Zaznacz stronę

14 października zakończyliśmy cykl spotkań „Co się ostaje ustanawiają poeci”, które były realizowane od maja do października 2019 r. Prelegentami byli Antoni Libera i Janusz Szuber, dyskusje toczyły się wokół poezji  takich twórców, jak: Hölderlin, Kawafis, Eliot i Szpotański. Nazwisk tych nie spotkamy w kanonie lektur szkolnych, ale ich twórczość odegrała znaczącą rolę w literaturze światowej.

Ostatnie spotkanie poświęcone zostało twórczości Janusza Szpotańskiego. Tę barwną, choć dzisiaj nieco zapomnianą, postać przypomniał Antoni Libera – biograf poety. Wykład był niezwykle ciekawy, Libera przytoczył wiele anegdot z życia Szpota, uroku opowieści dodawał fakt, że obaj panowie znali się prywatnie.

Janusz Szpotański – poeta, satyryk, autor prześmiewczych poematów, w których wyszydzał władzę PRL. „Cisi i gęgacze, czyli Bal u Prezydenta” utwór, który zaważył na losie autora. Szpot ośmieszał w nim panujący w Polsce system komunistyczny. „Opera” zyskała niesłychaną popularność, taśma z nagraniem trafiła do Służby Bezpieczeństwa. Janusz Szpotański został aresztowany i skazany na 3 lata więzienia za szkodliwe działanie dla interesów państwa. Władysław Gomułka w swoim przemówieniu nazwał Szpotańskiego człowiekiem o moralności alfonsa.

Przybyli na spotkanie goście mieli okazję wysłuchać wybranych fragmentów z dzieł Janusza Szpotańskiego w interpretacji Antoniego Libery.

Bardzo dziękujemy za udział w spotkaniach organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Grzegorza z Sanoka w Sanoku i zapraszamy na kolejne wydarzenia.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Pin It on Pinterest

Przejdź do treści