Zaznacz stronę

Rocznica stulecia urodzin Mariana Pankowskiego była doskonałą okazją do przedstawienia szerzej jego dokonań i upamiętnienia tej ważnej dla Sanoka postaci.
Marian Pankowski urodził się w 1919 roku w Sanoku, zmarł w 2011 w Brukseli. Poeta, prozaik, dramaturg, historyk literatury, tłumacz. Był więźniem obozów koncentracyjnych Auschwitz-Birkenau, Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Od 1945 roku mieszkał w Brukseli, gdzie wykładał na Universite Libre.
Uroczyste obchody setnej rocznicy urodzin Pisarza odbyły się 18 listopada 2019 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Sanoku.
Wieczór „Powrót do miasta rodzinnego” otworzył dyrektor Leszek Puchała, gośćmi specjalnymi byli: Marian Bielecki, Tomasz Chomiszczak i Dorota Walczak-Delanois. Wypowiedzi prelegentów dotyczyły głównie twórczości Mariana Pankowskiego i badań literackich, jakie trwają w różnych ośrodkach naukowych w Polsce. Mówiono o wartościach zawartych w utworach pisarza i jego randze w literaturze. Pani prof. Dorota Walczak-Delanois w swoim wystąpieniu wspominała Mariana Pankowskiego, przywołując wiele faktów z życia poety w Brukseli.
Powyższym wystąpieniom towarzyszyły fragmenty prozy Mariana Pankowskiego odczytane przez Mariusza Bonaszewskiego oraz projekcja filmu „Pankowski. Rozmowy istotne”.
W związku z obchodami rocznicy stulecia urodzin Pankowskiego opublikowano nowy numer periodyku „Acta Pancoviana”. Miejska Biblioteka Publiczna w Sanoku przygotowała wystawę biograficzną „Marian Pankowski 1919 – 2019. Stulecie urodzin Pisarza”, którą można zwiedzać do 5 grudnia w Galerii 20 w MBP.

 

Pin It on Pinterest

Skip to content