnznika. Od tamtej pory autor zdobył większość szczytów zaliczających się do Korony Ziemi (w tym Mount Everest w 2018 roku) i planuje wydanie kolejnej książki opisującej zmagania się z żywiołem i własnymi słabościami.

Odpowiedź na pytanie o to, co każe ludziom zdobywać szczyty i narażać życie eksplorując nieznane przestrzenie znajdziemy w pierwszej książce naszego gościa “Wołanie z Połonin”. Podczas spotkania i rozmowy z nim mogliśmy dotknąć świata alpinistów, surowego i pięknego. Niezależnie od tego, jakie wyzwania postawimy sobie w życiu sami, spotkanie z Łukaszem Łagożnym było dużą inspiracją do ich osiągania.

Lasy, góry i siekiery – spotkanie z Edwardem Marszałkiem

Kolejnym ze spotkań autorskich w ramach naszego projektu było spotkanie z bardzo Edwardem Marszałkiem. Nasz gość jest nie tylko leśniczym i wieloletnim członkiem GOPR ale też autorem wielu książek o tematyce związanej ze swoimi zamiłowaniami. O przyrodzie, życiu w górach może opowiadać godzinami i – przekonaliśmy się o tym – to się nie znudzi. Podczas spotkania padło wiele ciekawostek na temat kulturowego znaczenia drzew, ich życia i ogromnej roli w budowaniu cywilizacji.

Jako autor książki “Wołanie z połonin”, nasz gość opowiadał też o życiu ludzi gór, akcjach ratunkowych, ciekawych zdarzeniach na bieszczadzkich szlakach.

Spotkanie było bardzo cenną nauką czytania tego, co znajduje się blisko nas i może fascynować różnorodnością i pięknem.

W strefie Zony – spotkanie z Joanną Kanicką

Spotkanie autorskie z Joanną Kanicką, autorką książki “Bagno szaleńców” (wyd. Fabryka Słów 2018). Trochę nas zaraziła – chęcią pisania i podróży do opuszczonych miejsc.

Debiutancka książka autorki rozgrywa się w opuszczonej strefie Zony (teren po wybuchu Elektrowni atomowej w Czarnobylu) gdzie dzieją się najróżniejsze rzeczy, wykraczające poza świat, który znamy z własnego doświadczenia. To świat pełen fantastycznych stworzeń, anomalii i osób, które zdecydowały się w nim żyć.

Książka składa się na serię STALKER, zapoczątkowaną kilkadziesiąt lat temu za wschodnimi granicami naszego kraju. Joanna Kanicka jest pierwszą kobietą, która weszła do grona twórców tej serii w Polsce. Czekamy na kolejne książki, a Was zachęcamy do przeczytania “Bagna Szaleńców”.

Projekt został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Pin It on Pinterest