Zaznacz stronę

4 września Dyrektor MBP Leszek Puchała otworzył wystawę Katarzyny Bryt „Faktura natury”. Gospodarz przywitał przybyłych gości, w kilku zdaniach nakreślił sylwetkę autorki prac, dziękując jej za dotychczasową współpracę.

Podczas wernisażu ogromne uznanie dla artystki i jej twórczego dorobku wyraził znany sanocki fotograf Marian Kraczkowski: „Patrząc na obrazy Pani Katarzyny Bryt i równocześnie wędrując pośród surrealistycznych faktur ukształtowanych z gąszczu pajęczyn, konarów czy korzeni drzew, zwiędłych liści kwiatów czy skalnych wykrotów; a może wiatrem ukształtowanych form z piasku lub świeżo zaoranych pól, mam nieodparte poczucie obcowania z zadziwiającym pięknem i niezwykłością otaczającej nas natury.

Myślę…, że wszystko to – w tej pełni dojrzałej i jakże osobnej twórczości artystki, dzieje się za sprawą mistrzowskiej lekkości w zakresie operowania kolorem oraz wyrafinowanej kompozycji każdej z prezentowanych na wystawie prac”.

Tytuł wystawy „Faktura natury” doskonale oddaje charakter prezentowanych prac. Na każdym z obrazów możemy dopatrzeć się fragmentów z otaczającego nas świata: korę drzewa, falującą wodę, czy trawę zbitą gradem. Autorka celowo nie nadaje tytułów swoim obrazom, nie chce w ten sposób ograniczać wyobraźni widza, ponadto zachęca, by dotykać obrazy, co dostarcza odbiorcy dodatkowych wrażeń.

Artystka o inspiracjach i technice wykorzystanej w procesie tworzenia mówi następująco: „Tematem moich prac jest otaczająca nas rzeczywistość, ale ujęta wycinkowo, sprowadzona do faktur, które możemy obserwować  w naturze. W procesie tworzenia obrazów inspiruje mnie niepowtarzalność tworzywa. Eksperymentuję z różnymi materiałami (piasek, gips, szpachla do drewna, zaprawa murarska, trociny, sznurek), które łączę z  farbami akrylowymi. Powstałe w ten sposób mieszanki  nakładam na płótno. Lubię proces tworzenia obrazu,  dreszczyk emocji  towarzyszący  obserwowaniu  i  oczekiwaniu  na  zamierzony efekt”.

Katarzyna Bryt podziękowała rodzinie, przyjaciołom oraz pracownikom MBP w Sanoku za pomoc w zorganizowaniu wystawy.

Wystawa trwa do 30 września 2019 r. zapraszamy do zwiedzania w godzinach pracy Biblioteki.

Poniżej zdjęcia z wernisażu wykonane przez Mariana Kraczkowskiego.

 

 

Pin It on Pinterest